Pojištění odpovědnosti

  • Chvilka nepozornosti nebo nešťastná náhoda

  • Chraňte to, na čem vám záleží

  • Vše online v pohodlí vašeho domova


V bytě vám praskne vodovodní trubka a vytopíte celou bytovku – přesně v takových situacích vás ochrání pojištění odpovědnosti.

Na rozdíl od zemí západní Evropy se v ČR zatím příliš neprosadilo a má ho sjednané jen třetina obyvatel. Stojí pár stovek ročně, ale dokáže vás ochránit před placením milionových škod.

Pro sjednání pojištění odpovědnosti vyberte jednu z možností:

Co je pojištění odpovědnosti

Pojištění občanské odpovědnosti kryje škody, které neúmyslně způsobíte jiné osobě na majetku nebo na zdraví. Bude se vám hodit třeba v případě, že sníh z vaší střechy spadne na cizí auto nebo někoho srazíte při jízdě na kolečkových bruslích.

Pojištění odpovědnosti se obvykle sjednává jako součást pojištění majetku. Vztahuje se nejen na vás, ale také na vaše děti a další členy společné domácnosti, stejně jako na domácí mazlíčky.

Můžete se setkat také s označením pojištění odpovědnosti za újmu z občanského života nebo pojištění odpovědnosti občana.

Co všechno kryje pojištění odpovědnosti za škodu

Pojištění odpovědnosti se vztahuje na škody způsobené jiným osobám, a to újmu na zdraví, majetku i finanční škody. V jakých situacích vám pojištění občanské odpovědnosti za škodu pomůže?

Nemovitost, domácnost

Když vytopíte sousedy nebo na vašem chodníku někdo uklouzne a zlomí si nohu.


Běžný rodinný život

Když na parkovišti odřete cizí auto nákupním vozíkem nebo vaše dítě rozbije sousedovi okno.


Zábava a sport

Když někoho srazíte při jízdě na kole či na lyžích nebo vaše dítě na hřišti nešťastně zraní jiné dítě.

Zvířata

Když vaše kočka shodí z parapetu květináč na auto nebo vám uteče stádo koz a okouše okrasné stromky u sousedů.

Obvykle platí pojištění odpovědnosti za škodu na území České republiky, případně Evropy. Pokud chcete být na nešťastné náhody připraveni po celém světě, uzavřete si pojištění odpovědnosti jako součást cestovního pojištění.

Spočítejte si cenu pojištění vašeho majetku

Limity pojistného plnění a jak si je nastavit

Základní limity pojistného plnění pro pojištění odpovědnosti činí jen 1–2 miliony korun. Takový limit vám bude stačit na drobné události, například když batohem shodíte regál s potravinami v obchodě.

Bohužel i v běžném občanském životě vám ale hrozí mnohem větší škody. Stačí, aby váš pes vběhl do silnice a zavinil hromadnou nehodu nebo jste kvůli prasklému potrubí vytopili celou bytovku. V takových situacích se škody šplhají do desítek milionů a základní krytí vám stačit nebude. Přitom platí, že škody přesahující limit pojistného plnění budete muset zaplatit ze svého.

Nízké limity jsou nedostačující také pro škody na zdraví – vážné úrazy s trvalými následky nebo úmrtí. Už v roce 2014 Nejvyšší soud stanovil cenu ztráty lidského zdraví (např. trvalá invalidita) na částku převyšující 10 milionů korun. Proto byste si měli zvolit raději vyšší limity pojistného plnění. Obvykle si můžete vybrat pojistnou částku mezi 2 až 50 miliony korun.

Jaké další výhody má pojištění odpovědnosti?

Přesné podmínky pojištění odpovědnosti si stanovuje každá pojišťovna individuálně, ale většinou nabízí další výhody. Pojištění zpravidla můžete uplatnit i na:

  • půjčené věci (sportovní vybavení, kostým na karneval z půjčovny apod.),

  • škody způsobené v přechodném ubytování (v hotelu, u známých na návštěvě),

  • škody způsobené během studia, studijní praxe nebo studijního pobytu.

Jak si sjednat pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti si jednoduše sjednáte online jako součást pojištění majetku. Udělejte si srovnání nabídek od různých pojišťoven a najděte to nejvýhodnější. Jestliže se vám některá nabídka zalíbí, můžete pojištění majetku včetně odpovědnosti za škodu ihned na dálku uzavřít.


Spočítejte si cenu pojištění vašeho majetku

Srovnaný magazín

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.