vodáci

Kam vyrazit na vodu?

Češi patří mezi vášnivé vodáky, kteří sjíždění řek považují za tradici. I ti méně zkušení, vodou nepolíbení jedinci alespoň jednou za život vyrazí s přáteli na vodu zažít víkend plný zábavy. Které řeky se v Česku sjíždí nejčastěji a které jsou méně známé, ale stojí za to?

Vltava - královna českých vod

Každý správný vodák nejméně jednou sjel Vltavu. Ta nabízí záruku dostatku vody i během suchých měsíců a zábavnou jízdu díky divokým peřejím i četným jezům, na kterých se “cvaknete” jako nic. Vltavu lze sjíždět na kánoích, kajaku i raftech. Jedinou nevýhodu Vltavy je ohromné množství lidí obzvláště tehdy, vyjde-li pěkné slunečné počasí.

Zábava však není pouze na vodě, ale také na souši. Na březích Vltavy leží léty prověřené kempy, kde vodáci tráví noci, opékají buřty na ohních a baví se. Břehy řeky na různých místech obklopují různá občerstvení a restaurace připravené přímo pro vodáky, kteří se zde občerstvují v průběhu “namáhavé” plavby.

Projížďku po Vltavě lze kombinovat s prohlídkou krásných jihočeských měst, jako je Vyšší Brod, Český Krumlov či zříceniny hradu Dívčí kámen.

Na Sázavě - klidná voda i divoké peřeje

Sázava protéká středočeským krajem a Vysočinou a vedle Vltavy je druhou nejoblíbenější v Česku sjízdnou řekou. Na Sázavě je možné strávit jak krásný jednodenní výlet, tak i týdenní parádní vodáckou dovolenou. Navíc je Sázava vhodná pro zkušené vodáky i začátečníky díky různorodé obtížnosti. Najdete zde táhlé “voleje”, náročnější peřeje i záludné jezy.

Stejně jako na Vltavě se Sázava jezdí na kajaku, kánoi i na raftu. Nejvíce zábavy však nabízí první dva typy lodí. K nejzábavnějším úsekům patří část řeky mezi Týncem nad Sázavou a Pikovicemi. Za nejobtížnější úsek je pak považována část mezi Smrčnou a Vilémovicemi zvaná Stvořidla. Pokud vás na vodě zastihne žízeň, vydejte se na návštěvu Ratajského pivovaru.

Berounka - perfektní pro začátečníky

Jste úplný vodák-začátečník a z vody máte spíše “vítr”? Pokud byste si raději vyzkoušeli klidně tekoucí vodu předtím, než vyrazíte na Vltavu či Sázavu s peřejemi, vyberte si středočeskou Berounku. Je to krásná a velmi klidná řeka protékající neobydlenou oblastí, takže zde naberete své první vodácké zkušenosti a přitom si užijete úžasný relax v přírodě.

Ohře - na vodu po celý rok

Západočeská řeka Ohře je sjízdná po celý rok bez ohledu na množství srážek. Sucho zde nemá šanci. Navíc se jedná o klidnější řeku, takže jízdu na vodě zvládnou i méně zkušení vodáci či rodiny s menšími dětmi. U rodin by určitě měl být alespoň jeden zkušenější vodák kvůli bezpečnosti. Pro jednodenní vodu je vhodný úsek mezi Karlovými Vary a hradem Loket, dlouhý příjemných 15 kilometrů.

český krumlov vltava

Otava - opravdová vodácká atmosféra

Pokud si chcete užít klidnou jízdu bez velkého množství turistů-vodáku kolem, vyrazte na Otavu, které není tak turisticky vytížená jako Vltava a Sázava. Protéká západními a jižními Čechami.

Musíte však vychytat správné počasí, kdy řeka hezky teče, ale zase ne moc. Je-li sucho, vody je příliš málo, teče-li naopak vody hodně, spousta jezů je nebezpečná a tudíž nesjízdná.

Chcete-li víkend na vodě propojit i s kulturními zážitky, k návštěvě vybízí největší česká hradní zřícenina Rabí s mohutnou věží a hrad Zvíkov.

Lužnice - jízda pohádkovou krajinou

Jižními Čechami protéká krásná řeka Lužnice, která patří spíše mezi klidnější české vody. Nejoblíbenějším úsekem je část tekoucí mezi Suchdolem a Majdalenou. Klidná voda zde vodákům vůbec nevadí, protože díky ní si mohou vychutnat dechberoucí okolní přírodu.

V okolí řeky se nachází krásná jihočeská města Tábor, Bechyně a pro milovníky adrenalinu je určená náročná ferrata v Bechyni vedoucí těsně nad vodou.

Dyje - romantická jízdu pro zamilované

Moravská řeka Dyje je splavná teprve od roku 2014 a není tedy tak vyhlášená jako jiné české řeky. To z ní dělá ideální řeku pro vodáky, kteří mají rádi pohodovou a klidnou jízdu o samotě nejlépe bez velkých davů vodáků čekajících na jezích.

Na své si zde přijdou samotáři, kteří touží po klidu, ale i zamilované páry vyhledávající romantiku uprostřed přírody. Pokud se na Dyji vydáte, odměnou vám budou úžasná zákoutí kolem řeky i okolní zelené louky a hlavně moravské vinice. Přímo se nabízí užít si večer při ochutnávce kvalitních vín od zdejších mistrů vinařů.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?