Blog
Cestování
Zasněžený les a hora

Vyrazte na hory: 5 destinací, kde vás nečekají zástupy lidí

16. ledna 2020|Monika Šaríková|

Zatímco v létě vyhlášená lyžařská střediska zejí prázdnotou, v zimě se v nich nedá doslova hnout. Fronty jsou na lanovky, na sjezdovkách, v obchodech, v barech i v restauracích, prostě všude. Stále více lidí tak vyhledává méně známá turistická místa nabízející klidnou a příjemnou atmosféru během zimní dovolené na horách.

1. Dovolená na horách pro rodiny s dětmi - rakouské středisko Warth-Schröcken

V údolí Bregenzerwald, které mívá jednu z nejbohatších sněhových nadílek, se nachází hned několik dobře dostupných alpských středisek, mezi nimiž si jistě vyberete to pravé. Mezi horskými vesničkami Warth a Schröcken se pak nachází jedno takové menší s 66 kilometry sjezdovek.

Není to sice moderní a rozsáhlé zimní lyžařské středisko, ale najdete zde pestrou směs sjezdovek vhodných jak pro začátečníky, tak i pro zkušené lyžaře ve spojení s tradiční a přátelskou atmosférou horského střediska. Na své si zde přijdou i milovníci volné jízdy v terénu. Výhodou je propojení s areálem Arlberg, kde je možné využít jeden skipass.

2. Zimní dovolená na horách pro rodiny i zkušené lyžaře - Donnersbachwald v Rakousku

Relativně kousek od známého lyžařského střediska Schladming leží menší areál Donnersbachwald, což je vlastně jeden velký kopec s širokými a dlouhými sjezdovkami o celkové délce 30 kilometrů. Není tu zdaleka taková tlačenice jako ve Schladmingu a to více si návštěvníci na dovolené na horách užívají prostorné sjezdovky, které obsluhují tři sedačkové lanovky.

Celkem je tu sedm hlavních tras, které mají několik variant. Nejoblíbenější jsou členité červené tratě a krásné carvingové tratě. Pro zkušenější lyžaře jsou určené černé tratě a na odvrácené straně kopce se nachází tratě pro freeride. Místní je označují za “malý Arlberg”.

Sjíždění hory na lyžích

3. Sportovně zimní dovolená na horách - Tarvisio v Itálii

Pokud patříte mezi zkušené lyžaře a chcete si užít spíše rychlou a sportovní jízdu, vyrazte na zimní dovolenou na hory do italského střediska Tarvisio. Zde na vás čekají nadprůměrné sportovní tratě rozprostřené kolem vrcholů Monte Lussari a Monte Florianca. Hlavní sjezdovka je široká “dálnice” v obtížnosti červené barvy, takže si jízdu užijí začátečníci i pokročilí.

Lyžařský areál Tarvisio nepatří mezi nejnavštěvovanější alpská střediska, a tak si zde perfektně zalyžujete bez velkých front, a navíc užijete si poklidné horské atmosféry bez nepříjemných davů turistů. Na vrcholu Monte Lussari se kousek od lanovky nachází malebná horská osada s krásnými tradičními restauracemi.

4. Klidná dovolená na horách - Val Cenis, Valfrejus, Valmeinier Valloire nebo La Norma ve Francii

Francouzská Tří údolí patří mezi vyhledávané lokality dovolené na horách. Pokud vás odrazují všudypřítomné zástupy lidí ale i vysoké ceny, zaměřte se na menší střediska ležící v malebném savojském údolí Maurienne. Zde se nachází celkem tři menší areály Val Cenis, La Norma a Valfrejus. Jedná se o relativně mladá a moderní střediska s pěknými penziony, širokými sjezdovkami a příjemnějšími cenami.

Třeba areál Valmeinier Valloire je velké, avšak ne monstrózní horské středisko. Zaujme moderní zástavbou i tím, že se ubytování nachází poblíž sjezdovek a lanovek. Vrcholky okolních hor se nachází ve výšce kolem 2000 m.n.m. a sjezdovky jsou různé náročnosti od lehkých až po obtížné pro velmi zkušené lyžaře.

5. Zimní dovolená ve Švýcarsku - lyžařský areál Lenzerheide

Celkem 155 kilometrů sjezdovek nabízí českými lyžaři (k jejich škodě) opomíjené švýcarské středisko Lenzerheide. Přitom jeho velkou výhodou je i relativně dobrá dostupnost kousek do města Chur. Zdejší areál se vyznačuje pestrou nabídkou přehledných, širokých a dlouhých sjezdovek na jedné straně, tak i členitějšími a strmější tratěmi na straně druhé. Celé zimní středisko Lenzerheide se vyznačuje spíše poklidnější a příjemnější atmosférou.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).