servis a kontrola motorky

Jak připravit motorku před sezónou?

Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

Správné zazimování

Příprava vašeho stroje na další sezónu by měla začít už před zimou. Pokud totiž svoji motorku správně zazimujete, značně vám to na jaře ulehčí práci. 

Únik kapalin

Když k motorce po zimě přijdete, prohlédněte si povrch pod ní a ujistěte se, že z ní neunikají žádné provozní kapaliny. Neměli byste najít skvrny od oleje ani brzdové či chladící kapaliny. V případě potřeby kapaliny rovnou doplňte.

Akumulátor

Pokud jste akumulátor během zimy ani jednou nedobíjeli, nejspíš bude úplně vybitý. Vy tak ani nenastartujete a bude třeba ho pořádně nabít. Jestliže jste baterii z motorky před zazimováním vyndali a průběžně ji dobíjeli, před jejím vrácením očistěte kontakty a případně je namažte vazelínou.

Pneumatiky

Dlouhé stání se na pneumatikách může projevit ztrátou tlaku, který bychom měli doplnit na výrobcem předepsanou hodnotu. Pokud jste s motorkou během zimy vůbec nehýbali, zkontrolujte, jestli se pneumatiky nezdeformovaly - nejde ale o častý problém a většinou si tak vystačíte s prostým dohuštěním.

Brzdy

Brzdy stáním přes zimu příliš netrpí. Ve vlhkém prostředí se na brzdových kotoučích může vytvořit slabá vrstva rzi, která se ale zpravidla odrolí hned při prvním brzdění. Zkontrolujte ale stav brzdových destiček a množství brzdové kapaliny.

brzdová kapalina na motorce

Řetěz

Řetěz můžete namazat už před zazimováním a na jaře vám to usnadní práci. Jestliže jste řetěz nenamazali už před zimou, nezapomeňte ho před jarním promazáním pořádně vyčistit. Vždy zkontrolujte také jeho průvěs. Řetěz by nikdy neměl být úplně napnutý nebo naopak příliš prověšený - univerzální hodnota zde neexistuje, ideální průvěs se u jednotlivých strojů liší.

Motor

Motor nevyžaduje zvláštní péči před sezónou ani po ní. Pro jistotu ale změřte hladinu motorového oleje a zkontrolujte, kdy byl naposledy měněn. Pokud by se blížil konec jeho životnosti, neváhejte jej vyměnit, ať to nemusíte řešit později během sezóny.

Palivová soustava

Před odstavením motorky by se celá nádrž měla naplnit vysokooktanovým benzínem bez obsahu bioethanolu. Pokud byl v nádrži benzín obsahující bioethanol, který se během dlouhého stání odděluje od dalších částí benzínu, je dobré s motorkou před prvním startem zakývat, aby se všechny složky benzínu v nádrži opět smíchaly.

Větší pozornost vyžadují karburátory. Před jarním startem byste měli vypustit jejich plovákové komory. To provedete povolením odkalovacích šroubů na spodní části karburátoru. Poté je třeba otočit palivový kohout do pozice PRI a pár minut počkat, než se karburátory zaplní benzínem z nádrže. U motorek s elektronickým vstřikováním paliva tento krok není třeba.

Tip: Plánujete dovolenou na motorce? V tom případě si nezapomeňte přečíst také článek Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty.

Chladící soustava

Bez pořádné kontroly hladiny chladící kapaliny určitě nestartujte. Mohli byste tím poškodit motor. Pokud vaše motorka nemá kontrolní okénko, odšroubujte víčko chladiče a podívejte se dovnitř. Všechna vnitřní žebra chladiče by měla být zaplavena. Pokud tomu tak není, kapalinu dolijte. Vždy ale používejte pouze chladící kapalinu určenou pro motorky - nikdy tu pro auta, která se složením liší a motorku by poškodila.

Kabely, hadičky a lanka

Zběžně prohlédněte, jestli jsou v pořádku všechny kabely a nepošmákli si na nich hlodavci. Pokud jste pod motorkou nenašli žádné loužičky, hadičky nejspíš budou v pořádku. Pro jistotu je ale zkontrolovat můžete. Větší pozornost věnujte všem lankům, ve kterých by nikdy neměl být cítit velký odpor a měla by se správně vracet.

Přípravu usnadní servis

Pokud se na některé úkony necítíte, svěřte motorku profesionálnímu servisu, který kompletní kontrolu a následnou přípravu na novou sezónu provede. Získáte tím jistotu, že vás na cestách žádná část motocyklu nezradí. Některé servisy zajišťují i přepravu stroje do své dílny, čímž vám značně usnadní život. 

Na jaře začněte zlehka

Počasí se začalo lepšit a vy už se po dlouhé zimě nemůžete dočkat, až sednete na motorku a vyrazíte na pořádnou projížďku? S chutí do toho! Jen myslete na to, že silnice ještě mohou být studené, gumy se jen tak nezahřejí a podmínky tak ještě nejsou ideální. Na bezpečí nepřidávají ani zbytky posypových materiálů, které se po zimě na silnicích nachází.

Řidiči ostatních vozidel si navíc odvykli na přítomnost motorkářů na cestách a mohou vás snáze přehlédnout. Ne nadarmo je podle BESIP jaro kritickým obdobím pro všechny motorkáře. Tak na to myslete a na začátku sezóny buďte extra opatrní.

příprava motorky před sezónou - grafika

Příprava motorky před sezónou v bodech

 • Začněte správným zazimováním.

 • Před prvním startem zkontrolujte nabití akumulátoru, pneumatiky, řetěz, olej v motoru, palivovou a chladící soustavu, kabely, hadičky i lanka.

 • Pokud se na přípravu motorky svépomocí necítíte, investujte do kvalitního servisu.

 • Začátkem sezóny buďte na silnici obzvlášť opatrní.

A jak se na sezónu plánuje připravit Vojtěch Lavický, autor knihy Na motorce kolem světa, který ze sedla svého stroje viděl už pořádný kus naší planety? V epizodě podcastu Nepodceňto s názvem Na motorce za hranice prozradil, že se chystá především na kontrolu a nafouknutí gum, dobití akumulátoru, dotankování benzínu a pořádné umytí svého motocyklu. Prohlídku, očištění a namazání řetězu nemusí řešit, protože má na motorce kardan.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.