Muž na motorce

Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

Pojištění motorky vs. pojištění auta – v čem se liší

Povinné ručení na motorku je levnější než na auto

Menší hmotnost a velikost motorky znamená, že při nehodě způsobí škody menšího rozsahu. To je hlavním důvodem, proč je povinné ručení na motorku levnější než na auto. Výši pojistného pro motorky snižuje také skutečnost, že se neprovozují v zimních měsících, kdy roste riziko dopravních nehod.

Motorkáři se častěji zraní, a proto si připlatí za úrazové pojištění

Při pohledu do statistik dopravních nehod se zdá, že motorkáři méně bourají. Podle statistik Portálu nehod z let 2010 až 2022 se stalo 42 505 nehod motorkářů, tj. 3,47 % z celkového počtu dopravních nehod. Motorkáři ale stráví za řídítky mnohem méně času. Z toho důvodu je obtížné porovnat, jestli skutečně jezdí bezpečněji než řidiči aut.

Naprosto jednoznačné však je, že se řidiči motorky vystavují většímu riziku zranění – jen 21,4 % nehod motorkářů se obejde bez zranění, zatímco u nehod aut je to 78 %. Proto motorkáři mívají dražší úrazové pojištění než automobilisté.

Pojištění havárie je u motorek dražší než u aut

Za pojištění havárie v rámci havarijního pojištění si u motorek připlatíte. Ve srovnání s autem o stejném výkonu a stejné hodnotě vychází havarijní pojištění dráž. Proč tomu tak je, vysvětluje Nela Maťašeje, tisková mluvčí pojišťovny Direct: „Vzhledem ke stavbě motorek znamená i drobná nehoda výrazné poškození, tzn. vyšší náklady na opravu, než je tomu u aut.“

Další příčinu drahého havarijního pojištění udává Martin Podávka, spoluzakladatel pojišťovny Pillow: „Důvod je vyšší pravděpodobnost totální škody u motorky než u auta. Vyšší průměrné plnění (vůči celkové hodnotě vozidla) logicky znamená vyšší cenu pojištění.“

Motorky se více kradou, což zvyšuje cenu pojištění odcizení

Podle statistiky Ministerstva vnitra za rok 2020 bylo ukradeno 472 jednostopých vozidel. Motorky se tak na krádežích vozidel podílí asi z 15,7 %. To je přibližně stejné číslo, jako je podíl motorek na počtu registrovaných vozidel. Jenže motorky se objevují na silnicích jen 6 měsíců v roce, jinak bývají střežené v garáži. Proto se dá říct, že relativně dochází k častějším krádežím motorek, což zvyšuje cenu pojištění odcizení.

Bonusy se sbírají zvlášť na motorku a na auto

Stejně jako u pojištění auta se u motocyklů používá systém bonusů, který vám povinné ručení na motorku může zlevnit až o 60 %. Bohužel vám nepomůže, že jezdíte 10 let s autem bez nehody. Jakmile si pořídíte motorku, sbíráte bonusy od začátku.

Srovnání cen pojištění motorky a auta (řidič 30 let z Prahy, bez bonusů)

ModelNejlevnější povinné ručeníPrémiové povinné ručení (vč. úrazového pojištění a rozšířené asistence)Havarijní pojištění mini (odcizení, vandalismus, živel, střet se zvěří)Havarijní pojištění all-risk

Škoda Fabia, 1000 cm3, 70 kW, 2022, zůstatková cena 350 000 Kč

od 1 866 Kč (50/50 mil. Kč)

od 3 084 Kč (150/150 mil. Kč)

od 3 012 Kč

od 3 798 Kč

Honda CRF1100L Africa Twin, 1100 cm3, 75 kW, 2022, zůstatková cena 350 000 Kč

od 912 Kč (70/70 mil. Kč)

od 1 620 Kč (150/150 mil. Kč)

od 3 744 Kč

od 17 112 Kč

Zdroj: kalkulačka Srovnejto.cz

Povinné ručení na motorku

Povinné ručení musí mít v ČR sjednané každé registrované silniční vozidlo. Potřebujete ho tedy i pro motocykl, skútr, moped nebo čtyřkolku. Okruh vozidel se ještě rozšíří podle nového zákona o povinném ručení (od 23. prosince 2023) na elektrokoloběžky a další elektrovozítka.

Z povinného ručení vám pojišťovna uhradí škody v případě, že svým motocyklem způsobíte škodu třetí osobě. Například když nedobrzdíte a nabouráte do auta před vámi. Nebo když vám v zatáčce podklouzne kolo a při pádu poškodíte plot nebo patník u silnice. Minimální výše limitů pojistného plnění bude nově činit 50 mil. Kč na škody na zdraví a 50 mil. Kč na škody na majetku.

