Blog
Pojištění vozu
motorka-riditka

Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

06. srpna 2020|Monika Šaríková|

Lidově povinné ručení je v České republice nařízeno zákonem. Nejčastěji se povinné ručení řeší v souvislosti s výběrem vhodného, ideálně co nejlevnějšího pojištění pro osobní vozidlo. Stejnou otázku však řeší také vlastníci motocyklů. Liší se nějak pojištění motorky od pojištění osobního vozidla?

Co je povinné ručení a jaké škody kryje?

Správně se povinné ručení nazývá pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla a upravuje jej příslušný zákon č. 168/1999 Sb. Povinné ručení musí mít v ČR sjednané každé motorové vozidlo, přičemž se jedná o pojištění, které se vztahuje na škody způsobené motorovým vozidlem na majetku, zdraví či životě dalších účastníků silničního provozu.

Dle výše uvedeného zákona musí mít povinné ručení nejen dvoustopá motorová vozidla (osobní a nákladní automobily, autobusy, apod.), ale i jednostopá motorová vozidla (skútry, mopedy, motocykly apod.), která jsou provozovaná na veřejných komunikací. Existují mezi pojištění aut a motocyklů nějaké zásadní rozdíly?

Spočítat ceny

Do kategorie motocyklů patří:

  • motorky - největší zastoupení

  • skútry

  • tříkolky a čtyřkolky

  • motorové koloběžky

  • motorová kola

Rozsah pojištění motorku vs. pojištění auta

Rozsah povinného ručení je u motorky i osobního vozidla velice podobný. Základní povinné ručení kryje veškeré hmotné i nehmotné škody osobě či osobám, které jste způsobili provozem svého vozidla nebo motorky, a to až do výše sjednaného limitu pojistného plnění. Pozor, povinné ručení nekryje škody vzniklé na vlastním vozidle.

Porovnat povinné ručení

Zákon o povinném ručení stanovuje minimální hranici pojistného limitu na částce 35 mil. Kč na majetkových škoda a 35 mil. Kč na škody na zdraví a životě. Všeobecně je doporučován limit pro každý případ zvlášť ve výši alespoň 50 mil. Kč. Rozsah povinného ručení je možno rozšířit prostřednictvím celé řady doplňkových připojištění. U motorky se jedná především o připojištění úrazu či zavazadel.

Celoroční vs. sezónní pojištění na motorku

Zásadní rozdíl v zákonném pojištění na motorku a pojištění osobního auta spočívá v době pojištění, respektivě v době, za níž pojistník platí pojistné. Zatímco auto lze provozovat po celý rok i během zimy, motorkáři na silnice obvykle vyráží za příznivějších povětrnostních podmínek od jara do podzimu.

Motorkářům se logicky nechce platit pojistné za celý rok, když po celou dobu zimy stojí motorka zaparkovaná v garáži. Je tedy jenom logické, že pojišťovny motorkářům nabízí výhodnější tzv. sezónní povinné ručení. Ačkoliv je pojistná smlouva na POV uzavřená na celý rok, motorkář platí pojistné pouze za sezónu, tedy za období, kdy motorku skutečně provozuje.

Je však třeba si uvědomit, že mimo dobu definovanou v pojistné smlouvě je provozování motorky nelegální. Vyrazit si tak na motorku během pěkného a slunečného zimního dne je nemožné. Pokud se tímto nechcete zabývat a chcete na motorku vyrazit, kdykoliv se vám zachce, sjednejte si celoroční povinné ručení na motorku.

motorkar-morkarka

Cena pojištění na motorku vs. cena pojištění na auto

Výše pojistného se u motorky a osobního vozidla značně liší. Je logické, že povinné ručení pro motorku bude levnější. Vliv na cenu povinného ručení však mají stejná kritéria, mezi která patří zejména značka a typ motorky a objem motoru. Platí, že čím silnější motorka je, tím dražší bude povinné ručení.

Stále větší vliv na výši pojistného však má samotný řidič motorky. Zejména se jedná o pohlaví, věk a trvalé bydliště. Podobně jako u pojištění vozidel jsou za rizikovější považování mladší muži. Ti za pojištění motorky platí nejvíce. Za nevýhodu jsou považována také větší města, kde je vyšší provoz a tudíž i vyšší riziko vzniku nehody. Cenu POV pro motorku samozřejmě zvyšuje i dosavadní škodní průběh.

Při výběru nejlepšího pojištění motorky pomůže online srovnání

Oproti době, kdy povinné ručení směla nabízet pouze jedna jediná pojišťovna, mají současní řidiči velkou výhodu. Povinné ručení aktuálně nabízí přes deset pojišťoven a jejich nabídky se značně liší zejména, co se rozsahu a výše pojistného týče.

Proto se při výběru pojištění na motorku vyplatí využít porovnání povinného ručení online, které je nezávislé, zdarma a zabere pouze pár minut času. Snadno si tak mezi sebou porovnáte více konkurenčních nabídek a vyberete si tu nejlepší.

Spočítat ceny
Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).