Blog
Pojištění vozu
Autíčko vedle mincí

10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

12. ledna 2020|Monika Šaríková|

Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem narůstají a s tím roste i cena povinného ručení. Pojišťovny přesto tvrdí, že povinné ručení je nerentabilní, a že ani veškeré uhrazené pojistné za povinné ručení zdaleka nepokryje všechny pojistné události. A tak každý rok o pár procent zvedne výše pojistného u povinného ručení. Naštěstí známe pár triků, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení.

1. Pořiďte si správné auto

Myslete na pojištění auta ještě předtím, než podepíšete kupní smlouvu. Bavorák se stovkami burácejících koní pod kapotou zní pro mužské uši lákavě, ale dokážete si představit, kolik stojí povinné ručení na takové auto? Než si koupíte nové auto se silným motorem, důkladně zvažte všechny náklady, které s provozem vybraného vozidla souvisí a to včetně povinného i dobrovolného pojištění. Rozdíly v pojištění mohou představovat i tisíce korun ročně.

2. Porovnejte více nabídek

Stejně jako jste si vybírali nový vůz, zvolte si i povinné ručení. Neberte první nabídku, která se vám naskytne, ale využijte nabízených možností. Pohodlně se usaďte k počítači a využijte populární srovnávače pojistných a finančních produktů. Díky porovnání povinného ručení online si z pestré nabídky pojištění od konkurenčních pojišťoven hravě a rychle vyberete nejlevnější povinné ručení.

3. Sjednejte si POV online a získejte slevu

Nechce se vám kvůli povinnému ručení chodit na pojišťovnu osobně? Nedělejte to. Naopak vám doporučujeme, abyste si povinné ručení vybrali a sjednali online. Už jenom za to, že si POV vyřídíte online, totiž pojišťovny nabízí slevu okolo 10 %.

4. Získejte slevu za komplexní pojistku na auto

Hodláte si u nového vozu sjednat povinné ručení i havarijní pojištění? Řešte komplexní pojištění u jedné pojišťovny. Ty většinou za sjednání POV a HAV zároveň opět nabízí slevu okolo 5 až 10 %. Záleží na vašich vyjednávacích schopnostech.

5. Využijte bonus za jízdu bez nehod

Pokud patříte mezi zářné příklady vzorných řidičů jezdících dlouhé roky bez nehod, nezapomeňte uplatnit bonus za bezeškodní průběh. Za bezeškodní průběh můžete získat až 60% slevu a navíc je bonus přenositelný mezi pojišťovnami.

Textování v autě

6. Sjednejte pojištění na rodiče či prarodiče

Do rizikové skupiny řidičů patří zejména mladí a nevyježdění řidiči žijící ve větším městě. Ti se poslední dobou naučili trik, kdy pojištění uzavřou na své rodiče nebo dokonce prarodiče, kteří žijí na vesnici, jsou starší a tudíž zkušenější, a navíc mají nárok na bonus za bezeškodní průběh.

7. Zaplaťte pojistné za celý rok

Průměrné pojistné u povinného ručení se pohybuje na částce kolem 3 000 Kč ročně. Pojistné lze zaplatit celoročně nebo si můžete vybrat měsíční, čtvrtletní či půlroční platbu. Nejlevněji obvykle vyjde jednorázová platba pojistného na celý rok.

8. Dávejte si pozor na malusy

Ještě raději než bonusy pojišťovny přidělují malusy neboli přirážku k pojistnému. Malus je opak bonusu a znamená dražší povinné ručení. Malusy jsou přidělovány řidičům, kteří mají na kontě větší množství zaviněných pojistných událostí. Například se moc nevyplácí hlásit drobné nehody. Výše škody bývá nepatrná, ale u pojišťovny si uděláte vroubek a za pojištění zaplatíte více.

9. Zkuste flotilové pojištění

Máte-li možnost zahrnout pojištění svého vozidla do flotily, učiňte tak. Flotilového (hromadné pojištění více aut v rámci jedné pojistné smlouvy) mívá výrazně lepší podmínky i nižší pojistné. Flotilové pojištění využívají zejména firmy s vozovým parkem.

10. Každý rok aktualizujte pojistnou smlouvu

Cena pojištěného vozidla klesá každým rokem. Rovněž se mění podmínky pojištění. Věnujte každý rok pár minut pojištění svého vozidla pár minut a nebudete litovat. Nechte pojišťovnu aktualizovat smlouvu a nebojte se oslovit konkurenční pojišťovny se svou poptávkou. Jediné, na co musíte myslete, je čas. Pokud byste se rozhodli pro změnu pojišťovny, je třeba včas podat výpověď.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).