Podpis smlouvy

Energošmejdi přitvrdili. Zařiďte levnější energie sobě i svým blízkým

29. 8. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Podvodníci slibují výhodnou elektřinu a zemní plyn, ale přitom svým obětem podstrkují drahou dlouhodobou smlouvu. Proto dostali odpovídající přezdívku: energošmejdi. Dříve či později osloví taky vaše příbuzné, sousedy a přátele, přičemž nejzranitelnější jsou senioři. Buďte rychlejší a pomozte svým rodičům nebo prarodičům, aby zbytečně nepřepláceli za energie.

Volný trh má svoje výhody, ale i rizika. Například elektřinu a zemní plyn můžete kupovat od libovolného dodavatele, za volitelných smluvních a cenových podmínek. Spočítejme, kolik ušetří typická česká domácnost, jakmile využije nejlacinější tržní nabídky. Ročně spotřebuje 2 MWh elektrické energie a 16 MWh zemního plynu. Pokud doposud nezměnila svého dodavatele, a nyní přejde na nejlevnější tarify, potom uspoří přes 9 400 Kč/rok (1 700 Kč/elektřinu + 7 700 Kč/plyn).

Dávejte však pozor, aby deklarovaná sleva nebyla jenom planým slibem. Někteří filutové –⁠ známí jako energošmejdi –⁠ nabízejí „výhodnou energii”, ale přitom mají připravenou drahou smlouvu. Důvěřivému zákazníkovi naúčtují až o 16 900 Kč/rok více, než standardní dodavatel (3 200 Kč/elektřinu + 13 700 Kč/plyn). Čím nižší máte příjem, tím závažnější jsou důsledky. Mladá středostavovská rodina přijde o sumu, kterou jinak utratí za týdenní tuzemskou dovolenou, zatímco chudý senior rázem spadne do existenčních problémů.

Energošmejdi zkoušejí nové zákeřné triky

Mnohé obce na svém území zakázaly podomní a pochůzkový prodej, aby podvodníci neklepali na rodinné domy a byty, ani neobtěžovali lidi přímo na ulicích. Jenomže energošmejdi hledají nové cesty, jak proniknout ke spotřebitelům.

  • Zaštiťují se Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), Českou obchodní inspekcí (ČOI) nebo jinou veřejnou institucí, se kterou však nemají nic společného.

  • Tvrdí, že zastupují vašeho stávajícího dodavatele, přestože reprezentují jinou firmu.

  • Předstírají, že kontrolují elektroměry a plynoměry, které však nejsou v jejich kompetenci.

  • Pomalu projíždějí obcemi v automobilech, a přes otevřená okénka oslovují kolemjdoucí občany.

  • Nabízejí „bezplatný dárek”, například úspornou zářivku, roušku, respirátor apod.

  • Lákají vás, abyste odebírali energii od dodavatele, který nabídne nejnižší cenu v budoucí „aukci”.

  • Navrhují, že „zadarmo” pohlídají, jestli vám nezdražuje elektřina či plyn.

Energošmejdi mění taktiku, ale jejich cíl zůstává stejný. Předkládají vám závazný dokument, kterému říkají „nezávazná přihláška”, „darovací smlouva”, „potvrzení” nebo „plná moc”. Chtějí, abyste podepsali, a tak přijali závazek, že změníte dodavatele a několik následujících let budete kupovat drahou energii.

Přesvědčování důchodců o nové smlouvě

Senioři potřebují rychlou a snadnou pomoc

V České republice máme několik institucí, které hledají a trestají energošmejdy. Energetický regulační úřad (podatelna@eru.cz) hlídá samotné dodavatele elektrické energie a zemního plynu. Česká obchodní inspekce (podatelna@coi.cz) kontroluje další subjekty, například externí podomní prodejce. Na drzouny, kteří se agresivně dobývají do vaší domácnosti, zavolejte policii. A nového dodavatele vybírejte přes nezávislý srovnávač, který:

  • Neláká na budoucí mlhavé aukce, ale přepočítává současné reálné ceny.

  • Srovnává také obchodní podmínky a zákaznický servis.

  • Zařídí všechny formality, abyste svého dodavatele změnili pohodlně a bezplatně (bez deaktivačních a dalších poplatků).

  • Každému klientovi garantuje úsporu.

  • Dodržuje etický kodex.

Srovnejto.cz splňuje všechny jmenované podmínky. Před více nežli 10 lety jsme vyvinuli první kalkulačku, která českým občanům srovnává ceny elektřiny a plynu. Následně jsme pomohli milionům lidí, aby ušetřili na energiích, pojištění nebo úvěrech. A nyní chceme ulehčit i seniorům, přestože třeba neznají internetové aplikace tak dobře, jako jejich děti nebo vnoučata. Pokud máte starší rodiče, prarodiče, sousedy či přátele, pomozme jim společně, aby také ušetřili - dříve, než na jejich dveře zaklepe nějaký šmejd.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.