Žena na elektrokoloběžce na cyklostezce

Boom elektrických kol a koloběžek: Kde končí zábava a začínají problémy?

13. 8. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Elektrické koloběžky a elektrokola zažívají boom. Ročně se prodá asi 100 tisíc elektrokol, a ještě více elektrokoloběžek. Takový nárůst s sebou nese problémy –⁠ nehody, zranění a nedodržování pravidel. Vyřeší situaci povinné ručení?

Sdílené elektrické koloběžky v Praze způsobují problémy

Elektrokoloběžky se totiž v posledních letech rozmohly v rámci měst, kde fungují jako sdílený dopravní prostředek. Například v Praze si můžete půjčit sdílené koloběžky Lime. Původně ušlechtilý nápad, který měl snížit emise a regulovat dopravu v centru, ale městům způsobuje problémy.

Lidé jezdí na elektrokoloběžkách po chodnících, v podnapilém stavu, ve dvou lidech –⁠ přitom to všechno je zakázáno. Ve vysoké rychlosti ohrožují chodce. Koloběžky se válí po chodnících a vandalové je hází i do Vltavy. Z toho důvodu se na magistrátu řeší, jak sdílené elektrické koloběžky v Praze zakázat nebo jejich provoz výrazně omezit.

Pojistěte se pro případ, že někoho srazíte

Na rozdíl od aut se na kolech a koloběžkách zatím neplatí povinné ručení. Když zaviníte nehodu a někoho zraníte nebo mu způsobíte materiální škodu, budete muset vše hradit ze svého. Můžete si ale pojistit odpovědnost v rámci pojištění majetku.

Hacknutá elektrická koloběžka jede až 50 km/h

Problém však představují i koloběžky v soukromých rukou. Podle statistik BESIP má 100–⁠200 tisíc elektrokol a elektrokoloběžek upravený výkon, a tak jezdí až 50 km/h. Přitom legislativa povoluje maximální rychlost 25 km/h.

Zanedbatelná nejsou ani zdravotní rizika. V hlavním městě řeší každý rok více než tři stovky úrazů po pádu z elektrokoloběžky, nejčastěji se jedná o poranění hlavy a mozku. Většina lidí totiž jezdí bez helmy.

Pravidla jízdy na elektrokoloběžce a elektrokole

Z pohledu zákona se na uživatele elektrokoloběžek a elektrokol pohlíží stejně jako na cyklisty. Nejvíce se chybuje v tom, že elektrokoloběžky jezdí po chodníku, ale to je zakázáno.

Na elektrokoloběžce platí také povinná výbava, mj. nezávislé brzdy a odrazky. Za snížené viditelnosti musí mít koloběžka navíc bílé světlo vpředu a červené vzadu.

Česká republika nezavedla žádné omezení pro věk, kdy mohou elektrokoloběžku užívat děti. Avšak stejně jako u kola platí povinnost nošení ochranné přilby pro děti do 18 let. Na elektrokoloběžce, elektrokole i běžném jízdním kole je zakázáno jezdit pod vlivem alkoholu.

Tip na poslech

Cyklistická etiketa aneb Respektujte ostatní

Při jízdě na elektrokoloběžce nebo elektrokole byste neměli hledět pouze na to, jaká pravidla stanovuje zákon, ale také být ohleduplní k ostatním účastníkům provozu. Můžete se inspirovat cyklistickou etiketou, o níž mluvil bývalý cyklista Jiří Ježek a policejní preventista Ondřej Penc v podcastu Nepodceňto.

O tom, jak správně jezdit po silnici a předcházet kolizi s autem, jsme si povídali v podcastu s Romanem Kreuzigerem.

Pojištění na kolo a koloběžku

Pro kola, koloběžky ani jejich elektrické varianty zatím neplatí povinnost pojištění. Ovšem podle nového zákona, který by měl vstoupit v platnost od 1. 1. 2024, budou muset mít povinné ručení stroje s elektrickým motorem:

 • překračující rychlost 25 km/h,

 • vážící více než 25 kg a překračující rychlost 14 km/h.


Zákon se bude vztahovat na elektrokoloběžky, o dalších e-vozítkách se jedná. Elektrokola budou mít výjimku, protože motor plní pouze doplňkovou funkci. 

Reálně se ale nová povinnost většiny vlastníků elektrokoloběžek nedotkne. Omezení na rychlost 25 km/h platí i dle zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. Elektrokoloběžky s vyšší konstrukční rychlostí se považují za motocykl, a tak již dnes na ně musíte mít řidičské oprávnění a také povinné ručení. Nejoblíbenější elektrokoloběžky pak ani zdaleka neváží 25 kg, obvyklá hmotnost se pohybuje mezi 12–⁠17 kg.

Porovnejte si ceny povinného ručení

Týká se vás povinné ručení na elektrokoloběžku nebo ho platíte na auto? Za žádné vozidlo nemusíte platit zbytečně moc. S tím vám pomůže naše online kalkulačka. Během chvilky zjistíte, která pojišťovna vám dá nejlevnější nabídku a hned si ji můžete online sjednat.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.