Cestovní pojištění – srovnání cen

Cestovní lékárnička - ošetření

Chystáte se na hory, dovolenou nebo pracovní cestu? Ať už cestujete po české kotlině nebo vyrážíte za naše hranice, nezapomínejte si s sebou sbalit cestovní lékárničku. V ideálním případě ji vůbec nepoužijete, protože ale neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, může se stát, že za její obsah budete upřímně rádi. Co všechno by měla cestovní lékárnička obsahovat? Máme pro vás praktický seznam.

porovnání cestovního pojištění

Co by měla obsahovat každá cestovní lékárnička? 

Cestovní lékárnička by v první řadě měla obsahovat léky, které doma běžně užíváte. Nejde jen o antikoncepci nebo léky na vysoký tlak, či alergii, nezapomeňte taky na doplňky stravy nebo třeba antibiotika, které vám lékař předepsal. Pravidelně užívané léky, bez kterých se neobejdete, si také rozdělte na vícero míst a mějte jich dostatečnou zásobu. To pro případ ztráty lékárničky nebo další mimořádné události. 

Mezi základní obsah cestovní lékárničky by v současné době měla patřit taky dostatečná zásoba chirurgických roušek, respirátorů (alespoň třídy FFP2), jednorázové rukavice a účinná desinfekce na ruce a povrchy. Zapomenout samozřejmě nesmíte ani na náplasti, obvazy, obinadlo a desinfekci (např. Betadine či Jodisol). Do lékárničky přibalte taky nůžky, pinzetu a zásyp na rány. 

Cestovní lékárnička  seznam, který se vám bude hodit: 

  • Léky proti horečce: Přibalte si nejen léky s obsahem paracetamolu (např. acylpirin, paralen, paramax), ale taky ty, které obsahují ibuprofen (ibalgin, brufen apod.). Pokud cestujete s dětmi, přizpůsobte obsah přípravků proti horečce i pro ně.
  • Kapky do nosu, očí a uší: Přibalte do cestovní lékárničky i nejrůznější kapky pro zvlhčování očí a jejich desinfekci. Nezapomeňte ani na kapky/spreje do nosu, případně desinfekční (nebo antibiotické) spreje do uší.
  • Léky od bolesti: Přibalte si s sebou krabičku Coldrexu nebo jiného horkého nápoje, který vás zbaví prvních příznaků nachlazení nebo chřipky. Nezapomeňte ani na spreje a cucavé pastilky, které pro změnu zastaví bolest v krku.  
  • Léky na kašel: Sem patří třeba cucavé pastilky ACC long, nejrůznější kapky a sirupy nejen na suchý, ale také vlhký kašel.
  • Přípravky, které pomůžou se správným zažíváním: Sem patří nejen léky proti průjmu (například živočišné uhlí, endiaron, imodium, smecta apod.), ale taky léky proti zácpě nebo probiotika. Ta byste měli užívat už pár dnů před tím, než se do zahraničí vydáte.
  • Antihistaminika: Léky na alergie je vhodné mít v zahraničí po ruce i v případě, že na alergie netrpíte. Ostré slunce, exotické jídlo a hmyz totiž mohou nadělat ve vašem těle paseku. Sbalte si proto nejen klasické léky (například Zyrtec), ale i nejrůznější gely (Fenistil) nebo kapky, které upotřebíte v případě poštípání hmyzem. Řidiči by si ale na užívání antihistaminik měli dát pozor. Často totiž tyto léky utlumují pozornost, což je za volantem nežádoucí vedlejší jev.
  • Repelenty: Nezapomeňte si s sebou sbalit taky sprej, nebo krém s repelentním účinkem proti hmyzu. Do tropických oblastí a v oblastech s výskytem malárie jsou vhodné přípravky s obsahem DEET alespoň 80 %. Pokud cestujete do exotických destinací, kupujte repelenty až v místě pobytu. Často jsou totiž účinnější, než ty, které pořídíte u nás.
  • Opalovací přípravky: Konkrétní SPF faktor zvolte podle toho, kam cestujete a jaký je fototyp vaší kůže. Obecně platí, že čím světlejší kůži, vlasy a oči máte, tím nižší máte fototyp a tím vyšší ochranný faktor budete potřebovat.
  • Léky proti plísním a infekcím: Nezapomeňte ani na léky proti plísňové infekci nohou (např. ty s obsahem Clotrimazolu), nebo léky, které řeší gynekologické problémy žen.
 

Pár slov závěrem 

Obsah cestovní lékárničky vždy přizpůsobte destinaci, do níž míříte, ale také konkrétním osobám, se kterými se na dovolenou nebo pracovní pobyt vydáváte. S dostatečným předstihem se také informujte o vhodném očkování pro oblast, kde budete vaši dovolenou trávit. Do některých oblastí jsou totiž určitá očkování dokonce povinná a bez nich vás přes hranice nepustí.  

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2