Přezutí pneumatik v servisu

Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

5. 10. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?

Povinnost zimních pneumatik stanovuje zákon

Rádi byste využívali letní pneumatiky v zimě? Nejenže ohrožujete sebe a další účastníky silničního provozu, ale také se můžete dostat do problémů se zákonem. Podle zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích musí řidiči v období od 1. listopadu do 31. března používat zimní pneumatiky v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. Anebo se dá vzhledem k počasí předpokládat, že tato situace při jízdě nastane.

Povinnost zimních pneumatik se vztahuje na vozidla kategorie M a N, tedy motorová vozidla s alespoň čtyřmi koly, která jsou určená k přepravě osob nebo nákladu. Mimo zmíněné období zimní pneumatiky sice mít nemusíte, ale v zájmu bezpečnosti je lepší řídit se spíše aktuálními podmínkami a ne pouhým kalendářem. Dopravní experti proto doporučují využívání zimní pneumatiky v době, kdy se teploty dlouhodobě pohybují pod 7 °C.

dopravní značka zimní gumy
Věděli jste?

V horských oblastech narazíte na dopravní značku C 15a „Zimní výbava“. Jde o modrou kulatou značku s autem a bílou vločkou.

V úsecích označených touto značkou musíte jezdit na zimních pneumatikách po celý rok – neudává-li dodatková ⁠tabulka jinak.

Jaká platí pravidla pro sousední země?

Cestujete do zahraničí? Pak si nezapomeňte zjistit, jak k zimním pneumatikám přistupují tamní zákony.

 • Na Slovensku musíte mít zimní pneumatiky vždy, když je na vozovce námraza, sníh či led. Pro nákladní vozidla platí od 15. listopadu do 31. března povinnost zimních pneumatik bez ohledu na aktuální počasí.

 • V Rakousku nesmíte v případě ledu, sněhu či námrazy vyjet bez zimních pneumatik od 1. listopadu do 15. dubna.

 • Němci pro zimní pneumatiky nestanovují žádné časové období, ale za nepříznivých podmínek jsou povinné.

 • V Polsku je používání zimních pneumatik pouze doporučené.

Havarijní pojištění pro větší pocit bezpečí

Zima je z hlediska dopravních nehod mnohem rizikovější než léto. Proto není od věci si kromě povinného ručení sjednat také havarijní pojištění, které kryje případné škody na vašem vozidle – zpravidla po celé Evropě. Nejvýhodnější havarijko si během pár minut srovnáte a sjednáte v naší online kalkulačce.

Rozdíly: Hloubka dezénu pneumatik a použitá směs

K přezouvání pneumatik na zimní by vás neměly motivovat jen zákony, ale hlavně bezpečnost. Letní pneumatiky v zimě totiž výrazně zaostávají z pohledu jízdních vlastností. Zimní modely se vyrábí z měkčí směsi a při nižších teplotách vám zajistí vyšší přilnavost k vozovce. V praxi to pro vás znamená především větší stabilitu automobilu v zatáčkách a kratší brzdnou dráhu.

Zimní pneumatiky mají hlubší dezén (vzorek) s více drážkami. Zvládnou od kol odvést více vody a efektivněji tak zabraňují aquaplaningu – ztrátě přilnavosti pneumatiky vlivem vody. Mnohem lépe proto poslouží na mokré silnici. Hluboký dezén zároveň vytváří dutiny pro sníh. Udusaný sníh na zasněžené silnici podpoří přilnavost a přenos síly z kol na vozovku. Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik činí 4 mm. Pro letní pneumatiky je hranice stanovena na 1,6 mm.

Alternativu představují celoroční pneumatiky, díky kterým se vyhnete přezouvání. Celoroční pneumatiky se svojí konstrukcí blíží spíše zimním modelům. Dají se tedy použít i v období, kdy platí povinnost zimních pneumatik – pokud mají požadovanou hloubkou dezénu. V extrémních podmínkách (letních i zimních) jsou ale jízdní vlastnosti celoročních pneumatik kompromisní. Navíc se příliš nehodí pro dynamickou jízdu.

Věděli jste?

Jaká hrozí pokuta?

Pokud v předepsaném období nedodržíte povinnost zimních pneumatik, hrozí vám pokuta až 2 000 Kč. Do bodového systému se tento dopravní přestupek nepromítá.

Hlavní odlišnosti zimních pneumatik

 • Měkčí směs pro vyšší přilnavost v nižších teplotách

 • Hlubší dezén pro lepší jízdu v dešti a na sněhu

 • Více drážek pro rychlejší odvod vody

Životnost zimních pneumatik

Zimní pneumatiky vám pochopitelně nevydrží věčně a po určité době byste si měli pořídit novou sadu. Směrodatná je v tomto ohledu jednak zákonem stanovená hloubka dezénu (4 mm) a také celkové stáří pneumatik. Výrobci obvykle doporučují každoroční odbornou kontrolu pneumatik po 5 letech provozu.

Maximální doba životnosti se standardně uvádí 10 let od výroby pneumatik. Poté byste je měli vyměnit i v případě, že nejeví známky opotřebení. Pneumatiky totiž časem ztrácí své vlastnosti. Obecně můžete počítat s tím, že zimní pneumatiky vydrží zhruba 40–60 tisíc km.

Jak prodloužit životnost pneumatik

Životnost pneumatik prodloužíte adekvátní péčí. Pneumatiky se v závislosti na umístění opotřebovávají jiným tempem – nejrychleji na hnací nápravě. Proto je vhodné po ujetí zhruba 8–10 tisíc km provést rotaci pneumatik z přední nápravy na zadní nebo z jedné strany na druhou. V zimním období věnujte zvýšenou pozornost také kontrole tlaku v pneumatikách. Ta by měla proběhnout ideálně každý týden. Nesprávná hodnota tlaku je jednou z hlavních příčin kratší životnosti pneumatik.

Nechce se vám platit drahé autopojištění?

Dejte stop neustálému zdražování. Pomůžeme vám se změnou pojišťovny i se sjednáním lepší nabídky. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?