Sjednejte si povinné ručení na motorku během pár minut

Už se nemůžete dočkat, až sednete na svoji novou mašinu a vyrazíte na silnici? Neztrácejte čas a sjednejte si povinné ručení během pár minut. S naší kalkulačkou si porovnáte různé nabídky a tu nejlepší si můžete obratem sjednat.

Havarijní pojištění na motorku

Povinné ručení se vztahuje pouze na škody způsobené ostatním, nikoliv na vaši vlastní motorku. Na to je potřeba havarijní pojištění. To sice bývá na motorku drahé, ale pokud vlastníte nový stroj za stovky tisíc, vyplatí se o něm uvažovat.

Havarijní pojištění může pokrýt rizika havárie, odcizení, vandalismu, poškození živly nebo střetem se zvěří. Všechna uvedená rizika kryje varianta all-risk. Kvůli častým krádežím si majitelé motorek často volí alespoň pojištění odcizení. Velmi důležité jsou také kvalitní asistenční služby, které vás podrží, když máte nehodu nebo poruchu.

Pokud jezdíte s motorkou jen příležitostně, máte šanci si havarijní pojištění zlevnit pomocí slevy za nižší roční nájezd. Jako jediná na trhu nabízí tuto výhodu i pro motorkáře pojišťovna Pillow. „Poskytujeme pro motorkáře nejnižší cenu při nájezdu do 1 000 km a slevu až do ročního nájezdu 10 000 km ročně,“ objasňuje Martin Podávka.

Najděte nejlevnější havarijní pojištění na motorku

Havarijní pojištění na motorku vyjde u některých pojišťoven až na desítky tisíc korun. Udělejte si srovnání a zjistěte, která pojišťovna vám dá nejlevnější nabídku.

Životní a úrazové pojištění pro motorkáře

Podle statistik Portálu nehod dojde při nehodě motorkáře v 60 % k lehkému zranění, v 15,7 % k těžkému zranění. V 2,9 % případů nehoda motorkáře končí smrtí, za 13 let v ČR zahynulo přes 1 000 jezdců. Motorkáři jsou zkrátka zranitelnější, a tak mají mnohem větší riziko zranění i úmrtí oproti ostatním řidičům.

Úrazové připojištění si můžete sjednat v rámci povinného ručení i havarijního pojištění. Většinou ho pořídíte od pár stovek ročně v závislosti na výši pojistných limitů. Úrazové pojištění si můžete sjednat i v rámci životního pojištění, ale dejte si pozor, zda se na jízdu na motorce, případně motorsport, vztahuje.

Sjednat si sezónní nebo celoroční pojištění motorky?

Nechcete pojištění motorky platit celý rok, když vám motocykl stojí půl roku v garáži? Pojišťovny Kooperativa a ČPP poskytují sezónní pojištění motorky. Kooperativa nabízí sezónní havarijní pojištění v období od 1. dubna do 31. října. Mimo tento termín platíte jen rizika odcizení, vandalismu a poškození živly.

U ČPP, Generali České pojišťovny, Pillow a Uniqa si můžete sezónní pojištění nastavit na havarijní pojištění i povinné ručení. Sami si zvolíte měsíce, kdy chcete pojištění platit. Jedná se však o nestandardní nabídku, a tak ji nelze sjednat přes běžný online formulář. Kontaktujte nás a my vám sezónní pojištění na motorku zprostředkujeme.

Výhodou sezónního pojištění je, že platí na dobu neurčitou, tudíž se automaticky obnovuje. Nemusíte se značkami do depositu, jen je nutné motorku odstavit mimo pozemní komunikaci. Ve srovnání s celoročním pojištěním ale nebývá o tolik levnější.

Krátkodobé pojištění motorky si jednoduše sjednáte také u Direct pojišťovny. Jako jediná pojišťovna totiž nabízí možnost výpovědi dohodou, a to klidně ze dne na den. Motorku si tak můžete pojistit běžným povinným ručením, ale například po 3 měsících smlouvu ukončit bez udání důvodu a bez odevzdání značek do depositu. Myslete ale na to, že bez povinného ručení nesmíte v žádném případě vyjet na silnici.

Podcast Nepodceňto

Zajímá vás, jak zkontrolovat motocykl před jízdou nebo jaké jsou nejčastější prohřešky motorkářů? Vše zjistíte v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.