Podpis smlouvy

Energošmejdi přitvrdili. Zařiďte levnější energie sobě i svým blízkým

29. 8. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Podvodníci slibují výhodnou elektřinu a zemní plyn, ale přitom svým obětem podstrkují drahou dlouhodobou smlouvu. Proto dostali odpovídající přezdívku: energošmejdi. Dříve či později osloví taky vaše příbuzné, sousedy a přátele, přičemž nejzranitelnější jsou senioři. Buďte rychlejší a pomozte svým rodičům nebo prarodičům, aby zbytečně nepřepláceli za energie.

Volný trh má svoje výhody, ale i rizika. Například elektřinu a zemní plyn můžete kupovat od libovolného dodavatele, za volitelných smluvních a cenových podmínek. Spočítejme, kolik ušetří typická česká domácnost, jakmile využije nejlacinější tržní nabídky. Ročně spotřebuje 2 MWh elektrické energie a 16 MWh zemního plynu. Pokud doposud nezměnila svého dodavatele, a nyní přejde na nejlevnější tarify, potom uspoří přes 9 400 Kč/rok (1 700 Kč/elektřinu + 7 700 Kč/plyn).

Dávejte však pozor, aby deklarovaná sleva nebyla jenom planým slibem. Někteří filutové –⁠ známí jako energošmejdi –⁠ nabízejí „výhodnou energii”, ale přitom mají připravenou drahou smlouvu. Důvěřivému zákazníkovi naúčtují až o 16 900 Kč/rok více, než standardní dodavatel (3 200 Kč/elektřinu + 13 700 Kč/plyn). Čím nižší máte příjem, tím závažnější jsou důsledky. Mladá středostavovská rodina přijde o sumu, kterou jinak utratí za týdenní tuzemskou dovolenou, zatímco chudý senior rázem spadne do existenčních problémů.

Energošmejdi zkoušejí nové zákeřné triky

Mnohé obce na svém území zakázaly podomní a pochůzkový prodej, aby podvodníci neklepali na rodinné domy a byty, ani neobtěžovali lidi přímo na ulicích. Jenomže energošmejdi hledají nové cesty, jak proniknout ke spotřebitelům.

  • Zaštiťují se Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), Českou obchodní inspekcí (ČOI) nebo jinou veřejnou institucí, se kterou však nemají nic společného.

  • Tvrdí, že zastupují vašeho stávajícího dodavatele, přestože reprezentují jinou firmu.

  • Předstírají, že kontrolují elektroměry a plynoměry, které však nejsou v jejich kompetenci.

  • Pomalu projíždějí obcemi v automobilech, a přes otevřená okénka oslovují kolemjdoucí občany.

  • Nabízejí „bezplatný dárek”, například úspornou zářivku, roušku, respirátor apod.

  • Lákají vás, abyste odebírali energii od dodavatele, který nabídne nejnižší cenu v budoucí „aukci”.

  • Navrhují, že „zadarmo” pohlídají, jestli vám nezdražuje elektřina či plyn.

Energošmejdi mění taktiku, ale jejich cíl zůstává stejný. Předkládají vám závazný dokument, kterému říkají „nezávazná přihláška”, „darovací smlouva”, „potvrzení” nebo „plná moc”. Chtějí, abyste podepsali, a tak přijali závazek, že změníte dodavatele a několik následujících let budete kupovat drahou energii.

Přesvědčování důchodců o nové smlouvě

Senioři potřebují rychlou a snadnou pomoc

V České republice máme několik institucí, které hledají a trestají energošmejdy. Energetický regulační úřad (podatelna@eru.cz) hlídá samotné dodavatele elektrické energie a zemního plynu. Česká obchodní inspekce (podatelna@coi.cz) kontroluje další subjekty, například externí podomní prodejce. Na drzouny, kteří se agresivně dobývají do vaší domácnosti, zavolejte policii. A nového dodavatele vybírejte přes nezávislý srovnávač, který:

  • Neláká na budoucí mlhavé aukce, ale přepočítává současné reálné ceny.

  • Srovnává také obchodní podmínky a zákaznický servis.

  • Zařídí všechny formality, abyste svého dodavatele změnili pohodlně a bezplatně (bez deaktivačních a dalších poplatků).

  • Každému klientovi garantuje úsporu.

  • Dodržuje etický kodex.

Srovnejto.cz splňuje všechny jmenované podmínky. Před více nežli 10 lety jsme vyvinuli první kalkulačku, která českým občanům srovnává ceny elektřiny a plynu. Následně jsme pomohli milionům lidí, aby ušetřili na energiích, pojištění nebo úvěrech. A nyní chceme ulehčit i seniorům, přestože třeba neznají internetové aplikace tak dobře, jako jejich děti nebo vnoučata. Pokud máte starší rodiče, prarodiče, sousedy či přátele, pomozme jim společně, aby také ušetřili - dříve, než na jejich dveře zaklepe nějaký šmejd.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.