Blog
Energie
Podpis smlouvy

Energošmejdi přitvrdili. Zařiďte levnější energie sobě i svým blízkým

29. srpna 2021|Petr Woff|

Podvodníci slibují výhodnou elektřinu a zemní plyn, ale přitom svým obětem podstrkují drahou dlouhodobou smlouvu. Proto dostali odpovídající přezdívku: energošmejdi. Dříve či později osloví taky vaše příbuzné, sousedy a přátele, přičemž nejzranitelnější jsou senioři. Buďte rychlejší a pomozte svým rodičům nebo prarodičům, aby zbytečně nepřepláceli za energie.

Porovnat ceny energií

Volný trh má svoje výhody, ale i rizika. Například elektřinu a zemní plyn můžete kupovat od libovolného dodavatele, za volitelných smluvních a cenových podmínek. Spočítejme, kolik ušetří typická česká domácnost, jakmile využije nejlacinější tržní nabídky. Ročně spotřebuje 2 MWh elektrické energie a 16 MWh zemního plynu. Pokud doposud nezměnila svého dodavatele, a nyní přejde na nejlevnější tarify, potom uspoří přes 9 400 Kč/rok (1 700 Kč/elektřinu + 7 700 Kč/plyn).

Dávejte však pozor, aby deklarovaná sleva nebyla jenom planým slibem. Někteří filutové –⁠ známí jako energošmejdi –⁠ nabízejí „výhodnou energii”, ale přitom mají připravenou drahou smlouvu. Důvěřivému zákazníkovi naúčtují až o 16 900 Kč/rok více, než standardní dodavatel (3 200 Kč/elektřinu + 13 700 Kč/plyn). Čím nižší máte příjem, tím závažnější jsou důsledky. Mladá středostavovská rodina přijde o sumu, kterou jinak utratí za týdenní tuzemskou dovolenou, zatímco chudý senior rázem spadne do existenčních problémů.

Energošmejdi zkoušejí nové zákeřné triky

Mnohé obce na svém území zakázaly podomní a pochůzkový prodej, aby podvodníci neklepali na rodinné domy a byty, ani neobtěžovali lidi přímo na ulicích. Jenomže energošmejdi hledají nové cesty, jak proniknout ke spotřebitelům.

 • Zaštiťují se Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), Českou obchodní inspekcí (ČOI) nebo jinou veřejnou institucí, se kterou však nemají nic společného.

 • Tvrdí, že zastupují vašeho stávajícího dodavatele, přestože reprezentují jinou firmu.

 • Předstírají, že kontrolují elektroměry a plynoměry, které však nejsou v jejich kompetenci.

 • Pomalu projíždějí obcemi v automobilech, a přes otevřená okénka oslovují kolemjdoucí občany.

 • Nabízejí „bezplatný dárek”, například úspornou zářivku, roušku, respirátor apod.

 • Lákají vás, abyste odebírali energii od dodavatele, který nabídne nejnižší cenu v budoucí „aukci”.

 • Navrhují, že „zadarmo” pohlídají, jestli vám nezdražuje elektřina či plyn.

Energošmejdi mění taktiku, ale jejich cíl zůstává stejný. Předkládají vám závazný dokument, kterému říkají „nezávazná přihláška”, „darovací smlouva”, „potvrzení” nebo „plná moc”. Chtějí, abyste podepsali, a tak přijali závazek, že změníte dodavatele a několik následujících let budete kupovat drahou energii.

Přesvědčování důchodců o nové smlouvě

Senioři potřebují rychlou a snadnou pomoc

V České republice máme několik institucí, které hledají a trestají energošmejdy. Energetický regulační úřad (podatelna@eru.cz) hlídá samotné dodavatele elektrické energie a zemního plynu. Česká obchodní inspekce (podatelna@coi.cz) kontroluje další subjekty, například externí podomní prodejce. Na drzouny, kteří se agresivně dobývají do vaší domácnosti, zavolejte policii. A nového dodavatele vybírejte přes nezávislý srovnávač, který:

 • Neláká na budoucí mlhavé aukce, ale přepočítává současné reálné ceny.

 • Srovnává také obchodní podmínky a zákaznický servis.

 • Zařídí všechny formality, abyste svého dodavatele změnili pohodlně a bezplatně (bez deaktivačních a dalších poplatků).

 • Každému klientovi garantuje úsporu.

 • Dodržuje etický kodex.

Srovnejto.cz splňuje všechny jmenované podmínky. Před více nežli 10 lety jsme vyvinuli první kalkulačku, která českým občanům srovnává ceny elektřiny a plynu. Následně jsme pomohli milionům lidí, aby ušetřili na energiích, pojištění nebo úvěrech. A nyní chceme ulehčit i seniorům, přestože třeba neznají internetové aplikace tak dobře, jako jejich děti nebo vnoučata. Pokud máte starší rodiče, prarodiče, sousedy či přátele, pomozme jim společně, aby také ušetřili - dříve, než na jejich dveře zaklepe nějaký šmejd.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).