Žena s batohem a letenkami

Jak ulovit nejlevnější letenky

Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

Cestování na vlastní pěst nebo s cestovkou? Toť otázka

Zvažujete, zda letět s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst a nemůžete se rozhodnout? Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Velkou výhodou cestování s cestovní kanceláří je, že zaplatíte peníze a o nic víc už se nestaráte. To je obzvláště výhodné v případě pobytových zájezdů u moře. Co se však týče poznávacích zájezdů, zde to může být pro někoho dost svazující. Většinou se musíte přizpůsobit pevně danému programu a časovému harmonogramu.

Pokud se rozhodnete cestovat na vlastní pěst, jste sami svým pánem, a můžete vyrazit kdykoliv a kamkoliv. Pokud tedy dáváte přednost svobodě a jste alespoň trošku jazykově zdatní, je mnohem lepší si letenku i ubytování zařídit sám. Pokud se vám navíc podaří sehnat výhodnou letenku, můžete ušetřit nemalé peníze.

Leťte mimo víkendy, svátky a sezónu

Na otázku, kdy letenky nejlépe nakupovat se velice těžko odpovídá. Někdy seženete akční letenku půl roku dopředu, jindy zase dva týdny před odletem. Obecně však platí, že v nejlepší cenové hladině se pohybují letenky zhruba dva až tři měsíce před plánovaným odletem.

Tip: Letíte poprvé? Zjistěte, jak se na první let letadlem připravit.

Nejlevnější letenky seženete, jste-li flexibilní a nemusíte se upínat na konkrétní termín. V období svátků, především Vánoc a Silvestra, je o letenky větší zájem, jelikož mnoho lidí vyráží za rodinou, díky čemuž ceny letenek logicky rostou. Klíčovou roli hraje i den a hodina odletu. Nejlépe vás vyjde odlet ve všední dny, v nočních a brzkých ranních hodinách

Sledujte stránky s levnými letenkami

Abyste ulovili ty nejlevnější letenky, nemusíte celé dny sedět u počítače a dlouze vyhledávat na internetu. Stačí sledovat stránky, kde jsou pravidelně publikovány tipy na aktuální levné letenky. Například:


Tyto stránky můžete sledovat na Facebooku anebo se přihlásit do newsletteru, který vám bude chodit na mail. K vyhledávání a srovnávání levných letů slouží i aplikace Momondo, která byla několikrát vyhlášena jako nejlepší stránka pro vyhledávání a srovnávání levných letů.


Neomezujte se jen na Českou republiku

Při hledání výhodných letenek se nemusíte omezovat pouze na Českou republiku. Mnohdy naleznete výhodné letenky z Bratislavy, Drážďan, Vídně, Berlína, Mnichova, Katovic a dalších letišť, kam se dostaneme autobusem či vlakem za pár korun. Cestovat na letiště v okolních zemích se vám  zvláště vyplatí v případě, pokud se chystáte vyrazit do exotických zemí. Příkladem jsou výhodné zpáteční letenky z Vídně do Mexika i za 10 500 Kč, z Berlína dokonce za 6 000 Kč. Což je skvělá cena oproti průměrným 16 000 Kč.

Levnou letenku rezervujte okamžitě

Při vybírání levných letenek platí jednoduché pravidlo: Levné letenky kupujte okamžitě! Cena letenek se může měnit doslova z minuty na minutu. Záleží na aktuální poptávce, ale i na počtu levných letenek, které dá společnost do prodeje. Často jich bývá jen pár kusů, které se velmi rychle vyprodají, a cena opět vzroste.

Co je potřeba zvážit před rezervací levné letenky

Při rezervování výhodných letenek se připravte na to, že nejlevnější neznamená nejpohodlnější. Nízká cena letenky bývá často vykoupena větším počtem přestupů i dlouhou dobou čekání na přestupující let. To ale nemusí vždy znamenat nevýhodu.

Zvláště pokud přestupujete třeba v Evropě, kde nepotřebujete víza, není nic jednoduššího, než při delším přestupu opustit brány letiště a jít na prohlídku města. Dále je potřeba si uvědomit, že v nejnižších tarifech často není zahrnuta cena odbaveného zavazadla.

Než vyrazíte na cesty

Předtím než vyrazíte na cestu, se nezapomeňte informovat o aktuálních podmínkách vstupu do jednotlivých zemí. Nejspolehlivějšími zdroji bývají webové stránky ministerstev. Kromě Ministerstva zahraničních věcí také Ministerstvo vnitra a zdravotnictví, které informacím o koronaviru vyhradilo speciální podsekci na webové adrese koronavirus.mzcr.cz. Myslete i na cestovní pojištění, díky kterému můžete minimalizovat rizika spojená s neočekávanými finančními náklady. Vybírejte si takové, které kryje i rizika spojená právě s nemocí COVID-19.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.