Pojištění na novou cenu

Vlastnit majetek znamená i řadu povinností

Chraňte to, na čem vám záleží

S jakými cenami pojišťovny pracují?

Každá pojistná smlouva je charakterizována mnohými parametry. Jedním z těch nejdůležitějších jsou ale samozřejmě ceny, v nichž pojišťovna poskytuje pojistné plnění při vzniku škodné události. S jakými cenami pojišťovna pracuje?

 • Nová cena: Jde o cenu, za kterou můžeme v daném místě a čase věc stejnou nebo srovnatelnou znovu pořídit jako zcela novou.

 • Časová cena: Jde o vyjádření ceny, kterou měla věc bezprostředně před pojistnou událostí. Stanovuje se z nové ceny věci. Do hry tady ale vstupuje stupeň opotřebení a její z(ne)hodnocení.

 • Obecná cena: Jde o cenu, na kterou může pojistník dosáhnout při prodeji věci v daném čase a místě.

Na jakou cenu vsadit při sjednávání pojištění?

Při sjednávání pojištění majetku volte vždy novou cenu, a to i za cenu poněkud vyššího pojistného, které budete muset pravidelně hradit. Pojišťovny sice dnes už vcelku standardně nabízejí pojištění na nové ceny, výjimky však potvrzují pravidlo, proto je potřeba číst důkladně smlouvy i obchodní podmínky vybrané pojišťovny.

Tip pro vás:

Potřebujete se v nabídkách pojištění majetku bezpečně zorientovat? Využijte našeho praktického online srovnávače!

Praktické příklady

Pokud tápete a nedokážete si představit rozdíl mezi novou, časovou nebo obecnou cenou v praxi, pročtěte si následující příklady, na kterých se pokusíme jednotlivé odchylky přehledně vysvětlit:
 • 1

  Herní PC

  byl zakoupený v roce 2006 za cenu 55 000 Kč a odcizen pak o čtyři roky později. Protože pořizovací ceny elektroniky trvale klesají, je pořizovací cena obdobného PC dnes zhruba 40 000 Kč (nová cena). Časovou cenu zjistíme tak, že od nové ceny odečteme předpokládanou pětiletou životnost (-4 000 Kč za každý rok). Obvyklá cena takového 4 roky starého PC se dnes blíží nule, neboť je na trhu téměř neprodejný.

 • 2

  Motorové vozidlo

  Škoda Octavia se sto tisíci najetými kilometry bylo pořízeno za 519 000 Kč a v roce 2010 bylo při dopravní nehodě totálně zničeno. Dnes lze stejnou Octavii koupit novou za částku 647 900 Kč (nová cena). Podle znaleckého odhadu činí časová cena vozidla vzhledem ke stáří a najetým kilometrům něco málo přes 200 000 Kč. Cena na trhu ojetých vozidel a tedy cena obvyklá pak činí 250 000 Kč.

 • 3

  Kuchyňská linka

  pořízená v roce 2010 v celkové hodnotě 100 000 korun, shořela při požáru v roce 2020. Zcela totožnou kuchyňskou linku dnes již neseženete. Její obdobná varianta stojí 125 000 korun (nová cena). Pro zjištění časové ceny vycházíme z životnosti kuchyňské linky a od nové ceny tedy odečteme za každý rok používání částku 4 000 Kč. Když prověříme trh s opotřebenými věcmi tohoto druhu, zjistíme, že v bazaru podobnou linku seženeme za cca 50 000 korun (cena obvyklá).

Dávejte pozor na podpojištění

Řada pojistníků ve snaze ušetřit na pojistném pojišťuje majetek v ceně obvyklé nebo časové. V případě pojistné události ale obdrží plnění, které ani zdaleka nepokryje náklady na pořízení nové věci.

Problémem může být i situace, kdy do vybavení domácnosti záměrně anebo zcela omylem zapomenete zahrnout dražší položky (typicky sportovní potřeby, šperky, elektroniku, oblečení apod.).

V takovém případě bude domácnost podpojištěná a pojišťovna tak sníží plnění v poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné hodnotě pojištěného majetku. Proto do celkové hodnoty zahrnujte veškeré vybavení i zařízení domácnosti a u pojištění nemovitosti neváhejte využít služeb soudního znalce.

Blog

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.