Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách

Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

Jak funguje elektrokolo

Elektrokolo od toho běžného možná na první pohled vůbec nerozeznáte. Při bližším prozkoumání ale zjistíte, že mu přece jen něco přebývá. Ano, tušíte správně – řeč je o srdci elektrokola – jeho motoru a velkokapacitní baterii asistující při jízdě.

Elektrokolo si, stejně jako klasické kolo, zachovává pohon šlapáním, vždy má tedy klasické pedály a elektropohon je pouze přídavný (tzv. režim asistovaného šlapání). Výkon motoru pak bývá zpravidla (neplatí vždy) přímo úměrný frekvenci šlapání.

Setkat se můžeme nejčastěji se 2 principy pohonu elektrokol:

 1. Se snímačem otáček: Intenzita asistence elektromotoru je přímo úměrná frekvenci šlapání.

 2. S tlakovým snímačem: Intenzita asistence elektromotoru je závislá na točivém momentu, resp. síle šlapání (jakou silou se člověk „opře do pedálů”)


Samotný dojezd elektrokola závisí na kapacitě baterie. Obecně jde o 40-120 kilometrů. U novějších (a zpravidla také dražších) elektrokol výrobci používají Li-lon (Lithium lon) a Li-Pol (Lithium-ion polymer) baterie, které mají nižší hmotnost a vyšší počet nabíjecích cyklů. Životnost baterie elektrokola činí více než 1 000 nabíjecích cyklů (=nabití a vybití akumulátoru). Pokud byste tak na elektrokole jezdili každý den, bude činit průměrná životnost zhruba tři roky.

Výhody elektrokola:

 • Čistá a ekologická jízda

 • Cenová dostupnost (pořizovací cena cca od 20 000 Kč)

 • Nízké provozní náklady (cca 4 haléře na 1 kilometr)

 • Delší dojezdová vzdálenost

 • Rychlejší než běžné kolo

Nevýhody elektrokola:

 • Delší doba nabíjení (běžně okolo tří hodin)

 • Dražší, než klasické kolo

 • Elektrokolo je těžké (váží od 18-32 kilogramů)

 • Kvůli bateriím nesmí do letadla

 • Dřívější opotřebení brzd, plášťů, řetězů, převodů, kazety apod.

Vše o elektrokolech - Žena sundavající baterku z elektrokola

Jak jezdit na elektrokole?

Na elektrokolo nepotřebujete řidičský průkaz, přesto není radno jeho rychlost a vlastnosti podceňovat a jízdu byste měli přizpůsobit aktuální situaci i schopnostem cyklisty. Pokud jste na elektrokole dosud neseděli, začněte zvolna.

Je sice lákavé začít jezdit hned s nejrychlejším nastavením elektrokola, na druhou stranu je to zbytečně riskantní. Elektrokolo si proto v klidu „osahejte”, otestujte jeho vlastnosti, naučte se bezpečně brzdit a až poté se vrhněte na případnou sportovní jízdu.

Protože je elektrokolo těžší, než kolo klasické, brzdit na něm musíte mnohem dříve. Všechna elektrokola jsou zpravidla vybavena kotoučovými brzdami, proto si brždění otestujte a brzděte lehce a postupně, přičemž vyvíjejte tlak na obě brzdové páky.

Pamatujte, že dámské i pánské elektrokolo je od toho klasického mezi laiky prakticky k nerozeznání, takže musíte být při řízení mimořádně opatrní a věnovat větší pozornost svému okolí. Nezapomeňte také dodržovat bezpečné rozestupy, všechna pravidla silničního provozu a pravidla platná pro cesty a stezky ve vaší oblasti.

Když se auto potká s kolem

Na toto téma si můžete poslechnout epizodu podcastu Nepodceňto.

Desatero bezpečné jízdy na elektrokole:

 1. Objektivně zhodnoťte, zda jsou vaše schopnosti a dovednosti pro jízdu na elektrokole dostačující.

 2. Nezapomeňte na helmu a další bezpečnostní prvky (dle BESIPu by 37 % usmrcených cyklistů přežilo nehodu, kdyby mělo na hlavě přilbu).

