Dítě v autě

Cestovní pas pro dítě

Chystáte se na zimní nebo letní dovolenou s dítkem? V případě, že plánujete dovolenou v rámci Evropské unie, ale i v rámci zemí mimo EU, je třeba splnit jednoduché pravidlo, které říká, že jedna osoba musí mít jeden cestovní doklad. To znamená, že cestovní pas pro dítě je nezbytný a měl by být zřízený každému dítěti, které bude opouštět naše hranice. K této změně došlo v roce 2012. Do té doby platilo, že rodiče mohli mít své děti zapsané ve svých dokladech. To v současné době již bohužel neplatí.

Jak a kde si pas pro dítě vyřídit?

Pokud s dítětem plánujete zahraniční cestu, je třeba nový pas vyřídit na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Jestliže se pohybujete v hlavním městě, můžete také zajít na úřad městské části Prahy 1 až 22. Dnes už není třeba mít k dispozici fotografie, protože vše rodič nebo zákonný zástupce vyřídí na místě.

S sebou si vezměte rodný list dítěte nebo jeho předešlý pas, pokud už mu byl vystaven, občanský průkaz, nebo cestovní pas rodiče a případně také doklad o státním občanství, který je vyžadován tehdy, kdy se vydává první cestovní pas osobě, která nemá trvalý pobyt na území ČR.

Samozřejmě by vás mělo doprovodit i dítko, kterému necháváte pas dělat. Bude se totiž fotit, podepisovat a dětem nad 12 let se budou brát i otisky. Pro vyzvednutí dětského pasu už s sebou ale dítě nepotřebujete, stačí se prokázat vaším občanským průkazem. Jakmile je vše hotovo, žádost je oficiálně přijata a čeká se na vyřízení.

Mohlo by vás zajímat: Pro cestování po Evropské unii (ale i několika jiných států) stačí dětem občanský průkaz.

Kdy je cestovní pas pro dítě hotový a kolik stojí?

Za klasický pas pro děti do 15 let zaplatíte100 Kč. Zákonná (a maximální) doba vydání je zde ale opět bohužel30 dní. Výsledná doba však může být kratší– vše záleží na vytíženosti daného úřadu. Délka platnosti dětského pasu je5 let.

Pokud byste nutně spěchali, lze jej obdržet i dříve, tj. do 5 pracovních dnů, ale počítejte s tím, že se vám to pořádně prodraží. Cestovní pas do 5 pracovních dnů stojí 1000 Kč, vydání do 24 hodin stojí 2000 Kč.

A s tzv. „rychlopasem“ se pojí také jedna nevýhoda. Protože je jeho platnost pouze 6 měsíců, nelze s ním vycestovat například do Egypta, Tuniska a podobných zemí. Zde je totiž vyžadováno, aby v době opuštění země daný doklad alespoň půl roku platil.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.