Povinné zimní pneumatiky

 • Kdy platí povinnost přezout zimní pneumatiky

 • Jak přezout pneumatiky a jak se o ně starat

 • Chraňte své auto havarijním pojištěním

Spočítat cenu havarijního pojištění

Zimní pneumatiky: Povinnost ukládá zákon


Povinnost přezout vozidlo na zimní pneumatiky ukládá zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.

Zákon stanovuje, že vozidlo musí mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo se dá vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že tato situace nastane.

Povinnost zimních pneumatik platí pro vozidla kategorie M a N, tedy motorová vozidla, která mají alespoň 4 kola a jsou určena pro přepravu osob nebo nákladu. Zároveň je stanovena minimální hloubka dezénu, a to na 4 mm u vozidel s hmotností do 3,5 tuny a 6 mm pro vozy nad 3,5 tuny.

Pokuta za jízdu bez zimních pneumatik

Ze zákona tedy nevyplývá jednoznačná povinnost přezout před 1. listopadem na zimní pneumatiky. Od kdy je jejich použití vhodné, se odvíjí zejména od počasí. Pokud panuje teplý podzim, nemusíte do pneuservisu spěchat bezpodmínečně na konci října. Stejně tak můžete přezout zpět na letní pneumatiky už během března. Nebude-li na silnici sníh či námraza, nehrozí vám pokuta.

Myslete ovšem na to, že na podzim a na jaře se počasí může změnit ze dne na den. Jestliže vyjedete na zasněžené a ledovaté silnice bez zimních pneumatik v období daném zákonem, koledujete si o pokutu až 2 000 Kč. Přestupek není ohodnocen trestnými body.

dopravní značka povinná zimní výbava

Dejte si pozor na dopravní značku "Zimní výbavy"

Riziku pokuty se pak vystavujete po celý rok v úsecích označených dopravní značkou „Zimní výbava“. Jedná se o modrou ceduli s autem a sněhovou vločkou. Na silnice označené touto značkou smí vjet pouze vozidla vybavená zimními pneumatikami, a to po celý rok, jestliže dodatková tabulka neudává jinak. Setkáte se s ní jen v horských oblastech.

Zimní gumy zajistí větší bezpečnost

Nicméně mějte na paměti, že zimní pneumatiky mají svůj smysl, i když silnice nepokrývá sníh a led. Všeobecně platí, že zimní gumy dosahují lepších vlastností než ty letní při teplotách přibližně pod 7 °C. Vyrábí se z měkčí směsi, a proto nabízí vyšší přilnavost v nízkých teplotách. To se projevuje větší stabilitou vozidla v zatáčkách a kratší brzdnou dráhou.

Stejně tak vám zimní gumy lépe poslouží v hustém dešti, protože hlubší dezén stihne od kol odvést větší množství vody, a tím brání aquaplaningu (=ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody). Z hlediska bezpečnosti byste proto přezutí na zimní gumy neměli podceňovat.

Zimní pneumatiky a pojištění vozidla

Zákon a případná pokuta je jedna věc, ale do problémů se můžete dostat také kvůli pojištění. Porušíte-li zákonnou povinnost zimních pneumatik a na namrzlé silnici způsobíte nehodu, může vám pojišťovna krátit pojistné plnění.

Vozidlo totiž není způsobilé k provozu na pozemních komunikacích a neodpovídá požadavkům bezpečnosti silničního provozu, což patří k výlukám z pojistného plnění – jak u povinného ručení, tak u havarijního pojištění.

Nicméně nemusíte mít obavy, že by se všechny nehody automaticky svedly na stav vašich pneumatik. Musí existovat příčinná souvislost mezi nepřezutím pneumatik a vznikem nehody – třeba když nedobrzdíte na stopce a narazíte do auta před vámi.

Hledáte levnější povinné ručení?

Placení povinného ručení se nevyhnete – stejně jako zákon ukládá povinnost přezout na zimní pneumatiky, vyžaduje od všech řidičů i platné pojištění. Proč ale platit zbytečně víc, než musíte? Srovnejte si pojištění vozidla s naší kalkulačkou a najděte nejlevnější povinné ručení. Rychle, jednoduše a online.

