smlouvy na stole klíče od auta

Nový zákon o povinném ručení definitivně schválen. Co se mění a jak to ovlivní ceny pojištění?

24. 8. 2023 | Aktualizováno: 9. 2. 2024
|
Délka čtení: 5 min.

Povinné ručení se brzy bude řídit novým zákonem. Návrh už podepsal prezident. Zákon vstoupí v platnost pravděpodobně od března nebo dubna 2024. Nově se povinné ručení bude vztahovat i na elektrokoloběžku nebo segway. Řidiči u sebe nebudou muset vozit zelenou kartu. Na jaké další změny se připravit?

Povinné ručení nově i pro elektrovozítka nad 25 km/h

Jednou z hlavních změn je rozšíření okruhu vozidel, která musí mít sjednané povinné ručení. Nově se povinnost vztahuje na všechna vozidla, jejichž maximální konstrukční rychlost překračuje 25 km/h (případně 14 km/h, pokud jejich hmotnost překročí 25 kg).

Změna dopadne na některé elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry nebo golfová vozítka. Majitelé elektrokol si mohou oddechnout, protože ti se povinnému ručení vyhnou. Nový zákon se týká pouze vozidel, jejichž hlavním zdrojem pohybu je motor. A u elektrokola je to šlapání. Stejně tak nemusí mít povinné ručení zahradní traktůrky, které se pohybují pouze na soukromém pozemku.

Kolik bude stát povinné ručení na elektrokoloběžku?

Za povinné ručení na elektrokoloběžku zaplatíte pár set korun ročně, podobně jako za pojištění slabších motorek. Povinné ručení pro novou kategorii elektrovozítek se už brzy objeví v nabídce pojišťoven, ale nejspíš ne všech. Sledujte dostupné nabídky v naší kalkulačce.

Minimální limity povinného ručení se zvýší na 50 mil. Kč

‌Dosud byly minimální limity pojistného plnění stanoveny na 35 mil. Kč na škody na zdraví a 35 mil. Kč na škody na majetku. Nový zákon o povinném ručení počítá s navýšením obou částek na 50 mil. Kč. Bude to znamenat dražší povinné ručení? Nejspíš ne. Současný minimální limit už stejně není dostatečný, a tak ho většina pojišťoven ani nenabízí.

Navýšení se ovšem dotkne starých smluv. Navýšení limitu na 50/50 mil. Kč proběhne automaticky. V případě, že by kvůli změně limitů došlo k navýšení pojistného, bude vás kontaktovat vaše pojišťovna dopisem nebo e-mailem. Cena pojištění by neměla stoupnout o víc než pár stokorun.

Povinnost sjednat si povinné ručení přechází z vlastníka na provozovatele vozidla

Tato změna se týká zejména případů, kdy vlastníkem a provozovatelem vozidla jsou dvě různé osoby. Nejčastěji se dotkne situací, kdy vlastníkem je leasingová společnost a provozovatelem vozidla je klient, který reálně vozidlo řídí. Nebo když rodič přenechá vůz svému dospělému dítěti, ale chce zůstat vlastníkem vozidla. Nově se přepíše provozovatel v technickém průkazu, a ten také bude zodpovědný za sjednání pojištění vozidla.

Zelená karta online? Nově už nebudete potřebovat žádnou

Podle nového zákona o povinném ručení už u sebe nemusí mít řidič zelenou kartu, a to ani v elektronické podobě. Všechny smlouvy o povinném ručení se totiž v reálném čase musí přenést do evidence ČKP, do níž budou mít přístup státní orgány –⁠ např. policie nebo dopravní inspektorát. Při silniční kontrole tak policie ověří během pár sekund platnost vašeho povinného ručení.

Původně měla povinnost předkládat zelenou kartu skončit už v červenci 2024, ale kvůli zpoždění s přijetím zákona to bude později – osm měsíců po zveřejnění zákona ve sbírce, tedy pravděpodobně od srpna nebo září 2024.

Náš tip

Na cesty do zahraničí si zelenou kartu raději přibalte

Pozor, tato novinka se vztahuje pouze na území České republiky. V zahraničí je přítomnost zelené karty stále povinná.

Zákon novým způsobem vymezuje „provoz vozidla“

Nový zákon upravuje také pojem „provoz vozidla“. Nově se jím rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku. Nezáleží na tom, jestli právě stojí nebo jede. Když například umístíte nepojízdné vozidlo na veřejnou komunikaci, a tím vytvoříte překážku, budete odpovědní za způsobené škody, přestože vozidlo ani nemůže nastartovat motor.

Další novinky v zákoně se dotknou pojištění motorsportu nebo přenosu agendy provozu vozidel s výjimkou z pojištění odpovědnosti (např. vozidel IZS).

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.