Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách

Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

Češi milují hory, přes 20 % populace lyžuje

Z průzkumu pojišťovny ERV vyplývá, že loňskou zimu se na hory chystalo 43 % Čechů. Že jsou Češi národem lyžařů ostatně potvrzuje i srovnání s ostatními evropskými zeměmi – podle dat společnosti Statista lyžuje 21 % obyvatel České republiky, což nás řadí na čtvrtou nejvyšší příčku v Evropě. Další vysoké procento Čechů jezdí na snowboardu.

Ačkoliv sněhové podmínky v Česku bývají nevyzpytatelné, většina milovníků zimních sportů vyráží na české hory, nejčastěji do Krkonoš. Přes půl milionu Čechů se vydá za lyžováním a snowboardingem do Alp. K nejoblíbenějším cílům patří lyžování v Rakousku, Itálii a Francii. Pozadu však nezůstávají ani slovenské Tatry a během pandemie covid-19 Češi objevili i bulharské a ukrajinské hory.

Nejčastější úrazy na horách

Bohužel při dovolené na horách dochází k mnoha úrazům. Přestože se zimní sporty provozují jen několik týdnů v roce, patří úrazy na horách k vůbec nejčastějším pojistným událostem. „U mužů je zranění na lyžích či snowboardu druhým nejčastějším hned po fotbale. U žen se jedná o nejrizikovější sporty vůbec,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Nejčastější úraz při lyžování představuje poranění kolenních vazů. U snowboardistů hrozí poranění horních končetin, a to především zápěstí. K nejvážnějším úrazům se řadí poranění hlavy a páteře, k nimž dochází při srážce s překážkou či jinou osobou. Tato zranění bývají fatální a bohužel jejich počet stoupá, protože se zlepšuje kvalita sjezdových tratí i vybavení, a tak roste rychlost lyžařů a jejich počet na tratích.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Mám zájem o cestovní pojištění

Na sjezdovce dodržujte pravidla bezpečnosti

Zástupci Horské služby uvádí, že k řadě úrazů by nemuselo dojít, pokud by lyžaři a snowboardisté dodržovali pravidla FIS pro chování na sjezdových tratích. Připomeňte si desatero s námi.

 1. Berte ohledy na ostatní lyžaře a chovejte se tak, abyste nikoho neohrozili.

 2. Rychlost a způsob jízdy přizpůsobte svým schopnostem, sněhovým a povětrnostním podmínkám i počtu osob na svahu.

 3. Volte jízdní stopu tak, ať neohrozíte lyžaře před sebou.

 4. Předjíždět můžete zprava i zleva, ale vždy s dostatečným odstupem.

 5. Rozjíždějte se až poté, co se rozhlédnete nahoru a dolů.

 6. Zastavujte pouze v přehledných úsecích a nezdržujte se v úzkých místech.

 7. Při stoupání nebo sestupu pěšky po sjezdovce se držte na okraji.

 8. Dodržujte značení a signalizaci na trati.

 9. Při úrazu jsou všichni lyžaři a snowboardisté povinni poskytnout první pomoc.

 10. Účastníci či svědci nehody jsou povinni prokázat své osobní údaje.

Kromě dodržování pravidel nezapomínejte ani na správné vybavení. Před dovolenou na lyžích byste si měli nechat profesionálně seřídit vázání, aby včas vypínalo. Správné nastavení záleží na výšce, váze a zdatnosti lyžaře. Samozřejmostí by pak měla být helma pro všechny lyžaře a snowboardisty, která snižuje riziko úrazu hlavy až o 60 %. Nejvážnějším úrazům předchází také chránič páteře.

Kolik stojí ošetření na horách v zahraničí?

Úrazů se na svazích stává opravdu mnoho, a proto byste při cestě do zahraničního střediska rozhodně neměli zanedbat cestovní pojištění. Náklady na ošetření vážného úrazu se totiž šplhají do stovek tisíc až milionů korun – například v případě operace hlavy či páteře. Zanedbatelné však nejsou částky ani za lehčí úrazy. Ambulantní ošetření zlomeniny vyjde na desítky tisíc korun, operace natržených vazů v koleni stojí přes sto tisíc.

Nesmíte však zapomenout ani na náklady na záchranu na sjezdovce. Podle statistik pojišťovny Direct stojí zásah horské služby od 1 700 Kč v Itálii až po 16 800 Kč na Slovensku. V Alpách je přitom běžné, že k úrazům na svahu vyrazí vrtulník – jeho zásah vyjde nejdráž v Rakousku, a to na 124 000 Kč.

