Zahraniční studenti v univerzitní aule

Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

9. 11. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

Na Erasmus s cestovním pojištěním, nebo bez?

Za studenta platí běžné zdravotní pojištění až do 26 let stát. Toto pojištění je platné ve všech zemích EU. Na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění mají občané unie nárok na lékařskou péči v každé členské zemi za stejných podmínek jako občané dané země.

A právě v tom tkví háček. I když nám to občas nepřijde, české zdravotnictví je oproti ostatním zemím velmi levné. Stát navíc platí podstatnou část ošetření, zákroků i léků. V zahraničí je situace často odlišná a především na západ od Česka bývá lékařská péče mnohem dražší. Místní zdravotní pojištění nemusí krýt veškeré náklady. Běžné jsou i vysoké doplatky a spoluúčast pacienta.

Pokud se spolehnete pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění, může na vás při vyhledání lékařské pomoci čekat nepříjemné překvapení. Rozumné řešení proto představuje komerční cestovní pojištění.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolenými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Cestovní pojištění pro studenty není povinné, ale…

V rámci programu Erasmus není cestovní pojištění pro studenty zajištěno. Je věc každého studenta, zda si ho sjedná nebo se spolehne na „modrou kartičku“. V některých situacích ale cestovní pojištění vyžaduje hostitelská instituce. Pak může jít o jeden z požadavků nutných ke schválení studijního pobytu.

Jestli nad cestovním pojištěním váháte, nejprve si zjistěte, jakým způsobem k problematice přistupuje daná univerzita. Poté si dohledejte, co je v cílové zemi hrazeno na základě kartičky pojištěnce a kdy počítat se spoluúčastí. Sjednání cestovního pojištění se vám ale bude určitě hodit. Běžné pojištění se totiž na řadu případů nevztahuje, například na zdravotní péči poskytovanou soukromými subjekty, převoz nemocného do ČR (repatriace) nebo asistenční služby.

Obava, že za cestovní pojištění pro studenty zaplatíte majlant, je naštěstí zbytečná. Pojišťovny studentům nabízí zvýhodněné cestovní pojištění určené přímo pro zahraniční studijní pobyty, případně jim poskytují alespoň slevu na běžné cestovní pojištění.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Jak vybrat dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty

O studentech se ví, že mívají hluboko do kapsy. Zde se však šetřit nevyplácí. Při výběru odpovídajícího cestovního pojištění se snažte najít tu nejlepší variantu. Když bude zároveň i nejlevnější, bude to příjemný bonus. Základní parametr představují limity pojistného plnění. Po Evropě se na léčebné výlohy doporučuje alespoň 5 milionů Kč.

Soustředit se výhradně na léčebné výlohy ale nestačí.

Je také dobré uvědomit si, že při cestách nehrozí jen riziko spojené s vynaložením nákladů na léčebnou péči, ale mohou nastat rizika spojená s odpovědností za škody, ze zcizení zavazadel, při výkonu různých sportů atd.

Michal Znamenáčekředitel odboru Produktového managementu pojištění majetku a odpovědnosti z Pojišťovny VZP


Součástí balíčku pojištění by proto ideálně mělo být i pojištění odpovědnosti nebo zavazadel. Aktivní a sportující studenti by neměli opomenout připojištění adrenalinových a rizikových sportů. Jak ale upozorňuje Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA, některé adrenalinové sporty jsou z krytí vyloučeny úplně. Typicky se jedná o skialpinismus, canyoning, ale také lyžování mimo vyznačené sjezdovky. Proto si vždy dobře prostudujte podmínky připojištění.

Výluky nebo krácení nastává také při požití alkoholu či návykových látek.

Eva Svobodovátisková mluvčí pojišťovny UNIQA


ISIC pojištění pro studenty

Právě UNIQA nabízí jednu z nejvýhodnějších variant dlouhodobého cestovního pojištění pro studenty. Držitelům ISIC karty poskytuje cestovní pojištění jako partnerská pojišťovna. Pokud si tedy sjednáváte pojištění přímo na webu ISIC, jde o nabídku UNIQA.

Na výběr máte ze tří variant. Pro Erasmus, jiné studijní pobyty a stáže se doporučuje ISIC roční pojištění s dlouhodobými výjezdy. Délka jedné cesty může dosáhnout až 180 nebo 365 dnů.

Na kolik dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty vyjde?

