Přezutí pneumatik v servisu

Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

5. 10. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?

Povinnost zimních pneumatik stanovuje zákon

Rádi byste využívali letní pneumatiky v zimě? Nejenže ohrožujete sebe a další účastníky silničního provozu, ale také se můžete dostat do problémů se zákonem. Podle zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích musí řidiči v období od 1. listopadu do 31. března používat zimní pneumatiky v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Anebo se dá vzhledem k počasí předpokládat, že tato situace při jízdě nastane.

Povinnost zimních pneumatik se vztahuje na vozidla kategorie M a N, tedy motorová vozidla s alespoň čtyřmi koly, která jsou určená k přepravě osob nebo nákladu. Mimo zmíněné období zimní pneumatiky sice mít nemusíte, ale v zájmu bezpečnosti je lepší řídit se spíše aktuálními podmínkami a ne pouhým kalendářem. Dopravní experti proto doporučují využívání zimní pneumatiky v době, kdy se teploty dlouhodobě pohybují pod 7 °C.

dopravní značka zimní gumy
Věděli jste?

V horských oblastech narazíte na dopravní značku C 15a „Zimní výbava“. Jde o modrou kulatou značku s autem a bílou vločkou.

V úsecích označených touto značkou musíte jezdit na zimních pneumatikách po celý rok – neudává-li dodatková ⁠tabulka jinak.

Jaká platí pravidla pro sousední země?

Cestujete do zahraničí? Pak si nezapomeňte zjistit, jak k zimním pneumatikám přistupují tamní zákony.

 • Na Slovensku musíte mít zimní pneumatiky vždy, když je na vozovce námraza, sníh či led. Pro nákladní vozidla platí od 15. listopadu do 31. března povinnost zimních pneumatik bez ohledu na aktuální počasí.

 • V Rakousku nesmíte v případě ledu, sněhu či námrazy vyjet bez zimních pneumatik od 1. listopadu do 15. dubna.

 • Němci pro zimní pneumatiky nestanovují žádné časové období, ale za nepříznivých podmínek jsou povinné.

 • V Polsku je používání zimních pneumatik pouze doporučené.

Havarijní pojištění pro větší pocit bezpečí

Zima je z hlediska dopravních nehod mnohem rizikovější než léto. Proto není od věci si kromě povinného ručení sjednat také havarijní pojištění, které kryje případné škody na vašem vozidle – zpravidla po celé Evropě. Nejvýhodnější havarijko si během pár minut srovnáte a sjednáte v naší online kalkulačce.

Rozdíly: Hloubka dezénu pneumatik a použitá směs

K přezouvání pneumatik na zimní by vás neměly motivovat jen zákony, ale hlavně bezpečnost. Letní pneumatiky v zimě totiž výrazně zaostávají z pohledu jízdních vlastností. Zimní modely se vyrábí z měkčí směsi a při nižších teplotách vám zajistí vyšší přilnavost k vozovce. V praxi to pro vás znamená především větší stabilitu automobilu v zatáčkách a kratší brzdnou dráhu.

Zimní pneumatiky mají hlubší dezén (vzorek) s více drážkami. Zvládnou od kol odvést více vody a efektivněji tak zabraňují aquaplaningu – ztrátě přilnavosti pneumatiky vlivem vody. Mnohem lépe proto poslouží na mokré silnici. Hluboký dezén zároveň vytváří dutiny pro sníh. Udusaný sníh na zasněžené silnici podpoří přilnavost a přenos síly z kol na vozovku. Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik činí 4 mm. Pro letní pneumatiky je hranice stanovena na 1,6 mm.

Alternativu představují celoroční pneumatiky, díky kterým se vyhnete přezouvání. Celoroční pneumatiky se svojí konstrukcí blíží spíše zimním modelům. Dají se tedy použít i v období, kdy platí povinnost zimních pneumatik – pokud mají požadovanou hloubkou dezénu. V extrémních podmínkách (letních i zimních) jsou ale jízdní vlastnosti celoročních pneumatik kompromisní. Navíc se příliš nehodí pro dynamickou jízdu.

Věděli jste?

Jaká hrozí pokuta?

Pokud v předepsaném období nedodržíte povinnost zimních pneumatik, hrozí vám pokuta až 2 000 Kč. Do bodového systému se tento dopravní přestupek nepromítá.

Hlavní odlišnosti zimních pneumatik

 • Měkčí směs pro vyšší přilnavost v nižších teplotách

 • Hlubší dezén pro lepší jízdu v dešti a na sněhu

 • Více drážek pro rychlejší odvod vody

Životnost zimních pneumatik

Zimní pneumatiky vám pochopitelně nevydrží věčně a po určité době byste si měli pořídit novou sadu. Směrodatná je v tomto ohledu jednak zákonem stanovená hloubka dezénu (4 mm) a také celkové stáří pneumatik. Výrobci obvykle doporučují každoroční odbornou kontrolu pneumatik po 5 letech provozu.

Maximální doba životnosti se standardně uvádí 10 let od výroby pneumatik. Poté byste je měli vyměnit i v případě, že nejeví známky opotřebení. Pneumatiky totiž časem ztrácí své vlastnosti. Obecně můžete počítat s tím, že zimní pneumatiky vydrží zhruba 40–60 tisíc km.

Jak prodloužit životnost pneumatik

Životnost pneumatik prodloužíte adekvátní péčí. Pneumatiky se v závislosti na umístění opotřebovávají jiným tempem – nejrychleji na hnací nápravě. Proto je vhodné po ujetí zhruba 8–10 tisíc km provést rotaci pneumatik z přední nápravy na zadní nebo z jedné strany na druhou. V zimním období věnujte zvýšenou pozornost také kontrole tlaku v pneumatikách. Ta by měla proběhnout ideálně každý týden. Nesprávná hodnota tlaku je jednou z hlavních příčin kratší životnosti pneumatik.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.