Kominík na střeše - kontrola komínu

Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

7. 9. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Před topnou sezónou byste měli uvést komín do perfektního stavu – to znamená nechat ho vyčistit a zkontrolovat. Problém ale může nastat při objednávání kominíka. Potřebujete revizi nebo postačí kontrola spalinových cest? Pojďte si s námi ujasnit pojmy a zjistěte, na kolik vás revize komína vyjde.

Revize nebo kontrola? V pojmech jsou zmatky

Čištění, kontroly a revize komínů a spalinových cest jsou stanoveny zákonem. Ne vždy je ale běžnému uživateli jasné, jaký je vlastně rozdíl mezi revizí a běžnou kontrolou.

Kdy je revize komína potřeba?

Revizi komína musíte nechat provést v následujících situacích:

  • Uvádíte do provozu nový zdroj vytápění.

  • Prováděli jste stavební úpravy komína nebo spalinových cest.

  • Změnili jste druh paliva pro vytápění.

  • Opětovně jste připojili nepoužívané spalinové cesty.

  • Chcete vyměnit zdroj vytápění.

  • V komíně vznikl požár, trhlina nebo bylo podezření na trhlinu ve spalinové cestě.


Pouze v těchto situacích je nutné nechat udělat revizi komína. Obecně řečeno se jedná o jednorázový úkon, který je potřeba provést na začátku užívání kotle nebo komína, případně po nějaké zásadní změně nebo problému. Při dalším používání spalinových cest vám stačí provádět už pouze pravidelné čištění a kontroly. Za revizi byste platili zbytečně navíc.

Jak často probíhá čištění a kontrola komína?

Před pravidelnou kontrolou komína by mělo proběhnout jeho vyčištění. To si můžete objednat přímo u kominíka, ale provést ho můžete také svépomocí. Lhůty pro čištění a kontrolu komínů se liší podle používaného paliva, výkonu připojeného kotle a závisí i na tom, zda se topí po celou sezónu nebo jen po její část. Nejčastěji je nutné čistit komíny připojené na kotle na tuhá paliva, protože z nich vzniká velké množství sazí a popílku.

Trápí vás vysoké účty za energie?

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.


Alespoň jednou ročně musí kominík udělat kontrolu všech komínů. Během ní zjišťuje, zda technický stav komína odpovídá bezpečnostním požadavkům, komín správně táhne a odvádí všechny spaliny. Dále se pomocí sondy ověřuje, jestli ve spalinových cestách nevznikly trhliny. V rámci kontroly kominík rovněž sleduje, zda nejsou v blízkosti komína hořlavé materiály nebo nedošlo na spalinových cestách ke stavebním úpravám.

V tabulce najdete přehled lhůt pro čištění a kontroly komínů podle konkrétního zdroje vytápění.

Výkon připojeného spotřebiče palivČinnostPevné palivo - Celoroční provozPevné palivo - Sezónní provozKapalné palivo - Celoroční provozKapalné palivo - Sezónní provozPlynné

do 50 kW včetně


Čištění spalinové cesty


3× za rok


2× za rok


2× za rok



1× za rok


1× za rok


do 50 kW včetně


Kontrola spalinové cesty


1× za rok


1× za rok


1× za rok


1× za rok

1× za rok

nad 50 kW


Čištění a kontrola spalinové cesty


2× za rok


1× za rok


1× za rok


1× za rok

1× za rok

Kolik stojí revize komínů a kontrola komínů?

Jednorázová revize komínů vyjde přibližně na 1500–2500 Kč plus dopravné. Kontroly, které je nutné provádět alespoň jednou ročně, stojí asi 500–1000 Kč. K této ceně si musíte připočíst ještě náklady na čištění komína, které vyjde na několik set korun, pokud ho nebudete provádět svépomocí. I ke kontrolám komínů si kominíci účtují ještě kilometrovné.

Při provádění revize nebo kontroly komína si dávejte pozor na správný výběr kominíka. O provedených úkonech by vám měl vystavit doklad, který slouží například jako důkaz pro pojišťovnu v případech, že dojde k požáru.

Čištění a kontrolu komínů nezanedbávejte. Jde o život

Předepsané revize komínů a kontroly spalinových cest jsou povinné ze zákona, proto vám při nedodržení stanovených lhůt hrozí pokuta. Jestliže nebudete mít k dispozici doklady o provedených kontrolách a dojde k požáru, také pojišťovna vám nic neproplatí a kvůli ušetřeným pár tisícům vám může vzniknout škoda za miliony.

Nepodceňto

Jak si ochránit střechu nad hlavou?

Další tipy na to, jak si ochránit střechu nad hlavou, najdete v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.


V první řadě ale myslete na své zdraví. Špatný tah komína a neprůchodné spalinové cesty mohou vést nejen k požáru, ale rovněž k nebezpečné otravě oxidem uhelnatým, která končí smrtí ve stovkách případů ročně.

Kominíka na kontrolu spalinových cest objednávejte včas. Před začátkem topné sezóny jsou plně vytížení, a tak není jednoduché najít volný termín.

Domov v bezpečí

Chraňte to, na čem vám záleží

Správně sjednané pojištění majetku vám pokryje náklady na opravu škody. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro vás, jednoduše a online.

Vyberte jednu z možností:

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?