Cestovní pojištění – srovnání cen

Energošmejdi, zařízení levnjších energií - Podpis nové smlouvy

Podvodníci slibují výhodnou elektřinu a zemní plyn, ale přitom svým obětem podstrkují drahou dlouhodobou smlouvu. Proto dostali odpovídající přezdívku: energošmejdi. Dříve či později osloví taky vaše příbuzné, sousedy a přátele, přičemž nejzranitelnější jsou senioři. Buďte rychlejší a pomozte svým rodičům nebo prarodičům, aby zbytečně nepřepláceli za energie.

porovnání energií

Volný trh má svoje výhody, ale i rizika. Například elektřinu a zemní plyn můžete kupovat od libovolného dodavatele, za volitelných smluvních a cenových podmínek. Spočítejme, kolik ušetří typická česká domácnost, jakmile využije nejlacinější tržní nabídky. Ročně spotřebuje 2 MWh elektrické energie a 16 MWh zemního plynu. Pokud doposud nezměnila svého dodavatele, a nyní přejde na nejlevnější tarify, potom uspoří přes 9 400 Kč/rok (1 700 Kč/elektřinu + 7 700 Kč/plyn).  

Dávejte však pozor, aby deklarovaná sleva nebyla jenom planým slibem. Někteří filutové –⁠ známí jako energošmejdi –⁠ nabízejí „výhodnou energii”, ale přitom mají připravenou drahou smlouvu. Důvěřivému zákazníkovi naúčtují až o 16 900 Kč/rok více, než standardní dodavatel (3 200 Kč/elektřinu + 13 700 Kč/plyn). Čím nižší máte příjem, tím závažnější jsou důsledky. Mladá středostavovská rodina přijde o sumu, kterou jinak utratí za týdenní tuzemskou dovolenou, zatímco chudý senior rázem spadne do existenčních problémů.

Energošmejdi zkoušejí nové zákeřné triky 

Mnohé obce na svém území zakázaly podomní a pochůzkový prodej, aby podvodníci neklepali na rodinné domy a byty, ani neobtěžovali lidi přímo na ulicích. Jenomže energošmejdi hledají nové cesty, jak proniknout ke spotřebitelům.

 • Zaštiťují se Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), Českou obchodní inspekcí (ČOI) nebo jinou veřejnou institucí, se kterou však nemají nic společného.
 • Tvrdí, že zastupují vašeho stávajícího dodavatele, přestože reprezentují jinou firmu. 
 • Předstírají, že kontrolují elektroměry a plynoměry, které však nejsou v jejich kompetenci. 
 • Pomalu projíždějí obcemi v automobilech, a přes otevřená okénka oslovují kolemjdoucí občany.  
 • Nabízejí „bezplatný dárek”, například úspornou zářivku, roušku, respirátor apod. 
 • Lákají vás, abyste odebírali energii od dodavatele, který nabídne nejnižší cenu v budoucí „aukci”
 • Navrhují, že „zadarmo” pohlídají, jestli vám nezdražuje elektřina či plyn.  
 

Energošmejdi mění taktiku, ale jejich cíl zůstává stejný. Předkládají vám závazný dokument, kterému říkají „nezávazná přihláška”„darovací smlouva”„potvrzení” nebo „plná moc”. Chtějí, abyste podepsali, a tak přijali závazek, že změníte dodavatele a několik následujících let budete kupovat drahou energii.

Energošmejdi, zařízení levnjších energií - Přesvědčování důchodců o nové smlouvě

Senioři potřebují rychlou a snadnou pomoc 

V České republice máme několik institucí, které hledají a trestají energošmejdy. Energetický regulační úřad (podatelna@eru.cz) hlídá samotné dodavatele elektrické energie a zemního plynu. Česká obchodní inspekce (podatelna@coi.cz) kontroluje další subjekty, například externí podomní prodejce. Na drzouny, kteří se agresivně dobývají do vaší domácnosti, zavolejte policii. A nového dodavatele vybírejte přes nezávislý srovnávač, který: 

 • Neláká na budoucí mlhavé aukce, ale přepočítává současné reálné ceny. 
 • Srovnává také obchodní podmínky a zákaznický servis.  
 • Zařídí všechny formality, abyste svého dodavatele změnili pohodlně a bezplatně (bez deaktivačních a dalších poplatků). 
 • Každému klientovi garantuje úsporu. 
 • Dodržuje etický kodex. 
 

Srovnejto.cz splňuje všechny jmenované podmínky. Před více nežli 10 lety jsme vyvinuli první kalkulačku, která českým občanům srovnává ceny elektřiny a plynu. Následně jsme pomohli milionům lidí, aby ušetřili na energiích, pojištění nebo úvěrech. A nyní chceme ulehčit i seniorům, přestože třeba neznají internetové aplikace tak dobře, jako jejich děti nebo vnoučata. Pokud máte starší rodiče, prarodiče, sousedy či přátele, pomozme jim společně, aby také ušetřili - dříve, než na jejich dveře zaklepe nějaký šmejd. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Články související s těmito výrazy:

Podvodníci mění taktiku, ale stále vám chtějí vnutit drahou elektřinu a plyn. Pomozte seniorům, dříve než na jejich dveře zaklepou energošmejdi.