Cestovní pojištění – srovnání cen

Ukradené kolo špatně upevněné zámkem

Věděli jste, že ročně se v Česku ztratí zhruba pět tisíc jízdních kol? Jde samozřejmě o ztráty nahlášené a policii oficiálně oznámené. Ve skutečnosti může být zmíněné číslo mnohonásobně vyšší. Celková škoda nahlášených odcizení se pohybuje každoročně okolo 100 milionů korun! Objasnit se policii přitom podaří asi jen pětinu případů. Proto je dobré myslet na „zadní vrátka“ a sjednat si odpovídající pojištění.

Jak situaci řešit?

Předcházet krádeži pomůže kvalitní zabezpečení, byť málokterý zámek skutečně zručnému zloději odolá. K míře a kvalitě zabezpečení nicméně přihlíží i samotné pojišťovny, případně její likvidátoři, kteří budou škodnou událost řešit. Každá pojišťovna má samozřejmě vlastní podmínky, bez kvalitně zabezpečeného (a zpravidla taky zamknutého) kola ale s největší pravděpodobností nedostanete ani korunu.

Kolo jako samostatná věc nebo součást domácnosti

Pomoci vypořádat se po finanční stránce s krádeží nebo poškozením kola pomůže vhodně zvolené pojištění. V zásadě máte v téhle oblasti dvě možnosti – buď si kolo pojistit v rámci pojištění domácnosti, nebo pro kolo zvolit samostatnou pojistku.

První zmíněný typ pojistky je levnější, má ale jeden háček. Kolo musí být odcizeno doma. Může přitom jít o nebytové prostory, jako je garáž, sklep nebo terasa. Na trhu jsou však nově i pojištění domácnosti, které kryjí i krádež za zdmi domácnosti, třeba typicky u hospody nebo u supermarketu.

Druhým typem je individuální pojištění kola. Tady je potřeba dávat pozor třeba na to, že ne všechny pojišťovny individuální pojištění kola nabízejí. Výhodou je nastavení výše pojistné částky a skutečnost, že pojišťovna uhradí škodu i v případě, kdy vám kolo odcizí mimo bytové prostory. Za uvedené výhody se ale platí. Je proto potřeba počítat s tím, že individuální pojistka je zpravidla dražší.

Náš tip: Pojištění kola lze také sjednat v rámci havarijního pojištění nebo připojištění zavazadel. Krytí v tomto případě platí i pro zničení kola při bouračce.

Co kolo a zahraničí?

Obecně lze konstatovat, že do zahraničí je kvalitní pojistná ochrana pro případ krádeže kola v rámci cestovní pojistky složitější. Řada pojišťoven, které mají ve svém portfoliu cestovní pojištění, sice nabízí (většinou ve vyšších balíčcích) připojištění zavazadel, které se vztahuje i na kolo, vždy je ale potřeba dávat pozor na podmínky a výluky z pojistného plnění.

Ne vždy se totiž může pojištěný dočkat ze strany pojišťovny plnění. Většina pojišťoven totiž bude škodu hradit jen v případě, že kolo bude odcizeno z uzamčeného prostoru – kolárny, hotelového pokoje nebo kufru automobilu. Podstatně méně pojišťoven pak bude platit v případě krádeže z volného prostranství, jako je třeba zmíněné cykloparkoviště.

Pamatujte, že: Podmínkou v těchto případech vždy je, aby bylo kolo připoutáno zámkovým systémem k pevnému předmětu.

Při výběru vhodného cestovního pojištění, v rámci kterého máte kryto i odcizení kola, je nutné věnovat pozornost taky limitům pojistného plnění. Tyto limity se u vyšších pojistných balíčků pohybují zpravidla do 50 000 korun. Pokud si s sebou na cyklovýlet nebo rodinnou dovolenou vezete kolo, které je dražší, je lepší popřemýšlet o individuální pojistce.

Kdo je připraven, není překvapen

Pro všechny, kteří nechtějí být v případě řešení pojistné události nepříjemně překvapeni, je základní poučkou, aby důsledně pročítali pojistné podmínky a věděli, co si za své peníze pořizují. 

Pokud budete řešit například odcizení kola venku, je dobré vědět, že pro případ krádeže nebývají většinou kola pojištěna v nočních hodinách (zpravidla mezi 22. a 6. hodinou). 

Kolo musí být také v době krádeže připoutáno bezpečnostním zámkem k pevnému bodu, navíc na místě „k tomu určenému“ nebo obvyklému. Aby člověk dokázal, že kolo na takovém místě zabezpečil, je dobré si ho vyfotit – usnadní to jednání s pojišťovnou.

Ochrana proti krádeži kola

Měli byste vědět: Krádež kola musí být vždy včas ohlášená na policii. Ideálně ihned po krádeži, ale nejpozději do 15 dní.

Důležitá je i tzv. spoluúčast, která může dosahovat 1000 Kč či 10, 20 a v ojedinělých případech i 50 procent z ceny kola. Důležité je sledovat také maximální částku, na kterou bude ochotná pojišťovna kolo pojistit. I tady přirozeně platí, že čím vyšší je pojistná částka, tím vyšší pojistné majitel zaplatí.

Další podmínkou tuzemských pojišťoven je i skutečnost, že pojistné plnění poškozený obdrží pouze za předpokladu, že zloděj musel při krádeži překonat překážku. Co je překážka, je vždy napsané ve smluvních podmínkách v části Zabezpečení, proto je potřeba věnovat této pasáži zvláštní pozornost. Zpravidla může jít o zámek o průměru minimálně 6 milimetrů nebo bezpečnostní lanko.

Jak vybrat dobrou pojistku?

Abyste zmírnili finanční dopady případné krádeže kola, je dobré o jeho pojištění vážně uvažovat a najít tu pojišťovnu, která vám nabídne nejlepší podmínky. To může být občas složité, protože pojišťoven, které tento produkt u nás nabízí, je nespočet.

Proto se vyplatí využít nejrůznějších kalkulaček a online srovnávačů, do kterých zadáte přesné parametry pojistky, na základě kterých se před vámi otevře aktuální nabídka vhodných produktů, doplněná o orientační cenu pojistného i další důležité informace.

Při výběru vhodného pojištění kola ale nesázejte pouze na cenu, pozornost zaměřte zejména na pojistné limity, výluky z pojistného plnění, ale taky podmínky, za kterých bude vybraná pojišťovna poškozenému plnit. Jedině tak získáte jistotu, že jste si sjednali produkt, který vás spolehlivě podrží i v nepříjemných a vypjatých situacích.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Články související s těmito výrazy:

Ročně se v Česku ukradne zhruba 5000 kol! A protože příležitost dělá zloděje, je dobré si sjednat kvalitní pojištění. Víme, jak na to a poradíme i vám!