Ošetření ruky

Jak vybavit cestovní lékárničku? Nezapomeňte na běžně užívané léky a repelent kupujte až na místě

Chystáte se na hory, dovolenou nebo pracovní cestu? Ať už cestujete po české kotlině nebo vyrážíte za naše hranice, nezapomínejte si s sebou sbalit cestovní lékárničku. V ideálním případě ji vůbec nepoužijete, protože ale neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, může se stát, že za její obsah budete upřímně rádi. Co všechno by měla cestovní lékárnička obsahovat? Máme pro vás praktický seznam.

Co by měla obsahovat každá cestovní lékárnička?

Cestovní lékárnička by v první řadě měla obsahovat léky, které doma běžně užíváte. Nejde jen o antikoncepci nebo léky na vysoký tlak, či alergii, nezapomeňte taky na doplňky stravy nebo třeba antibiotika, které vám lékař předepsal. Pravidelně užívané léky, bez kterých se neobejdete, si také rozdělte na vícero míst a mějte jich dostatečnou zásobu. To pro případ ztráty lékárničky nebo další mimořádné události.

Mezi základní obsah cestovní lékárničky by v současné době měla patřit taky dostatečná zásoba chirurgických roušek, respirátorů (alespoň třídy FFP2), jednorázové rukavice a účinná desinfekce na ruce a povrchy. Zapomenout samozřejmě nesmíte ani na náplasti, obvazy, obinadlo a desinfekci (např. Betadine či Jodisol). Do lékárničky přibalte taky nůžky, pinzetu a zásyp na rány.

Cestovní lékárnička seznam, který se vám bude hodit:

  • Léky proti horečce: Přibalte si nejen léky s obsahem paracetamolu (např. acylpirin, paralen, paramax), ale taky ty, které obsahují ibuprofen (ibalgin, brufen apod.). Pokud cestujete s dětmi, přizpůsobte obsah přípravků proti horečce i pro ně.

  • Kapky do nosu, očí a uší: Přibalte do cestovní lékárničky i nejrůznější kapky pro zvlhčování očí a jejich desinfekci. Nezapomeňte ani na kapky/spreje do nosu, případně desinfekční (nebo antibiotické) spreje do uší.

  • Léky od bolesti: Přibalte si s sebou krabičku Coldrexu nebo jiného horkého nápoje, který vás zbaví prvních příznaků nachlazení nebo chřipky. Nezapomeňte ani na spreje a cucavé pastilky, které pro změnu zastaví bolest v krku.

  • Léky na kašel: Sem patří třeba cucavé pastilky ACC long, nejrůznější kapky a sirupy nejen na suchý, ale také vlhký kašel.

  • Přípravky, které pomůžou se správným zažíváním: Sem patří nejen léky proti průjmu (například živočišné uhlí, endiaron, imodium, smecta apod.), ale taky léky proti zácpě nebo probiotika. Ta byste měli užívat už pár dnů před tím, než se do zahraničí vydáte.

  • Antihistaminika: Léky na alergie je vhodné mít v zahraničí po ruce i v případě, že na alergie netrpíte. Ostré slunce, exotické jídlo a hmyz totiž mohou nadělat ve vašem těle paseku. Sbalte si proto nejen klasické léky (například Zyrtec), ale i nejrůznější gely (Fenistil) nebo kapky, které upotřebíte v případě poštípání hmyzem. Řidiči by si ale na užívání antihistaminik měli dát pozor. Často totiž tyto léky utlumují pozornost, což je za volantem nežádoucí vedlejší jev.

  • Repelenty: Nezapomeňte si s sebou sbalit taky sprej, nebo krém s repelentním účinkem proti hmyzu. Do tropických oblastí a v oblastech s výskytem malárie jsou vhodné přípravky s obsahem DEET alespoň 80 %. Pokud cestujete do exotických destinací, kupujte repelenty až v místě pobytu. Často jsou totiž účinnější, než ty, které pořídíte u nás.

  • Opalovací přípravky: Konkrétní SPF faktor zvolte podle toho, kam cestujete a jaký je fototyp vaší kůže. Obecně platí, že čím světlejší kůži, vlasy a oči máte, tím nižší máte fototyp a tím vyšší ochranný faktor budete potřebovat.

  • Léky proti plísním a infekcím: Nezapomeňte ani na léky proti plísňové infekci nohou (např. ty s obsahem Clotrimazolu), nebo léky, které řeší gynekologické problémy žen.

Pár slov závěrem

Obsah cestovní lékárničky vždy přizpůsobte destinaci, do níž míříte, ale také konkrétním osobám, se kterými se na dovolenou nebo pracovní pobyt vydáváte. S dostatečným předstihem se také informujte o vhodném očkování pro oblast, kde budete vaši dovolenou trávit. Do některých oblastí jsou totiž určitá očkování dokonce povinná a bez nich vás přes hranice nepustí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

  • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
    17. října 2023|Richard Zona
    Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

    Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.