Pojištění odpovědnosti

 • Chvilka nepozornosti nebo nešťastná náhoda

 • Chraňte to, na čem vám záleží

 • Vše online v pohodlí vašeho domova

Chci zjistit více


V bytě vám praskne vodovodní trubka a vytopíte celou bytovku – přesně v takových situacích vás ochrání pojištění odpovědnosti.

Na rozdíl od zemí západní Evropy se v ČR zatím příliš neprosadilo a má ho sjednané jen třetina obyvatel. Stojí pár stovek ročně, ale dokáže vás ochránit před placením milionových škod.

Pro sjednání pojištění odpovědnosti vyberte jednu z možností:

Co je pojištění odpovědnosti

Pojištění občanské odpovědnosti kryje škody, které neúmyslně způsobíte jiné osobě na majetku nebo na zdraví. Bude se vám hodit třeba v případě, že sníh z vaší střechy spadne na cizí auto nebo někoho srazíte při jízdě na kolečkových bruslích.

Pojištění odpovědnosti se obvykle sjednává jako součást pojištění majetku. Vztahuje se nejen na vás, ale také na vaše děti a další členy společné domácnosti, stejně jako na domácí mazlíčky.

Můžete se setkat také s označením pojištění odpovědnosti za újmu z občanského života nebo pojištění odpovědnosti občana.

Co všechno kryje pojištění odpovědnosti za škodu

Pojištění odpovědnosti se vztahuje na škody způsobené jiným osobám, a to újmu na zdraví, majetku i finanční škody. V jakých situacích vám pojištění občanské odpovědnosti za škodu pomůže?

Nemovitost, domácnost

Když vytopíte sousedy nebo na vašem chodníku někdo uklouzne a zlomí si nohu.


Běžný rodinný život

Když na parkovišti odřete cizí auto nákupním vozíkem nebo vaše dítě rozbije sousedovi okno.


Zábava a sport

Když někoho srazíte při jízdě na kole či na lyžích nebo vaše dítě na hřišti nešťastně zraní jiné dítě.

Zvířata

Když vaše kočka shodí z parapetu květináč na auto nebo vám uteče stádo koz a okouše okrasné stromky u sousedů.

Obvykle platí pojištění odpovědnosti za škodu na území České republiky, případně Evropy. Pokud chcete být na nešťastné náhody připraveni po celém světě, uzavřete si pojištění odpovědnosti jako součást cestovního pojištění.

Spočítejte si cenu pojištění vašeho majetku

Limity pojistného plnění a jak si je nastavit

Základní limity pojistného plnění pro pojištění odpovědnosti činí jen 1–2 miliony korun. Takový limit vám bude stačit na drobné události, například když batohem shodíte regál s potravinami v obchodě.

Bohužel i v běžném občanském životě vám ale hrozí mnohem větší škody. Stačí, aby váš pes vběhl do silnice a zavinil hromadnou nehodu nebo jste kvůli prasklému potrubí vytopili celou bytovku. V takových situacích se škody šplhají do desítek milionů a základní krytí vám stačit nebude. Přitom platí, že škody přesahující limit pojistného plnění budete muset zaplatit ze svého.

Nízké limity jsou nedostačující také pro škody na zdraví – vážné úrazy s trvalými následky nebo úmrtí. Už v roce 2014 Nejvyšší soud stanovil cenu ztráty lidského zdraví (např. trvalá invalidita) na částku převyšující 10 milionů korun. Proto byste si měli zvolit raději vyšší limity pojistného plnění. Obvykle si můžete vybrat pojistnou částku mezi 2 až 50 miliony korun.

Jaké další výhody má pojištění odpovědnosti?

Přesné podmínky pojištění odpovědnosti si stanovuje každá pojišťovna individuálně, ale většinou nabízí další výhody. Pojištění zpravidla můžete uplatnit i na:

 • půjčené věci (sportovní vybavení, kostým na karneval z půjčovny apod.),

 • škody způsobené v přechodném ubytování (v hotelu, u známých na návštěvě),

 • škody způsobené během studia, studijní praxe nebo studijního pobytu.

Jak si sjednat pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti si jednoduše sjednáte online jako součást pojištění majetku. Udělejte si srovnání nabídek od různých pojišťoven a najděte to nejvýhodnější. Jestliže se vám některá nabídka zalíbí, můžete pojištění majetku včetně odpovědnosti za škodu ihned na dálku uzavřít.


Spočítejte si cenu pojištění vašeho majetku

Srovnaný magazín

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Satelit k televizi
  Dům a domácnost
  25. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

  Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Jana Březinová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.