Blog
Cestování
Dítě v autě

Cestovní pas pro dítě

22. prosince 2015|Vendula Flassig Vrablová|

Chystáte se na zimní nebo letní dovolenou s dítkem? V případě, že plánujete dovolenou v rámci Evropské unie, ale i v rámci zemí mimo EU, je třeba splnit jednoduché pravidlo, které říká, že jedna osoba musí mít jeden cestovní doklad. To znamená, že cestovní pas pro dítě je nezbytný a měl by být zřízený každému dítěti, které bude opouštět naše hranice. K této změně došlo v roce 2012. Do té doby platilo, že rodiče mohli mít své děti zapsané ve svých dokladech. To v současné době již bohužel neplatí.

Jak a kde si pas pro dítě vyřídit?

Pokud s dítětem plánujete zahraniční cestu, je třeba nový pas vyřídit na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Jestliže se pohybujete v hlavním městě, můžete také zajít na úřad městské části Prahy 1 až 22. Dnes už není třeba mít k dispozici fotografie, protože vše rodič nebo zákonný zástupce vyřídí na místě.

Porovnat pojištění

S sebou si vezměte rodný list dítěte nebo jeho předešlý pas, pokud už mu byl vystaven, občanský průkaz, nebo cestovní pas rodiče a případně také doklad o státním občanství, který je vyžadován tehdy, kdy se vydává první cestovní pas osobě, která nemá trvalý pobyt na území ČR.

Samozřejmě by vás mělo doprovodit i dítko, kterému necháváte pas dělat. Bude se totiž fotit, podepisovat a dětem nad 12 let se budou brát i otisky. Pro vyzvednutí dětského pasu už s sebou ale dítě nepotřebujete, stačí se prokázat vaším občanským průkazem. Jakmile je vše hotovo, žádost je oficiálně přijata a čeká se na vyřízení.

Mohlo by vás zajímat: Pro cestování po Evropské unii (ale i několika jiných států) stačí dětem občanský průkaz.

Kdy je cestovní pas pro dítě hotový a kolik stojí?

Za klasický pas pro děti do 15 let zaplatíte100 Kč. Zákonná (a maximální) doba vydání je zde ale opět bohužel30 dní. Výsledná doba však může být kratší– vše záleží na vytíženosti daného úřadu. Délka platnosti dětského pasu je5 let.

Pokud byste nutně spěchali, lze jej obdržet i dříve, tj. do 5 pracovních dnů, ale počítejte s tím, že se vám to pořádně prodraží. Cestovní pas do 5 pracovních dnů stojí 1000 Kč, vydání do 24 hodin stojí 2000 Kč.

A s tzv. „rychlopasem“ se pojí také jedna nevýhoda. Protože je jeho platnost pouze 6 měsíců, nelze s ním vycestovat například do Egypta, Tuniska a podobných zemí. Zde je totiž vyžadováno, aby v době opuštění země daný doklad alespoň půl roku platil.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).