zelená karta pojištění

Zelená karta stačí v elektronické podobě, rozhodlo Ministerstvo financí

Ministerstvo financí rozhodlo ve prospěch řidiče, který se při silniční kontrole prokázal zelenou kartou na displeji telefonu. Zatím se jedná pouze o rozhodnutí v konkrétním případu, ale znamená to, že řidičům bude odteď stačit zelená karta v elektronické podobě.

Vypadá to, že úřední doklady mají zase o něco blíž k digitalizaci. Ministerstvo financí totiž 30.12.2021 vydalo rozhodnutí, že řidič může předložit zelenou kartu v elektronické podobě. Ministerstvo tak zrušilo rozhodnutí nižších správních orgánů, které vycházely z názoru, že zelená karta k povinnému ručení musí být řidičem předložena výhradně v listinné podobě. Prozatím se jedná o rozhodnutí v konkrétním případu jednoho řidiče, ale i pro ostatní motoristy to znamená dobré zprávy. Pokud by s policií řešili obdobný přestupek, při odvolání by uspěli.

Řidič se ohradil proti pokutě

Přezkoumání ze strany Ministerstva financí se týkalo případu, kdy řidič předložil policejní hlídce zelenou kartu v digitální podobě na mobilním telefonu. Při kontrole totiž zjistil, že jeho zelená karta ve vozidle již pozbyla platnosti, a tak telefonicky kontaktoval pojišťovnu, která mu obratem zaslala aktuální doklad přes WhatsApp a následně e-mailem.

Policie ale zelenou kartu odmítla s tím, že doklad musí řidič předložit v listinné podobě a dala viníkovi pokutu ve výši 1 500 Kč. Řidič se ovšem nevzdal a po řadě odvolání se případ dostal k projednání až na Ministerstvo financí. To mu dalo za pravdu.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Zelenou kartu stačí ukázat na displeji mobilu

Zákon nestanovuje, v jaké podobě musí řidič zelenou kartu předložit. V zákoně se hovoří pouze všeobecně o předložení osvědčení a není jasně stanoveno, že musí mít doklad listinnou podobu. Dále vycházelo Ministerstvo financí z faktu, že zelená karta nemá ani v papírové podobě žádné ochranné prvky, které by zvyšovaly její průkaznost.

Zejména z těchto důvodů dospělo Ministerstvo financí k závěru, že zelená karta online na displeji mobilu má rovnocennou průkaznost jako její papírová verze.

Policie nemusí být informována

Jak upozorňuje samo Ministerstvo financí, jedná se pouze o rozhodnutí v individuálním případu –⁠ pro ostatní řidiče to znamená, že mohou předložit zelenou kartu v digitální podobě a při odvolání by uspěli. Nicméně s tím se pojí spoustu času a papírování.

Je však jen otázkou času, kdy se tato informace dostane i k příslušníkům policie, kteří silniční kontroly provádí. Ministerstvo uvedlo, že již jedná o tom, jakým způsobem se stanovisko promítne do metodických postupů při kontrole ze strany Policie ČR. Do té doby je dobré být na policejní hlídku připraven –⁠ při předložení zelené karty v mobilu mějte po ruce i dané rozhodnutí Ministerstva financí.

Zároveň myslete na to, že příslušník policie nemusí vyčkávat na to, až vám pojišťovna zelenou kartu pošle. Při silniční kontrole jste povinni předložit doklad „na požádání“, přičemž je možné tolerovat desítky sekund až nižší jednotky minut pro dohledání dokladu. Z toho vyplývá, že řidič bez zelené karty se může pokusit kontaktovat pojišťovnu s prosbou o zaslání dokladu v elektronické podobě, ale nesmí tím neúměrně prodlužovat čas silniční kontroly.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.