K nejdražším položkám patří úrazy, které způsobíte někomu jinému. Když někoho srazíte při lyžování, musíte mu uhradit nejen náklady na léčbu, ale také ušlý výdělek během léčení, náklady na poškozené vybavení a další výdaje. Pojišťovna ERV uvádí příklad své klientky, která v Itálii srazila jinou lyžařku a způsobila jí zlomeninu krčku a holenní kosti. Léčebné výlohy dosáhly 818 000 Kč, ale konečná vyplacená škoda se vyšplhala na 1 900 000 Kč.

Bezpečně na horách - Rodina v zasněžených horách

Stačí modrá kartička pojištění? Rozhodně ne

Výše uvedené částky by vás měly varovat, že vydat se na hory do zahraničí bez cestovního pojištění není dobrý nápad. Myslíte si, že jste přece zdravotně pojištěni po celé EU, a tak vám stačí Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC)? Při cestách do hor byste na modrou kartičku rozhodně neměli spoléhat. Proč?

 • EHIC platí pouze ve státních zdravotnických zařízeních. Blízko alpských středisek ale bývá většina klinik soukromých.

 • Evropská kartička se nevztahuje ani na zásah horské služby. Její zásah nebo převoz vrtulníkem ze svahu do nemocnice byste tak platili z vlastní kapsy.

 • Zaplatíte stejnou spoluúčast jako místní obyvatelé. Třeba ve Francii se hradí až 30 % z ceny lékařského ošetření.

 • Bez cestovního pojištění nemáte nárok ani na proplacení převozu do ČR. Sanitkou vyjde na desítky tisíc, letecky na stovky tisíc korun.

Jak vybrat cestovní pojištění na hory

Při cestě na hory je tak sjednání cestovního pojištění naprostou nezbytností. Dejte si ale pozor na to, abyste si zvolili správný produkt. Co při výběru cestovního pojištění na hory sledovat?

 • Lyžování a snowboarding si často musíte připojistit jako zimní sporty. Pokud pojišťovna takové připojištění vyžaduje, většinou se vztahuje i na běžecké lyžování a bruslení.

 • Pojištění lyžování a snowboardingu platí pro jízdu na vyznačených tratích.

 • Jízda ve snowparku se obvykle řadí mezi rizikové sporty.

 • Plánujete jízdu mimo sjezdovky (freeride) nebo dokonce skialpinismus? Tyto aktivity většina pojišťoven řadí mezi nepojistitelné sporty.

Podívejte se na srovnání několika cestovních pojištění na hory.

PojišťovnaLéčebné výlohyPojištění odpovědnostiJe nutné na hory připojištění?Nepojistitelné zimní sporty

UNIQA

5–25 mil. Kč

0–15 mil. Kč

Ano – Zimní sporty

skialpinismus, lyžování a snowboarding mimo vyznačené trasy aj.

Allianz

2 mil. Kč až neomezené

1–20 mil. Kč

Ano – Zimní sporty

freeride, freestyle, heliskiing, skialpinismus, sněžný skútr – sjezd aj.

Slavia pojišťovna

5–20 mil. Kč

2–10 mil. Kč

Ne – lyžování a snowboarding na vyznačených sjezdovkách patří do rekreačních sportů

Navíc lze připojistit rizikové sporty – lyžování a snowboarding ve snowparku, lyžování mimo vyznačené sjezdovky, skialpinismus

běh na lyžích mimo vyznačené trasy, skiextrém, sněžný skútr – sjezd, skoky a lety na lyžích aj.

Union pojišťovna

bez limitu

0–2,5 mil. Kč

Ano – Zimní sporty

Navíc lze připojistit rizikové sporty – lyžování mimo vyznačené trasy, freestylové a freeridové lyžování, heliskiing aj.

neuvádí v pojistných podmínkách

AXA Assistance

2,5–500 mil. Kč

0–25 mil. Kč

Ne – lyžování a snowboarding na vyznačených sjezdovkách patří do běžných sportů

Navíc lze připojistit rizikové sporty – freeride a skialpinismus v oblastech zajištěných sítí lanovek, kdy je sjezd veden volným terénem v jejich bezprostředním okolí, na svazích se sklonem max. 40 stupňů, jízda ve snowparku

skiextrém, skikros, skoky a lety na lyžích aj.

