Muž vyměňuje olej u motocyklu

Jak připravit motocykl na STK

Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

Každé čtyři roky a bez emisí

STK na motorku není nutné řešit tak často jako u aut. Od roku 2018 si prodloužení platnosti STK musíte zařídit jednou za 4 roky. Dříve byl interval mezi prohlídkami dvouletý – stejně jako u automobilů. Po pořízení nového stroje vás první STK motocyklu čeká až za 6 let.

Zákonné změny v roce 2018 zjednodušily motorkářům život ve více ohledech. U všech motorek odpadla povinnost měření emisí. Vztahovala se na motocykly s hmotností přes 400 kg.

Věděli jste?

STK je zkratka pro stanici technické kontroly – místo, kde k technické prohlídce vozidel dochází. V běžné řeči je STK vnímaná spíše jako státní technická kontrola.

Nic podobného však neexistuje, nejde o žádný oficiální termín. Obraty jako „platnost STK“ nebo „jízda bez STK“ se ale natolik vžily, že s nimi v textu pracujeme také.

Co se kontroluje při STK motocyklu

STK se zaměřuje na celkový stav motocyklu. Technici kontrolují mimo jiné:

 • světla,

 • pneumatiky,

 • kola,

 • brzdy,

 • výfuky,

 • svody,

 • zpětná zrcátka,

 • hrany,

 • držáky kufrů,

 • viditelnost registrační značky.

co se kontroluje při stk motocyklu obrázek modré motorky infografika

Pokud stroj neprošel žádnými úpravami, bude STK motocyklu snazší. Zkontrolujte zejména správnou funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Ujistěte se, že odnikud nevytékají provozní kapaliny. Pozornost věnujte také vzorku na pneumatikách. U motorek je minimální hloubka dezénu stanovená na 1,6 mm, u mopedů na 1 mm. Případné závady pochopitelně před návštěvou STK odstraňte.

Věděli jste?

Při STK motocyklu se kontroluje i povinná výbava. U motorek ji tvoří motolékárnička a reflexní vesta.

Náš tip

Stejně jako u automobilů nesmíte s motorkou vyjet na silnici bez povinného ručení. Nejlevnější pojištění motorky si z pohodlí domova vyhledáte a sjednáte v naší online kalkulačce.

STK na motorku komplikují úpravy

Vyladili jste si motorku podle svých představ a přidali na ni nové díly či doplňky? Prodloužení platnosti STK se vám může zkomplikovat. Záleží, jaké jste použili díly a jak jste je nainstalovali. K častým důvodům neschválení STK patří právě vystupující části a ostré hrany po dodatečných instalacích nebo použití neschválených (nehomologovaných) dílů.

Co je homologence?

Zjednodušeně řečeno jde o státem vydané potvrzení, že díl splňuje bezpečnostní a technické standardy dané země. Pokud si neschválené díly (typicky objednané online z druhého konce světa) na motorku nainstalujete, na STK neprojdete.

Experimenty se nevyplatí ani u kol. Povolené rozměry kol a pneumatik jsou zapsané ve velkém techničáku. Jestli si chcete motorku vylepšit odlišným průměrem kol nebo šířkou ráfku, musíte na příslušném dopravním úřadu požádat o zápis změny do technického průkazu.

Jízda bez STK se prodraží

Podařilo se vám projít na STK i s neschválenými změnami na motorce? Radost není na místě. Při silniční kontrole se na nestandardní úpravy mohou zaměřit policisté. Kromě pokuty vás může potkat odebrání malého technického průkazu, které vám znemožní provoz motocyklu až do absolvování prohlídky na STK.

Jízda bez STK se vám může prodražit. U propadlé STK vám hrozí pokuta 1 500–2 500 Kč. Když motorka zároveň vykazuje nebezpečné závady, jsou tresty mnohem přísnější – pokuta 5 000–10 000 Kč, udělení 5 bodů a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců.

V neposlední řadě vám neschválené díly a změny na motorce zkomplikují jednání s pojišťovnou při případné pojistné události. Pokud se prokáže příčinná souvislost těchto úprav s nehodou, zaplatíte škody z vlastní kapsy – a to i v případě, že jste nejprve nebyli označení za viníka.

Cena STK na motorku

Cena STK se odvíjí především od lokality. Většinou zaplatíte 800–1 200 Kč. Ve větších městech se cena pohybuje spíše na horní hranici tohoto rozmezí, v menších městech a vesnicích se často vejdete do tisícovky. Na prohlídku můžete vyrazit na jakoukoliv stanici technické kontroly bez ohledu na místo bydliště. Seznam STK podle krajů najdete na webu Ministerstva dopravy ČR.

Co s sebou na STK motocyklu? Stačí vám:

 • malý technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla, část I.),

 • velký technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla, část II.),

 • protokol o předchozí technické prohlídce (při opakované STK, pokud jste napoprvé neprošli).

Při neúspěšném pokusu záleží, zda byly zjištěny vážné, nebo nebezpečné závady.

 • Vážné závady: Dostanete STK na motorku na 30 dní. Během této lhůty musíte nedostatky napravit a dostavit se na opakovanou kontrolu. Technici při ní kontrolují pouze odstranění závad.

 • Nebezpečné závady: Motocykl nesmí na silnici. Na vlastní náklady musíte zajistit odtah z STK. Jestli chcete na motorce jezdit, je nutné odstranit závady a motocykl na STK znovu přistavit. Následuje kompletní prohlídka. Když motocykl přistavíte do 30 dní na stejnou STK, kontroluje se jen odstranění závad.

Nejste si jistí, že při STK motocyklu projdete?

Zavezte motorku do specializovaného servisu. Řada z nich nabízí přípravu na STK jako samostatnou službu. Některé firmy motorku na STK po přípravě i odvezou a vrátí vám ji zpět s platnou technickou. Výchozí pozici na STK si usnadníte pravidelným servisem a výměnou opotřebených součástí.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • 16. listopadu 2023|Petr Woff
  Povinná výbava na motorku v EU 2023

  V České republice se motorkáři neobejdou bez svých dokladů, helmy a lékárničky. V některých zahraničních destinacích však potřebují speciální oděv, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, nebo dokonce náhradní brýle! Přečtěte si, jak se liší povinná výbava na motorku v různých státech. Porovnáme země Evropské unie.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.