Žena na elektrokoloběžce na cyklostezce

Boom elektrických kol a koloběžek: Kde končí zábava a začínají problémy?

13. 8. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Elektrické koloběžky a elektrokola zažívají boom. Ročně se prodá asi 100 tisíc elektrokol, a ještě více elektrokoloběžek. Takový nárůst s sebou nese problémy –⁠ nehody, zranění a nedodržování pravidel. Vyřeší situaci povinné ručení?

Sdílené elektrické koloběžky v Praze způsobují problémy

Elektrokoloběžky se totiž v posledních letech rozmohly v rámci měst, kde fungují jako sdílený dopravní prostředek. Například v Praze si můžete půjčit sdílené koloběžky Lime. Původně ušlechtilý nápad, který měl snížit emise a regulovat dopravu v centru, ale městům způsobuje problémy.

Lidé jezdí na elektrokoloběžkách po chodnících, v podnapilém stavu, ve dvou lidech –⁠ přitom to všechno je zakázáno. Ve vysoké rychlosti ohrožují chodce. Koloběžky se válí po chodnících a vandalové je hází i do Vltavy. Z toho důvodu se na magistrátu řeší, jak sdílené elektrické koloběžky v Praze zakázat nebo jejich provoz výrazně omezit.

Pojistěte se pro případ, že někoho srazíte

Na rozdíl od aut se na kolech a koloběžkách zatím neplatí povinné ručení. Když zaviníte nehodu a někoho zraníte nebo mu způsobíte materiální škodu, budete muset vše hradit ze svého. Můžete si ale pojistit odpovědnost v rámci pojištění majetku.

Hacknutá elektrická koloběžka jede až 50 km/h

Problém však představují i koloběžky v soukromých rukou. Podle statistik BESIP má 100–⁠200 tisíc elektrokol a elektrokoloběžek upravený výkon, a tak jezdí až 50 km/h. Přitom legislativa povoluje maximální rychlost 25 km/h.

Zanedbatelná nejsou ani zdravotní rizika. V hlavním městě řeší každý rok více než tři stovky úrazů po pádu z elektrokoloběžky, nejčastěji se jedná o poranění hlavy a mozku. Většina lidí totiž jezdí bez helmy.

Pravidla jízdy na elektrokoloběžce a elektrokole

Z pohledu zákona se na uživatele elektrokoloběžek a elektrokol pohlíží stejně jako na cyklisty. Nejvíce se chybuje v tom, že elektrokoloběžky jezdí po chodníku, ale to je zakázáno.

Na elektrokoloběžce platí také povinná výbava, mj. nezávislé brzdy a odrazky. Za snížené viditelnosti musí mít koloběžka navíc bílé světlo vpředu a červené vzadu.

Česká republika nezavedla žádné omezení pro věk, kdy mohou elektrokoloběžku užívat děti. Avšak stejně jako u kola platí povinnost nošení ochranné přilby pro děti do 18 let. Na elektrokoloběžce, elektrokole i běžném jízdním kole je zakázáno jezdit pod vlivem alkoholu.

Tip na poslech

Cyklistická etiketa aneb Respektujte ostatní

Při jízdě na elektrokoloběžce nebo elektrokole byste neměli hledět pouze na to, jaká pravidla stanovuje zákon, ale také být ohleduplní k ostatním účastníkům provozu. Můžete se inspirovat cyklistickou etiketou, o níž mluvil bývalý cyklista Jiří Ježek a policejní preventista Ondřej Penc v podcastu Nepodceňto.

O tom, jak správně jezdit po silnici a předcházet kolizi s autem, jsme si povídali v podcastu s Romanem Kreuzigerem.

Pojištění na kolo a koloběžku

Pro kola, koloběžky ani jejich elektrické varianty zatím neplatí povinnost pojištění. Ovšem podle nového zákona, který by měl vstoupit v platnost od 23. 12. 2023, budou muset mít povinné ručení stroje s elektrickým motorem:

 • překračující rychlost 25 km/h,

 • vážící více než 25 kg a překračující rychlost 14 km/h.


Zákon se bude vztahovat na elektrokoloběžky, o dalších e-vozítkách se jedná. Elektrokola budou mít výjimku, protože motor plní pouze doplňkovou funkci. 

Reálně se ale nová povinnost většiny vlastníků elektrokoloběžek nedotkne. Nejoblíbenější elektrokoloběžky ani zdaleka neváží 25 kg, obvyklá hmotnost se pohybuje mezi 12–⁠17 kg.

Elektrokoloběžky nad 25 km/h a 250 W musí být pojištěné a registrované

Omezení na rychlost 25 km/h platí i dle zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. Elektrokoloběžky s vyšší konstrukční rychlostí (nad 25 km/h a 250 W) se považují za motocykl, a tak již dávno na ně musíte mít řidičské oprávnění a také povinné ručení.

Porovnejte si ceny povinného ručení

Týká se vás povinné ručení na elektrokoloběžku nebo ho platíte na auto? Za žádné vozidlo nemusíte platit zbytečně moc. S tím vám pomůže naše online kalkulačka. Během chvilky zjistíte, která pojišťovna vám dá nejlevnější nabídku a hned si ji můžete online sjednat.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?