ISIC pojištění pro studenty (nabídka UNIQA) začíná již na 2 450 Kč ročně. Za tuto cenu získáte roční pojištění po Evropě s léčebnými výlohami ve výši 6 milionů Kč. V balíčku nechybí úrazové pojištění, repatriace nebo zachraňovací náklady. Délka jedné cesty činí 180 dnů, za příplatek 200 Kč se dá prodloužit na 365 dnů.

Za 200 Kč si ke službě můžete přidat také pojištění odpovědnosti, zavazadel či nebezpečných a zimních sportů.

V rámci kontinentu nevadí, když studenti vyjedou i do jiné země, než kde konkrétně probíhá jejich základní pobyt. I tam je cestovní pojištění platné.

Eva Svobodovátisková mluvčí pojišťovny UNIQA


Cestovní pojištění pro studenty nabízí i jiné pojišťovny

Dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty nabízí i konkurence. Tyto nabídky mohou zaujmout třeba dalšími možnostmi připojištění. Například Pojišťovna VZP nabízí ve svém nejkomplexnějším balíčku i pojištění elektroniky, osobních věcí nebo cestovních plánů. Takový produkt vyjde studenta zhruba na 7 500 Kč za rok. V ceně je již započítaná sleva 20 % pro studenty udělovaná na základě karty ISIC (pojištěnci VZP mají slevu 30 %). Nejlevnější varianta zahrnující pojištění lečebných výloh do 5 milionů Kč a pojištění odpovědnosti vychází na 3 931 Kč.

Cenově zajímavé pojištění nabízí Slavia pojišťovna, a to i přesto, že studenti při sjednání nijak zvýhodněni nejsou. Roční cestovní pojištění i s pojištěním odpovědnosti se zde dá sehnat již za 1 950 Kč. Oproti ISIC pojištění pro studenty jsou však léčebné výlohy nastaveny níže (3,5 milionu Kč). Ve vyšším tarifu s léčebnými výlohami 10 milionů Kč pojištění stojí 2 925 Kč.

Na kolik vyjde dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty v Evropě u dalších pojišťoven? V tabulce jsme srovnali nejlevnější nabídky ročního cestovního pojištění zahrnující zároveň i pojištění odpovědnosti.

PojišťovnaISIC pojištění pro studenty (UNIQA)Pojišťovna VZPSlavia pojišťovnaAllianzUnion pojišťovnaAXA

Produkt

Tarif IC

Classic Mini

Jistota

Extra roční pojištění Multitrip

Premium

Komfort

Léčebné výlohy

6 mil. Kč

5 mil. Kč

3,5 mil. Kč

bez omezení

4 mil. Kč

10 mil. Kč

Pojištění odpovědnosti

5 mil. Kč

3 mil. Kč

1 mil. Kč

5 mil. Kč

2,5 mil. Kč

5 mil. Kč

Délka jedné cesty

180 dnů

90 dnů

90 dnů

60 dnů

45 dnů

90 dnů

Cena

2 650 Kč

3 931 Kč

1 950 Kč

2 678 Kč

990 Kč

2 166 Kč

Zdroj: Webové stránky a ceníky poskytovatelů, 10. 10. 2023

Jak sami vidíte, ISIC pojištění pro studenty není tou nejlevnější variantou. Produkt je ale nejlépe přizpůsoben délkou cesty pro dlouhodobý studijní pobyt. Jak jsme již navíc zmiňovali, za příplatek 200 Kč lze délku jedné cesty prodloužit dokonce na 365 dnů. Také limity pojistného plnění patří k těm nejvyšším. Ostatní nabídky mohou oslovit například studenty, kteří se chystají na Erasmus do sousedních zemí a budou se v průběhu roku často vracet do ČR.

Při výběru si nezapomeňte prostudovat konkrétní podmínky pojištění. Jednotlivé nabídky se neliší jen úrovní krytí nebo maximální délkou jedné cesty, ale rovněž doplňkovými službami (náklady na cestu opatrovníka za nemocným, zpoždění dopravního prostředku apod.). Proto zohledňujte balíček jako celek – pochopitelně s ohledem na své potřeby a požadavky.

Cestování bez starostí

Ochrana před nečekanými výdaji

Akutní operace, zásah horské služby nebo transport vrtulníkem. Události, které se v zahraničí mohou snadno vyšplhat na šestimístné částky. Dobře zvolené cestovní pojištění vás před těmito výdaji ochrání. Nabídky pojišťoven si z pohodlí domova srovnáte v naší online kalkulačce.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.