Muž vyměňuje olej u motocyklu

Jak připravit motocykl na STK

Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

Každé čtyři roky a bez emisí

STK na motorku není nutné řešit tak často jako u aut. Od roku 2018 si prodloužení platnosti STK musíte zařídit jednou za 4 roky. Dříve byl interval mezi prohlídkami dvouletý – stejně jako u automobilů. Po pořízení nového stroje vás první STK motocyklu čeká až za 6 let.

Zákonné změny v roce 2018 zjednodušily motorkářům život ve více ohledech. U všech motorek odpadla povinnost měření emisí. Vztahovala se na motocykly s hmotností přes 400 kg.

Věděli jste?

STK je zkratka pro stanici technické kontroly – místo, kde k technické prohlídce vozidel dochází. V běžné řeči je STK vnímaná spíše jako státní technická kontrola.

Nic podobného však neexistuje, nejde o žádný oficiální termín. Obraty jako „platnost STK“ nebo „jízda bez STK“ se ale natolik vžily, že s nimi v textu pracujeme také.

Co se kontroluje při STK motocyklu

STK se zaměřuje na celkový stav motocyklu. Technici kontrolují mimo jiné:

 • světla,

 • pneumatiky,

 • kola,

 • brzdy,

 • výfuky,

 • svody,

 • zpětná zrcátka,

 • hrany,

 • držáky kufrů,

 • viditelnost registrační značky.

co se kontroluje při stk motocyklu obrázek modré motorky infografika

Pokud stroj neprošel žádnými úpravami, bude STK motocyklu snazší. Zkontrolujte zejména správnou funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Ujistěte se, že odnikud nevytékají provozní kapaliny. Pozornost věnujte také vzorku na pneumatikách. U motorek je minimální hloubka dezénu stanovená na 1,6 mm, u mopedů na 1 mm. Případné závady pochopitelně před návštěvou STK odstraňte.

Věděli jste?

Při STK motocyklu se kontroluje i povinná výbava. U motorek ji tvoří motolékárnička a reflexní vesta.

Náš tip

Stejně jako u automobilů nesmíte s motorkou vyjet na silnici bez povinného ručení. Nejlevnější pojištění motorky si z pohodlí domova vyhledáte a sjednáte v naší online kalkulačce.

STK na motorku komplikují úpravy

Vyladili jste si motorku podle svých představ a přidali na ni nové díly či doplňky? Prodloužení platnosti STK se vám může zkomplikovat. Záleží, jaké jste použili díly a jak jste je nainstalovali. K častým důvodům neschválení STK patří právě vystupující části a ostré hrany po dodatečných instalacích nebo použití neschválených (nehomologovaných) dílů.

Co je homologence?

Zjednodušeně řečeno jde o státem vydané potvrzení, že díl splňuje bezpečnostní a technické standardy dané země. Pokud si neschválené díly (typicky objednané online z druhého konce světa) na motorku nainstalujete, na STK neprojdete.

Experimenty se nevyplatí ani u kol. Povolené rozměry kol a pneumatik jsou zapsané ve velkém techničáku. Jestli si chcete motorku vylepšit odlišným průměrem kol nebo šířkou ráfku, musíte na příslušném dopravním úřadu požádat o zápis změny do technického průkazu.

Jízda bez STK se prodraží

Podařilo se vám projít na STK i s neschválenými změnami na motorce? Radost není na místě. Při silniční kontrole se na nestandardní úpravy mohou zaměřit policisté. Kromě pokuty vás může potkat odebrání malého technického průkazu, které vám znemožní provoz motocyklu až do absolvování prohlídky na STK.

Jízda bez STK se vám může prodražit. U propadlé STK vám hrozí pokuta 1 500–2 500 Kč. Když motorka zároveň vykazuje nebezpečné závady, jsou tresty mnohem přísnější – pokuta 5 000–10 000 Kč, udělení 5 bodů a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců.

V neposlední řadě vám neschválené díly a změny na motorce zkomplikují jednání s pojišťovnou při případné pojistné události. Pokud se prokáže příčinná souvislost těchto úprav s nehodou, zaplatíte škody z vlastní kapsy – a to i v případě, že jste nejprve nebyli označení za viníka.

Cena STK na motorku

Cena STK se odvíjí především od lokality. Většinou zaplatíte 800–1 200 Kč. Ve větších městech se cena pohybuje spíše na horní hranici tohoto rozmezí, v menších městech a vesnicích se často vejdete do tisícovky. Na prohlídku můžete vyrazit na jakoukoliv stanici technické kontroly bez ohledu na místo bydliště. Seznam STK podle krajů najdete na webu Ministerstva dopravy ČR.

Co s sebou na STK motocyklu? Stačí vám:

 • malý technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla, část I.),

 • velký technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla, část II.),

 • protokol o předchozí technické prohlídce (při opakované STK, pokud jste napoprvé neprošli).

Při neúspěšném pokusu záleží, zda byly zjištěny vážné, nebo nebezpečné závady.

 • Vážné závady: Dostanete STK na motorku na 30 dní. Během této lhůty musíte nedostatky napravit a dostavit se na opakovanou kontrolu. Technici při ní kontrolují pouze odstranění závad.

 • Nebezpečné závady: Motocykl nesmí na silnici. Na vlastní náklady musíte zajistit odtah z STK. Jestli chcete na motorce jezdit, je nutné odstranit závady a motocykl na STK znovu přistavit. Následuje kompletní prohlídka. Když motocykl přistavíte do 30 dní na stejnou STK, kontroluje se jen odstranění závad.

Nejste si jistí, že při STK motocyklu projdete?

Zavezte motorku do specializovaného servisu. Řada z nich nabízí přípravu na STK jako samostatnou službu. Některé firmy motorku na STK po přípravě i odvezou a vrátí vám ji zpět s platnou technickou. Výchozí pozici na STK si usnadníte pravidelným servisem a výměnou opotřebených součástí.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.