Odpovědnost z vlastnictví nemovitosti

  • Co přesně si představit pod pojištěním z vlastnictví nemovitosti?

  • S námi si zvládnete pojistit nemovitost i domácnost

  • Vše jednoduše v pohodlí domova

Pro sjednání pojištění majetku vyberte jednu z možností:

Co je pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti?

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti vás kryje pro případy, že na cizím majetku či zdraví způsobíte škodu jako vlastník nemovitosti, případně její správce či pronajímatel.

Obvykle bývá pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti součástí pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti, tedy pojištění majetku, nebo si ho k tomuto pojištění můžete sjednat jako doplňkové pojištění.

Někdy se setkáte také s názvy pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti nebo pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti.

Na jaké konkrétní situace se pojištění vztahuje?

Zpravidla se pojištění vztahuje nejen na nemovitost, k níž si ho sjednáváte, ale také na ostatní nemovitosti, které vlastníte či spoluvlastníte, případně jsou ve vlastnictví či spoluvlastnictví osoby, s níž žijete ve společné domácnosti. Pojištění platí rovněž pro rozestavěné nemovitosti.

  • Na vašem namrzlém chodníku někdo uklouzne a zlomí si nohu.

  • Z vaší střechy spadne taška nebo kus ledu na auto zaparkované na ulici.

  • Požár z vašeho bytu se rozšíří na ostatní byty po celé bytovce.

  • Kvůli zanedbané údržbě spadne strom na vaší zahradě a poškodí sousedův plot.

Výše limitů

Jak si zvolit limit pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti?

Pojistné limity pro pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti se obvykle shodují s celkovými limity pojištění odpovědnosti.

Například při požáru mohou vzniknout nemalé škody nejen na majetku, ale také na zdraví ostatních osob. Z toho důvodu byste si měli zvolit dostatečně vysoké pojistné limity alespoň v řádech desítek milionů korun.

Jaký je rozdíl oproti pojištění občanské odpovědnosti?

Ve valné většině případů je pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti zahrnuté v pojištění občanské odpovědnosti. Některé pojišťovny ale mezi nimi rozlišují – pak se vztahují zvlášť k pojištění domácnosti a pojištění majetku.

Jak takové rozdělení může vypadat v praxi? Pojištění občanské odpovědnosti je součástí pojištění domácnosti a vztahuje se jen na škody v souvislosti s provozem domácnosti – například zapomenete vypnout vodu a vytopíte sousedy.

Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti se pak vztahuje výhradně na škody v souvislosti s nemovitostí, tedy samotnou stavbou – třeba se uvolní taška ze střechy a kolemjdoucímu spadne na hlavu.

Jak si sjednat pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti

Pokud nemovitost vlastníte, měli byste si sjednat pojištění domácnosti i nemovitosti, a to včetně obou pojištění odpovědnosti, tedy té občanské i z držby nemovitosti. Nejvýhodnější pojištění, které zahrnuje všechna tato rizika, najdete jednoduše online – srovnejte si nabídky od několika pojišťoven a tu nejlepší si hned sjednejte z pohodlí domova.


Srovnaný magazín

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.