Pojištění na novou cenu

Vlastnit majetek znamená i řadu povinností

Chraňte to, na čem vám záleží

Spočítat cenu

S jakými cenami pojišťovny pracují?

Každá pojistná smlouva je charakterizována mnohými parametry. Jedním z těch nejdůležitějších jsou ale samozřejmě ceny, v nichž pojišťovna poskytuje pojistné plnění při vzniku škodné události. S jakými cenami pojišťovna pracuje?

 • Nová cena: Jde o cenu, za kterou můžeme v daném místě a čase věc stejnou nebo srovnatelnou znovu pořídit jako zcela novou.

 • Časová cena: Jde o vyjádření ceny, kterou měla věc bezprostředně před pojistnou událostí. Stanovuje se z nové ceny věci. Do hry tady ale vstupuje stupeň opotřebení a její z(ne)hodnocení.

 • Obecná cena: Jde o cenu, na kterou může pojistník dosáhnout při prodeji věci v daném čase a místě.

Na jakou cenu vsadit při sjednávání pojištění?

Při sjednávání pojištění majetku volte vždy novou cenu, a to i za cenu poněkud vyššího pojistného, které budete muset pravidelně hradit. Pojišťovny sice dnes už vcelku standardně nabízejí pojištění na nové ceny, výjimky však potvrzují pravidlo, proto je potřeba číst důkladně smlouvy i obchodní podmínky vybrané pojišťovny.

Tip pro vás:

Potřebujete se v nabídkách pojištění majetku bezpečně zorientovat? Využijte našeho praktického online srovnávače!

Praktické příklady

Pokud tápete a nedokážete si představit rozdíl mezi novou, časovou nebo obecnou cenou v praxi, pročtěte si následující příklady, na kterých se pokusíme jednotlivé odchylky přehledně vysvětlit:
 • 1

  Herní PC

  byl zakoupený v roce 2006 za cenu 55 000 Kč a odcizen pak o čtyři roky později. Protože pořizovací ceny elektroniky trvale klesají, je pořizovací cena obdobného PC dnes zhruba 40 000 Kč (nová cena). Časovou cenu zjistíme tak, že od nové ceny odečteme předpokládanou pětiletou životnost (-4 000 Kč za každý rok). Obvyklá cena takového 4 roky starého PC se dnes blíží nule, neboť je na trhu téměř neprodejný.

 • 2

  Motorové vozidlo

  Škoda Octavia se sto tisíci najetými kilometry bylo pořízeno za 519 000 Kč a v roce 2010 bylo při dopravní nehodě totálně zničeno. Dnes lze stejnou Octavii koupit novou za částku 647 900 Kč (nová cena). Podle znaleckého odhadu činí časová cena vozidla vzhledem ke stáří a najetým kilometrům něco málo přes 200 000 Kč. Cena na trhu ojetých vozidel a tedy cena obvyklá pak činí 250 000 Kč.

 • 3

  Kuchyňská linka

  pořízená v roce 2010 v celkové hodnotě 100 000 korun, shořela při požáru v roce 2020. Zcela totožnou kuchyňskou linku dnes již neseženete. Její obdobná varianta stojí 125 000 korun (nová cena). Pro zjištění časové ceny vycházíme z životnosti kuchyňské linky a od nové ceny tedy odečteme za každý rok používání částku 4 000 Kč. Když prověříme trh s opotřebenými věcmi tohoto druhu, zjistíme, že v bazaru podobnou linku seženeme za cca 50 000 korun (cena obvyklá).

Dávejte pozor na podpojištění

Řada pojistníků ve snaze ušetřit na pojistném pojišťuje majetek v ceně obvyklé nebo časové. V případě pojistné události ale obdrží plnění, které ani zdaleka nepokryje náklady na pořízení nové věci.

Problémem může být i situace, kdy do vybavení domácnosti záměrně anebo zcela omylem zapomenete zahrnout dražší položky (typicky sportovní potřeby, šperky, elektroniku, oblečení apod.).

V takovém případě bude domácnost podpojištěná a pojišťovna tak sníží plnění v poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné hodnotě pojištěného majetku. Proto do celkové hodnoty zahrnujte veškeré vybavení i zařízení domácnosti a u pojištění nemovitosti neváhejte využít služeb soudního znalce.

Blog

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Satelit k televizi
  Dům a domácnost
  25. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

  Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Jana Březinová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.