Turecko, ležící na pomezí dvou kontinentů, vás okouzlí díky nepřebernému množství nádherných historických památek, přírodních zajímavostí, azurově modrému moři a jedinečné kultuře, ve které se prolínají evropské a asijské vlivy. Jak je to s cestovním pojištěním a co byste měli vědět před tím, než se rozhodnete na dovolenou do Turecka vyrazit?
Zdravotní péče v Turecku
Turecká zdravotní péče je na velmi vysoké úrovni a kromě rozvinuté sítě státních lékařských zařízení jsou zde k dispozici i soukromá zdravotnická zařízení, která nabízejí nadstandardní lékařské služby. Díky dohodě mezi Českem a Tureckem CZ/TR 111 máte v akutních případech nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních. Pro takový případ je nezbytné si ještě před cestou vyřídit formulář zdravotní pojišťovny CZ/TR 111, který si můžete vyžádat na pobočce vaší české zdravotní pojišťovny. Ta vám tento dokument zdarma vystaví.
Cestovní pojištění do Turecka
Dohoda CZ/TR 111 však v žádném případě nenahrazuje cestovní pojištění a nepokrývá náklady na návrat do vlasti. Navíc vyžaduje 20% spoluúčast na úhradě léků. Z tohoto důvodu vždy doporučujeme mít sjednané i kvalitní cestovní pojištění, jež se vztahuje i na ošetření v soukromých zdravotních zařízeních. A to i v případě, že se chystáte „pouze“ na pohodovou dovolenou u moře. Nejlevnější pojištění seženete již od 112 Kč na osobu za týden, což je nic v porovnání s tím, co byste museli zaplatit v případě ošetření.
Víza do Turecka
Do Turecka můžete vyrazit až na 90 dní bez vízové povinnosti. Vzhledem k tomu, že se tato země nenachází v Evropské unii, budete potřebovat cestovní pas platný minimálně 150 dní ode dne vstupu do Turecka.
Očkování do Turecka
Do Turecka není vyžadováno žádné povinné očkování. Pokud se však chystáte stravovat v místních pouličních stáncích, doporučuje se očkovat proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu.
Jak dlouho se letí do Turecka
Cestování do Turecka není žádná věda. Z Prahy se nejčastěji létá na tato letiště:
Istanbul – 2:25 hod.
Bodrum – 2:30 hod.
Izmir – 2:20 hod.
Antalya – 2:50 hod.
Do Antalye můžete letět i z Brna, ze kterého se tam dostanete za 2:45 ho
Bezpečnost a na co si dát pozor v Turecku
Po několika předešlých bouřlivých letech, kdy se v Turecku událo několik teroristických útoků, se dá říct, že je dnes situace v Turecku považována za stabilní a na přijatelné bezpečnostní úrovni. Opatrnosti však není nikdy dost. Zde je pár tipů, na co si dát pozor:
Vyhýbejte se davům a respektujte příkazy bezpečnostních sil.
Pokud nemusíte, necestujte do oblastí na hranicích se Sýrií, Irákem a Arménií.
Vyhýbejte se kontaktu s místními toulavými psy a kočkami. V Turecku představuje vzteklina stále velké nebezpečí.
V Istanbulu i v letoviscích si dejte pozor na kapsáře. Ochranou vám může být pojištění zavazadel.
Dbejte zvýšené opatrnosti, pokud se po setmění pochybujete mimo hotelové resorty.
Ženy mohou mimo velká města a hotelové resorty přitahovat nechtěnou pozornost. Z tohoto důvodu raději volte volné plátěné kalhoty a trička či tílka bez výstřihu.
Stejně tak volte vhodné oblečení, pokud se chystáte na návštěvu mešity. V takovém případě se vyhněte šortkám a odhaleným ramenům. Dámy by měly mít zakryté vlasy šátkem.
Počasí v Turecku
Tak jako mnoho jiných destinací, i Turecko můžete navštívit celoročně, nicméně vás možná překvapí, že se v každé jeho částí může počasí lišit. Pokud se sem chystáte za koupáním, budou pro vás nejlepší měsíce květen, červen, září a říjen. V této době se průměrná teplota vzduchu pohybuje okolo 25 °C. Turistická sezóna zde vrcholí v červenci a srpnu, kdy se teplota vzduchu vyšplhá na 35 až 40 °C. Pokud dáváte přednost turistice a poznávání, můžete sem vyrazit mezi dubnem až říjnem. Počítejte však s tím, že právě letní měsíce budou opravdu horké.
Co stojí za to v Turecku navštívit
Jednou z největších přírodních atrakcí Turecka je Pamukkale neboli bavlněný hrad. Jedná se o jedinečné místo tvořené travertinovými terasami, v nichž je zachycena voda, ve které se můžete brouzdat i plavat. Vstupné je 200 TL, což vychází zhruba na 270 Kč.
Je nádherné město ležící na pomezí dvou kontinentů, které rozděluje Bosporská úžina. Mezi nejznámější istanbulské památky, které byste rozhodně neměli vynechat, patří Grand Bazaar, Hagia Sofia, Modrá mešita, palác Topkapi, palác Dolmabahance, Konstantinův sloup, Jerebatanské cisterny, Hippodrom.
Jedním z nejznámějších a nejunikátnějších míst v Turecku se stala úchvatná Cappadocia, která se proslavila především díky sociálním sítím. Málokdo by neznal fotografie plné desítek balónů létajících nad údolím měst vytesaných do skal. Pokud byste se i vy rádi proletěli balónem, připravte si zhruba 170 USD.
Jako Turecká riviéra se označuje část jižního pobřeží v Antalyjském zálivu. Její kouzlo spočívá v kombinaci průzračného moře, dokonalého slunného počasí, čistých pláží, luxusních letovisek, okouzlující přírody a historických památek. Centrem Turecké riviéry se stala Alanya s nádherným přístavem a historickým centrem s dochovanými středověkými hradbami.
Oblíbeným letoviskem se stalo i městečko Side, které se pyšní dokonalou kombinací nádherných pláží, římských památek a moderních staveb, které si až na výjimky udržují určitý styl a jednoduchost.
Mardin je nádherné historické město. Známé je především svými kamennými domy, úzkými strmými uličkami, paláci a mešitami. Největší zajímavostí je jeho historická část, která je vystavěna na svahu vrchu Kasim.