Žena s batohem a letenkami

Jak ulovit nejlevnější letenky

Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

Cestování na vlastní pěst nebo s cestovkou? Toť otázka

Zvažujete, zda letět s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst a nemůžete se rozhodnout? Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Velkou výhodou cestování s cestovní kanceláří je, že zaplatíte peníze a o nic víc už se nestaráte. To je obzvláště výhodné v případě pobytových zájezdů u moře. Co se však týče poznávacích zájezdů, zde to může být pro někoho dost svazující. Většinou se musíte přizpůsobit pevně danému programu a časovému harmonogramu.

Pokud se rozhodnete cestovat na vlastní pěst, jste sami svým pánem, a můžete vyrazit kdykoliv a kamkoliv. Pokud tedy dáváte přednost svobodě a jste alespoň trošku jazykově zdatní, je mnohem lepší si letenku i ubytování zařídit sám. Pokud se vám navíc podaří sehnat výhodnou letenku, můžete ušetřit nemalé peníze.

Leťte mimo víkendy, svátky a sezónu

Na otázku, kdy letenky nejlépe nakupovat se velice těžko odpovídá. Někdy seženete akční letenku půl roku dopředu, jindy zase dva týdny před odletem. Obecně však platí, že v nejlepší cenové hladině se pohybují letenky zhruba dva až tři měsíce před plánovaným odletem.

Tip: Letíte poprvé? Zjistěte, jak se na první let letadlem připravit.

Nejlevnější letenky seženete, jste-li flexibilní a nemusíte se upínat na konkrétní termín. V období svátků, především Vánoc a Silvestra, je o letenky větší zájem, jelikož mnoho lidí vyráží za rodinou, díky čemuž ceny letenek logicky rostou. Klíčovou roli hraje i den a hodina odletu. Nejlépe vás vyjde odlet ve všední dny, v nočních a brzkých ranních hodinách

Sledujte stránky s levnými letenkami

Abyste ulovili ty nejlevnější letenky, nemusíte celé dny sedět u počítače a dlouze vyhledávat na internetu. Stačí sledovat stránky, kde jsou pravidelně publikovány tipy na aktuální levné letenky. Například:


Tyto stránky můžete sledovat na Facebooku anebo se přihlásit do newsletteru, který vám bude chodit na mail. K vyhledávání a srovnávání levných letů slouží i aplikace Momondo, která byla několikrát vyhlášena jako nejlepší stránka pro vyhledávání a srovnávání levných letů.


Neomezujte se jen na Českou republiku

Při hledání výhodných letenek se nemusíte omezovat pouze na Českou republiku. Mnohdy naleznete výhodné letenky z Bratislavy, Drážďan, Vídně, Berlína, Mnichova, Katovic a dalších letišť, kam se dostaneme autobusem či vlakem za pár korun. Cestovat na letiště v okolních zemích se vám  zvláště vyplatí v případě, pokud se chystáte vyrazit do exotických zemí. Příkladem jsou výhodné zpáteční letenky z Vídně do Mexika i za 10 500 Kč, z Berlína dokonce za 6 000 Kč. Což je skvělá cena oproti průměrným 16 000 Kč.

Levnou letenku rezervujte okamžitě

Při vybírání levných letenek platí jednoduché pravidlo: Levné letenky kupujte okamžitě! Cena letenek se může měnit doslova z minuty na minutu. Záleží na aktuální poptávce, ale i na počtu levných letenek, které dá společnost do prodeje. Často jich bývá jen pár kusů, které se velmi rychle vyprodají, a cena opět vzroste.

Co je potřeba zvážit před rezervací levné letenky

Při rezervování výhodných letenek se připravte na to, že nejlevnější neznamená nejpohodlnější. Nízká cena letenky bývá často vykoupena větším počtem přestupů i dlouhou dobou čekání na přestupující let. To ale nemusí vždy znamenat nevýhodu.

Zvláště pokud přestupujete třeba v Evropě, kde nepotřebujete víza, není nic jednoduššího, než při delším přestupu opustit brány letiště a jít na prohlídku města. Dále je potřeba si uvědomit, že v nejnižších tarifech často není zahrnuta cena odbaveného zavazadla.

Než vyrazíte na cesty

Předtím než vyrazíte na cestu, se nezapomeňte informovat o aktuálních podmínkách vstupu do jednotlivých zemí. Nejspolehlivějšími zdroji bývají webové stránky ministerstev. Kromě Ministerstva zahraničních věcí také Ministerstvo vnitra a zdravotnictví, které informacím o koronaviru vyhradilo speciální podsekci na webové adrese koronavirus.mzcr.cz. Myslete i na cestovní pojištění, díky kterému můžete minimalizovat rizika spojená s neočekávanými finančními náklady. Vybírejte si takové, které kryje i rizika spojená právě s nemocí COVID-19.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?