Autíčko vedle mincí

10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem stoupají, a s tím roste i cena povinného ručení. Naštěstí známe triky, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení. S některými ušetříte až tisíce korun ročně!

1. Pořiďte si správné auto

Myslete na pojištění auta ještě předtím, než podepíšete kupní smlouvu. BMW se stovkami koní pod kapotou zní lákavě, ale dokážete si představit, jaké jsou jeho provozní náklady? Auto se silným motorem se prodraží nejen na pohonných hmotách, ale také na povinném ručení a havarijním pojištění.

Při stanovení ceny povinného ručení sledují pojišťovny značku a model vozidla, zdvihový objem válců, výkon motoru nebo druh paliva. Rozdíly v ceně pojištění různých vozidel mohou činit tisíce korun ročně.

2. Porovnejte si více nabídek

Stejně jako jste pečlivě vybírali nový vůz, věnujte dostatek času i výběru povinného ručení. Každá pojišťovna má vlastní parametry pro stanovení ceny povinného ručení, z toho důvodu se pojistné může lišit až o desítky procent. Proto neberte první nabídku, která se vám naskytne, ale využijte chytrých možností. Pohodlně se usaďte k počítači a využijte online srovnávač povinného ručení.

Díky porovnání povinného ručení si z nabídky od několika pojišťoven jednoduše vyberete nejlevnější povinné ručení. Nemusíte kontaktovat jednotlivé pojišťovny – všechny nabídky získáte na jednom místě během několika minut. Navíc jsou vytvořené přímo na míru vám a vašemu vozidlu.

3. Využijte garanci nejlepší ceny

Na internetu najdete několik srovnávačů pojištění, tak proč využít zrovna ten náš? Protože Srovnejto.cz garantuje nejnižší cenu povinného ručení na trhu. Kdybyste i přesto jinde našli stejnou nabídku povinného ručení levněji než u nás, cenu konkurenční nabídky vám dorovnáme nebo proplatíme rozdíl. Garance nejnižší ceny se vztahuje nejen na nabídky od konkurenčních srovnávačů, ale také přímo od pojišťoven, pokud se jedná o nově sjednanou smlouvu.

4. Sjednejte si povinné ručení online a získejte slevu

Nechce se vám kvůli povinnému ručení chodit do pojišťovny osobně? Nedělejte to. Naopak vám doporučujeme, abyste si povinné ručení vybrali a sjednali online. Už jenom za to, že si povinné ručení vyřídíte online, totiž pojišťovny nabízí slevu 5 až 20 %.

Další výhodu online sjednání představuje rychlost. Koupili jste nové auto a potřebujete pojistku obratem? Není problém, povinné ručení si online sjednáte, hned zaplatíte a zelenou kartu vám obratem zašleme e-mailem.

5. Získejte slevu za komplexní pojistku na auto

Hodláte si u nového vozu sjednat povinné ručení i havarijní pojištění? Řešte komplexní pojištění u jedné pojišťovny. Někteří poskytovatelé nabízí při současném sjednání obou produktů slevu, nejčastěji ve výši 5 až 10 %. Kde získáte slevu za propojištěnost?

PojišťovnaSleva za kombinaci POV a HAV

Allianz

NE

ČPP

25 % při sjednání varianty SUPERPOV

ČSOB

5 %

Direct

NE

Generali Česká pojišťovna

NE

Kooperativa

NE

HVP

10 %

Slavia

až 5 %

UNIQA

10 % na havarijní pojištění

6. Využijte bonus za jízdu bez nehod

Pokud patříte mezi vzorné řidiče, kteří jezdí dlouhé roky bez nehod, nezapomeňte při sjednání povinného ručení uplatnit bonusy za bezeškodní průběh. Při výpočtu bonusu se bere v úvahu délka pojištění a počet zaviněných nehod – za každou nehodu se odečte obvykle 24 nebo 36 měsíců jízdy bez nehod. Proto se moc nevyplácí hlásit drobné nehody. Výše škody bývá nepatrná, ale u pojišťovny si uděláte vroubek a za pojištění zaplatíte více.

Všechny pojišťovny využívají bonusový systém, ale každá si stanovuje individuální podmínky, jak je převádí na slevy. Za bezeškodní průběh v délce 120 měsíců obvykle získáte maximální bonus, který pojišťovny promění ve slevu 50 až 60 %.

