Pár na kolech

Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

Stát se může cokoli. A protože existují rizika, jsou i pojišťovny. Zvlášť v době dovolených člověk trochu „vypíná“ a není tolik ve střehu. Když se k tomu přidá ještě alkohol a rozjařilost, nepříjemná situace na sebe nemusí nechat dlouho čekat. A ruku na srdce – hospůdky jsou často plné cyklistů, stejně tak se lidé rádi vydávají na kole mezi vinicemi, třeba na romantickou vyjížďku burčákovou cestou.

Pojišťovny: Alkohol na kolo nepatří

Každý, kdo jezdí na kole, by měl zvážit pojištění. Hodí se to při běžných pádech i při nebezpečných střetech s auty, kterých bohužel není zrovna málo. Pokud je cyklista pojištěný, tak škodu až do výše sjednaného pojistného limitu uhradí pojišťovna. Jenže – i zde platí takzvané výluky z pojištění. Cyklisté by si proto měli dávat pozor zejména na jízdu pod vlivem alkoholu. Pojistné plnění totiž v případě, že cyklista pil, pojišťovna buď zkrátí, nebo zcela odmítne plnit.

Pojišťovny se tak shodují v jednom: alkohol na kolo nepatří. „Škody, které způsobí osoba pod vlivem alkoholu, jsou uvedeny ve výlukách z pojištění. Poškozenému škodu uhradíme, ale máme právo po pojištěném požadovat náhradu vzniklé škody,“ říká Marie Petrovová z Allianz pojišťovny.

Při nehodách, jejichž účastníkem je cyklista a které šetří policie (typicky, pokud dojde ke zranění), se vždy ověřuje, zda osoby nejsou pod vlivem alkoholu nebo drog. „Pokud ano, takové jednání zakládá právo pojišťovny odmítnout nebo krátit pojistné plnění. Když se nehoda stane mimo silniční komunikaci nebo je bez zranění, v takových případech se policie zpravidla nevolá, takže se pojišťovna o vlivu návykových látek nedozví,“ dodává Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

Nela Maťašeje z pojišťovny Direct pak upozorňuje na to, co všichni cyklisté i řidiči vědí: v České republice stále platí nulová tolerance alkoholu. „Pokud tedy na kole pijete, porušujete tím zákon. Krom toho, že vás mohou policisté pokutovat, riskujete, že vám případné škody pojišťovna nezaplatí. To se týká i pojištění odpovědnosti, které se právě na škody způsobené jízdou na kole, koloběžce nebo třeba na lyžích vztahují. My máme například v podmínkách uvedené, že neplatíme škody, které vzniknou trestným činem, přestupkem nebo právě pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek,“ dodává.

I tak má pojištění smysl

Ještě jinak: na cyklistu se nevztahuje povinnost mít sjednané povinné ručení jako na řidiče vozu, ale pořád je účastníkem silničního provozu – a pokud způsobí škodu jiné osobě, je povinen ji zaplatit. A mimochodem, nejde jen o dospělé, ale také o děti. Za nezletilé zodpovídá dospělá osoba a je mylné myslet si, že dítě z případné kolize vyjde zcela nevinně.

Při jízdě na kole se tak vyplatí mít sjednané pojištění odpovědnosti. Znovu je ale třeba dodat, že pokud jste pili (a přesto na kole vyjeli), pojišťovna může plnění zkrátit nebo odmítnout. Když se k místě nehody nachomýtne policie, může cyklista dostat i pokutu od 500 do 20 tisíc korun. Pokud je naměřeno více alkoholu v krvi (nad 1 promile), tak může být pokuta až 50 tisíc korun.

Vše ale může být i jinak. Třeba zrovna pojedete po oné opojné burčákové stezce, spadnete, nezraníte se, nebude přivolaná policie. Nikdo vám alkohol v krvi nezměří. Při nehodě vznikne škoda, kterou budete muset uhradit. V takové chvíli oceníte, že máte sjednané pojištění odpovědnosti, které má podle mnoha expertů smysl.

