Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene

Očkování při cestách do zahraničí

Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

Covid-19 a cestování do zahraničí

Epidemie koronaviru v posledních letech výrazně omezila cestování mezi evropskými zeměmi i dalšími kontinenty. Letos v létě ale většina zemí přistoupila k rozvolnění restrikcí – například pro cesty po Evropské unii již nepotřebujete očkování ani testování na covid.

To platí i pro nejoblíbenější dovolenkový cíl – Chorvatsko. Covid už se neřeší ani v Turecku či Egyptě. Nicméně některé země si zachovaly přísné podmínky vstupu, například do USA smí i nadále vstoupit pouze plně očkovaní turisté.

Aktuální podmínky vstupu do země (říjen 2022)

StátPodmínky vstupu

země EU

bez restrikcí

Tunisko

ukončené očkování, nebo

PCR test ne starší než 48 hodin, nebo

antigenní test ne starší 24 hodin

Egypt

bez restrikcí

Turecko

bez restrikcí

Maroko

bez restrikcí

SAE

ukončené očkování, nebo

PCR test ne starší než 48 hodin, nebo

certifikát o prodělaném onemocnění covid-19 (mezi dnem příjezdu a dnem zotavení uběhl maximálně jeden měsíc)

USA

ukončené očkování

Kanada

bez restrikcí

Mexiko

bez restrikcí

Thajsko

bez restrikcí

Indonésie

ukončené očkování

Srí Lanka

ukončené očkování, nebo

PCR test ne starší než 72 hodin, nebo

antigenní test ne starší než 48 hodin, nebo

jedna dávka vakcíny a prodělaný covid-19 v posledních 6 měsících

Maledivy

bez restrikcí

Vietnam

bez restrikcí

Tanzanie

ukončené očkování, nebo

PCR test ne starší než 72 hodin

JAR

bez restrikcí

Zdroj: webové stránky MZV, 17. 10. 2022

Za ukončené očkování se ve většině zemí považují dvě dávky vakcínou Pfizer-BioNTech, Moderna, Novavax nebo jedna dávka Johnson & Johnson’s Janssen, přičemž od aplikace poslední dávky by měly uběhnout alespoň dva týdny.

Podmínky pro vstup do země se však neustále mění, a proto si před odjezdem vždy ověřte aktuální informace například na webu Ministerstva zahraničních věcí či na velvyslanectví dané země.

Tip: Dejte si pozor na to, že přepravní společnosti si stanovují své vlastní podmínky, a ty se mohou lišit od podmínek pro vstup do země. Může se například stát, že cílová země nevyžaduje testy na covid-19 od očkovaných osob, ale letecká společnost ano.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Očkování nenechávejte na poslední chvíli

Kromě covidu myslete při plánování dovolené i na další onemocnění, které vás mohou na cestách ohrozit. A to zejména před odjezdem do exotických zemí. Některá očkování jsou dokonce povinná a nepustí vás bez nich přes hranice.

V první řadě si zkontrolujte, zda máte v pořádku všechna pravidelná očkování – například proti tetanu. O dalších vhodných očkováních se informujte ve specializovaných centrech očkování a cestovní medicíny, která nabízí poradenství i samotnou aplikaci vakcíny. Některá očkování může zajistit i váš praktický lékař.

S očkováním je potřeba začít v dostatečném předstihu před plánovaným datem odjezdu, jelikož je nutné dodržet odstupy mezi aplikacemi vakcín. Při cestách do tropických zemí začněte řešit očkování ideálně půl roku před odjezdem. Pokud cestujete do méně rizikových zemí, zajímejte se o očkování alespoň s dvouměsíčním předstihem.

Povinná a doporučená očkování pro cesty do zahraničí

Jaká očkování vás nejčastěji čekají před cestou do zahraničí?

 • Žlutá zimnice: Nebezpečné virové onemocnění s vysokou smrtností, které přenáší komáři. Očkování vyžadují povinně některé země střední a jižní Ameriky a Afriky.

 • Virová hepatitida A: Šíří se v zemích s horšími hygienickými podmínkami, ale hojně se vyskytuje i v jižní Evropě. Nakazíte se kontaminovanou vodou, jídlem či dotykem.

 • Virová hepatitida B: Přenáší se zejména krví a pohlavním stykem. V některých zemích s nízkým hygienickým standardem se však můžete nakazit přímo v nemocnici, například při infuzi.

 • Břišní tyfus: Rozšířené onemocnění v tropických a subtropických zemích, a to i těch turistických. K nákaze může dojít pomocí kontaminovaného jídla či nápojů nebo kvůli špatně umytým rukám.

 • Meningokoková onemocnění: Způsobují zánět mozkových blan, který může být smrtelný či způsobit doživotní následky. Přenáší se vzduchem. Do Saudské Arábie je očkování na meningokok povinné.

 • Vzteklina: Nákaza hrozí při pokousání domácím či divokým zvířetem (pes, kočka, opice, netopýr aj.). Očkování chrání proti vzteklině na 100 %. Jinak je nemoc vždy smrtelná, neexistuje na ni léčba, pokud nedojde po nákaze k okamžitému podání několika dávek očkování a séra.

