Jak připravit motorku na zimu?
Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.
Kdy motorku zazimovat?
Vhodný čas pro zazimování motorky se každý rok liší. Záleží na počasí. Motorkářská sezóna často končí už v říjnu, ale některé roky se jezdí až do prosince. Určitě nic nezkazíte, když se vrhnete na zazimování motorky, jakmile se objeví první ranní mrazíky.
Jak zazimovat motorku
Motorku pořádně umyjte a vysušte.
Doplňte všechny provozní kapaliny a palivo.
Vyčistěte a promažte řetěz.
Vyčistěte a zkontrolujte brzdy.
Nahustěte pneumatiky na doporučenou hodnotu.
Připojte motorku ke speciální nabíječce nebo akumulátor vyjměte.
Motorku zakryjte plachtou a uskladněte v garáži.
1. Motorku důkladně umyjte
Údržba motorky před zimou začíná pečlivým mytím. Nevynechejte špatně dostupná místa, kde se často drží nejvíce špíny. Využijte některý z čisticích přípravků (např. od značky Muc-Off). Na motorku je nastříkáte, necháte chvíli působit a poté opláchnete vodou. Motorku pečlivě vysušte, například vyfoukejte kompresorem, aby nepřístupné spoje nezačaly rezivět. Na leštění si vezměte suchý hadr a leštěnku, která prodlouží životnost laku.
2. Doplňte provozní kapaliny
Před uložením motorky doplňte všechny provozní kapaliny (olej, brzdovou a chladicí kapalinu). Tak nezbyde prostor pro nežádoucí vlhkost. Také benzinová nádrž by měla být úplně plná, jinak může začít rezivět. Natankujte vysokooktanový benzín bez obsahu bioetanolu, který se může při dlouhém stání začít oddělovat.
3. Vyčistěte a promažte řetěz
Nejprve zkontrolujte průvěs řetězu (podle manuálu výrobce) a vyčistěte ho. Vezměte si k ruce čistič na řetězy a malý kartáček. Poté řetěz promažte a přebytečné mazivo otřete.
4. Vyčistěte brzdy
K čištění brzd použijte speciální čistič (např. Muck-Off Disc Brake Cleaner). Nastříkejte brzdiče i brzdové destičky. Zároveň zkontrolujte, v jakém stavu brzdy jsou. U brzdových destiček obvykle uvidíte na brzdné ploše drážku – když není vidět, je potřeba je vyměnit.
5. Dofoukněte pneumatiky
Pneumatiky dohustěte na doporučenou hodnotu. Poté motorku postavte na hlavní stojan, aby se pneumatiky během zimy nezdeformovaly. Pokud takovou možnost nemáte, alespoň jednou měsíčně s motorkou popojeďte, aby se neotlačovala jen jedna část pneumatik.
6. Vyjměte z motorky akumulátor
Akumulátor z motorky vymontujte a přes zimu ho párkrát dobijte. Případně motorku připojte ke kvalitní nabíječce, která umí udržovat optimální stav nabití. Akumulátor byste měli skladovat v teplotách kolem 15 °C.
7. Uskladněte motorku v garáži
Motorce bude nejlépe v garáži. Zakryjte ji plachtou, ať se na ní zbytečně nepráší a omezí se kondenzace vody. Plachta musí dýchat, proto nikdy nezakrývejte motorku igelitem.
Připojištění k povinnému ručení ochrání proti krádeži
V posledních letech se zloději zaměřují na garáže a sklepy – láká je drahé zahradní a sportovní vybavení, a tak v bezpečí není ani vaše zazimovaná motorka. Sjednejte si připojištění k povinnému ručení, které kryje riziko odcizení. S naší kalkulačkou si porovnáte nabídky od různých pojišťoven během pár minut.
Vyzkoušejte hotel pro motorky
Nemáte pro svou motorku vlastní garáž? Pak by se vám mohl hodit tzv. hotel pro motorky, který v Česku provozuje nejeden motoservis. Servis motorku před uskladněním vyčistí, ošetří a napojí na speciální nabíječku, díky níž si baterie udrží optimální stav nabití. Opraví také případné poruchy. Váš stroj tak bude mít teplou garáž na zimu, a ještě bude perfektně připraven na novou sezónu. Hotel pro motorky nabízí například v MotoKrálov v Uherském Brodě. Jeden měsíc v hotelu vyjde na 499 Kč, samozřejmostí je zabezpečení a pojištění prostoru.
Jak na bezpečnou jízdu na motorce v zimě
Většina motorkářů ukládá svůj stroj k zimnímu spánku, ale najde se pár nadšenců, kteří se na motorce prohání i v zimě. Nese to s sebou dost rizik, a proto by se do toho měli vrhat jen zkušení motorkáři. V zimě roste pravděpodobnost nehody na motorce hlavně kvůli vlhké a namrzlé vozovce. Celkový počet havárií však klesá, protože na silnici vyráží jen minimum motorkářů. Podle Portálu nehod se v letních měsících motorkáři podílí na cca 6 % nehod, v zimě je to jen kolem 0,3 %.
Jak na bezpečnou jízdu v zimních podmínkách?
Nikdy nepřeceňujte sebe ani svůj stroj.
Přezujte na zimní pneumatiky.
Pořádné oblečení je základ. Myslete na tepelný komfort i reflexní prvky.
Svůj stroj po každé jízdě pořádně umyjte a osušte.
S nehodou pomůže havarijní pojištění
V zimě hrozí mnohem více pádů. Na mokré a chladné vozovce vám motorka snadno podklouzne, přestože jezdíte nanejvýš opatrně. Proto se vám bude hodit havarijní pojištění. To pokryje škody na vašem stroji v případě dopravní nehody. Zjistěte, která pojišťovna vám dá nejlepší nabídku.
1. Nepřeceňte své síly
Ať už je vlhko, zima nebo obojí, vyhodnoťte před každou jízdou své dovednosti i možnosti motorky. Třeba slabší skútry se na jízdu mimo město nehodí ani za dobrého počasí, natož v zimě. Ani sebezdatnější motorkář by neměl vyrážet ve vysokých rychlostech na namrzlé a zasněžené silnice.
2. Přezujte na zimní pneumatiky
Přezutí motorky na zimní pneumatiky sice není povinné, ale pokud na motorce budete jezdit celou zimu (např. na skútru do práce), stojí za to si je pořídit. Zimní pneumatiky mají u motorky stejný význam jako u auta – na vlhké a chladné silnici mají mnohem lepší přilnavost.
3. Správně se oblečte
Při jízdě na motorce se musíte cítit pohodlně. Když promrznete, bude se vám motorka špatně ovládat, což může končit i nehodou. Proto se před zimní jízdou vybavte zatepleným nebo dokonce vyhřívaným oblečením, případně přidejte vrstvu funkčního prádla. Nejdůležitější je udržet v teple prsty – s tím vám pomohou zateplené vložky do rukavic nebo návleky na řídítka. Na skútr si můžete pořídit také deku.
Na reflexní prvky byste měli myslet celoročně, v zimě je ovšem ještě důležitější. Často bývá pochmurno, brzy se stmívá a řidiči motorkáře na silnicích nečekají. Pokud reflexní prvky nemáte přímo na oblečení, oblečte si alespoň reflexní vestu.
4. Věnujte motorce nadstandardní péči
Po každé zimní jízdě byste motorku měli omýt a usušit. Posypová sůl, štěrk a vlhko jí totiž vůbec nesvědčí. Životnost všech dílů výrazně prodlouží také antikorozní nástřik, který seženete ve formě spreje nebo ho na vaši motorku může nastříkat specializovaná firma.