 3. Přizpůsobte rychlost a styl jízdy aktuální situaci, počasí a povětrnostním podmínkám.

 4. Věnujte se pouze řízení (nikoliv telefonu apod.)

 5. Vyvarujte se užití alkoholu nebo jiných omamných látek.

 6. Mějte přehled o ostatních účastnících silničního provozu.

 7. Jezděte ve výrazném oblečení a používejte nejrůznější odrazky a další reflexní prvky (reflexní materiál prodlouží vaši viditelnost až na 200 metrů).

 8. Brzděte dřív, zlehka a rovnoměrně.

 9. Jezděte mimořádně opatrně.

 10. Před cestou si důkladně promyslete a naplánujte trasu.


Jak nabíjet elektrokolo?

Moderní baterie elektrokol se již zpravidla nepotýkají s tzv. paměťovým efektem, který zakazoval nabíjení baterie dříve, než byla zcela vybitá. Dnešní moderní Li-Ion a Li-Pol baterie můžete nabíjet kdykoliv si vzpomenete. Během prvních několika cyklů je nicméně dobré nechat baterii úplně vybít a znovu ji zcela nabít, poté však již neváhejte své elektrokolo nabít i po krátké projížďce.

Základní informace o tom, jak baterii elektrokola nabíjet, by vám měl sdělit prodejce, případně se tyto informace dočtete v návodu nebo manuálu, který je součástí pořízeného elektrokola. Obecně však platí, že akumulátor byste měli nabíjet při pokojové teplotě a vždy používat pouze originální nabíječku dodávanou výrobcem elektrokola.

Baterii nechte po vyjížďce vychladnout, případně vyschnout, pokud jste během jízdy zmokli. Následně ji zapojte do nabíječky a nechte plně dobít. Akumulátor nemusíte z kola sundávat, vždy ale dbejte na to, ať ho nabíjíte na bezpečném a nehořlavém místě. Zahřívání během nabíjení je běžný stav. Pokud na elektrokole delší dobu nejezdíte, je vhodné baterii z elektrokola vyjmout a skladovat ji v suchu a při teplotám blížících se pokojové teplotě.

Vše co chcete vědět o elektrokolech - Zapojení nabíječky do elektrokola

Jak vybrat elektrokolo?

Stejně jako u klasického kola bez motorového pohonu je potřeba odpovědět si na otázku, kde se na elektrokole nejčastěji hodláte pohybovat. Ve městě, po zpevněných cestách, nebo v terénu? Podle toho zjistíte, jestli se pro vás nejvíc hodí elektrokolo městské, trekingové, horské, nebo silniční.

Při výběru zhodnoťte tyto parametry:

 1. Kategorie elektrokola: Na výběr máte elektrokola městská, trekingová, horská i celoodpružená a silniční.

 2. Umístění motoru: Motor může být umístěn v předním náboji, zadním náboji nebo ve středu šlapání. Umístění v předním náboji je typické zejména pro městská a některá krosová elektrokola, která vynikají cenovou dostupností.

 3. Výkon motoru: Legislativa povoluje maximální přípustný výkon 250 W a maximální rychlost 25 km/hod. Městské modely kol mají většinou motory s napětím 24 V, pokud ale potřebujete s elektrokolem nárazově vyjíždět do terénu, zvolte elektromotor s napětím 36 V. Horská elektrokola jsou osazována motory s napětím 48 V.

 4. Kvalita baterie: Čím vyšší mají baterie kapacitu a napětí, tím déle vydrží kolo na baterii jet. Pro městská a trekingová elektrokola je většinou dostačující kapacita mezi 300 až 400 Wh. U horských kol je dobré vybírat baterii s kapacitou 500 Wh a více.

 5. Kvalita rámu a komponent: Nejčastěji se setkáte s elektrokoly, jejichž rámy jsou hliníkové. Lepší modely elektrokol jsou potom vyrobené z karbonu, který vykazuje nižší hmotnost a vyšší tuhost.


Pojistěte si kolo v rámci pojištění domácnosti

Srovnejte si v naší kalkulačce nabídky jednotlivých pojišťoven a vyberte si tu nejvýhodnější.

