smlouvy na stole klíče od auta

Nový zákon o povinném ručení schválen vládou. Co se mění a jak to ovlivní ceny pojištění?

24. 8. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Povinné ručení by se od 23. prosince 2023 mělo řídit novým zákonem. Návrh podpořila vláda a nyní míří ke schválení do Poslanecké sněmovny. Nově se povinné ručení bude vztahovat i na elektrokoloběžku nebo segway. Řidiči u sebe nebudou muset vozit zelenou kartu. Na jaké další změny se připravit?

Povinné ručení nově i pro elektrovozítka nad 25 km/h

Jednou z hlavních změn je rozšíření okruhu vozidel, která musí mít sjednané povinné ručení. Nově se povinnost vztahuje na všechna vozidla, jejichž maximální konstrukční rychlost překračuje 25 km/h (případně 14 km/h, pokud jejich hmotnost překročí 25 kg).

Změna dopadne na některé elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry nebo golfová vozítka. Majitelé elektrokol si mohou oddechnout, protože ti se povinnému ručení vyhnou. Nový zákon se týká pouze vozidel, jejichž hlavním zdrojem pohybu je motor. A u elektrokola je to šlapání. Stejně tak nemusí mít povinné ručení zahradní traktůrky, které se pohybují pouze na soukromém pozemku.

Kolik bude stát povinné ručení na elektrokoloběžku?

Za povinné ručení na elektrokoloběžku zaplatíte pár set korun ročně, podobně jako za pojištění slabších motorek. Povinné ručení pro novou kategorii elektrovozítek se už brzy objeví v nabídce pojišťoven, ale nejspíš ne všech. Sledujte dostupné nabídky v naší kalkulačce.

Minimální limity povinného ručení se zvýší na 50 mil. Kč

‌Dosud byly minimální limity pojistného plnění stanoveny na 35 mil. Kč na škody na zdraví a 35 mil. Kč na škody na majetku. Nový zákon o povinném ručení počítá s navýšením obou částek na 50 mil. Kč. Bude to znamenat dražší povinné ručení? Nejspíš ne. Současný minimální limit už stejně není dostatečný, a tak ho většina pojišťoven ani nenabízí.

Navýšení se ovšem dotkne starých smluv. Klienti s limitem povinného ručení 35/35 mil. Kč by měli v dohledné době očekávat dopis nebo e-mail z pojišťovny. Spolu s navýšením limitů se jim pravděpodobně zvýší i cena pojištění, ale nemělo by to být o víc než pár stokorun.

Povinnost sjednat si povinné ručení přechází z vlastníka na provozovatele vozidla

Tato změna se týká zejména případů, kdy vlastníkem a provozovatelem vozidla jsou dvě různé osoby. Nejčastěji se dotkne situací, kdy vlastníkem je leasingová společnost a provozovatelem vozidla je klient, který reálně vozidlo řídí. Nebo když rodič přenechá vůz svému dospělému dítěti, ale chce zůstat vlastníkem vozidla. Nově se přepíše provozovatel v technickém průkazu, a ten také bude zodpovědný za sjednání pojištění vozidla.

Zelená karta online? Nově už nebudete potřebovat žádnou

Podle nového zákona o povinném ručení už u sebe nemusí mít řidič zelenou kartu, a to ani v elektronické podobě. Všechny smlouvy o povinném ručení se totiž v reálném čase musí přenést do evidence ČKP, do níž budou mít přístup státní orgány –⁠ např. policie nebo dopravní inspektorát. Při silniční kontrole tak policie ověří během pár sekund platnost vašeho povinného ručení.

Náš tip

Na cesty do zahraničí si zelenou kartu raději přibalte

Pozor, tato novinka se vztahuje pouze na území České republiky. V zahraničí je přítomnost zelené karty stále povinná.

Zákon novým způsobem vymezuje „provoz vozidla“

Nový zákon upravuje také pojem „provoz vozidla“. Nově se jím rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku. Nezáleží na tom, jestli právě stojí nebo jede. Když například umístíte nepojízdné vozidlo na veřejnou komunikaci, a tím vytvoříte překážku, budete odpovědní za způsobené škody, přestože vozidlo ani nemůže nastartovat motor.

Další novinky v zákoně se dotknou pojištění motorsportu nebo přenosu agendy provozu vozidel s výjimkou z pojištění odpovědnosti (např. vozidel IZS).

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.