Poškrábané auto

 • Online srovnání

 • Vše vyřídíte pohodlně od PC

 • Prohlídka Vašeho vozidla zdarma

 • Úspora až 50 %

Spočítat ceny

Ťukance, oděrky nebo škrábance jsou nedostatky, které u svého vozidla nedokážeme tak úplně eliminovat. Často k jejich vzniku přispějeme, aniž bychom to zamýšleli, nebo dokonce tušili. Horší variantou je samozřejmě situace, kdy nám nějaký dobrák objede auto klíčem, poškrábe lak při parkování nebo úmyslně způsobí jinou škodu. Víte, ale jak řešit poškrábané auto s pojišťovnou a máte vůbec nárok na úhradu vzniklé škody?

Poškrábaný lak auta vás vyjde na několik tisíc korun

Některé škrábance nejsou skoro vidět, jiné vyžadují nákladnou opravu, která vás může vyjít i na několik tisíc korun. Takový poškrábaný lak auta bohužel spadá do druhé zmíněné kategorie. Často je společně s poškrábanou částí potřeba přelakovat celý díl (např. přední nebo zadní dveře). U škod většího rozsahu (třeba pokud je poškrábané auto klíčem) se pak už nevyhnete přelakování celého vozu, což může z vaší peněženky odčerpat i několik desítek tisíc korun (v závislosti na značce a typu auta).

Sjednat výhodné havarijní pojištění

Poškrábané auto a pojistka? Pozor na spoluúčast

Pokud není auto poškrábáno úmyslně a viníka se s pomocí kamerového záznamu nebo policie nepodaří odhalit, bude oprava čistě ve vaší režii. A tady je potřeba podotknout, že povinné ručení vám z téhle prekérní situace nepomůže. Škodu lze uhradit z pojištění speciálně sjednaného pro případy vandalismu nebo živelných pohrom, které si můžete sjednat k havarijnímu pojištění. Tady ale počítejte s tím, že odřené auto a havarijní pojištění jde ruku v ruce se spoluúčastí, která se nejčastěji pohybuje ve výši 5 000 nebo 10 000 korun.

Odřené auto řešte co nejdřív

Ráno přijdete k zaparkovanému autu a místo rychlého odjezdu do práce řešíte škrábance, které někdo na vašem autě nechal a ujel. Pokud jde o větší škrábance, které nezamaskujete, volejte policii a situaci co nejdřív aktivně řešte. Na druhou stranu počítejte s tím, že šance na to, že policie viníka najde, sice existuje, ale není příliš velká. V takovém případě se vyplatí investovat do palubní kamery, případně situaci řešit přes případné svědky nebo kamery na místě.

Za odřené auto na hlídaném parkovišti ručí pojišťovna majitele

Pokud vám auto odřel někdo na hlídaném parkovišti, je situace přece jen o něco méně komplikovaná a vy máte šanci získat odpovídající kompenzaci. V takovém případě je ale vaší povinností nahlásit škodu policii a zároveň se obrátit do 15 dnů na majitele nebo provozovatele hlídaného parkoviště, který bude situaci řešit se svou pojišťovnou.

Oprava poškrábaného laku? Zvládnete ji i svépomocí

A jak řešit poškrábané auto? Pokud nejsou škrábance a oděrky na autě příliš viditelné, poradíte si s nimi i sami. Oprava škrábanců vás v takovém případě vyjde jen na několik (sto)korun. Rozleštění drobných škrábanců zvládnete sami s komerčně prodávanými přípravky. Důležité je postupovat po částech a s rozmyslem, jinak naděláte víc škody než užitku.

K dispozici jsou vám nejrůznější vosky, se kterými zvládnete rozleštění mikro poškození laku, způsobeného například kartáči v automatické myčce aut. Na výběr máte i nejrůznější retušovací fixy a pera. S jejich pomocí odstraníte škrábance od drobných kamínků.

Naopak brusné pasty fungují u větších vrypů či škrábanců. Jsou totiž směsicí nejrůznějších abraziv, rozmíchaných v tuhém (nejčastěji) tukovém základu.

Pokud se chcete zbavit hlubokých rýh v laku, vsaďte na kombinaci brusné pasty a brusného kotouče. Opět ale obojí zmíněné používejte s rozmyslem a přesně podle návodu výrobce. Pokud nic z uvedeného nepomůže, návštěva autoservisu vás bohužel nemine.

Situaci nepodceňujte a sjednejte si kvalitní pojištění

Jak už jsme zmínili výše, náklady na opravu poškrábaného laku, odřeného auta nebo jiných typů poškození vám pomůže vykompenzovat kvalitně nastavené připojištění, které si sjednáte v rámci havarijního pojištění. Při výběru vhodné pojišťovny je ovšem vždy dobré jednotlivé nabídky vzájemně porovnat, k čemuž vám poslouží náš nezávislý online srovnávač. S jeho pomocí získáte o jednotlivých produktech maximum užitečných informací a navíc si můžete vybrat tu pojistku, která vám bude nastavenými parametry nejlépe vyhovovat.

Sjednat havarijní pojištění

Blog

 • žena prodává páru auto v salonů
  Pojištění vozu
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Pojištění vozuPůjčky a úvěry
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 


 • nehoda
  Pojištění vozu
  28. března 2022|Míša
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Pojištění vozu
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Pojištění vozu
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Pojištění vozu
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Pojištění vozu
  04. března 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

 • servis a kontrola motorky
  Pojištění vozu
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

 • Jak řešit srážku se zvěří?
  Pojištění vozu
  10. února 2022|Monika Šaríková
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Nemusíte nutně projíždět lesem či polní krajinou, aby vám pod koly vozu skončilo zvíře. Jak se zachovat v případě, že není možné střetu se zvířetem či divokou zvěří zabránit? Jak řešit vzniklou škodu a lze se proti ní pojistit?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.