Odpovědnost z vlastnictví nemovitosti

  • Co přesně si představit pod pojištěním z vlastnictví nemovitosti?

  • S námi si zvládnete pojistit nemovitost i domácnost

  • Vše jednoduše v pohodlí domova

Pro sjednání pojištění majetku vyberte jednu z možností:

Co je pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti?

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti vás kryje pro případy, že na cizím majetku či zdraví způsobíte škodu jako vlastník nemovitosti, případně její správce či pronajímatel.

Obvykle bývá pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti součástí pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti, tedy pojištění majetku, nebo si ho k tomuto pojištění můžete sjednat jako doplňkové pojištění.

Někdy se setkáte také s názvy pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti nebo pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti.

Na jaké konkrétní situace se pojištění vztahuje?

Zpravidla se pojištění vztahuje nejen na nemovitost, k níž si ho sjednáváte, ale také na ostatní nemovitosti, které vlastníte či spoluvlastníte, případně jsou ve vlastnictví či spoluvlastnictví osoby, s níž žijete ve společné domácnosti. Pojištění platí rovněž pro rozestavěné nemovitosti.

  • Na vašem namrzlém chodníku někdo uklouzne a zlomí si nohu.

  • Z vaší střechy spadne taška nebo kus ledu na auto zaparkované na ulici.

  • Požár z vašeho bytu se rozšíří na ostatní byty po celé bytovce.

  • Kvůli zanedbané údržbě spadne strom na vaší zahradě a poškodí sousedův plot.

Výše limitů

Jak si zvolit limit pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti?

Pojistné limity pro pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti se obvykle shodují s celkovými limity pojištění odpovědnosti.

Například při požáru mohou vzniknout nemalé škody nejen na majetku, ale také na zdraví ostatních osob. Z toho důvodu byste si měli zvolit dostatečně vysoké pojistné limity alespoň v řádech desítek milionů korun.

Jaký je rozdíl oproti pojištění občanské odpovědnosti?

Ve valné většině případů je pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti zahrnuté v pojištění občanské odpovědnosti. Některé pojišťovny ale mezi nimi rozlišují – pak se vztahují zvlášť k pojištění domácnosti a pojištění majetku.

Jak takové rozdělení může vypadat v praxi? Pojištění občanské odpovědnosti je součástí pojištění domácnosti a vztahuje se jen na škody v souvislosti s provozem domácnosti – například zapomenete vypnout vodu a vytopíte sousedy.

Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti se pak vztahuje výhradně na škody v souvislosti s nemovitostí, tedy samotnou stavbou – třeba se uvolní taška ze střechy a kolemjdoucímu spadne na hlavu.

Jak si sjednat pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti

Pokud nemovitost vlastníte, měli byste si sjednat pojištění domácnosti i nemovitosti, a to včetně obou pojištění odpovědnosti, tedy té občanské i z držby nemovitosti. Nejvýhodnější pojištění, které zahrnuje všechna tato rizika, najdete jednoduše online – srovnejte si nabídky od několika pojišťoven a tu nejlepší si hned sjednejte z pohodlí domova.


Srovnaný magazín

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.