Blog
Pojištění vozu
motorka zima

Jak připravit motorku na zimu?

15. října 2021|Marek Drahorád|

Blíží se zima a motorkářská sezóna pomalu končí. Přečtěte si, jak se o motorku před zimou postarat, ať už ji chcete zazimovat, nebo se na ní plánujete prohánět i přes zimní měsíce.

Porovnat povinné ručení

Zazimovat, nebo nezazimovat?

Ačkoliv se najde pár nadšenců, kteří se na motorce prohání i v zimě, drtivá většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Kromě nepohodlí je k tomu několik dalších dobrých důvodů. Tím hlavním je ochrana vlastního zdraví. Jízda na vlhkém a chladném povrchu je na motorce riskantní a může pěkně zavařit i zkušeným motorkářům. Dalším důvodem k zazimování motorky  je pak ochrana stroje jako takového. Posypová sůl a vlhko dokáže poškodit i auta, motorky jsou ale ještě citlivější. Motorku může poničit také štěrk, který se na některých místech používá společně s posypovou solí.

Jak motorku zazimovat?

Prvním a zásadním krokem je důkladné umytí motorky. Nezapomeňte na špatně dostupná místa, kde se často drží nejvíce špíny. Při čištění těchto míst můžete přijít i na technické nedostatky, které před novou sezónou necháte včas opravit. Péči potřebuje i řetěz, který je třeba umýt a namazat motorovým olejem. Po vyčištění motorky ji pořádně vysušte a ošetřete konzervačním prostředkem.

Postarat se musíte také o akumulátor.  Buď ho z motorky vymontujte a přes zimu ho párkrát dobijte, nebo motorku připojte ke kvalitní nabíječce, která umí udržovat optimální stav nabití. Pneumatiky  dohustěte na doporučenou hodnotu, aby se během zimy nezdeformovaly. Před uložením motorky je třeba  doplnit všechny provozní kapaliny. Benzinová nádrž by měla být úplně plná, protože jí nesvědčí vzduchoprázdno, kvůli kterému může rezivět. 

Motorce bude nejlépe v garáži. Pokud ji musíte nechat venku, zakryjte ji pořádnou plachtou. Počítejte však s tím, že váš stroj bude i pod plachtou dost trpět. Jestliže se na kompletní údržbu necítíte, využijte kvalitní motoservis, který všechny zmíněné kroky zvládne levou zadní. 

Zazimování motorky

  • Motorku pořádně umyjte, vysušte a ošetřete konzervačním přípravkem.

  • Doplňte všechny provozní kapaliny.

  • Nahustěte pneumatiky na doporučenou hodnotu.

  • Připojte motorku ke speciální nabíječce nebo odpojte baterii. Akumulátor skladujte nejlépe v pokojové teplotě a několikrát za zimu ho lehce dobijte.

Vyzkoušejte hotel pro motorky

Nemáte pro svou motorku vlastní garáž? Pak by se vám mohl hodit tzv. hotel pro motorky, který v Česku provozuje nejeden motoservis. Služba kombinuje  profesionální údržbu s uložením motorky  v garáži, kde na vás pod plachtou počká až do jara - chráněná před počasím i prachem. Servis vaši motorku před uskladněním vyčistí, ošetří a napojí na speciální nabíječku, díky které si baterie udrží optimální stav nabití. Opraví také případné poruchy. Váš stroj tak bude perfektně připraven na novou sezónu.

motorka servis

Kdy motorku zazimovat?

Vhodný čas pro zazimování motorky se každý rok liší. Záleží vždy na počasí, které aktuálně panuje. Motorkářská sezóna často končí už v říjnu, ale s postupným oteplováním se čím dál častěji jezdí až do prvních zimních měsíců.

Na co si dát pozor, pokud v zimě chcete jezdit

Naprostým základem pro zimní ježdění jsou zkušenosti. Ne nadarmo si řidičák na motorku můžete dělat pouze během sezóny. Nováčci na vlhké a promrzlé silnice zkrátka nepatří. Pokud se považujete za dostatečně zkušené, neměli byste před cestou opomenout několik důležitých věcí.

Zásady bezpečné jízdy během zimy

  • Nikdy nepřeceňujte sebe ani svůj stroj.

  • Pořádné oblečení je základ. Myslete na tepelný komfort i reflexní prvky.

  • Přezujte na zimní pneumatiky.

  • Svůj stroj po každé jízdě pořádně umyjte a osušte.

Nepřeceňte své síly

Ať už je vlhko, zima nebo obojí, vyhodnoťte před každou jízdou své dovednosti i možnosti své motorky. Nikdo nezvládne jízdu za každého počasí a třeba slabší skútry se na jízdu mimo město nehodí ani za dobrého počasí, natož v zimě. Ani sebezdatnější motorkář by určitě neměl vyrážet na neudržované silnice, na kterých je v zimě bezpečná jízda prakticky nemožná.

Správně se oblečte

Před zimní jízdou sáhněte po zateplených rukavicích, které můžete doplnit o návleky na řídítka. Pod džíny a koženou bundu si vezměte funkční zimní oblečení nebo se rovnou oblékněte do speciálních zimních kousků. Pod helmu si oblečte teplou kuklu a do bot si vezměte teplé ponožky. Na trhu najdete také speciální vyhřívané oblečení, které vás udrží v teple i v nejdrsnějších podmínkách. Na skútr si můžete pořídit také deku.

motorka zadni pneumatika

Na reflexní prvky byste měli myslet celoročně, v zimě je ovšem ještě důležitější. Často bývá pochmurno, brzy se stmívá a řidiči motorkáře na silnicích nečekají. Proto je důležité, být co nejlépe vidět. Pokud reflexní prvky nemáte přímo na oblečení, oblečte si alespoň reflexní vestu.

Přezujte na zimní pneumatiky

Přezutí motorky na zimní pneumatiky  sice není povinné, ale jde v podstatě o mezeru v zákoně. Ten totiž vůbec nepočítá s tím, že by se během zimy na motorce kdokoliv proháněl.  Zimní pneumatiky mají přitom u motorky stejný význam jako u auta - na vlhké a chladné silnici fungují mnohem lépe

Věnujte motorce nadstandardní péči

Po každé zimní jízdě byste motorku měli omýt a usušit.  Posypová sůl, štěrk a vlhko ji totiž vůbec nesvědčí. Životnost všech dílů výrazně prodlouží také antikorozní nástřik, který seženete ve formě spreje nebo ho na vaši motorku může nastříkat specializovaná firma. U motorky tato služba vychází na pár tisíc korun.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).