zelená karta pojištění

Zelená karta stačí v elektronické podobě, rozhodlo Ministerstvo financí

Ministerstvo financí rozhodlo ve prospěch řidiče, který se při silniční kontrole prokázal zelenou kartou na displeji telefonu. Zatím se jedná pouze o rozhodnutí v konkrétním případu, ale znamená to, že řidičům bude odteď stačit zelená karta v elektronické podobě.

Vypadá to, že úřední doklady mají zase o něco blíž k digitalizaci. Ministerstvo financí totiž 30.12.2021 vydalo rozhodnutí, že řidič může předložit zelenou kartu v elektronické podobě. Ministerstvo tak zrušilo rozhodnutí nižších správních orgánů, které vycházely z názoru, že zelená karta k povinnému ručení musí být řidičem předložena výhradně v listinné podobě. Prozatím se jedná o rozhodnutí v konkrétním případu jednoho řidiče, ale i pro ostatní motoristy to znamená dobré zprávy. Pokud by s policií řešili obdobný přestupek, při odvolání by uspěli.

Řidič se ohradil proti pokutě

Přezkoumání ze strany Ministerstva financí se týkalo případu, kdy řidič předložil policejní hlídce zelenou kartu v digitální podobě na mobilním telefonu. Při kontrole totiž zjistil, že jeho zelená karta ve vozidle již pozbyla platnosti, a tak telefonicky kontaktoval pojišťovnu, která mu obratem zaslala aktuální doklad přes WhatsApp a následně e-mailem.

Policie ale zelenou kartu odmítla s tím, že doklad musí řidič předložit v listinné podobě a dala viníkovi pokutu ve výši 1 500 Kč. Řidič se ovšem nevzdal a po řadě odvolání se případ dostal k projednání až na Ministerstvo financí. To mu dalo za pravdu.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Zelenou kartu stačí ukázat na displeji mobilu

Zákon nestanovuje, v jaké podobě musí řidič zelenou kartu předložit. V zákoně se hovoří pouze všeobecně o předložení osvědčení a není jasně stanoveno, že musí mít doklad listinnou podobu. Dále vycházelo Ministerstvo financí z faktu, že zelená karta nemá ani v papírové podobě žádné ochranné prvky, které by zvyšovaly její průkaznost.

Zejména z těchto důvodů dospělo Ministerstvo financí k závěru, že zelená karta online na displeji mobilu má rovnocennou průkaznost jako její papírová verze.

Policie nemusí být informována

Jak upozorňuje samo Ministerstvo financí, jedná se pouze o rozhodnutí v individuálním případu –⁠ pro ostatní řidiče to znamená, že mohou předložit zelenou kartu v digitální podobě a při odvolání by uspěli. Nicméně s tím se pojí spoustu času a papírování.

Je však jen otázkou času, kdy se tato informace dostane i k příslušníkům policie, kteří silniční kontroly provádí. Ministerstvo uvedlo, že již jedná o tom, jakým způsobem se stanovisko promítne do metodických postupů při kontrole ze strany Policie ČR. Do té doby je dobré být na policejní hlídku připraven –⁠ při předložení zelené karty v mobilu mějte po ruce i dané rozhodnutí Ministerstva financí.

Zároveň myslete na to, že příslušník policie nemusí vyčkávat na to, až vám pojišťovna zelenou kartu pošle. Při silniční kontrole jste povinni předložit doklad „na požádání“, přičemž je možné tolerovat desítky sekund až nižší jednotky minut pro dohledání dokladu. Z toho vyplývá, že řidič bez zelené karty se může pokusit kontaktovat pojišťovnu s prosbou o zaslání dokladu v elektronické podobě, ale nesmí tím neúměrně prodlužovat čas silniční kontroly.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.