Žena fotí dopravní nehodu

Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

Málo jezdím, málo platím – tak to bohužel u většiny pojištění aut nefunguje. Obvykle pojišťovny nerozlišují, zda ročně najedete 5 000 km nebo 50 000 km. Cenu povinného ručení určuje typ vozidla, věk a bydliště řidiče či jeho bonusy. Nový typ pojištění, jehož cena se primárně odvíjí od počtu najetých kilometrů, tak českým řidičům nabízí jen Allianz pojišťovna a Pillow pojišťovna, a to jak pro povinné ručení, tak pro havarijní pojištění.

Kromě nich vám slevu podle počtu kilometrů nabídne ještě UNIQA, ale podmínkou je instalace telematické jednotky do auta, která přesně sleduje počet najetých kilometrů. Proto se mu dále v článku nebudeme věnovat.

Kolik stojí pojištění „Jezdím málo, platím málo“?

Spočítejte si ceny pojištění v naší kalkulačce. S výběrem vhodné nabídky vám rádi pomůžeme.

Jak funguje pojištění „Jezdím málo, platím málo“

Čím méně kilometrů ročně najedete, tím levnější bude vaše pojištění auta. Pojišťovna totiž vychází z předpokladu, že auto, které nejezdí, nebourá. A tak zvýhodňuje všechny řidiče, kteří za rok najedou jen pár tisíc kilometrů.

Jak to funguje v praxi? Při uzavření povinného ručení odhadnete, kolik kilometrů ročně najedete. Podle toho vám pojišťovna vypočítá výši pojistného. Na začátku pojistného období a před výročím smlouvy dodáte pojišťovně fotografii tachometru, podle níž dopočítá skutečný roční nájezd kilometrů. Podle něj s vámi vypořádá aktuální období a stanoví výši pojistného pro další rok – funguje to tedy podobně jako vyúčtování elektřiny a předpis záloh na další období.

K výročí smlouvy tak mohou nastat následující situace:

 • Roční nájezd kilometrů odpovídá smlouvě: Pojišťovna nevrací peníze, ani nestrhává nic navíc. Pro příští období platí stejný roční nájezd kilometrů.

 • Najeli jste méně kilometrů: Pojišťovna zohlední přeplatek v ceně pro další období a zároveň vám pro něj nastaví méně kilometrů.

 • Najeli jste více kilometrů: Pojišťovně uhradíte nedoplatek a pro příští období vám stanoví vyšší roční nájezd.

Víte...

Při vyúčtování na konci období se na další rok nastaví hodnota podle nájezdu kilometrů z předchozího roku. Pokud byste si však chtěli zvolit jiný nájezd – například odjíždíte na delší dobu do zahraničí a auto nebudete využívat, můžete pojišťovnu kontaktovat, aby očekávaný nájezd změnila.

Pro koho je pojištění „Jezdím málo, platím málo“ vhodné

Výhoda povinného ručení „Jezdím málo, platím málo“ je zřejmá – nabízí nižší pojistné řidičům, kteří neusedají za volant tak často. Ideálně vám bude vyhovovat, když:

 • patříte k příležitostným řidičům,

 • dojíždíte denně jen pár kilometrů do práce, ale na delší cesty auto nevyužíváte,

 • potřebujete pojistit druhé auto v rodině,

 • máte veterána nebo jiné vozidlo využívané pouze sezónně.


Povinné ručení „Jezdím málo, platím málo“ většinou vyhovuje mladým řidičům, kteří zatím nenasbírali bonusy za bezeškodní průběh, a tím pádem mají drahé povinné ručení. Pokud jezdí málo, je tento typ pojištění skvělý způsob, jak ušetřit peníze a začít si střádat bonusy. Stejně tak se hodí pro seniory.

Další výhodou je, že stanovení pojistného podle skutečného počtu najetých kilometrů se jeví jako férovější přístup pro posouzení rizika, a navíc ho sami můžete ovlivnit. Což se o vašem pohlaví, věku či bydlišti říct nedá.

Nevýhody pojištění „Jezdím málo, platím málo“

Tento typ pojištění samozřejmě nebude vyhovovat řidičům, kteří ročně najedou vysoký počet kilometrů – například pojišťovna Allianz nabízí slevu jen do nájezdu 12 500 km.

Neoblíbí si ho ani řidiči, jimž se omezení počtem kilometrů může zdát limitující a dávají přednost libovolnému nájezdu za pevně stanovenou částku. Někoho může odrazovat právě nejistota, kolik kilometrů bude na konci pojistného období svítit na tachometru a bojí se případného doplatku.

Při uzavření pojištění „Jezdím málo, platím málo“ musíte počítat také s tím, že je potřeba předložit důkaz o počtu najetých kilometrů. Jak u Pillow, tak u Allianz se dodává fotografie tachometru, do auta vám nebudou montovat žádné sledovací zařízení. Nicméně obě pojišťovny si vyhrazují právo provést náhodnou prohlídku vozu v průběhu roku.

Ušetřit za autopojištění jako občasný řidič - Žena řadí rychlost v autě

Allianz vs. Pillow – v čem se povinné ručení liší

V České republice zohledňují skutečný nájezd kilometrů dvě pojišťovny – Allianz a Pillow. Jak se podmínky liší?

