Blog
Pojištění vozu
zelená karta pojištění

Zelená karta stačí v elektronické podobě, rozhodlo Ministerstvo financí

18. ledna 2022|Jana Březinová|

Ministerstvo financí rozhodlo ve prospěch řidiče, který se při silniční kontrole prokázal zelenou kartou na displeji telefonu. Zatím se jedná pouze o rozhodnutí v konkrétním případu, ale znamená to, že řidičům bude odteď stačit zelená karta v elektronické podobě.

Porovnat povinné ručení

Vypadá to, že úřední doklady mají zase o něco blíž k digitalizaci. Ministerstvo financí totiž 30.12.2021 vydalo rozhodnutí, že řidič může předložit zelenou kartu v elektronické podobě. Ministerstvo tak zrušilo rozhodnutí nižších správních orgánů, které vycházely z názoru, že zelená karta k povinnému ručení musí být řidičem předložena výhradně v listinné podobě. Prozatím se jedná o rozhodnutí v konkrétním případu jednoho řidiče, ale i pro ostatní motoristy to znamená dobré zprávy. Pokud by s policií řešili obdobný přestupek, při odvolání by uspěli.

Řidič se ohradil proti pokutě

Přezkoumání ze strany Ministerstva financí se týkalo případu, kdy řidič předložil policejní hlídce zelenou kartu v digitální podobě na mobilním telefonu. Při kontrole totiž zjistil, že jeho zelená karta ve vozidle již pozbyla platnosti, a tak telefonicky kontaktoval pojišťovnu, která mu obratem zaslala aktuální doklad přes WhatsApp a následně e-mailem.

Policie ale zelenou kartu odmítla s tím, že doklad musí řidič předložit v listinné podobě a dala viníkovi pokutu ve výši 1 500 Kč. Řidič se ovšem nevzdal a po řadě odvolání se případ dostal k projednání až na Ministerstvo financí. To mu dalo za pravdu.

Zelenou kartu stačí ukázat na displeji mobilu

Zákon nestanovuje, v jaké podobě musí řidič zelenou kartu předložit. V zákoně se hovoří pouze všeobecně o předložení osvědčení a není jasně stanoveno, že musí mít doklad listinnou podobu. Dále vycházelo Ministerstvo financí z faktu, že zelená karta nemá ani v papírové podobě žádné ochranné prvky, které by zvyšovaly její průkaznost.

Zejména z těchto důvodů dospělo Ministerstvo financí k závěru, že zelená karta online na displeji mobilu má rovnocennou průkaznost jako její papírová verze.

Policie nemusí být informována

Jak upozorňuje samo Ministerstvo financí, jedná se pouze o rozhodnutí v individuálním případu –⁠ pro ostatní řidiče to znamená, že mohou předložit zelenou kartu v digitální podobě a při odvolání by uspěli. Nicméně s tím se pojí spoustu času a papírování.

Je však jen otázkou času, kdy se tato informace dostane i k příslušníkům policie, kteří silniční kontroly provádí. Ministerstvo uvedlo, že již jedná o tom, jakým způsobem se stanovisko promítne do metodických postupů při kontrole ze strany Policie ČR. Do té doby je dobré být na policejní hlídku připraven –⁠ při předložení zelené karty v mobilu mějte po ruce i dané rozhodnutí Ministerstva financí.

Zároveň myslete na to, že příslušník policie nemusí vyčkávat na to, až vám pojišťovna zelenou kartu pošle. Při silniční kontrole jste povinni předložit doklad „na požádání“, přičemž je možné tolerovat desítky sekund až nižší jednotky minut pro dohledání dokladu. Z toho vyplývá, že řidič bez zelené karty se může pokusit kontaktovat pojišťovnu s prosbou o zaslání dokladu v elektronické podobě, ale nesmí tím neúměrně prodlužovat čas silniční kontroly.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).