Chci si pojistit kolo v rámci pojištění domácnosti

Nejznámější značky a modely elektrokol

Mezi nejznámější české výrobce patří Crussis, Qayron, Apache, Lovelec, Agogs, Lectron, Author, 4ever, Superior nebo Leader fox elektrokolo. Ze světových výrobců můžeme jmenovat třeba Rock Machine elektrokolo, či Cannondale elektrokolo.

Kde koupit elektrokolo?

Jakmile si odpovíte na všechny důležité otázky a budete mít o svém novém elektrokole jasnou představu, pravděpodobně budete řešit, kde ho vůbec pořídit. Vsadit na kamenné prodejny nebo renomované e-shopy? V tomto případě nelze jednoznačně doporučit jednu nebo druhou variantu. Obě totiž nabízí řadu výhod i nedostatků.

 • Nákup elektrokola v e-shopu: Zpravidla rychlejší a pohodlnější výběr z tisíců modelů najednou, které však nemusí konkrétní e-shop držet skladem. Jednotlivé modely i jejich ceny můžete vzájemně porovnat a vybrat takové elektrokolo, které bude odpovídat vašim představám i cenovým možnostem. U řady e-shopů je k dispozici i technická podpora, která vám pomůže s výběrem. V některých případech je ovšem nutné počítat s delší dobou dodání a nemožností si zvolené elektrokolo fyzicky vyzkoušet. Mezi známé české e-shopy patří například: akumo.cz, ekolo.cz, elektrokola.cz.


 • Nákup elektrokola v kamenné prodejně: V prodejně si můžete kolo fyzicky osahat a vyzkoušet, případně si vybraný model ihned odvézt. K dispozici vám v naprosté většině případů bude vyškolený pracovník, který zodpoví všechny otázky, případně vám s výběrem vhodného modelu aktivně pomůže. Problémem nákupu v kamenných prodejnách bývá většinou menší výběr i vyšší ceny jednotlivých modelů.


Jak elektrokolo zabezpečit a pojistit

Pořizovací cena elektrokola není zanedbatelná, proto se často stává objektem zájmu zlodějů. V první řadě je proto nezbytně nutné mechanické zabezpečení, které obstará kvalitní zámek na elektrokolo. Možností se zde nabízí celá řada – od klasických lankových zámků přes skládací zámky z ocelových plátů až po zámky s alarmem.

Další možností, jak elektrokolo ochránit před odcizením, je vybavení GPS lokátorem. Ten je v případě krádeže schopen sledovat pohyb vašeho elektrokola. Moderní GPS lokátory navíc umí rozpoznat i sebemenší pohyb (například ve stojanu elektrokola), na základě kterého vám pošlou notifikaci na váš mobilní telefon. Nevýhodou těchto systémů je poměrně vysoká pořizovací cena.

Pokud ke krádeži elektrokola i přes výše uvedené zabezpečovací prvky přece jen dojde, přichází na řadu pojištění. V tomto případě hovoříme o pojištění domácnosti, s kterým vám pojišťovna v případě krádeže dokáže ztrátu nahradit, a vy máte jistotu, že o svoji investici nepřijdete a můžete si jednoduše pořídit elektrokolo nové. V tomto případě nezapomeňte elektrokolo pojistit na novou cenu.

Při výběru vhodné pojistky se vyplatí mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat prostřednictvím online srovnávačů a kalkulaček a při výběru nesázet pouze na cenu pojistného, ale zejména rozsah pojistného plnění, limity krytí a výluky, na základě kterých mohou pojišťovny pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Vše o elektrokolech - Táta se synem na elektrokoloběžkách

Elektrokoloběžka jako alternativa elektrokola

Odrazuje vás od pořízení elektrokola jeho pořizovací cena nebo si na něj zkrátka netroufnete? Jistou alternativou, která v posledních měsících nabývá na popularitě, mohou být elektrokoloběžky, z nichž ty nejlevnější (a zpravidla také nejpomalejší) pořídíte už od 3 500 Kč! Nejlevnější modely ujedou od 10-20 km, kvalitní městské elektrokoloběžky mají ale dojezd mnohem delší.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.