Autíčko vedle mincí

10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem stoupají, a s tím roste i cena povinného ručení. Naštěstí známe triky, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení. S některými ušetříte až tisíce korun ročně!

1. Pořiďte si správné auto

Myslete na pojištění auta ještě předtím, než podepíšete kupní smlouvu. BMW se stovkami koní pod kapotou zní lákavě, ale dokážete si představit, jaké jsou jeho provozní náklady? Auto se silným motorem se prodraží nejen na pohonných hmotách, ale také na povinném ručení a havarijním pojištění.

Při stanovení ceny povinného ručení sledují pojišťovny značku a model vozidla, zdvihový objem válců, výkon motoru nebo druh paliva. Rozdíly v ceně pojištění různých vozidel mohou činit tisíce korun ročně.

2. Porovnejte si více nabídek

Stejně jako jste pečlivě vybírali nový vůz, věnujte dostatek času i výběru povinného ručení. Každá pojišťovna má vlastní parametry pro stanovení ceny povinného ručení, z toho důvodu se pojistné může lišit až o desítky procent. Proto neberte první nabídku, která se vám naskytne, ale využijte chytrých možností. Pohodlně se usaďte k počítači a využijte online srovnávač povinného ručení.

Díky porovnání povinného ručení si z nabídky od několika pojišťoven jednoduše vyberete nejlevnější povinné ručení. Nemusíte kontaktovat jednotlivé pojišťovny – všechny nabídky získáte na jednom místě během několika minut. Navíc jsou vytvořené přímo na míru vám a vašemu vozidlu.

3. Využijte garanci nejlepší ceny

Na internetu najdete několik srovnávačů pojištění, tak proč využít zrovna ten náš? Protože Srovnejto.cz garantuje nejnižší cenu povinného ručení na trhu. Kdybyste i přesto jinde našli stejnou nabídku povinného ručení levněji než u nás, cenu konkurenční nabídky vám dorovnáme nebo proplatíme rozdíl. Garance nejnižší ceny se vztahuje nejen na nabídky od konkurenčních srovnávačů, ale také přímo od pojišťoven, pokud se jedná o nově sjednanou smlouvu.

4. Sjednejte si povinné ručení online a získejte slevu

Nechce se vám kvůli povinnému ručení chodit do pojišťovny osobně? Nedělejte to. Naopak vám doporučujeme, abyste si povinné ručení vybrali a sjednali online. Už jenom za to, že si povinné ručení vyřídíte online, totiž pojišťovny nabízí slevu 5 až 20 %.

Další výhodu online sjednání představuje rychlost. Koupili jste nové auto a potřebujete pojistku obratem? Není problém, povinné ručení si online sjednáte, hned zaplatíte a zelenou kartu vám obratem zašleme e-mailem.

5. Získejte slevu za komplexní pojistku na auto

Hodláte si u nového vozu sjednat povinné ručení i havarijní pojištění? Řešte komplexní pojištění u jedné pojišťovny. Někteří poskytovatelé nabízí při současném sjednání obou produktů slevu, nejčastěji ve výši 5 až 10 %. Kde získáte slevu za propojištěnost?

PojišťovnaSleva za kombinaci POV a HAV

Allianz

NE

ČPP

25 % při sjednání varianty SUPERPOV

ČSOB

5 %

Direct

NE

Generali Česká pojišťovna

NE

Kooperativa

NE

HVP

10 %

Slavia

až 5 %

UNIQA

10 % na havarijní pojištění

6. Využijte bonus za jízdu bez nehod

Pokud patříte mezi vzorné řidiče, kteří jezdí dlouhé roky bez nehod, nezapomeňte při sjednání povinného ručení uplatnit bonusy za bezeškodní průběh. Při výpočtu bonusu se bere v úvahu délka pojištění a počet zaviněných nehod – za každou nehodu se odečte obvykle 24 nebo 36 měsíců jízdy bez nehod. Proto se moc nevyplácí hlásit drobné nehody. Výše škody bývá nepatrná, ale u pojišťovny si uděláte vroubek a za pojištění zaplatíte více.

Všechny pojišťovny využívají bonusový systém, ale každá si stanovuje individuální podmínky, jak je převádí na slevy. Za bezeškodní průběh v délce 120 měsíců obvykle získáte maximální bonus, který pojišťovny promění ve slevu 50 až 60 %.

