Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Spoluúčast

Daný pojem je známý hlavně u pojistek, které se týkají toho, kdy chráníme svůj vlastní majetek. Nejznámější je jistě v souvislosti s havarijním pojištěním. Zde, ale i v jiných pojistkách spoluúčast konkrétně definuje to, kolik škody bude hradit pojišťovna a kolik my. Jde tedy konkrétně o podíl na způsobených škodách a hlavně podíl na jejich řešení. V rámci různých pojišťoven, ale i různých pojistek dnes může mít řadu podob.

Jak spoluúčast vypadá?

Nejčastěji je označována jako procentuální hodnota. Ta přesně definuje, kolik procent ze způsobené škody hradí pojištěná osoba a kolik konkrétně již bude hradit pojišťovna. Jsou ale i situace, kdy může být uvedena v konkrétních částkách. Mnohdy jsou to pevně dané sumy, a to jak v podobě minimálních sum které se budou vztahovat k menší škodě, tak může jít i o sumy přesně dané, bez ohledu na výši škody.

Může být i nulová

Každá spoluúčast je sjednávána v rámci pojistné smlouvy. Protože většina pojišťoven umožní i její výběr, může být jak malá, tak může být i menší, stejně jako může docházet k tomu, že může být i nulová. Výše spoluúčasti se poté podepisuje na ceně pojistného. Čím je spoluúčast větší, tím je menší cena pojistky. Stejný princip samozřejmě funguje také naopak, kdy nulová spoluúčast znamená nejdražší pojistku.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová