Jak připravit motocykl na STK
Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?
Každé čtyři roky a bez emisí
STK na motorku není nutné řešit tak často jako u aut. Od roku 2018 si prodloužení platnosti STK musíte zařídit jednou za 4 roky. Dříve byl interval mezi prohlídkami dvouletý – stejně jako u automobilů. Po pořízení nového stroje vás první STK motocyklu čeká až za 6 let.
Zákonné změny v roce 2018 zjednodušily motorkářům život ve více ohledech. U všech motorek odpadla povinnost měření emisí. Vztahovala se na motocykly s hmotností přes 400 kg.
STK je zkratka pro stanici technické kontroly – místo, kde k technické prohlídce vozidel dochází. V běžné řeči je STK vnímaná spíše jako státní technická kontrola.
Nic podobného však neexistuje, nejde o žádný oficiální termín. Obraty jako „platnost STK“ nebo „jízda bez STK“ se ale natolik vžily, že s nimi v textu pracujeme také.
Co se kontroluje při STK motocyklu
STK se zaměřuje na celkový stav motocyklu. Technici kontrolují mimo jiné:
světla,
pneumatiky,
kola,
brzdy,
výfuky,
svody,
zpětná zrcátka,
hrany,
držáky kufrů,
viditelnost registrační značky.
Pokud stroj neprošel žádnými úpravami, bude STK motocyklu snazší. Zkontrolujte zejména správnou funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Ujistěte se, že odnikud nevytékají provozní kapaliny. Pozornost věnujte také vzorku na pneumatikách. U motorek je minimální hloubka dezénu stanovená na 1,6 mm, u mopedů na 1 mm. Případné závady pochopitelně před návštěvou STK odstraňte.
Při STK motocyklu se kontroluje i povinná výbava. U motorek ji tvoří motolékárnička a reflexní vesta.
Stejně jako u automobilů nesmíte s motorkou vyjet na silnici bez povinného ručení. Nejlevnější pojištění motorky si z pohodlí domova vyhledáte a sjednáte v naší online kalkulačce.
STK na motorku komplikují úpravy
Vyladili jste si motorku podle svých představ a přidali na ni nové díly či doplňky? Prodloužení platnosti STK se vám může zkomplikovat. Záleží, jaké jste použili díly a jak jste je nainstalovali. K častým důvodům neschválení STK patří právě vystupující části a ostré hrany po dodatečných instalacích nebo použití neschválených (nehomologovaných) dílů.
Zjednodušeně řečeno jde o státem vydané potvrzení, že díl splňuje bezpečnostní a technické standardy dané země. Pokud si neschválené díly (typicky objednané online z druhého konce světa) na motorku nainstalujete, na STK neprojdete.
Experimenty se nevyplatí ani u kol. Povolené rozměry kol a pneumatik jsou zapsané ve velkém techničáku. Jestli si chcete motorku vylepšit odlišným průměrem kol nebo šířkou ráfku, musíte na příslušném dopravním úřadu požádat o zápis změny do technického průkazu.
Jízda bez STK se prodraží
Podařilo se vám projít na STK i s neschválenými změnami na motorce? Radost není na místě. Při silniční kontrole se na nestandardní úpravy mohou zaměřit policisté. Kromě pokuty vás může potkat odebrání malého technického průkazu, které vám znemožní provoz motocyklu až do absolvování prohlídky na STK.
Jízda bez STK se vám může prodražit. U propadlé STK vám hrozí pokuta 1 500–2 500 Kč. Když motorka zároveň vykazuje nebezpečné závady, jsou tresty mnohem přísnější – pokuta 5 000–10 000 Kč, udělení 5 bodů a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců.
V neposlední řadě vám neschválené díly a změny na motorce zkomplikují jednání s pojišťovnou při případné pojistné události. Pokud se prokáže příčinná souvislost těchto úprav s nehodou, zaplatíte škody z vlastní kapsy – a to i v případě, že jste nejprve nebyli označení za viníka.
Cena STK na motorku
Cena STK se odvíjí především od lokality. Většinou zaplatíte 800–1 200 Kč. Ve větších městech se cena pohybuje spíše na horní hranici tohoto rozmezí, v menších městech a vesnicích se často vejdete do tisícovky. Na prohlídku můžete vyrazit na jakoukoliv stanici technické kontroly bez ohledu na místo bydliště. Seznam STK podle krajů najdete na webu Ministerstva dopravy ČR.
Co s sebou na STK motocyklu? Stačí vám:
malý technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla, část I.),
velký technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla, část II.),
protokol o předchozí technické prohlídce (při opakované STK, pokud jste napoprvé neprošli).
Při neúspěšném pokusu záleží, zda byly zjištěny vážné, nebo nebezpečné závady.
Vážné závady: Dostanete STK na motorku na 30 dní. Během této lhůty musíte nedostatky napravit a dostavit se na opakovanou kontrolu. Technici při ní kontrolují pouze odstranění závad.
Nebezpečné závady: Motocykl nesmí na silnici. Na vlastní náklady musíte zajistit odtah z STK. Jestli chcete na motorce jezdit, je nutné odstranit závady a motocykl na STK znovu přistavit. Následuje kompletní prohlídka. Když motocykl přistavíte do 30 dní na stejnou STK, kontroluje se jen odstranění závad.
Nejste si jistí, že při STK motocyklu projdete?
Zavezte motorku do specializovaného servisu. Řada z nich nabízí přípravu na STK jako samostatnou službu. Některé firmy motorku na STK po přípravě i odvezou a vrátí vám ji zpět s platnou technickou. Výchozí pozici na STK si usnadníte pravidelným servisem a výměnou opotřebených součástí.