motorka zima

Jak připravit motorku na zimu?

12. 11. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

Kdy motorku zazimovat?

Vhodný čas pro zazimování motorky se každý rok liší. Záleží na počasí. Motorkářská sezóna často končí už v říjnu, ale některé roky se jezdí až do prosince. Určitě nic nezkazíte, když se vrhnete na zazimování motorky, jakmile se objeví první ranní mrazíky.

Jak zazimovat motorku

 • Motorku pořádně umyjte a vysušte.

 • Doplňte všechny provozní kapaliny a palivo.

 • Vyčistěte a promažte řetěz.

 • Vyčistěte a zkontrolujte brzdy.

 • Nahustěte pneumatiky na doporučenou hodnotu.

 • Připojte motorku ke speciální nabíječce nebo akumulátor vyjměte.

 • Motorku zakryjte plachtou a uskladněte v garáži.

1. Motorku důkladně umyjte

Údržba motorky před zimou začíná pečlivým mytím. Nevynechejte špatně dostupná místa, kde se často drží nejvíce špíny. Využijte některý z čisticích přípravků (např. od značky Muc-Off). Na motorku je nastříkáte, necháte chvíli působit a poté opláchnete vodou. Motorku pečlivě vysušte, například vyfoukejte kompresorem, aby nepřístupné spoje nezačaly rezivět. Na leštění si vezměte suchý hadr a leštěnku, která prodlouží životnost laku.

2. Doplňte provozní kapaliny

Před uložením motorky doplňte všechny provozní kapaliny (olej, brzdovou a chladicí kapalinu). Tak nezbyde prostor pro nežádoucí vlhkost. Také benzinová nádrž by měla být úplně plná, jinak může začít rezivět. Natankujte vysokooktanový benzín bez obsahu bioetanolu, který se může při dlouhém stání začít oddělovat.

3. Vyčistěte a promažte řetěz

Nejprve zkontrolujte průvěs řetězu (podle manuálu výrobce) a vyčistěte ho. Vezměte si k ruce čistič na řetězy a malý kartáček. Poté řetěz promažte a přebytečné mazivo otřete.

4. Vyčistěte brzdy

K čištění brzd použijte speciální čistič (např. Muck-Off Disc Brake Cleaner). Nastříkejte brzdiče i brzdové destičky. Zároveň zkontrolujte, v jakém stavu brzdy jsou. U brzdových destiček obvykle uvidíte na brzdné ploše drážku –⁠ když není vidět, je potřeba je vyměnit.

5. Dofoukněte pneumatiky

Pneumatiky dohustěte na doporučenou hodnotu. Poté motorku postavte na hlavní stojan, aby se pneumatiky během zimy nezdeformovaly. Pokud takovou možnost nemáte, alespoň jednou měsíčně s motorkou popojeďte, aby se neotlačovala jen jedna část pneumatik.

6. Vyjměte z motorky akumulátor

Akumulátor z motorky vymontujte a přes zimu ho párkrát dobijte. Případně motorku připojte ke kvalitní nabíječce, která umí udržovat optimální stav nabití. Akumulátor byste měli skladovat v teplotách kolem 15 °C.

7. Uskladněte motorku v garáži

Motorce bude nejlépe v garáži. Zakryjte ji plachtou, ať se na ní zbytečně nepráší a omezí se kondenzace vody. Plachta musí dýchat, proto nikdy nezakrývejte motorku igelitem.

Připojištění k povinnému ručení ochrání proti krádeži

V posledních letech se zloději zaměřují na garáže a sklepy –⁠ láká je drahé zahradní a sportovní vybavení, a tak v bezpečí není ani vaše zazimovaná motorka. Sjednejte si připojištění k povinnému ručení, které kryje riziko odcizení. S naší kalkulačkou si porovnáte nabídky od různých pojišťoven během pár minut.

