Autíčko vedle mincí

10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem stoupají, a s tím roste i cena povinného ručení. Naštěstí známe triky, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení. S některými ušetříte až tisíce korun ročně!

1. Pořiďte si správné auto

Myslete na pojištění auta ještě předtím, než podepíšete kupní smlouvu. BMW se stovkami koní pod kapotou zní lákavě, ale dokážete si představit, jaké jsou jeho provozní náklady? Auto se silným motorem se prodraží nejen na pohonných hmotách, ale také na povinném ručení a havarijním pojištění.

Při stanovení ceny povinného ručení sledují pojišťovny značku a model vozidla, zdvihový objem válců, výkon motoru nebo druh paliva. Rozdíly v ceně pojištění různých vozidel mohou činit tisíce korun ročně.

2. Porovnejte si více nabídek

Stejně jako jste pečlivě vybírali nový vůz, věnujte dostatek času i výběru povinného ručení. Každá pojišťovna má vlastní parametry pro stanovení ceny povinného ručení, z toho důvodu se pojistné může lišit až o desítky procent. Proto neberte první nabídku, která se vám naskytne, ale využijte chytrých možností. Pohodlně se usaďte k počítači a využijte online srovnávač povinného ručení.

Díky porovnání povinného ručení si z nabídky od několika pojišťoven jednoduše vyberete nejlevnější povinné ručení. Nemusíte kontaktovat jednotlivé pojišťovny – všechny nabídky získáte na jednom místě během několika minut. Navíc jsou vytvořené přímo na míru vám a vašemu vozidlu.

3. Využijte garanci nejlepší ceny

Na internetu najdete několik srovnávačů pojištění, tak proč využít zrovna ten náš? Protože Srovnejto.cz garantuje nejnižší cenu povinného ručení na trhu. Kdybyste i přesto jinde našli stejnou nabídku povinného ručení levněji než u nás, cenu konkurenční nabídky vám dorovnáme nebo proplatíme rozdíl. Garance nejnižší ceny se vztahuje nejen na nabídky od konkurenčních srovnávačů, ale také přímo od pojišťoven, pokud se jedná o nově sjednanou smlouvu.

4. Sjednejte si povinné ručení online a získejte slevu

Nechce se vám kvůli povinnému ručení chodit do pojišťovny osobně? Nedělejte to. Naopak vám doporučujeme, abyste si povinné ručení vybrali a sjednali online. Už jenom za to, že si povinné ručení vyřídíte online, totiž pojišťovny nabízí slevu 5 až 20 %.

Další výhodu online sjednání představuje rychlost. Koupili jste nové auto a potřebujete pojistku obratem? Není problém, povinné ručení si online sjednáte, hned zaplatíte a zelenou kartu vám obratem zašleme e-mailem.

5. Získejte slevu za komplexní pojistku na auto

Hodláte si u nového vozu sjednat povinné ručení i havarijní pojištění? Řešte komplexní pojištění u jedné pojišťovny. Někteří poskytovatelé nabízí při současném sjednání obou produktů slevu, nejčastěji ve výši 5 až 10 %. Kde získáte slevu za propojištěnost?

PojišťovnaSleva za kombinaci POV a HAV

Allianz

NE

ČPP

25 % při sjednání varianty SUPERPOV

ČSOB

5 %

Direct

NE

Generali Česká pojišťovna

NE

Kooperativa

NE

HVP

10 %

Slavia

až 5 %

UNIQA

10 % na havarijní pojištění

6. Využijte bonus za jízdu bez nehod

Pokud patříte mezi vzorné řidiče, kteří jezdí dlouhé roky bez nehod, nezapomeňte při sjednání povinného ručení uplatnit bonusy za bezeškodní průběh. Při výpočtu bonusu se bere v úvahu délka pojištění a počet zaviněných nehod – za každou nehodu se odečte obvykle 24 nebo 36 měsíců jízdy bez nehod. Proto se moc nevyplácí hlásit drobné nehody. Výše škody bývá nepatrná, ale u pojišťovny si uděláte vroubek a za pojištění zaplatíte více.

Všechny pojišťovny využívají bonusový systém, ale každá si stanovuje individuální podmínky, jak je převádí na slevy. Za bezeškodní průběh v délce 120 měsíců obvykle získáte maximální bonus, který pojišťovny promění ve slevu 50 až 60 %.