Naopak si dejte pozor na malusy, které vám pojišťovna naúčtuje, když se délka bezeškodního průběhu dostane do minusu. Malusy znamenají dražší povinné ručení, maximální přirážka obvykle činí 120 až 150 % k základní ceně pojištění.

Příklad výpočtu bonusů: V pojistných podmínkách je stanoveno, že za každých 12 měsíců pojištění bez nehod se řidiči přičte bonus ve výši 5 %. V případě dopravní nehody se odečte od bezeškodního průběhu 24 měsíců. Základní cena povinného ručení činí 7 000 Kč. Jak se způsobené nehody promítnou do ceny pojištění?

Délka pojištění, počet zaviněných nehodBezeškodní průběhSlevaCena povinného ručení

10 let, 0 nehod

120 měsíců

50 %

3 500 Kč

10 let, 1 nehoda

96 měsíců

40 %

4 200 Kč

10 let, 2 nehody

72 měsíců

30 %

4 900 Kč

10 let, 3 nehody

48 měsíců

20 %

5 600 Kč

7. Sjednejte si pojištění na rodiče či prarodiče

Do rizikové skupiny patří zejména mladí a nevyježdění řidiči žijící ve větším městě. Ti mohou využít trik, jak si pojištění zlevnit. Povinné ručení uzavřou na své rodiče nebo dokonce prarodiče, kteří jsou starší, mají nasbírané bonusy za bezeškodní průběh, případně žijí na vesnici. To je hned několik proměnných, které dokážou povinné ručení zlevnit až o desítky procent.

Na druhou stranu takoví řidiči jen oddalují okamžik, kdy budou hradit drahé pojištění. Největší slevu totiž tvoří bonusy, a ty budou muset dříve či později začít sbírat od nuly. Mít auto pojištěné na starší osobu se navíc nevyplácí donekonečna – řidiči nad 65 let totiž stejně jako mladí patří k rizikovým skupinám. Proto zvažte, zda je pro vás tato varianta úspory opravdu výhodná.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

8. Zaplaťte pojistné za celý rok

Pojistné lze zaplatit celoročně nebo si můžete vybrat měsíční, čtvrtletní či půlroční platbu. Dříve se jednoznačně vyplatila roční platba pojistného, dnes už jsou některé pojišťovny vstřícnější a nabízí rozložení do více splátek bez navýšení ceny. Podívejte se, jak k frekvenci placení přistupují jednotlivé pojišťovny. Největší rozdíly činí až 10 % z pojistného, což při průměrné výši pojistného kolem 3 500 Kč znamená úsporu 350 Kč ročně.

9. Zkuste flotilové pojištění

Flotilové pojištění znamená hromadné pojištění více aut v rámci jedné pojistné smlouvy. Využívají ho zejména firmy s vozovým parkem, ale většina pojišťoven ho nabízí i pro fyzické osoby. Podmínkou bývá, aby vozový park zahrnoval alespoň 5 vozidel. Výhodou flotilového pojištění je, že mívá lepší podmínky i nižší pojistné. Navíc máte všechna pojištění přehledně v jedné smlouvě.

Flotilové pojištění můžete také sjednat například pro svoji rodinu – na jednu smlouvu pojistíte auta manžela, manželky a dětí. Má to ale své nevýhody – ostatní osoby nesbírají bonusy. Až děti vylétnou z hnízda, budou začínat se sbíráním bonusů od nuly, a tudíž platit velmi drahé pojištění. Stejně nepříjemná situace často nastává po rozvodu manželů, když všechna auta byla pojištěna jen na jednoho z nich.

10. Každý rok aktualizujte pojistnou smlouvu

Každý rok při výročí smlouvy vám pojišťovna může zvýšit cenu pojistného. To ale neznamená, že musíte novou cenu akceptovat. Při výročí smlouvy totiž můžete pojišťovnu změnit a najít si výhodnější pojištění. S tím vám pomůže náš online srovnávač.

Jediné, na co musíte myslet, je čas. Udělejte si srovnání cen povinného ručení minimálně 2 měsíce před výročím smlouvy. Když najdete výhodnější nabídku, smlouvu o povinném ručení stihnete vypovědět v řádném termínu 6 týdnů před výročím smlouvy. Se zrušením i sjednáním nové pojistky vám rádi pomůžeme.Náš tip

Ušetřete na havarijním pojištění

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.