Zahraniční studenti v univerzitní aule

Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

30. 1. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Vysokoškoláci již mnoho let s oblibou využívají program Erasmus podporující studium v zahraničí. Díky této zkušenosti poznají jinou zemi, nové přátele a zdokonalí své jazykové schopnosti. V rámci programu mají studenti nárok na stipendium, které pokryje část nákladů na cestu a ubytování. Jak je to ale s cestovním pojištěním?

Na Erasmus s cestovním pojištěním, nebo bez?

Za studenta platí běžné zdravotní pojištění až do 26 let stát. Toto pojištění je platné ve všech zemích EU. Na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění mají občané unie nárok na lékařskou péči v každé členské zemi za stejných podmínek jako občané dané země.

A právě v tom tkví háček. I když nám to občas nepřijde, české zdravotnictví je oproti ostatním zemím velmi levné. Stát navíc platí podstatnou část ošetření, zákroků i léků. V zahraničí je situace často odlišná a především na západ od Česka bývá lékařská péče mnohem dražší. Místní zdravotní pojištění nemusí krýt veškeré náklady. Běžné jsou i vysoké doplatky a spoluúčast pacienta.

Pokud se spolehnete pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění, může na vás při vyhledání lékařské pomoci čekat nepříjemné překvapení. Rozumné řešení proto představuje komerční cestovní pojištění.

Cestovní pojištění pro studenty není povinné, ale…

V rámci programu Erasmus není cestovní pojištění pro studenty zajištěno. Je věc každého studenta, zda si ho sjedná nebo se spolehne na „modrou kartičku“. V některých situacích ale cestovní pojištění vyžaduje hostitelská instituce. Pak může jít o jeden z požadavků nutných ke schválení studijního pobytu.

Jestli nad cestovním pojištěním váháte, nejprve si zjistěte, jakým způsobem k problematice přistupuje daná univerzita. Poté si dohledejte, co je v cílové zemi hrazeno na základě kartičky pojištěnce a kdy počítat se spoluúčastí. Sjednání cestovního pojištění se vám ale bude určitě hodit. Běžné pojištění se totiž na řadu případů nevztahuje, například na zdravotní péči poskytovanou soukromými subjekty, převoz nemocného do ČR (repatriace) nebo asistenční služby.

Obava, že za cestovní pojištění pro studenty zaplatíte majlant, je naštěstí zbytečná. Pojišťovny studentům nabízí zvýhodněné cestovní pojištění určené přímo pro zahraniční studijní pobyty, případně jim poskytují alespoň slevu na běžné cestovní pojištění.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Jak vybrat dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty

O studentech se ví, že mívají hluboko do kapsy. Zde se však šetřit nevyplácí. Při výběru odpovídajícího cestovního pojištění se snažte najít tu nejlepší variantu. Když bude zároveň i nejlevnější, bude to příjemný bonus. Základní parametr představují limity pojistného plnění. Po Evropě se na léčebné výlohy doporučuje alespoň 5 milionů Kč.

Soustředit se výhradně na léčebné výlohy ale nestačí. „Je také dobré uvědomit si, že při cestách nehrozí jen riziko spojené s vynaložením nákladů na léčebnou péči, ale mohou nastat rizika spojená s odpovědností za škody, ze zcizení zavazadel, při výkonu různých sportů atd.,“ vysvětluje Michal Znamenáček, ředitel odboru Produktového managementu pojištění majetku a odpovědnosti z Pojišťovny VZP.

Součástí balíčku pojištění by proto ideálně mělo být i pojištění odpovědnosti nebo zavazadel. Aktivní a sportující studenti by neměli opomenout připojištění adrenalinových a rizikových sportů. Jak ale upozorňuje Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA, některé adrenalinové sporty jsou z krytí vyloučeny úplně. Typicky se jedná o skialpinismus, canyoning, ale také lyžování mimo vyznačené sjezdovky. Proto si vždy dobře prostudujte podmínky připojištění.

„Výluky nebo krácení nastává také při požití alkoholu či návykových látek,“ doplňuje další možná úskalí Svobodová.

ISIC pojištění pro studenty

Právě UNIQA nabízí jednu z nejvýhodnějších variant dlouhodobého cestovního pojištění pro studenty. Držitelům ISIC karty poskytuje cestovní pojištění jako partnerská pojišťovna. Pokud si tedy sjednáváte pojištění přímo na webu ISIC, jde o nabídku UNIQA.