Naopak si dejte pozor na malusy, které vám pojišťovna naúčtuje, když se délka bezeškodního průběhu dostane do minusu. Malusy znamenají dražší povinné ručení, maximální přirážka obvykle činí 120 až 150 % k základní ceně pojištění.

Příklad výpočtu bonusů: V pojistných podmínkách je stanoveno, že za každých 12 měsíců pojištění bez nehod se řidiči přičte bonus ve výši 5 %. V případě dopravní nehody se odečte od bezeškodního průběhu 24 měsíců. Základní cena povinného ručení činí 7 000 Kč. Jak se způsobené nehody promítnou do ceny pojištění?

Délka pojištění, počet zaviněných nehodBezeškodní průběhSlevaCena povinného ručení

10 let, 0 nehod

120 měsíců

50 %

3 500 Kč

10 let, 1 nehoda

96 měsíců

40 %

4 200 Kč

10 let, 2 nehody

72 měsíců

30 %

4 900 Kč

10 let, 3 nehody

48 měsíců

20 %

5 600 Kč

7. Sjednejte si pojištění na rodiče či prarodiče

Do rizikové skupiny patří zejména mladí a nevyježdění řidiči žijící ve větším městě. Ti mohou využít trik, jak si pojištění zlevnit. Povinné ručení uzavřou na své rodiče nebo dokonce prarodiče, kteří jsou starší, mají nasbírané bonusy za bezeškodní průběh, případně žijí na vesnici. To je hned několik proměnných, které dokážou povinné ručení zlevnit až o desítky procent.

Na druhou stranu takoví řidiči jen oddalují okamžik, kdy budou hradit drahé pojištění. Největší slevu totiž tvoří bonusy, a ty budou muset dříve či později začít sbírat od nuly. Mít auto pojištěné na starší osobu se navíc nevyplácí donekonečna – řidiči nad 65 let totiž stejně jako mladí patří k rizikovým skupinám. Proto zvažte, zda je pro vás tato varianta úspory opravdu výhodná.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

8. Zaplaťte pojistné za celý rok

Pojistné lze zaplatit celoročně nebo si můžete vybrat měsíční, čtvrtletní či půlroční platbu. Dříve se jednoznačně vyplatila roční platba pojistného, dnes už jsou některé pojišťovny vstřícnější a nabízí rozložení do více splátek bez navýšení ceny. Podívejte se, jak k frekvenci placení přistupují jednotlivé pojišťovny. Největší rozdíly činí až 10 % z pojistného, což při průměrné výši pojistného kolem 3 500 Kč znamená úsporu 350 Kč ročně.

9. Zkuste flotilové pojištění

Flotilové pojištění znamená hromadné pojištění více aut v rámci jedné pojistné smlouvy. Využívají ho zejména firmy s vozovým parkem, ale většina pojišťoven ho nabízí i pro fyzické osoby. Podmínkou bývá, aby vozový park zahrnoval alespoň 5 vozidel. Výhodou flotilového pojištění je, že mívá lepší podmínky i nižší pojistné. Navíc máte všechna pojištění přehledně v jedné smlouvě.

Flotilové pojištění můžete také sjednat například pro svoji rodinu – na jednu smlouvu pojistíte auta manžela, manželky a dětí. Má to ale své nevýhody – ostatní osoby nesbírají bonusy. Až děti vylétnou z hnízda, budou začínat se sbíráním bonusů od nuly, a tudíž platit velmi drahé pojištění. Stejně nepříjemná situace často nastává po rozvodu manželů, když všechna auta byla pojištěna jen na jednoho z nich.

10. Každý rok aktualizujte pojistnou smlouvu

Každý rok při výročí smlouvy vám pojišťovna může zvýšit cenu pojistného. To ale neznamená, že musíte novou cenu akceptovat. Při výročí smlouvy totiž můžete pojišťovnu změnit a najít si výhodnější pojištění. S tím vám pomůže náš online srovnávač.

Jediné, na co musíte myslet, je čas. Udělejte si srovnání cen povinného ručení minimálně 2 měsíce před výročím smlouvy. Když najdete výhodnější nabídku, smlouvu o povinném ručení stihnete vypovědět v řádném termínu 6 týdnů před výročím smlouvy. Se zrušením i sjednáním nové pojistky vám rádi pomůžeme.Náš tip

Ušetřete na havarijním pojištění

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.