Vyzkoušejte hotel pro motorky

Nemáte pro svou motorku vlastní garáž? Pak by se vám mohl hodit tzv. hotel pro motorky, který v Česku provozuje nejeden motoservis. Servis motorku před uskladněním vyčistí, ošetří a napojí na speciální nabíječku, díky níž si baterie udrží optimální stav nabití. Opraví také případné poruchy. Váš stroj tak bude mít teplou garáž na zimu, a ještě bude perfektně připraven na novou sezónu. Hotel pro motorky nabízí například v MotoKrálov v Uherském Brodě. Jeden měsíc v hotelu vyjde na 499 Kč, samozřejmostí je zabezpečení a pojištění prostoru.

Jak na bezpečnou jízdu na motorce v zimě

Většina motorkářů ukládá svůj stroj k zimnímu spánku, ale najde se pár nadšenců, kteří se na motorce prohání i v zimě. Nese to s sebou dost rizik, a proto by se do toho měli vrhat jen zkušení motorkáři. V zimě roste pravděpodobnost nehody na motorce hlavně kvůli vlhké a namrzlé vozovce. Celkový počet havárií však klesá, protože na silnici vyráží jen minimum motorkářů. Podle Portálu nehod se v letních měsících motorkáři podílí na cca 6 % nehod, v zimě je to jen kolem 0,3 %.

Jak na bezpečnou jízdu v zimních podmínkách?

 • Nikdy nepřeceňujte sebe ani svůj stroj.

 • Přezujte na zimní pneumatiky.

 • Pořádné oblečení je základ. Myslete na tepelný komfort i reflexní prvky.

 • Svůj stroj po každé jízdě pořádně umyjte a osušte.

S nehodou pomůže havarijní pojištění

V zimě hrozí mnohem více pádů. Na mokré a chladné vozovce vám motorka snadno podklouzne, přestože jezdíte nanejvýš opatrně. Proto se vám bude hodit havarijní pojištění. To pokryje škody na vašem stroji v případě dopravní nehody. Zjistěte, která pojišťovna vám dá nejlepší nabídku.

1. Nepřeceňte své síly

Ať už je vlhko, zima nebo obojí, vyhodnoťte před každou jízdou své dovednosti i možnosti motorky. Třeba slabší skútry se na jízdu mimo město nehodí ani za dobrého počasí, natož v zimě. Ani sebezdatnější motorkář by neměl vyrážet ve vysokých rychlostech na namrzlé a zasněžené silnice.

2. Přezujte na zimní pneumatiky

Přezutí motorky na zimní pneumatiky sice není povinné, ale pokud na motorce budete jezdit celou zimu (např. na skútru do práce), stojí za to si je pořídit. Zimní pneumatiky mají u motorky stejný význam jako u auta –⁠ na vlhké a chladné silnici mají mnohem lepší přilnavost.

3. Správně se oblečte

Při jízdě na motorce se musíte cítit pohodlně. Když promrznete, bude se vám motorka špatně ovládat, což může končit i nehodou. Proto se před zimní jízdou vybavte zatepleným nebo dokonce vyhřívaným oblečením, případně přidejte vrstvu funkčního prádla. Nejdůležitější je udržet v teple prsty –⁠ s tím vám pomohou zateplené vložky do rukavic nebo návleky na řídítka. Na skútr si můžete pořídit také deku.

Na reflexní prvky byste měli myslet celoročně, v zimě je ovšem ještě důležitější. Často bývá pochmurno, brzy se stmívá a řidiči motorkáře na silnicích nečekají. Pokud reflexní prvky nemáte přímo na oblečení, oblečte si alespoň reflexní vestu.

4. Věnujte motorce nadstandardní péči

Po každé zimní jízdě byste motorku měli omýt a usušit. Posypová sůl, štěrk a vlhko jí totiž vůbec nesvědčí. Životnost všech dílů výrazně prodlouží také antikorozní nástřik, který seženete ve formě spreje nebo ho na vaši motorku může nastříkat specializovaná firma.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?