Zbytek ukradeného kola

Příležitost dělá zloděje! Poradíme, jak se pojistit proti krádeži kola

Věděli jste, že ročně se v Česku ztratí zhruba pět tisíc jízdních kol? Jde samozřejmě o ztráty nahlášené a policii oficiálně oznámené. Ve skutečnosti může být zmíněné číslo mnohonásobně vyšší. Celková škoda nahlášených odcizení se pohybuje každoročně okolo 100 milionů korun! Objasnit se policii přitom podaří asi jen pětinu případů. Proto je dobré myslet na „zadní vrátka“ a sjednat si odpovídající pojištění.

Jak situaci řešit?

Předcházet krádeži pomůže kvalitní zabezpečení, byť málokterý zámek skutečně zručnému zloději odolá. K míře a kvalitě zabezpečení nicméně přihlíží i samotné pojišťovny, případně její likvidátoři, kteří budou škodnou událost řešit. Každá pojišťovna má samozřejmě vlastní podmínky, bez kvalitně zabezpečeného (a zpravidla taky zamknutého) kola ale s největší pravděpodobností nedostanete ani korunu.

Kolo jako samostatná věc nebo součást domácnosti

Pomoci vypořádat se po finanční stránce s krádeží nebo poškozením kola pomůže vhodně zvolené pojištění. V zásadě máte v téhle oblasti dvě možnosti – buď si kolo pojistit v rámci pojištění domácnosti, nebo pro kolo zvolit samostatnou pojistku.

První zmíněný typ pojistky je levnější, má ale jeden háček. Kolo musí být odcizeno doma. Může přitom jít o nebytové prostory, jako je garáž, sklep nebo terasa. Na trhu jsou však nově i pojištění domácnosti, které kryjí i krádež za zdmi domácnosti, třeba typicky u hospody nebo u supermarketu.

Druhým typem je individuální pojištění kola. Tady je potřeba dávat pozor třeba na to, že ne všechny pojišťovny individuální pojištění kola nabízejí. Výhodou je nastavení výše pojistné částky a skutečnost, že pojišťovna uhradí škodu i v případě, kdy vám kolo odcizí mimo bytové prostory. Za uvedené výhody se ale platí. Je proto potřeba počítat s tím, že individuální pojistka je zpravidla dražší.

Náš tip: Pojištění kola lze také sjednat v rámci havarijního pojištění nebo připojištění zavazadel. Krytí v tomto případě platí i pro zničení kola při bouračce.

Co kolo a zahraničí?

Obecně lze konstatovat, že do zahraničí je kvalitní pojistná ochrana pro případ krádeže kola v rámci cestovní pojistky složitější. Řada pojišťoven, které mají ve svém portfoliu cestovní pojištění, sice nabízí (většinou ve vyšších balíčcích) připojištění zavazadel, které se vztahuje i na kolo, vždy je ale potřeba dávat pozor na podmínky a výluky z pojistného plnění.

Ne vždy se totiž může pojištěný dočkat ze strany pojišťovny plnění. Většina pojišťoven totiž bude škodu hradit jen v případě, že kolo bude odcizeno z uzamčeného prostoru – kolárny, hotelového pokoje nebo kufru automobilu. Podstatně méně pojišťoven pak bude platit v případě krádeže z volného prostranství, jako je třeba zmíněné cykloparkoviště.

Pamatujte, že: Podmínkou v těchto případech vždy je, aby bylo kolo připoutáno zámkovým systémem k pevnému předmětu.

Při výběru vhodného cestovního pojištění, v rámci kterého máte kryto i odcizení kola, je nutné věnovat pozornost taky limitům pojistného plnění. Tyto limity se u vyšších pojistných balíčků pohybují zpravidla do 50 000 korun. Pokud si s sebou na cyklovýlet nebo rodinnou dovolenou vezete kolo, které je dražší, je lepší popřemýšlet o individuální pojistce.

Kdo je připraven, není překvapen

Pro všechny, kteří nechtějí být v případě řešení pojistné události nepříjemně překvapeni, je základní poučkou, aby důsledně pročítali pojistné podmínky a věděli, co si za své peníze pořizují.

Pokud budete řešit například odcizení kola venku, je dobré vědět, že pro případ krádeže nebývají většinou kola pojištěna v nočních hodinách (zpravidla mezi 22. a 6. hodinou).

Kolo musí být také v době krádeže připoutáno bezpečnostním zámkem k pevnému bodu, navíc na místě „k tomu určenému“ nebo obvyklému. Aby člověk dokázal, že kolo na takovém místě zabezpečil, je dobré si ho vyfotit – usnadní to jednání s pojišťovnou.

Připoutání kola zámkem

Měli byste vědět: Krádež kola musí být vždy včas ohlášená na policii. Ideálně ihned po krádeži, ale nejpozději do 15 dní.

Důležitá je i tzv. spoluúčast, která může dosahovat 1000 Kč či 10, 20 a v ojedinělých případech i 50 procent z ceny kola. Důležité je sledovat také maximální částku, na kterou bude ochotná pojišťovna kolo pojistit. I tady přirozeně platí, že čím vyšší je pojistná částka, tím vyšší pojistné majitel zaplatí.

Další podmínkou tuzemských pojišťoven je i skutečnost, že pojistné plnění poškozený obdrží pouze za předpokladu, že zloděj musel při krádeži překonat překážku. Co je překážka, je vždy napsané ve smluvních podmínkách v části Zabezpečení, proto je potřeba věnovat této pasáži zvláštní pozornost. Zpravidla může jít o zámek o průměru minimálně 6 milimetrů nebo bezpečnostní lanko.

Jak vybrat dobrou pojistku?

Abyste zmírnili finanční dopady případné krádeže kola, je dobré o jeho pojištění vážně uvažovat a najít tu pojišťovnu, která vám nabídne nejlepší podmínky. To může být občas složité, protože pojišťoven, které tento produkt u nás nabízí, je nespočet.

Proto se vyplatí využít nejrůznějších kalkulaček a online srovnávačů, do kterých zadáte přesné parametry pojistky, na základě kterých se před vámi otevře aktuální nabídka vhodných produktů, doplněná o orientační cenu pojistného i další důležité informace.

Při výběru vhodného pojištění kola ale nesázejte pouze na cenu, pozornost zaměřte zejména na pojistné limity, výluky z pojistného plnění, ale taky podmínky, za kterých bude vybraná pojišťovna poškozenému plnit. Jedině tak získáte jistotu, že jste si sjednali produkt, který vás spolehlivě podrží i v nepříjemných a vypjatých situacích.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

  • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
    17. října 2023|Richard Zona
    Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

    Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

  • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
    11. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

    Nezrušitelné letenky jsou minulostí. Změna termínu letu i zrušení letenky jsou možné. Dejte si pozor na to, že ne každá změna je zdarma. Například u Emirates začíná cena za změnu letenky na 3 700 Kč. Cena se pak mění v závislosti na tarifu, v němž byla letenka zakoupena. A jak to mají ostatní letecké společnosti?

  • Pár sedí nad mapou a ukazuje na Mexiko
    11. října 2023|Petr Pohůdka
    7 rizikových destinací podle MZV

    Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.