Odpovědnost z vlastnictví nemovitosti

 • Co přesně si představit pod pojištěním z vlastnictví nemovitosti?

 • S námi si zvládnete pojistit nemovitost i domácnost

 • Vše jednoduše v pohodlí domova

  Spočítat pojištění

Pro sjednání pojištění majetku vyberte jednu z možností:

Co je pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti?

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti vás kryje pro případy, že na cizím majetku či zdraví způsobíte škodu jako vlastník nemovitosti, případně její správce či pronajímatel.

Obvykle bývá pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti součástí pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti, tedy pojištění majetku, nebo si ho k tomuto pojištění můžete sjednat jako doplňkové pojištění.

Někdy se setkáte také s názvy pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti nebo pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti.

Na jaké konkrétní situace se pojištění vztahuje?

Zpravidla se pojištění vztahuje nejen na nemovitost, k níž si ho sjednáváte, ale také na ostatní nemovitosti, které vlastníte či spoluvlastníte, případně jsou ve vlastnictví či spoluvlastnictví osoby, s níž žijete ve společné domácnosti. Pojištění platí rovněž pro rozestavěné nemovitosti.

 • Na vašem namrzlém chodníku někdo uklouzne a zlomí si nohu.

 • Z vaší střechy spadne taška nebo kus ledu na auto zaparkované na ulici.

 • Požár z vašeho bytu se rozšíří na ostatní byty po celé bytovce.

 • Kvůli zanedbané údržbě spadne strom na vaší zahradě a poškodí sousedův plot.

Výše limitů

Jak si zvolit limit pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti?

Pojistné limity pro pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti se obvykle shodují s celkovými limity pojištění odpovědnosti.

Například při požáru mohou vzniknout nemalé škody nejen na majetku, ale také na zdraví ostatních osob. Z toho důvodu byste si měli zvolit dostatečně vysoké pojistné limity alespoň v řádech desítek milionů korun.

Jaký je rozdíl oproti pojištění občanské odpovědnosti?

Ve valné většině případů je pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti zahrnuté v pojištění občanské odpovědnosti. Některé pojišťovny ale mezi nimi rozlišují – pak se vztahují zvlášť k pojištění domácnosti a pojištění majetku.

Jak takové rozdělení může vypadat v praxi? Pojištění občanské odpovědnosti je součástí pojištění domácnosti a vztahuje se jen na škody v souvislosti s provozem domácnosti – například zapomenete vypnout vodu a vytopíte sousedy.

Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti se pak vztahuje výhradně na škody v souvislosti s nemovitostí, tedy samotnou stavbou – třeba se uvolní taška ze střechy a kolemjdoucímu spadne na hlavu.

Jak si sjednat pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti

Pokud nemovitost vlastníte, měli byste si sjednat pojištění domácnosti i nemovitosti, a to včetně obou pojištění odpovědnosti, tedy té občanské i z držby nemovitosti. Nejvýhodnější pojištění, které zahrnuje všechna tato rizika, najdete jednoduše online – srovnejte si nabídky od několika pojišťoven a tu nejlepší si hned sjednejte z pohodlí domova.


Srovnaný magazín

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Satelit k televizi
  Dům a domácnost
  25. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

  Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Jana Březinová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.