Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti

Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

Nezrušitelné letenky jsou minulostí. Změna termínu letu i zrušení letenky jsou možné. Dejte si pozor na to, že ne každá změna je zdarma. Například u Emirates začíná cena za změnu letenky na 3 700 Kč. Cena se pak mění v závislosti na tarifu, v němž byla letenka zakoupena. A jak to mají ostatní letecké společnosti?

Co jsou flexibilní letenky a jak na ně

Flexibilní neboli měnitelné letenky vám umožňují změnit rezervaci letenek. V případě změny se účtuje pouze rozdíl ceny, pokud je nová letenka dražší než ta původní, a transakční poplatek dle platného ceníku. Díky flexibilním letenkám si tak můžete jednoduše sami online změnit datum, termín, destinaci či požádat o refundaci.

Každá aerolinka má jiné podmínky rezervace flexibilních letenek, proto je dobré se s konkrétními podmínkami flexibility seznámit na stránkách vybrané letecké společnosti.

Výhody flexibilních letenek

 • Zakoupenou letenku můžete libovolně změnit nebo stornovat.

 • Některé letecké společnosti nabízejí změnu zdarma.

Nevýhody flexibilních letenek

 • Pokud je letenka na nový termín dražší, účtuje se v případě změny doplatek rozdílu nové a stávající letenky.

 • Některé letecké společnosti si mohou účtovat poplatky za změnu letenky.

 • V současné době jsou lety často plné, může se vám stát, že se na vybraný let nedostanete.


Náš tip

Pokud chcete letět co nejlevněji, používejte vyhledávače levných letů. Patří sem Kiwi, Pelikán nebo Honzovy letenky.

Jaké letecké společnosti nabízejí flexibilní letenky a jaké jsou jejich podmínky

Každá aerolinka nabízí trochu jiné podmínky změny nebo zrušení letenky. Ať už se jedná o období nákupu, či termínu, do kdy je možné letenky změnit.

Emirates

Jednou z mála společností, kde lze koupit flexibilní letenky, je Emirates, která si však účtuje poplatky v závislosti na podmínkách tarifu koupené letenky (konkrétní částky v tabulce níže). Změnu lze provést online prostřednictvím sekce na webu společnosti, kde také zjistíte případné poplatky nebo dodatečné taxy, které se budou ke změně letenky vztahovat. Rozdíl budete muset doplatit i v případě, že rezervujete novou destinaci, která bude vyšší než tarif, který jste již zaplatili. Podmínky cestování s flexibilní letenkou naleznete na webových stránkách společnosti Emirates.

Vybraný tarifPoplatky

Economy

Změny rezervací před/po odletu: 3 700 Kč, v případě no-show* 7 400 Kč.
Refundace před odletem: 7 400 Kč, v případě no-show* 14 800 Kč.
Refundace po odletu: není povolena.

Business

Změny rezervací: 9 800 Kč, v případě no-show* 19 600 Kč.
Refundace před odletem: 19 600 Kč, v případě no-show* není povolena
Refundace po odletu: není povolena.

First

Změny rezervací: 4 900 Kč, v případě no-show* 9 800 Kč.
Refundace před odletem: 4 900 Kč, v případě no-show* 9 800 Kč.
Refundace po odletu: 9 800 Kč, v případě no-show* 19 600 Kč.

Zdroj: emirates.com

*No-show: Termín se využívá pro situaci, kdy cestující nevyužije svůj rezervovaný let a nepřijde na letiště včas. Nebo když vůbec neletí bez jakéhokoliv oznámení či změny v rezervaci. V případě no-show obvykle není možné získat náhradu za nevyužitý let nebo získat zpět peníze za letenku.

Qatar Airways

Společnost Qatar Airways nabízí možnost bezplatného storna do 24 hodin od rezervace.  Pokud jste si letenku rezervovali přímo u letecké společnosti, snadno si ji změníte prostřednictvím jejích webových stránek. Možnost zrušení zdarma není dostupná u tarifů Lite.

Na lety s odletem do 3 dnů od rezervace se může vztahovat poplatek. Při rezervaci je vhodné pročíst si tarifní podmínky.

British Airways

British Airways umožňuje storno i změnu letenky, ale záleží na tarifu, v němž jste si letenku pořídili. Některé tarify umožňují změnu letenky za poplatek, jiné ji mají v ceně. V případě nejlevnějšího tarifu Basic se však může stát, že bude letenka neměnná. A když let neabsolvujete, propadne vám. Možností je letenku zrušit, místo peněz dostanete voucher v hodnotě vaší rezervace na další let.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Změna letenek u nízkonákladových společností

I nízkonákladové aerolinky, u nichž si můžete zakoupit nejlevnější letenky, nabízejí možnost změny termínu. Připravte se ale na to, že kromě rozdílu ceny původní a nové letenky, budete muset uhradit poplatek za změnu, který často bývá větší než cena samotné letenky, a tak se vám s velkou pravděpodobností mnohem více vyplatí koupit si letenku novou než původní měnit. Tady je pár příkladů, jaký poplatek zaplatíte za změnu letenky u nízkonákladových společností:

Ryanair

Poplatek za změnu letu:

 • 45 EUR na cestujícího a jednosměrný let, pokud změnu provedete online.

 • 60 EUR prostřednictvím rezervačního centra nebo na letišti.

Wizzair

Poplatek za změnu letu se liší v závislosti na počtu dní do odletu:

 • V případě změny více než 30 dní do odletu: 40 EUR za let.

 • V případě změny 7–30 dnů před odletem: 45 EUR za let.

 • V případě změny 7 dnů před odletem: 50 EUR za let.

„Změny rezervací je třeba provést do 3 hodin před plánovaným časem odletu. Změna bude považována za dokončenou po přijetí příslušné platby (je-li vyžadována). Platby lze provádět pouze platební kartou.“ (wizzar.com)

Czech Airlines a Smartwings

Poplatek za změnu letu při změně před odletem:

 • Cenový balíček LITE a PLUS: 60 EUR a případný rozdíl v ceně letu.

 • Cenový balíček FLEX: případný rozdíl v ceně letu.

Poplatek za změnu letu při změně do 72 hodin po původním termínu odletu:

 • Cenový balíček LITE a PLUS: 100 EUR a případný rozdíl v ceně letu.

 • Cenový balíček FLEX: případný rozdíl v ceně letu.

Cestovní pojištění

Pojištění storno letenky

Před cestou si pořiďte kvalitní cestovní pojištění, díky kterému minimalizujete rizika spojená s neočekávanými finančními náklady. Pokud si kupujete letenku na vlastní pěst, můžete základní cestovní pojištění doplnit o připojištění storna, které ochrání vaše finance v případě, že neodletíte. Pojištění se vztahuje pouze na cenu samotné letenky. Letištní poplatky a palivové příplatky, které často tvoří i více než polovinu celkové ceny letenky a pojistného, pojištění nezahrnuje.

Nikola Zatloukalová - autor, copywriter
Nikola ZatloukalováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • Žena s batohem a letenkami
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?