motorka zima

Jak připravit motorku na zimu?

15. 10. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Blíží se zima a motorkářská sezóna pomalu končí. Přečtěte si, jak se o motorku před zimou postarat, ať už ji chcete zazimovat, nebo se na ní plánujete prohánět i přes zimní měsíce.

Zazimovat, nebo nezazimovat?

Ačkoliv se najde pár nadšenců, kteří se na motorce prohání i v zimě, drtivá většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Kromě nepohodlí je k tomu několik dalších dobrých důvodů. Tím hlavním je ochrana vlastního zdraví. Jízda na vlhkém a chladném povrchu je na motorce riskantní a může pěkně zavařit i zkušeným motorkářům. Dalším důvodem k zazimování motorky  je pak ochrana stroje jako takového. Posypová sůl a vlhko dokáže poškodit i auta, motorky jsou ale ještě citlivější. Motorku může poničit také štěrk, který se na některých místech používá společně s posypovou solí.

Jak motorku zazimovat?

Prvním a zásadním krokem je důkladné umytí motorky. Nezapomeňte na špatně dostupná místa, kde se často drží nejvíce špíny. Při čištění těchto míst můžete přijít i na technické nedostatky, které před novou sezónou necháte včas opravit. Péči potřebuje i řetěz, který je třeba umýt a namazat motorovým olejem. Po vyčištění motorky ji pořádně vysušte a ošetřete konzervačním prostředkem.

Postarat se musíte také o akumulátor.  Buď ho z motorky vymontujte a přes zimu ho párkrát dobijte, nebo motorku připojte ke kvalitní nabíječce, která umí udržovat optimální stav nabití. Pneumatiky  dohustěte na doporučenou hodnotu, aby se během zimy nezdeformovaly. Před uložením motorky je třeba  doplnit všechny provozní kapaliny. Benzinová nádrž by měla být úplně plná, protože jí nesvědčí vzduchoprázdno, kvůli kterému může rezivět. 

Motorce bude nejlépe v garáži. Pokud ji musíte nechat venku, zakryjte ji pořádnou plachtou. Počítejte však s tím, že váš stroj bude i pod plachtou dost trpět. Jestliže se na kompletní údržbu necítíte, využijte kvalitní motoservis, který všechny zmíněné kroky zvládne levou zadní. 

Zazimování motorky

 • Motorku pořádně umyjte, vysušte a ošetřete konzervačním přípravkem.

 • Doplňte všechny provozní kapaliny.

 • Nahustěte pneumatiky na doporučenou hodnotu.

 • Připojte motorku ke speciální nabíječce nebo odpojte baterii. Akumulátor skladujte nejlépe v pokojové teplotě a několikrát za zimu ho lehce dobijte.

Vyzkoušejte hotel pro motorky

Nemáte pro svou motorku vlastní garáž? Pak by se vám mohl hodit tzv. hotel pro motorky, který v Česku provozuje nejeden motoservis. Služba kombinuje  profesionální údržbu s uložením motorky  v garáži, kde na vás pod plachtou počká až do jara - chráněná před počasím i prachem. Servis vaši motorku před uskladněním vyčistí, ošetří a napojí na speciální nabíječku, díky které si baterie udrží optimální stav nabití. Opraví také případné poruchy. Váš stroj tak bude perfektně připraven na novou sezónu.

motorka servis

Kdy motorku zazimovat?

Vhodný čas pro zazimování motorky se každý rok liší. Záleží vždy na počasí, které aktuálně panuje. Motorkářská sezóna často končí už v říjnu, ale s postupným oteplováním se čím dál častěji jezdí až do prvních zimních měsíců.

Na co si dát pozor, pokud v zimě chcete jezdit

Naprostým základem pro zimní ježdění jsou zkušenosti. Ne nadarmo si řidičák na motorku můžete dělat pouze během sezóny. Nováčci na vlhké a promrzlé silnice zkrátka nepatří. Pokud se považujete za dostatečně zkušené, neměli byste před cestou opomenout několik důležitých věcí.

Zásady bezpečné jízdy během zimy

 • Nikdy nepřeceňujte sebe ani svůj stroj.

 • Pořádné oblečení je základ. Myslete na tepelný komfort i reflexní prvky.

 • Přezujte na zimní pneumatiky.

 • Svůj stroj po každé jízdě pořádně umyjte a osušte.

Nepřeceňte své síly

Ať už je vlhko, zima nebo obojí, vyhodnoťte před každou jízdou své dovednosti i možnosti své motorky. Nikdo nezvládne jízdu za každého počasí a třeba slabší skútry se na jízdu mimo město nehodí ani za dobrého počasí, natož v zimě. Ani sebezdatnější motorkář by určitě neměl vyrážet na neudržované silnice, na kterých je v zimě bezpečná jízda prakticky nemožná.

Správně se oblečte

Před zimní jízdou sáhněte po zateplených rukavicích, které můžete doplnit o návleky na řídítka. Pod džíny a koženou bundu si vezměte funkční zimní oblečení nebo se rovnou oblékněte do speciálních zimních kousků. Pod helmu si oblečte teplou kuklu a do bot si vezměte teplé ponožky. Na trhu najdete také speciální vyhřívané oblečení, které vás udrží v teple i v nejdrsnějších podmínkách. Na skútr si můžete pořídit také deku.

motorka zadni pneumatika

Na reflexní prvky byste měli myslet celoročně, v zimě je ovšem ještě důležitější. Často bývá pochmurno, brzy se stmívá a řidiči motorkáře na silnicích nečekají. Proto je důležité, být co nejlépe vidět. Pokud reflexní prvky nemáte přímo na oblečení, oblečte si alespoň reflexní vestu.

Přezujte na zimní pneumatiky

Přezutí motorky na zimní pneumatiky  sice není povinné, ale jde v podstatě o mezeru v zákoně. Ten totiž vůbec nepočítá s tím, že by se během zimy na motorce kdokoliv proháněl.  Zimní pneumatiky mají přitom u motorky stejný význam jako u auta - na vlhké a chladné silnici fungují mnohem lépe

Věnujte motorce nadstandardní péči

Po každé zimní jízdě byste motorku měli omýt a usušit.  Posypová sůl, štěrk a vlhko ji totiž vůbec nesvědčí. Životnost všech dílů výrazně prodlouží také antikorozní nástřik, který seženete ve formě spreje nebo ho na vaši motorku může nastříkat specializovaná firma. U motorky tato služba vychází na pár tisíc korun.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.