servis a kontrola motorky

Jak připravit motorku před sezónou?

Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

Správné zazimování

Příprava vašeho stroje na další sezónu by měla začít už před zimou. Pokud totiž svoji motorku správně zazimujete, značně vám to na jaře ulehčí práci. 

Únik kapalin

Když k motorce po zimě přijdete, prohlédněte si povrch pod ní a ujistěte se, že z ní neunikají žádné provozní kapaliny. Neměli byste najít skvrny od oleje ani brzdové či chladící kapaliny. V případě potřeby kapaliny rovnou doplňte.

Akumulátor

Pokud jste akumulátor během zimy ani jednou nedobíjeli, nejspíš bude úplně vybitý. Vy tak ani nenastartujete a bude třeba ho pořádně nabít. Jestliže jste baterii z motorky před zazimováním vyndali a průběžně ji dobíjeli, před jejím vrácením očistěte kontakty a případně je namažte vazelínou.

Pneumatiky

Dlouhé stání se na pneumatikách může projevit ztrátou tlaku, který bychom měli doplnit na výrobcem předepsanou hodnotu. Pokud jste s motorkou během zimy vůbec nehýbali, zkontrolujte, jestli se pneumatiky nezdeformovaly - nejde ale o častý problém a většinou si tak vystačíte s prostým dohuštěním.

Brzdy

Brzdy stáním přes zimu příliš netrpí. Ve vlhkém prostředí se na brzdových kotoučích může vytvořit slabá vrstva rzi, která se ale zpravidla odrolí hned při prvním brzdění. Zkontrolujte ale stav brzdových destiček a množství brzdové kapaliny.

brzdová kapalina na motorce

Řetěz

Řetěz můžete namazat už před zazimováním a na jaře vám to usnadní práci. Jestliže jste řetěz nenamazali už před zimou, nezapomeňte ho před jarním promazáním pořádně vyčistit. Vždy zkontrolujte také jeho průvěs. Řetěz by nikdy neměl být úplně napnutý nebo naopak příliš prověšený - univerzální hodnota zde neexistuje, ideální průvěs se u jednotlivých strojů liší.

Motor

Motor nevyžaduje zvláštní péči před sezónou ani po ní. Pro jistotu ale změřte hladinu motorového oleje a zkontrolujte, kdy byl naposledy měněn. Pokud by se blížil konec jeho životnosti, neváhejte jej vyměnit, ať to nemusíte řešit později během sezóny.

Palivová soustava

Před odstavením motorky by se celá nádrž měla naplnit vysokooktanovým benzínem bez obsahu bioethanolu. Pokud byl v nádrži benzín obsahující bioethanol, který se během dlouhého stání odděluje od dalších částí benzínu, je dobré s motorkou před prvním startem zakývat, aby se všechny složky benzínu v nádrži opět smíchaly.

Větší pozornost vyžadují karburátory. Před jarním startem byste měli vypustit jejich plovákové komory. To provedete povolením odkalovacích šroubů na spodní části karburátoru. Poté je třeba otočit palivový kohout do pozice PRI a pár minut počkat, než se karburátory zaplní benzínem z nádrže. U motorek s elektronickým vstřikováním paliva tento krok není třeba.

Tip: Plánujete dovolenou na motorce? V tom případě si nezapomeňte přečíst také článek Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty.

Chladící soustava

Bez pořádné kontroly hladiny chladící kapaliny určitě nestartujte. Mohli byste tím poškodit motor. Pokud vaše motorka nemá kontrolní okénko, odšroubujte víčko chladiče a podívejte se dovnitř. Všechna vnitřní žebra chladiče by měla být zaplavena. Pokud tomu tak není, kapalinu dolijte. Vždy ale používejte pouze chladící kapalinu určenou pro motorky - nikdy tu pro auta, která se složením liší a motorku by poškodila.

Kabely, hadičky a lanka

Zběžně prohlédněte, jestli jsou v pořádku všechny kabely a nepošmákli si na nich hlodavci. Pokud jste pod motorkou nenašli žádné loužičky, hadičky nejspíš budou v pořádku. Pro jistotu je ale zkontrolovat můžete. Větší pozornost věnujte všem lankům, ve kterých by nikdy neměl být cítit velký odpor a měla by se správně vracet.

Přípravu usnadní servis

Pokud se na některé úkony necítíte, svěřte motorku profesionálnímu servisu, který kompletní kontrolu a následnou přípravu na novou sezónu provede. Získáte tím jistotu, že vás na cestách žádná část motocyklu nezradí. Některé servisy zajišťují i přepravu stroje do své dílny, čímž vám značně usnadní život. 

Na jaře začněte zlehka

Počasí se začalo lepšit a vy už se po dlouhé zimě nemůžete dočkat, až sednete na motorku a vyrazíte na pořádnou projížďku? S chutí do toho! Jen myslete na to, že silnice ještě mohou být studené, gumy se jen tak nezahřejí a podmínky tak ještě nejsou ideální. Na bezpečí nepřidávají ani zbytky posypových materiálů, které se po zimě na silnicích nachází.

Řidiči ostatních vozidel si navíc odvykli na přítomnost motorkářů na cestách a mohou vás snáze přehlédnout. Ne nadarmo je podle BESIP jaro kritickým obdobím pro všechny motorkáře. Tak na to myslete a na začátku sezóny buďte extra opatrní.

příprava motorky před sezónou - grafika

Příprava motorky před sezónou v bodech

 • Začněte správným zazimováním.

 • Před prvním startem zkontrolujte nabití akumulátoru, pneumatiky, řetěz, olej v motoru, palivovou a chladící soustavu, kabely, hadičky i lanka.

 • Pokud se na přípravu motorky svépomocí necítíte, investujte do kvalitního servisu.

 • Začátkem sezóny buďte na silnici obzvlášť opatrní.

A jak se na sezónu plánuje připravit Vojtěch Lavický, autor knihy Na motorce kolem světa, který ze sedla svého stroje viděl už pořádný kus naší planety? V epizodě podcastu Nepodceňto s názvem Na motorce za hranice prozradil, že se chystá především na kontrolu a nafouknutí gum, dobití akumulátoru, dotankování benzínu a pořádné umytí svého motocyklu. Prohlídku, očištění a namazání řetězu nemusí řešit, protože má na motorce kardan.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.