PVZP*

varianta Nadstandard

3–10 mil. Kč

2,5–3,5 mil. Kč

Ne – lyžování a snowboarding na vyznačených sjezdovkách patří do sportů bez nutnosti připojištění ve variantě Nadstandard

Navíc lze připojistit nebezpečné sporty (např. jízda ve snowparku) a extrémní sporty (např. rychlostní lyžování)

freeride, heliskiing, skialpinismus aj.

Tabulka: Údaje z pojistných podmínek pojišťoven, platné 8. 12. 2022. *Varianty Mini a Standard u VZP nezahrnují žádné sporty, zásah horské služby ani hospitalizaci – je potřeba si na každou položku sjednat připojištění.

V tabulce uvádíme jen příklady zimních sportů, především lyžování a snowboarding. Mějte na paměti, že pro některé zimní aktivity platí omezení nadmořskou výškou – jedná se zpravidla o vysokohorskou turistiku a sněžnice. Přístup pojišťoven se liší, a proto si důkladně nastudujte pojistné podmínky. Například AXA Assistance řadí sněžnice do 2 500 m n. m. do rizikových sportů, Slavia pojišťovna považuje sněžnice až do 3 500 m n. m. za rekreační sport.

Jednoduše online

Najděte nejvýhodnější cestovní pojištění

Při výběru cestovního pojištění si zvolte dostatečné pojistné limity a nezapomeňte na pojištění odpovědnosti. Některé pojišťovny ho vůbec nenabízí k základním balíčkům pojištění. Přitom při lyžování v Itálii je pojištění odpovědnosti dokonce povinné. Tato povinnost platí od 1. ledna 2022 a každý lyžař i snowboardista u sebe musí mít potvrzení v angličtině o jeho sjednání.

V nabídce pojišťoven najdete pojištění na hory včetně zajímavých benefitů. Hodit se může třeba pojištění nevyužití dovolené, které lze uplatnit při uzavření sjezdovek pro nedostatek sněhu. Nabídek je opravdu mnoho a není jednoduché se v nich vyznat.

Srovnejte si pojištění na hory pomocí online kalkulačky cestovního pojištění. Na jednom místě si rychle porovnáte různé nabídky a najdete nejvýhodnější pojištění, které bude vyhovovat vašim potřebám.

Sjednat cestovní pojištění

Pozor na lyžování pod vlivem alkoholu

Pojistné události způsobené pod vlivem alkoholu patří u všech pojišťoven k výlukám z cestovního pojištění, a to platí i pro jízdu na lyžích a snowboardu. Navíc některé země zakazují požívání alkoholických nápojů na sjezdovce – k nim patří od roku 2022 i Itálie. Je-li lyžaři naměřeno více než 0,5 promile alkoholu v krvi, zaplatí pokutu až 1 000 eur, při překročení 0,8 promile se jedná o trestný čin. Ve Francii platí nulová tolerance alkoholu na sjezdovce.

Nechcete si svařák na sjezdovce odepřít? Pak vám může přijít vhod připojištění Drink povolen od AXA Assistance. Vztahuje se na pojistné události, které vznikly v souvislosti s požitím alkoholu, a to až do 0,8 promile alkoholu v krvi. Nicméně ani toto připojištění se nevztahuje na situace, kdy jste porušili zákon a místní předpisy. Navíc se uplatňuje pouze na pojištění léčebných výloh. Pokud tedy po požití alkoholu někoho na sjezdovce srazíte, nebude se na to připojištění vztahovat.

Na české hory si sjednejte alespoň pojištění odpovědnosti

Ani na české hory byste se neměli vydávat bez pojištění. Lékařské ošetření při úrazu i zásah horské služby se sice pokryjí z veřejného zdravotního pojištění, ale pokud způsobíte zranění někomu jinému, zaplatíte mu újmu na zdraví a majetku ze svého.

Proto byste si měli sjednat pojištění odpovědnosti – většinou bývá součástí pojištění domácnosti. V rámci jednoho pojištění se tak jednoduše pojistíte pro případ, že vytopíte sousedy pod vámi, srazíte někoho na lyžích nebo váš pes pokouše jiného psa.

Zapřemýšlet byste měli rovněž nad úrazovým pojištěním. Když se vám na horách něco přihodí, můžete zůstat doma na nemocenské i několik týdnů. Ta vám nemusí stačit, zejména když na vašem příjmu závisí celá rodina. Úrazové pojištění si můžete platit po celý rok v rámci životní pojistky, případně si ho sjednat jen na několik dní na hory v rámci cestovního pojištění pro tuzemsko.