Už proto, že i při nehodách způsobených cyklistou může jít o velké částky. A nepojištěný cyklista musí vše hradit z vlastní kapsy. Na to ostatně poukazují i data pojišťoven. Jak uvedla mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová, likvidátoři se například setkali s kolizí dvou vozidel v důsledku zakolísání cyklisty při předjíždění, se srážkou cyklistů v zatáčce s vážným zraněním, ale i s přejetím psa nepozorným cyklistou. „Dokonce máme zkušenost ze střetu cyklisty v plné rychlosti se splašeným koněm. Dojde-li k havárii v cizině, bývá nárok poškozeného samozřejmě vyšší. Jízdní kola, a bohužel ani rychlejší a těžší elektrokola, přitom nemají předepsané povinné ručení jako jiná vozidla,” dodává Eva Svobodová.

Pojištění odpovědnosti – kterému se také říká „pojistka na blbost“ – lze sjednat samostatně i jako součást pojištění domácnosti. Důležitá je dostatečná pojistná částka, aby kryla celou vzniklou škodu nebo újmu. Pojišťovny proto doporučují volit spíše vyšší pojistné limity, minimálně v rozpětí 10 až 20 milionů korun. Cyklisté by pak neměli podceňovat ani úrazové pojištění, ze kterého se vyplácí odškodné v případě úrazu s trvalými následky či smrti.

Hledání defektu na kole

Pojištění šité na kolo

Alkohol na kole netolerují tedy ani pojišťovny, ani zákon. Přesto existují řešení. Vše začíná u výběru správného pojistného produktu.

AXA

S tím, jak přibývá lidí, co tráví dovolenou doma (a na kole), přidala pojišťovna AXA pojištění Domestic, jehož součástí je i služba cykloasistence. To se hodí, když jedete na delší výlet a kolo či elektrokolo se vám rozbije. V takovém případě můžete volat na asistenční linku, která je v provozu čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Funguje to v podstatě podobně, jako když využíváte autoasistenci. A pozor, toto pojištění toleruje i 0,8 promile alkoholu v krvi. Ideální pro jízdu na burčákové stezce.

Allianz

Pojištění odpovědnosti pro tuzemsko pojmenovala Allianz pojišťovna MojeČeskoSlovensko. Vztahuje se tedy i na naše východní sousedy a také na cesty do 50 kilometrů od hranic ČR, takže můžete vyrážet i do příhraničích míst v Německu, Rakousku nebo Polsku. Podobně jako u AXA je součástí pojištění také asistence cyklistům.

UNIQA

Službu cykloasistence zavedla také pojišťovna UNIQA. V případě defektu na kole nebo při nehodě či odcizení se tak pojištěnci mohou obrátit na její asistenční linku. Asistence pak například zahrnuje opravu jízdního kola na místě nebo jeho odvoz do cykloservisu.

Ostatní pojišťovny

AXA, Allianz a UNIQA jsou prozatím jediné pojišťovny, které ve svých pojistkách reflektovaly změnu situace na trhu. Pojištění odpovědnosti za škodu mají ve své nabídce pochopitelně i další pojišťovny, ale produkty se vztahují hlavně na odcizení kola, odcizení kufrů a podobně.

Kooperativa nebo ČSOB tak nabízejí hlavně možnost přikoupení pojištění. Generali pak pojišťuje i na cesty po ČR, zejména následky úrazů nebo osobní odpovědnost za škodu. Také pojišťovna Direct má pojištění, jež pokryje úraz nebo zavazadla a samozřejmě odpovědnost za škodu.

Stejně jako v případě jakéhokoli jiného pojištění platí následující: přečtěte si podmínky a zajímejte se o částku pojistného plnění. Pokud víte, že vaše pojišťovna alkohol na kole netoleruje, zvažte, zda burčákovou cestu raději neprojdete pěšky anebo se mezi vinicemi nejdříve projedete na kole a pak zakotvíte v příjemném sklípku.

Povinnosti cyklisty

I cyklisté mají jako účastníci silničního provozu své povinnosti. Mezi povinnou výbavu patří například funkční brzdy nebo několikery odrazky. Více si o tom můžete přečíst na Besipu. Helmu musí nosit cyklisté do 18 let, potom je odpovědnost na jednotlivcích, ale vždy je lepší se chránit. Alkohol na kole zákon nepřipouští. Pokuta se pak odvíjí od množství alkoholu v krvi a může být až 50 tisíc korun.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.