Exotická pláž

Dlouhodobé cestovní pojištění: Kdy ho využít?

Při sjednání cestovního pojištění máte na výběr několik variant. Krátkodobé cestovní pojištění, celoroční cestovní pojištění a dlouhodobé cestovní pojištění. Každé má svou specifickou funkci, kdy se vyplatí více než zbylé dvě varianty.

Jaké pojištění k čemu slouží

Pokud jedete na krátkou dovolenou do zahraničí, vyplatí se vám sjednat si krátkodobé cestovní pojištění. To je ono pojištění, kde si sami volíte začátek a konec platnosti a sjednává se jen na dobu, kdy budete v zahraničí.

Pokud víte, že budete během roku cestovat do zahraničí vícekrát, vyplatí se vám sjednat si tzv. celoroční cestovní pojištění. To platí na neomezený počet cest mimo Českou republiku, avšak s časově omezeným pobytem v zahraničí. Standardně může váš pobyt v zahraničí trvat mezi 45 – 90 dny podle toho, u jaké pojišťovny jste si celoroční cestovní pojištění sjednali. Toto pojištění pak také některé banky nabízejí k platebním kartám.

Třetí možností je tzv. dlouhodobé cestovní pojištění neboli roční cestovní pojištění, které platí celoročně bez ohledu na délku pobytu v zahraničí nebo počet cest.

Kdy se dlouhodobé cestovní pojištění vyplatí?

Dlouhodobé cestovní pojištění využívají například studenti, kteří vycestují na několik měsíců studovat do zahraničí. Hodí se ale i těm, kteří jezdí do zahraničí během roku pracovat, mají časté služební cesty apod.

O účelu cesty nelžete

Při sjednávání dlouhodobého cestovního pojištění věnujte zvýšenou pozornost tomu, když se vás pojišťovna bude ptát na účel cesty. Jinak totiž bude koncipovat pojištění pro dlouhou turistickou dovolenou a jinak pro pracovní či služební pobyt.

V případě, že jedete na služební cestu a ve snaze ušetřit oznámíte, že jedete jako turista, se také může stát, že v případě úrazu si veškeré náklady zaplatíte sami.

Charakter cesty utváří samotnou kombinaci připojištění v rámci cestovního pojištění. Připojišťují se adrenalinové sporty, vysokohorská turistika a další. O tom se před sjednáním pojištění vždy informujte.

Sledujte pojistné limity

Pozornost věnujte také pojistným limitům. Dlouhodobé cestovní pojištění poskytuje stejný stupeň ochrany jako standardní krátkodobé cestovní pojištění. Bohužel se ale parametry u každé pojišťovny mírně liší, a tak je potřeba nabídky vzájemně porovnat.

Důležitou roli budou hrát pojistné limity. Sledujte, jestli platí dohromady na všechny události, které se vám mohou stát během cesty, nebo zda platí uvedený pojistný limit na každou pojistnou událost zvlášť. Druhá varianta je pro vás pochopitelně výhodnější.

Obecně se pak doporučuje limit pro pojištění léčebných výloh okolo 3 000 000 Kč, pokud cestujete po okolních státech, okolo 6 000 000 Kč, pokud cestujete dál do Evropy a například zcela neomezený, pokud jedete do USA.

Pozor na územní platnost

Sledujte také územní platnost vašeho pojištění. To může být rozděleno na Evropu, Svět, případně Svět bez USA a Svět s USA. Podle rozdělení pak snadno vyhodnotíte, kde vám pojištění ještě platí, a kam se musíte pojistit znovu.

Zdaleka nejdražší variantou pojištění bývá Svět s USA, jelikož náklady na zdravotní péči jsou v USA extrémně vysoké, například jen rentgen zlomené končetiny může vyjít na několik set dolarů.

Před sjednáním proto zvažte, kam se následující rok chystáte. Není třeba platit plošně nejdražší variantu pojištění, pokud neplánujete USA navštívit. A naopak, pokud víte, že máte v plánu navštívit několik kontinentů, nevyplatí se sjednávat pojištění jen na Evropu.

Žádné pojištění není všemocné

Rozhodně neplatí, že když jste jednou pojištěni, můžete se v zahraničí chovat jako neřízená střela a vše máte z pojištění kryto.

Na toto myslí výluky v pojistných podmínkách, které je vhodné si před sjednáním pročíst. Typicky vám pojišťovna nepomůže, pokud si úraz způsobíte pod vlivem alkoholu, omamných látek a drog.

Další výluky se mohou vztahovat k vašemu věku. Některé pojišťovny například u seniorů nad 70 let nevyplácí některá odškodnění, protože je u nich větší riziko úrazu.

Ceny nebývají nízké

Vzhledem k tomu, že pojištění platí dlouhodobě, odpovídá tomu i jeho cena. Nejlevnější dlouhodobé cestovní pojištění, které byste si sjednali na celý rok, se pohybuje mezi 4000 – 7000 Kč v případě, že platí jen v rámci Evropy. U dlouhodobého pojištění mimo Evropu můžete v základní variantě zaplatit i 15 000 Kč.

Pokud navíc nebudete chtít jen základní nabídku, ale i různá připojištění, jako například pojištění zavazadel, rizikových sportů, odpovědnosti, úrazové připojištění apod., cena se zvyšuje.

Za komplexní cestovní pojištění pak také můžete za rok zaplatit okolo 11 000 Kč v rámci Evropy a až 30 000 Kč mimo ni.

Časové období si vyberete sami

Ačkoli jde o dlouhodobé cestovní pojištění, není potřeba jej uzavírat plošně na celý rok. Pokud víte, že jedete na služební cestu na 2 měsíce, můžete si dlouhodobé cestovní pojištění sjednat jen na toto časové období. Cena pak pochopitelně klesne.

Sjednání navíc řada pojišťoven umožňuje i on-line, tudíž si nabídky můžete porovnat doma a vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíce.

Rada na závěr

Nenechávejte však sjednání pojištění na poslední chvíli nebo dokonce až na chvíli, kdy už budete v cílové destinaci.

Nehledě na to, že budete část cesty nepojištěni, vám takové sjednání nemusí pojišťovna uznat. Některé totiž mají v pojistných podmínkách uvedeno, že pojištění musí být uzavřeno ještě na území České republiky, tedy ještě předtím, než se vydáte na cestu. Pokud si pojištění sjednáte a zaplatíte už v zahraničí, nemusí vám ho pojišťovna uznat.

V případě, že jste takto na poslední chvíli vycestovali a pojištění nemáte, informujte se u pojišťovny předem, jestli povoluje i sjednání pojištění ze zahraničí.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?