Poškrábané auto

 • Online srovnání

 • Vše vyřídíte pohodlně od PC

 • Prohlídka vašeho vozidla zdarma

 • Úspora až 50 %

poškrábané-oranžové-auto-spz-srovnejto

Ťukance, oděrky nebo škrábance jsou nedostatky, které u svého vozidla nedokážeme tak úplně eliminovat. Často k jejich vzniku přispějeme, aniž bychom to zamýšleli, nebo dokonce tušili. Horší variantou je samozřejmě situace, kdy nám nějaký dobrák objede auto klíčem, poškrábe lak při parkování nebo úmyslně způsobí jinou škodu. Víte, ale jak řešit poškrábané auto s pojišťovnou a máte vůbec nárok na úhradu vzniklé škody?

Poškrábaný lak auta vás vyjde na několik tisíc korun

Některé škrábance nejsou skoro vidět, jiné vyžadují nákladnou opravu, která vás může vyjít i na několik tisíc korun. Takový poškrábaný lak auta bohužel spadá do druhé zmíněné kategorie. Často je společně s poškrábanou částí potřeba přelakovat celý díl (např. přední nebo zadní dveře). U škod většího rozsahu (třeba pokud je poškrábané auto klíčem) se pak už nevyhnete přelakování celého vozu, což může z vaší peněženky odčerpat i několik desítek tisíc korun (v závislosti na značce a typu auta).

Poškrábané auto a pojistka? Pozor na spoluúčast

Pokud není auto poškrábáno úmyslně a viníka se s pomocí kamerového záznamu nebo policie nepodaří odhalit, bude oprava čistě ve vaší režii. A tady je potřeba podotknout, že povinné ručení vám z téhle prekérní situace nepomůže. Škodu lze uhradit z pojištění speciálně sjednaného pro případy vandalismu nebo živelných pohrom, které si můžete sjednat k havarijnímu pojištění. Tady ale počítejte s tím, že odřené auto a havarijní pojištění jde ruku v ruce se spoluúčastí, která se nejčastěji pohybuje ve výši 5 000 nebo 10 000 korun.

Odřené auto řešte co nejdřív

Ráno přijdete k zaparkovanému autu a místo rychlého odjezdu do práce řešíte škrábance, které někdo na vašem autě nechal a ujel. Pokud jde o větší škrábance, které nezamaskujete, volejte policii a situaci co nejdřív aktivně řešte. Na druhou stranu počítejte s tím, že šance na to, že policie viníka najde, sice existuje, ale není příliš velká. V takovém případě se vyplatí investovat do palubní kamery, případně situaci řešit přes případné svědky nebo kamery na místě.

Za odřené auto na hlídaném parkovišti ručí pojišťovna majitele

Pokud vám auto odřel někdo na hlídaném parkovišti, je situace přece jen o něco méně komplikovaná a vy máte šanci získat odpovídající kompenzaci. V takovém případě je ale vaší povinností nahlásit škodu policii a zároveň se obrátit do 15 dnů na majitele nebo provozovatele hlídaného parkoviště, který bude situaci řešit se svou pojišťovnou.

Oprava poškrábaného laku? Zvládnete ji i svépomocí

A jak řešit poškrábané auto? Pokud nejsou škrábance a oděrky na autě příliš viditelné, poradíte si s nimi i sami. Oprava škrábanců vás v takovém případě vyjde jen na několik (sto)korun. Rozleštění drobných škrábanců zvládnete sami s komerčně prodávanými přípravky. Důležité je postupovat po částech a s rozmyslem, jinak naděláte víc škody než užitku.

K dispozici jsou vám nejrůznější vosky, se kterými zvládnete rozleštění mikro poškození laku, způsobeného například kartáči v automatické myčce aut. Na výběr máte i nejrůznější retušovací fixy a pera. S jejich pomocí odstraníte škrábance od drobných kamínků.

Naopak brusné pasty fungují u větších vrypů či škrábanců. Jsou totiž směsicí nejrůznějších abraziv, rozmíchaných v tuhém (nejčastěji) tukovém základu.

Pokud se chcete zbavit hlubokých rýh v laku, vsaďte na kombinaci brusné pasty a brusného kotouče. Opět ale obojí zmíněné používejte s rozmyslem a přesně podle návodu výrobce. Pokud nic z uvedeného nepomůže, návštěva autoservisu vás bohužel nemine.

Situaci nepodceňujte a sjednejte si kvalitní pojištění

Jak už jsme zmínili výše, náklady na opravu poškrábaného laku, odřeného auta nebo jiných typů poškození vám pomůže vykompenzovat kvalitně nastavené připojištění, které si sjednáte v rámci havarijního pojištění. Při výběru vhodné pojišťovny je ovšem vždy dobré jednotlivé nabídky vzájemně porovnat, k čemuž vám poslouží náš nezávislý online srovnávač. S jeho pomocí získáte o jednotlivých produktech maximum užitečných informací a navíc si můžete vybrat tu pojistku, která vám bude nastavenými parametry nejlépe vyhovovat.

Srovnaný magazín

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.