Allianz

Allianz pojišťovna nabízí pojištění tohoto typu pouze pro osobní vozy. Rozlišuje několik intervalů podle ročně ujetých kilometrů, od nichž se odvíjí sleva na pojistném. Stačí, když ujedete o jeden kilometr více a už spadáte do dražšího intervalu.

Ročně ujeté kilometrySleva povinné ručeníSleva havarijní pojištění

do 5 000 km

35 %

26 %

do 7 500 km

25 %

22 %

do 10 000 km

20 %

18 %

do 12 500 km

10 %

10 %

do 15 000 km

0 %

5 %

do 20 000 km

přirážka

0 %

nad 20 000 km

přirážka

přirážka

Zdroj: Allianz

Klient musí dodat fotku tachometru při uzavření smlouvy a poté již po 9 měsících. Allianz rozpočítá počet kilometrů na den a podle toho stanoví roční nájezd kilometrů. Pokud je tedy váš nájezd kilometrů nerovnoměrný, může se stát, že se tímto přepočtem dostanete do dražší kategorie pojištění. Nicméně tento problém vzniká pouze v prvním roce pojištění, ve druhém roce se fotka tachometru dodává také 3 měsíce před výročím smlouvy, a tím pádem uplyne 12 měsíců od poslední fotky.

Na dodání fotografie máte 7 dní od doručení výzvy. Jestliže Allianz vůbec nedodáte fotografii tachometru, zařadí vás do nejvyššího intervalu nájezdu. To znamená, že vám vznikne nedoplatek za minulé období a zároveň se vám navýší pojistné na další období. Fotku tachometru lze nahrát online přes odkaz, pomocí mobilní aplikace nebo ji zaslat e-mailem.

Sjednejte si pojištění pro občasného řidiče online

Jezdíte autem jen občas a klasické povinné ručení se vám nevyplatí? Zkuste pojištění „Jezdím málo, platím málo“.

Pillow

Pojišťovna Pillow nabízí výhodnější pojištění pro roční nájezd do 12 000 km pro osobní auta, motorky, autobusy i nákladní vozy. Stejně jako Allianz používá intervaly s počtem najetých kilometrů, ale jsou odstupňované již po tisíci kilometrech. V prvním roce odhadnete svůj roční nájezd kilometrů, v dalších letech se vychází ze skutečného nájezdu podle fotky tachometru.

Jestliže váš odhad sedí, nic nedoplácíte, ani vám pojišťovna peníze nevrátí. Pokud najedete více nebo méně kilometrů pod daný interval, Pillow přepočítá celkový přeplatek či nedoplatek cenou za 1 kilometr, kterou máte stanovenou ve smlouvě. Pokud se tedy netrefíte pouze o několik kilometrů, doplatíte jen pár korun, což je výhoda oproti Allianz. Stejně tak je ve smlouvě ujednáno minimum (pod tento nájezd vám pojišťovna peníze nevrací) a maximum (nad tuto hranici už další kilometry nedoplácíte).

Příklad výpočtu

Při sjednání povinného ručení jste odhadli roční nájezd na 17 000 km. Cena pojištění je platná pro interval 16 500 km až 17 500 km. V pojistné smlouvě byla sjednána cena za kilometr 0,25 Kč, minimum 5 000 km a maximum 25 000 km. Jak by se povinné ručení vypořádalo v závislosti na skutečném nájezdu kilometrů?

Skutečný nájezdVýpočetPřeplatek (+), nedoplatek (-)

16 500 až 17 500 km

-

0 Kč

15 000 km

(16 500 - 15 000) * 0,25

+375 Kč

0 km

(16 500 - minimum 5 000) * 0,25

+2 875 Kč

50 000 km

(maximum 25 000 - 17 500) * 0,25

-1 875 Kč

Zdroj: Pillow pojistné podmínky

Peníze za nevyčerpané kilometry se načtou do Pillow peněženky. Odtud si je můžete převést na svůj bankovní účet, použít je na úhradu pojistného na další období nebo je darovat na dobročinné účely u organizace Člověk v tísni.

Fotografii tachometru je potřeba Pillow pojišťovně dodat nejpozději do 2 týdnů od začátku pojištění a poté vždy 2 týdny před výročím smlouvy. Stejně jako u Allianz platí, že v případě nedodání fotky se zařadíte do nejvyšší kategorie nájezdu. Fotku nahrajete pomocí mobilní aplikace nebo přes odkaz na webovou stránku.

Jako občasný řidič lze ušetřit za pojištění auta - Autonehoda, výstražný trojúhelník před nabouranými auty

Modelové příklady, kolik stojí povinné ručení

Podmínky se u pojišťoven mírně liší, princip ovšem zůstává stejný – čím méně jezdíte, tím více ušetříte. Podívejte se na modelové příklady z našeho srovnání. Výpočet platí pro vozidlo Škoda Rapid 1000 cm3, 71 kW.

Obě pojišťovny umožňují uzavřít autopojištění online. Využijte ke srovnání kalkulačku Srovnejto.cz a během pár minut zjistíte, zda se vám vyplatí povinné ručení „Jezdím málo, platím málo“ nebo spíše klasické pojištění vozidla bez omezení nájezdu kilometrů. Vybrané povinné ručení si můžete hned sjednat online.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.