Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Pojistné plnění

Tímto pojmem je označována částka, kterou získáme v případě pojistné události. Pojistné plnění je tedy stav, kdy nám pojišťovna zašle konkrétní sumu, která odpovídá nejenom způsobené škodě, ale odpovídá také pojistné částce, která byla v rámci smlouvy sepsána a také sjednána. Pojistné plnění je také posledním krokem v celém procesu likvidace pojistné události.

Kdy k pojistnému plnění dochází?

Jedná se o finální fázi toho, kdy je řešena naše pojistná událost. Tu má na starost konkrétní likvidátor, který prověří všechny důvody, které vedly ke vzniku pojistné události a prověří, zda se skutečně tak stala. Následně určí škodu, která bude právě obsahem daného pojistného plnění. Důležité je dodat, že pokud se na škodu pojistka nezaměřuje, nebo jí bylo dosaženo podvodem a ne nahodilou událostí, pojistné plnění neproběhne.

K oprávněné osobě

Pojistné plnění je vyplaceno na účet, nebo třeba i složenkou, a to oprávněné osobě. A to takové, která sjednala a která platí konkrétní pojistku. Jsou ale i situace, kdy může být suma zaslána jinému člověku, a to osobě obmyšlené. Ta může být uvedena v rámci konkrétní pojistné smlouvy. Zasláno může být plnění jak fyzické, tak i právnické osobě, tedy konkrétní firmě.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová