motorka zima

Jak připravit motorku na zimu?

12. 11. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

Kdy motorku zazimovat?

Vhodný čas pro zazimování motorky se každý rok liší. Záleží na počasí. Motorkářská sezóna často končí už v říjnu, ale některé roky se jezdí až do prosince. Určitě nic nezkazíte, když se vrhnete na zazimování motorky, jakmile se objeví první ranní mrazíky.

Jak zazimovat motorku

 • Motorku pořádně umyjte a vysušte.

 • Doplňte všechny provozní kapaliny a palivo.

 • Vyčistěte a promažte řetěz.

 • Vyčistěte a zkontrolujte brzdy.

 • Nahustěte pneumatiky na doporučenou hodnotu.

 • Připojte motorku ke speciální nabíječce nebo akumulátor vyjměte.

 • Motorku zakryjte plachtou a uskladněte v garáži.

1. Motorku důkladně umyjte

Údržba motorky před zimou začíná pečlivým mytím. Nevynechejte špatně dostupná místa, kde se často drží nejvíce špíny. Využijte některý z čisticích přípravků (např. od značky Muc-Off). Na motorku je nastříkáte, necháte chvíli působit a poté opláchnete vodou. Motorku pečlivě vysušte, například vyfoukejte kompresorem, aby nepřístupné spoje nezačaly rezivět. Na leštění si vezměte suchý hadr a leštěnku, která prodlouží životnost laku.

2. Doplňte provozní kapaliny

Před uložením motorky doplňte všechny provozní kapaliny (olej, brzdovou a chladicí kapalinu). Tak nezbyde prostor pro nežádoucí vlhkost. Také benzinová nádrž by měla být úplně plná, jinak může začít rezivět. Natankujte vysokooktanový benzín bez obsahu bioetanolu, který se může při dlouhém stání začít oddělovat.

3. Vyčistěte a promažte řetěz

Nejprve zkontrolujte průvěs řetězu (podle manuálu výrobce) a vyčistěte ho. Vezměte si k ruce čistič na řetězy a malý kartáček. Poté řetěz promažte a přebytečné mazivo otřete.

4. Vyčistěte brzdy

K čištění brzd použijte speciální čistič (např. Muck-Off Disc Brake Cleaner). Nastříkejte brzdiče i brzdové destičky. Zároveň zkontrolujte, v jakém stavu brzdy jsou. U brzdových destiček obvykle uvidíte na brzdné ploše drážku –⁠ když není vidět, je potřeba je vyměnit.

5. Dofoukněte pneumatiky

Pneumatiky dohustěte na doporučenou hodnotu. Poté motorku postavte na hlavní stojan, aby se pneumatiky během zimy nezdeformovaly. Pokud takovou možnost nemáte, alespoň jednou měsíčně s motorkou popojeďte, aby se neotlačovala jen jedna část pneumatik.

6. Vyjměte z motorky akumulátor

Akumulátor z motorky vymontujte a přes zimu ho párkrát dobijte. Případně motorku připojte ke kvalitní nabíječce, která umí udržovat optimální stav nabití. Akumulátor byste měli skladovat v teplotách kolem 15 °C.

7. Uskladněte motorku v garáži

Motorce bude nejlépe v garáži. Zakryjte ji plachtou, ať se na ní zbytečně nepráší a omezí se kondenzace vody. Plachta musí dýchat, proto nikdy nezakrývejte motorku igelitem.

Připojištění k povinnému ručení ochrání proti krádeži

V posledních letech se zloději zaměřují na garáže a sklepy –⁠ láká je drahé zahradní a sportovní vybavení, a tak v bezpečí není ani vaše zazimovaná motorka. Sjednejte si připojištění k povinnému ručení, které kryje riziko odcizení. S naší kalkulačkou si porovnáte nabídky od různých pojišťoven během pár minut.

Vyzkoušejte hotel pro motorky

Nemáte pro svou motorku vlastní garáž? Pak by se vám mohl hodit tzv. hotel pro motorky, který v Česku provozuje nejeden motoservis. Servis motorku před uskladněním vyčistí, ošetří a napojí na speciální nabíječku, díky níž si baterie udrží optimální stav nabití. Opraví také případné poruchy. Váš stroj tak bude mít teplou garáž na zimu, a ještě bude perfektně připraven na novou sezónu. Hotel pro motorky nabízí například v MotoKrálov v Uherském Brodě. Jeden měsíc v hotelu vyjde na 499 Kč, samozřejmostí je zabezpečení a pojištění prostoru.

Jak na bezpečnou jízdu na motorce v zimě

Většina motorkářů ukládá svůj stroj k zimnímu spánku, ale najde se pár nadšenců, kteří se na motorce prohání i v zimě. Nese to s sebou dost rizik, a proto by se do toho měli vrhat jen zkušení motorkáři. V zimě roste pravděpodobnost nehody na motorce hlavně kvůli vlhké a namrzlé vozovce. Celkový počet havárií však klesá, protože na silnici vyráží jen minimum motorkářů. Podle Portálu nehod se v letních měsících motorkáři podílí na cca 6 % nehod, v zimě je to jen kolem 0,3 %.

Jak na bezpečnou jízdu v zimních podmínkách?

 • Nikdy nepřeceňujte sebe ani svůj stroj.

 • Přezujte na zimní pneumatiky.

 • Pořádné oblečení je základ. Myslete na tepelný komfort i reflexní prvky.

 • Svůj stroj po každé jízdě pořádně umyjte a osušte.

S nehodou pomůže havarijní pojištění

V zimě hrozí mnohem více pádů. Na mokré a chladné vozovce vám motorka snadno podklouzne, přestože jezdíte nanejvýš opatrně. Proto se vám bude hodit havarijní pojištění. To pokryje škody na vašem stroji v případě dopravní nehody. Zjistěte, která pojišťovna vám dá nejlepší nabídku.

1. Nepřeceňte své síly

Ať už je vlhko, zima nebo obojí, vyhodnoťte před každou jízdou své dovednosti i možnosti motorky. Třeba slabší skútry se na jízdu mimo město nehodí ani za dobrého počasí, natož v zimě. Ani sebezdatnější motorkář by neměl vyrážet ve vysokých rychlostech na namrzlé a zasněžené silnice.

2. Přezujte na zimní pneumatiky

Přezutí motorky na zimní pneumatiky sice není povinné, ale pokud na motorce budete jezdit celou zimu (např. na skútru do práce), stojí za to si je pořídit. Zimní pneumatiky mají u motorky stejný význam jako u auta –⁠ na vlhké a chladné silnici mají mnohem lepší přilnavost.

3. Správně se oblečte

Při jízdě na motorce se musíte cítit pohodlně. Když promrznete, bude se vám motorka špatně ovládat, což může končit i nehodou. Proto se před zimní jízdou vybavte zatepleným nebo dokonce vyhřívaným oblečením, případně přidejte vrstvu funkčního prádla. Nejdůležitější je udržet v teple prsty –⁠ s tím vám pomohou zateplené vložky do rukavic nebo návleky na řídítka. Na skútr si můžete pořídit také deku.

Na reflexní prvky byste měli myslet celoročně, v zimě je ovšem ještě důležitější. Často bývá pochmurno, brzy se stmívá a řidiči motorkáře na silnicích nečekají. Pokud reflexní prvky nemáte přímo na oblečení, oblečte si alespoň reflexní vestu.

4. Věnujte motorce nadstandardní péči

Po každé zimní jízdě byste motorku měli omýt a usušit. Posypová sůl, štěrk a vlhko jí totiž vůbec nesvědčí. Životnost všech dílů výrazně prodlouží také antikorozní nástřik, který seženete ve formě spreje nebo ho na vaši motorku může nastříkat specializovaná firma.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.