Na výběr máte ze tří variant. Pro Erasmus, jiné studijní pobyty a stáže se doporučuje ISIC roční pojištění s dlouhodobými výjezdy. Délka jedné cesty může dosáhnout až 180 nebo 365 dnů.

Na kolik dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty vyjde?

ISIC pojištění pro studenty (nabídka UNIQA) začíná již na 2 200 Kč ročně. Za tuto cenu získáte roční pojištění po Evropě s léčebnými výlohami ve výši 6 milionů Kč. V balíčku nechybí úrazové pojištění, repatriace nebo zachraňovací náklady. Délka jedné cesty činí 180 dnů, za příplatek 200 Kč se dá prodloužit na 365 dnů.

Za 200 Kč si ke službě můžete přidat také pojištění odpovědnosti, zavazadel či nebezpečných a zimních sportů. „V rámci kontinentu nevadí, když studenti vyjedou i do jiné země, než kde konkrétně probíhá jejich základní pobyt. I tam je cestovní pojištění platné,“ dodává Svobodová.

Cestovní pojištění pro studenty nabízí i jiné pojišťovny

Dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty nabízí i konkurence. Tyto nabídky mohou zaujmout třeba dalšími možnostmi připojištění. Například Pojišťovna VZP nabízí ve svém nejkomplexnějším balíčku i pojištění elektroniky, cestovních plánů nebo zpoždění dopravního prostředku. Takový produkt vyjde studenta zhruba na 8 tisíc Kč za rok. V ceně je již započítaná sleva 20 % pro studenty udělovaná na základě karty ISIC. Nejlevnější varianta zahrnující pojištění lečebných výloh do 3 milionů Kč a pojištění odpovědnosti vychází na 3 669 Kč.

Cenově zajímavé pojištění nabízí Slavia pojišťovna, a to i přesto, že studenti při sjednání nijak zvýhodněni nejsou. Roční cestovní pojištění i s pojištěním odpovědnosti se zde dá sehnat již za 1 950 Kč. Oproti ISIC pojištění pro studenty jsou však léčebné výlohy nastaveny níže (3,5 milionu Kč). Ve vyšším tarifu s léčebnými výlohami 10 milionů Kč pojištění stojí 2 925 Kč.

Na kolik vyjde dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty v Evropě u dalších pojišťoven? V tabulce jsme srovnali nejlevnější nabídky ročního cestovního pojištění zahrnující zároveň i pojištění odpovědnosti.

PojišťovnaISIC pojištění pro studenty (UNIQA)Pojišťovna VZPSlavia pojišťovnaAllianzUnion pojišťovnaAXA

Produkt

Tarif IC

Classic Mini

Jistota

Extra roční pojištění Multitrip

Premium

Komfort

Léčebné výlohy

6 mil. Kč

3 mil. Kč

3,5 mil. Kč

bez omezení

4 mil. Kč

5 mil. Kč

Pojištění odpovědnosti

2 mil. Kč

2,5 mil. Kč

1 mil. Kč

5 mil. Kč

2,5 mil. Kč

1 mil. Kč

Délka jedné cesty

180 dnů

90 dnů

90 dnů

60 dnů

45 dnů

90 dnů

Cena

2 400 Kč

3 669 Kč

1 950 Kč

2 142 Kč

990 Kč

2 044 Kč

Zdroj: Webové stránky a ceníky poskytovatelů, 26. 1. 2023

Jak sami vidíte, ISIC pojištění pro studenty není tou nejlevnější variantou. Produkt je ale nejlépe přizpůsoben délkou cesty pro dlouhodobý studijní pobyt. Jak jsme již navíc zmiňovali, za příplatek 200 Kč lze délku jedné cesty prodloužit dokonce na 365 dnů. Také limity pojistného plnění patří k těm nejvyšším. Ostatní nabídky mohou oslovit například studenty, kteří se chystají na Erasmus do sousedních zemí a budou se v průběhu roku často vracet do ČR.

Při výběru si nezapomeňte prostudovat konkrétní podmínky pojištění. Jednotlivé nabídky se neliší jen úrovní krytí nebo maximální délkou jedné cesty, ale rovněž doplňkovými službami (náklady na cestu opatrovníka za nemocným, zpoždění dopravního prostředku apod.). Proto zohledňujte balíček jako celek – pochopitelně s ohledem na své potřeby a požadavky.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.