Blog
Cestování
vodáci

Kam vyrazit na vodu?

01. července 2020|Monika Šaríková|

Češi patří mezi vášnivé vodáky, kteří sjíždění řek považují za tradici. I ti méně zkušení, vodou nepolíbení jedinci alespoň jednou za život vyrazí s přáteli na vodu zažít víkend plný zábavy. Které řeky se v Česku sjíždí nejčastěji a které jsou méně známé, ale stojí za to?

Vltava - královna českých vod

Každý správný vodák nejméně jednou sjel Vltavu. Ta nabízí záruku dostatku vody i během suchých měsíců a zábavnou jízdu díky divokým peřejím i četným jezům, na kterých se “cvaknete” jako nic. Vltavu lze sjíždět na kánoích, kajaku i raftech. Jedinou nevýhodu Vltavy je ohromné množství lidí obzvláště tehdy, vyjde-li pěkné slunečné počasí.

Zábava však není pouze na vodě, ale také na souši. Na březích Vltavy leží léty prověřené kempy, kde vodáci tráví noci, opékají buřty na ohních a baví se. Břehy řeky na různých místech obklopují různá občerstvení a restaurace připravené přímo pro vodáky, kteří se zde občerstvují v průběhu “namáhavé” plavby.

Projížďku po Vltavě lze kombinovat s prohlídkou krásných jihočeských měst, jako je Vyšší Brod, Český Krumlov či zříceniny hradu Dívčí kámen.

Porovnat pojištění

Na Sázavě - klidná voda i divoké peřeje

Sázava protéká středočeským krajem a Vysočinou a vedle Vltavy je druhou nejoblíbenější v Česku sjízdnou řekou. Na Sázavě je možné strávit jak krásný jednodenní výlet, tak i týdenní parádní vodáckou dovolenou. Navíc je Sázava vhodná pro zkušené vodáky i začátečníky díky různorodé obtížnosti. Najdete zde táhlé “voleje”, náročnější peřeje i záludné jezy.

Stejně jako na Vltavě se Sázava jezdí na kajaku, kánoi i na raftu. Nejvíce zábavy však nabízí první dva typy lodí. K nejzábavnějším úsekům patří část řeky mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi. Za nejobtížnější úsek je pak považována část mezi Smrčnou a Vilémovicemi zvaná Stvořidla. Pokud vás na vodě zastihne žízeň, vydejte se na návštěvu Ratajského pivovaru.

Berounka - perfektní pro začátečníky

Jste úplný vodák-začátečník a z vody máte spíše “vítr”? Pokud byste si raději vyzkoušeli klidně tekoucí vodu předtím, než vyrazíte na Vltavu či Sázavu s peřejemi, vyberte si středočeskou Berounku. Je to krásná a velmi klidná řeka protékající neobydlenou oblastí, takže zde naberete své první vodácké zkušenosti a přitom si užijete úžasný relax v přírodě.

Ohře - na vodu po celý rok

Západočeská řeka Ohře je sjízdná po celý rok bez ohledu na množství srážek. Sucho zde nemá šanci. Navíc se jedná o klidnější řeku, takže jízdu na vodě zvládnou i méně zkušení vodáci či rodiny s menšími dětmi. U rodin by určitě měl být alespoň jeden zkušenější vodák kvůli bezpečnosti. Pro jednodenní vodu je vhodný úsek mezi Karlovými Vary a hradem Loket, dlouhý příjemných 15 kilometrů.

český krumlov vltava

Otava - opravdová vodácká atmosféra

Pokud si chcete užít klidnou jízdu bez velkého množství turistů-vodáku kolem, vyrazte na Otavu, které není tak turisticky vytížená jako Vltava a Sázava. Protéká západními a jižními Čechami.

Musíte však vychytat správné počasí, kdy řeka hezky teče, ale zase ne moc. Je-li sucho, vody je příliš málo, teče-li naopak vody hodně, spousta jezů je nebezpečná a tudíž nesjízdná.

Chcete-li víkend na vodě propojit i s kulturními zážitky, k návštěvě vybízí největší česká hradní zřícenina Rabí s mohutnou věží a hrad Zvíkov.

Lužnice - jízda pohádkovou krajinou

Jižními Čechami protéká krásná řeka Lužnice, která patří spíše mezi klidnější české vody. Nejoblíbenějším úsekem je část tekoucí mezi Suchdolem a Majdalenou. Klidná voda zde vodákům vůbec nevadí, protože díky ní si mohou vychutnat dechberoucí okolní přírodu.

V okolí řeky se nachází krásná jihočeská města Tábor, Bechyně a pro milovníky adrenalinu je určená náročná ferrata v Bechyni vedoucí těsně nad vodou.

Dyje - romantická jízdu pro zamilované

Moravská řeka Dyje je splavná teprve od roku 2014 a není tedy tak vyhlášená jako jiné české řeky. To z ní dělá ideální řeku pro vodáky, kteří mají rádi pohodovou a klidnou jízdu o samotě nejlépe bez velkých davů vodáků čekajících na jezích.

Na své si zde přijdou samotáři, kteří touží po klidu, ale i zamilované páry vyhledávající romantiku uprostřed přírody. Pokud se na Dyji vydáte, odměnou vám budou úžasná zákoutí kolem řeky i okolní zelené louky a hlavně moravské vinice. Přímo se nabízí užít si večer při ochutnávce kvalitních vín od zdejších mistrů vinařů.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).