Cestovní pojištění pro tuzemsko

Cestovní pojištění pro tuzemsko vás ochrání pro případy vzniku úrazu, odpovědnosti za újmu a zpravidla zahrnuje pojištění zavazadel a sportovního vybavení proti krádeži a poškození. Při dovolené na českých horách vám tak přijde vhod a přitom stojí jen pár korun denně. Srovnejte si nabídky cestovního pojištění pro tuzemsko online. Nezapomeňte zaškrtnout, že budete provozovat zimní sporty.

Sjednat cestovní pojištění

Co dělat při úrazu na horách

Stali jste se svědky úrazu na svahu? Zjistěte, jak správně postupovat.

 • Označte místo nehody, aby zraněného neohrozili další lyžaři. K tomu využijte hůlky nebo lyže – zapíchněte je křížem do sněhu nad místem nehody.

 • Přivolejte pomoc. V ČR volejte 155 Zdravotní záchrannou službu nebo 1210 Horskou službu. V zahraničí si zjistěte čísla na tísňové linky a uložte si je do mobilu. Případně můžete informovat obsluhu vleku, která přivolá pomoc.

 • Připravte si důležité informace: kde se zraněný nachází (číslo sjezdovky, významný orientační bod), komu se stal úraz, případně počet zraněných, co se stalo (náraz do stromu, srážka dvou lyžařů), v jakém stavu je zraněný (v bezvědomí, dýchá, krvácí).

 • Podle pokynů záchranářů poskytněte první pomoc. U vážných úrazů zajistěte dýchací cesty, zastavte krvácení, případně zahajte resuscitaci. Snažte se zraněného udržet v teple. V žádném případě nepodávejte nápoje nebo alkohol.


Tip na poslech

Poslechněte si epizodu podcastu Nepodceňto, kde se dozvíte, jak poskytnout první pomoc.

Přejít na epizodu


K úrazu na horách ovšem nemusí dojít jen na sjezdovce. Horská služba každoročně provádí také pátrací a záchranné akce po pěších turistech či běžkařích, kteří se ztratili v horském terénu, například kvůli změně počasí nebo brzkému stmívání. Člověk nemusí být ani zraněný, ale hrozí mu prochladnutí. Zejména v takových situacích je výborná aplikace Záchranka, která záchranářům odešle přesné souřadnice, kde se nacházíte.

Stal se vám na horách v zahraničí lehčí úraz, s nímž zvládnete dojít k lékaři po svých? Pak nejdříve kontaktujte asistenční službu své pojišťovny. Operátor vás nasměruje do vhodného zdravotnického zařízení a poradí správný postup, aby veškeré náklady uhradila pojišťovna.

Na cestu do hor pojistěte i své vozidlo

Pojištění na hory byste měli mít nejen vy a vaše rodina, ale také vaše vozidlo. Na namrzlé a zasněžené vozovce se zvyšuje riziko dopravních nehod. V zimních měsících hrozí rovněž střet se zvěří. To jsou potíže, s nimiž vám povinné ručení nepomůže.

Jestliže zůstane vaše auto po nehodě nepojízdné, budete potřebovat odtah či opravu, vše zaplatíte ze svého. To může v Alpách představovat vysoké částky. Naštěstí existují havarijní pojištění, která si můžete sjednat pouze na dobu dovolené v zahraničí. Nabízí ho například AXA Assistance v rámci cestovního pojištění Dovolená autem.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Sjednat havarijní pojištění
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  25. ledna 2023|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2023 aneb kam vyrazit na lyže?

  Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.

 • Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů, co zde vidět - Sophia v Istambulu
  Cestování
  29. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů pro rok 2022: Kdy má smysl se sem vydat a co vidět?

  Ze statistik cestovních kanceláří a agentur jasně vyplývá, že si Češi letos po covidové pauze chtěli opět dopřát zasloužený odpočinek u moře. Letos si dokonce koupili o polovinu více zájezdů než loni. Největší zájem byl už tradičně o Řecko, kterému šlapalo na paty Turecko. Jak se sem dostat, co vidět a navštívit?

 • Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene
  Cestování
  12. listopadu 2022|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • nizkonakladovy-let
  Cestování
  08. května 2022|Veronika Čermáková
  Vše o nízkonákladových letenkách

  Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

 • Test na covid
  Cestování
  22. září 2021|Monika Šaríková
  Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

  V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

 • Žena v klobouku se opaluje
  Cestování
  17. září 2021|Veronika Čermáková
  Podzimní dovolená v době Covidu

  Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

 • Pár na kolech
  Cestování
  28. srpna 2021|Jana Poncarová
  Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

  Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

 • Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě
  Cestování
  27. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

  Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.