Naopak si dejte pozor na malusy, které vám pojišťovna naúčtuje, když se délka bezeškodního průběhu dostane do minusu. Malusy znamenají dražší povinné ručení, maximální přirážka obvykle činí 120 až 150 % k základní ceně pojištění.

Příklad výpočtu bonusů: V pojistných podmínkách je stanoveno, že za každých 12 měsíců pojištění bez nehod se řidiči přičte bonus ve výši 5 %. V případě dopravní nehody se odečte od bezeškodního průběhu 24 měsíců. Základní cena povinného ručení činí 7 000 Kč. Jak se způsobené nehody promítnou do ceny pojištění?

Délka pojištění, počet zaviněných nehodBezeškodní průběhSlevaCena povinného ručení

10 let, 0 nehod

120 měsíců

50 %

3 500 Kč

10 let, 1 nehoda

96 měsíců

40 %

4 200 Kč

10 let, 2 nehody

72 měsíců

30 %

4 900 Kč

10 let, 3 nehody

48 měsíců

20 %

5 600 Kč

7. Sjednejte si pojištění na rodiče či prarodiče

Do rizikové skupiny patří zejména mladí a nevyježdění řidiči žijící ve větším městě. Ti mohou využít trik, jak si pojištění zlevnit. Povinné ručení uzavřou na své rodiče nebo dokonce prarodiče, kteří jsou starší, mají nasbírané bonusy za bezeškodní průběh, případně žijí na vesnici. To je hned několik proměnných, které dokážou povinné ručení zlevnit až o desítky procent.

Na druhou stranu takoví řidiči jen oddalují okamžik, kdy budou hradit drahé pojištění. Největší slevu totiž tvoří bonusy, a ty budou muset dříve či později začít sbírat od nuly. Mít auto pojištěné na starší osobu se navíc nevyplácí donekonečna – řidiči nad 65 let totiž stejně jako mladí patří k rizikovým skupinám. Proto zvažte, zda je pro vás tato varianta úspory opravdu výhodná.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

8. Zaplaťte pojistné za celý rok

Pojistné lze zaplatit celoročně nebo si můžete vybrat měsíční, čtvrtletní či půlroční platbu. Dříve se jednoznačně vyplatila roční platba pojistného, dnes už jsou některé pojišťovny vstřícnější a nabízí rozložení do více splátek bez navýšení ceny. Podívejte se, jak k frekvenci placení přistupují jednotlivé pojišťovny. Největší rozdíly činí až 10 % z pojistného, což při průměrné výši pojistného kolem 3 500 Kč znamená úsporu 350 Kč ročně.

9. Zkuste flotilové pojištění

Flotilové pojištění znamená hromadné pojištění více aut v rámci jedné pojistné smlouvy. Využívají ho zejména firmy s vozovým parkem, ale většina pojišťoven ho nabízí i pro fyzické osoby. Podmínkou bývá, aby vozový park zahrnoval alespoň 5 vozidel. Výhodou flotilového pojištění je, že mívá lepší podmínky i nižší pojistné. Navíc máte všechna pojištění přehledně v jedné smlouvě.

Flotilové pojištění můžete také sjednat například pro svoji rodinu – na jednu smlouvu pojistíte auta manžela, manželky a dětí. Má to ale své nevýhody – ostatní osoby nesbírají bonusy. Až děti vylétnou z hnízda, budou začínat se sbíráním bonusů od nuly, a tudíž platit velmi drahé pojištění. Stejně nepříjemná situace často nastává po rozvodu manželů, když všechna auta byla pojištěna jen na jednoho z nich.

10. Každý rok aktualizujte pojistnou smlouvu

Každý rok při výročí smlouvy vám pojišťovna může zvýšit cenu pojistného. To ale neznamená, že musíte novou cenu akceptovat. Při výročí smlouvy totiž můžete pojišťovnu změnit a najít si výhodnější pojištění. S tím vám pomůže náš online srovnávač.

Jediné, na co musíte myslet, je čas. Udělejte si srovnání cen povinného ručení minimálně 2 měsíce před výročím smlouvy. Když najdete výhodnější nabídku, smlouvu o povinném ručení stihnete vypovědět v řádném termínu 6 týdnů před výročím smlouvy. Se zrušením i sjednáním nové pojistky vám rádi pomůžeme.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?