 • Tetanus: K nákaze může dojít při běžném odření či pořezání, spory tetanu se nachází například v půdě. V ČR se očkování proti tetanu podává každých 10–15 let.

 • Klíšťová encefalitida: Šíří ji infikovaná klíšťata. Onemocnění ohrožuje především starší osoby a může být smrtelné. Očkování proti klíšťové encefalitidě se vám bude hodit i v rámci ČR, každoročně se nakazí stovky osob.

 • Chřipka: Rozšířené onemocnění může rizikové skupiny ohrozit i na životě. Očkování proti chřipce chrání před nákazou a nebo vážným průběhem.

 • Japonská encefalitida: Vyskytuje se v jihovýchodní Asii a západním Pacifiku. Nemoc přenáší komáři.


Odborníci v očkovacím centru vám sestaví individuální očkovací plán. Zajímají se o cílovou destinaci, délku pobytu a plánovaný program, způsob cestování, stravování i ubytování. Očkovací plán bere ohledy na váš věk, aktuální zdravotní stav a možné kontraindikace. Po aplikaci vakcíny dostanete mezinárodní očkovací průkaz, který si vezměte na cesty s sebou.

Očkování při cestách do zahraničí - Tabulka

Zdroj: Centrum očkování a cestovní medicíny Avenier

Co když onemocním? Záda vám kryje cestovní pojištění

Ani očkování a dodržování všech doporučení vaše zdraví stoprocentně neochrání. Proto byste si před odjezdem měli sjednat kvalitní cestovní pojištění, které pokryje náklady na léčení, když onemocníte nebo se zraníte.

Při výběru cestovního pojištění se zajímejte o pojistné podmínky. Pozornost věnujte výlukám – mezi ty nejčastější patří požití alkoholu či návykových látek, chronické nemoci a těhotenství či rizikové sporty.

Aby vás cestovní pojištění dobře chránilo, je potřeba zvolit si dostatečné pojistné limity. Doporučuje se minimálně 5 milionů korun pro cesty po Evropě a 10 milionů korun při cestách mimo Evropu.

Víte...

Podle statistik pojišťoven přibývá pojistných událostí a výrazně rostou náklady na ošetření? Například běžné ošetření gastroenteritidy v Egyptě (průjmy, zvracení), kdy vám lékaři podají kapačku pro zavodnění, vyjde až na 800 eur. Pokud byste byli hospitalizovaní nebo museli podstoupit operaci v zahraničí, šplhají se náklady do stovek tisíc až milionů korun.

Cestovní pojištění a covid

Cestovní pojištění covid již standardně zahrnují, nicméně konkrétní podmínky pojišťoven se liší. Například ČSOB pojišťovna, UNIQA a Slavia neposkytují krytí, jestliže k nákaze covidem došlo ve státě, kam Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) nedoporučuje cestovat. Stejnou výluku má i AXA pro varianty cestovního pojištění Reference a Komfort. Sjednáte-li si variantu Excelent, poskytne pojišťovna krytí bez ohledu na stanovisko MZV.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.


Zajímejte se rovněž o podmínky při umístění do karantény – například AXA hradí výlohy v souvislosti s nařízenou karanténou v zahraničí pouze do limitu 15 000 Kč u varianty Komfort, respektive do 30 000 Kč u varianty Excelent, navíc se spoluúčastí 20 procent. Pojišťovna ERGO pak náklady vzniklé v souvislosti s karanténou nehradí vůbec, pokud si nesjednáte speciální připojištění COVID+.

Desatero bezpečného cestování

 1. Zjistěte si všechny důležité informace o cílové destinaci.

 2. Sestavte si plán cesty a zvažte rizika. Větší nebezpečí představují zejména rozvojové země, pobyt ve venkovských oblastech a ubytování nižší kategorie. Cestování do odlehlých regionů mimo dosah zdravotnických zařízení vyžaduje více očkování, větší lékárničku a důkladné poučení lékařem.

 3. Zajistěte si potřebná očkování. S jejich výběrem vám poradí v centru očkování a cestovní medicíny.

 4. Připravte si cestovní lékárničku.

 5. Sjednejte si cestovní pojištění do zahraničí. Pojišťovna za vás uhradí náklady na léčbu, hospitalizaci, případně převoz zpět do ČR, když onemocníte nebo se zraníte.

 6. Myjte si ruce. Nemáte-li k dispozici vodu a mýdlo, použijte dezinfekční prostředek na bázi alkoholu.

 7. Pijte pouze vodu, u níž jste si jistí, že je nezávadná a pitná. Dejte přednost balené vodě nebo si pořiďte filtr. Vyhýbejte se ledu v nápojích, když si nejste jisti jeho původem.

 8. V tropických regionech a oblastech s nízkým hygienickým standardem konzumujte jen bezpečné potraviny podle pravidla šesti O: obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit.

 9. Chraňte se před komáry pomocí repelentů a moskytiér. Volte oděvy s dlouhými rukávy. Do malarických oblastí se vybavte příslušnými léky.

 10. Vyhýbejte se místům s vysokou koncentrací lidí, kde hrozí nákaza kapénkovou cestou. Nehlaďte a nekrmte zvířata – slinami se může přenášet vzteklina.


Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.