Blog
Cestování
Studenti v zahraničí

Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

01. dubna 2020|Monika Šaríková|

Během studií na vysokých školách studenti využívají speciální program Erasmus podporující studium v zahraničí. Díky studiu v cizí zemi poznají nové tváře, jiné země a zdokonalí si své jazykové schopnosti. V rámci programu je studentům hrazeno školné a ubytování. Cestovní pojištění by si však studenti měli zajistit sami.

Na Erasmus s cestovním pojištění nebo bez?

Za studenta až do určitého věku platí běžné zdravotní pojištění stát. Toto pojištění je platné ve všech zemích EU. Na základě dokladu o zdravotním pojištění (Evropský průkaz zdravotní pojištění) mají občané EU nárok na lékařskou péči v každé členské zemi za stejných podmínek jako občané dané země.

A právě to je háček. České zdravotnictví je oproti ostatním zemím velmi levné a stát platí podstatnou většinu ošetření, zákroků i léků, i když nám to tak často nepřijde. V zahraničí je situace výrazně jiná a lékařská péče je mnohem dražší. Pojištění nekryje veškeré náklady. Běžné jsou vysoké doplatky a spoluúčasti.

Pokud se studentovi během studia v zahraničí v rámci programu Erasmus stane úraz nebo onemocní a bude muset vyhledat lékařskou pomoc, to kolik nakonec zaplatí, se bude odvíjet právě od jeho pojištění. Spolehne-li se pouze na Evropský průkaz pojištěnce, čeká je nemalý podíl na placení. Řešením je tedy komerční cestovní pojištění.

Cestovní pojištění pro studenty

V rámci programu Erasmus není cestovní pojištění zajištěno. Neexistuje žádné pojištění Erasmus. Jedná o věc každého studenta, zda si pojištění sám zajistí či se spolehne na Evropský průkaz. U některých cest může být cestovní pojištění jedním z hlavních požadavků nutných ke schválení studijního pobytu.

Studenti v zahraničí 2

Obava, že za cestovní pojištění na několik měsíců student zaplatí majlant, je naštěstí zbytečná. Pojišťovny studentům nabízí zvýhodněné komerční cestovní pojištění určené přímo pro zahraniční studijní pobyty. Pokud takový studentský balíček nenabízí, poskytují studentům alespoň slevu na běžné cestovní pojištění. Jednoznačně výhodněji vychází přitom celoroční varianty pojištění.

Dlouhodobé cestovní pojištění pro studenty

Studijní pobyty v zahraničí jsou mezi studenty velice oblíbené a pojišťovny jim vychází vstříc. Asi nejlepší a nejvýhodnější cestovní pojištění pro studenty je nabízeno prostřednictvím studentské slevové karty ISIC, které pro ně zajišťuje UNIQA pojišťovna.

Zde si lze vybrat hned mezi třemi variantami cestovního pojištění:

  • Pojištění určené na krátkou cestu do Evropy či do světa - určeno pro občasné cesty do zahraničí, sjednává se na zvolenou dobu, cena se pohybuje od 15 Kč na den.

  • ISIC roční pojištění s krátkodobými výjezdy - roční pojištění s krátkodobými výjezdy je určeno pro studenty pravidelně jezdící na prodloužené víkendy, letní i zimní dovolené v zahraničí

  • ISIC roční pojištění s dlouhodobými výjezdy - pro Erasmus je doporučována třetí varianta, jejíž cena se pohybuje od 2 200 Kč na celý rok.

Cestovní pojištění přímo pro studenty samozřejmě nabízí většina komerčních pojišťoven a cena se pohybuje okolo 2 500 Kč na půl roku.

Na co si dávat pozor při výběru cestovního pojištění pro studenty?

O studentech se ví, že mívají hluboko do kapsy, zde se však šetřit nevyplácí. Při výběru odpovídajícího cestovního pojištění je více než vhodné kromě výše pojistného sledovat také rozsah vybraného cestovního pojištění a zvolit si dostatečně vysoké limity pojistného plnění alespoň 3 000 000 Kč.

Hodí se mít v rámci cestovního pojištění sjednané úrazové připojištění a pojištění zavazadel. Samozřejmostí by mělo být pojištění odpovědnosti, jelikož škodu může způsobit i samotný student. Aktivní a sportující studenti by rozhodně měli zvážit připojištění adrenalinových a rizikových sportů.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).