Srovnat ceny povinného ručeneí

Kdy je nejlepší období na přezutí pneumatik

S ohledem na zákon a počasí, které obvykle v ČR panuje, nastává nejlepší termín na výměnu pneumatik na přelomu října a listopadu. Zpět na letní gumy pak můžete přezout na přelomu března a dubna. Tyto termíny ovšem patří k obdobím, kdy pneumatiky přezouvá většina řidičů. Pokud tedy plánujete navštívit pneuservis, objednejte si termín včas – čekací doba bývá i několik týdnů.

V žádném případě byste neměli na zimních pneumatikách jezdit v létě. Zdá se vám jako ekonomické řešení dojet zimní gumy s hloubkou dezénu pod 4 mm jako letní, kterým stačí dezén jen 1,6 mm? Ekonomické možná, ale zároveň velmi riskantní. V teplém počasí totiž zimní gumy vykazují horší přilnavost k vozovce a mají delší brzdnou dráhu.

Návod, jak přezout pneumatiky

 • K přezutí pneumatik budete potřebovat zimní pneumatiky na disku, klíč na matice a příruční zvedák (hever).

 • Zařaďte rychlost a zatáhněte ruční brzdu, abyste zabránili pohybu auta.

 • Pomocí klíče povolte matice, dokud je auto ještě na zemi.

 • Umístěte hever pod auto a zvedněte ho tak, aby bylo kolo ve vzduchu.

 • Postupně odšroubujte všechny matice a sundejte kolo.

 • Nasaďte kolo se zimními pneumatikami. Dejte pozor na správný směr otáčení kola – šipka vyobrazená na gumě musí směřovat po směru jízdy.

 • Nasaďte matice a utáhněte je. Postupujte křížem a vždy jen o několik otáček, aby se kolo přitáhlo rovnoměrně.

 • Spusťte auto zpět na zem a matice ještě důkladně dotáhněte.

 • Stejný postup opakujte u ostatních kol. Vždy vyměňujte jen jedno kolo.

 • Po ujetí několika desítek kilometrů zkontrolujte dotažení kol. Dbejte rovněž na správný tlak v pneumatikách.

Po výměně pneumatik sledujte, jak se auto chová. Slyšíte klepání, cítíte nezvyklé vibrace nebo auto táhne jedním směrem? Na vině může být špatně nasazené kolo, ale také poškozené disky. S tím si doma neporadíte, a proto se raději vydejte do nejbližšího pneuservisu.

Jsou potřeba nové pneumatiky, nebo stačí ty z loňska?

V první řadě se orientujte podle hloubky dezénu. Zákon stanovuje minimální hloubku dezénu na 4 mm, ale platí, že čím hlubší, tím lepší. Nové pneumatiky mají hloubku dezénu přibližně 7 až 8 milimetrů.

Zkontrolujte také celkový stav pneumatik. Nesmí být vyboulené, jednostranně sjeté nebo jinak poškozené. Pokud vykazuje jedna pneumatika větší opotřebení, měli byste vždy vyměnit celý pár na jedné nápravě.

Zajímejte se rovněž o stáří pneumatik. Datum výroby pneumatiky je vyznačen na její boční straně. Je součástí kódu DOT – zpravidla dvanáctimístný kód udává na posledních čtyřech pozicích právě termín výroby. Například čísla 3120 značí, že pneumatika byla vyrobena v 31. týdnu roku 2020. Gumy ztrácí optimální vlastnosti přibližně po 4 letech od výroby, a to i když se vůbec nepoužívají.

Jak vybrat zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky nesou označení M+S (mud and snow – bláto a sníh), ale pod stejným kódem najdete i celoroční a terénní pneumatiky. Proto se raději spolehněte na značku horského štítu a vločky, kterou na sobě mají výhradně zimní pneumatiky. Rozměr pneumatiky volte podle parametrů stanovených výrobcem pro vaše vozidlo.

Kvalitu zimních pneumatik jen těžko ověříte, a proto při koupi dejte přednost spolehlivým prodejcům a pneuservisům. Ohlídejte si také datum výroby. Levné pneumatiky, zimní či letní, mohou značit právě to, že jsou již několik let staré.

Chcete si ušetřit starosti s přezouváním a pořídit si celoroční pneumatiky? Odborníci od nich spíše odrazují. V zásadě platí, že i ty nejlepší celoroční pneumatiky představují velký kompromis. Na sněhu a ledu dosahují horších vlastností než zimní pneumatiky, v horkém počasí se zase nevyrovnají letním pneumatikám.

Chci levnější povinného ručení

Údržba a skladování pneumatik

Aby vám pneumatiky co nejdéle sloužily, je potřeba se o ně správně starat. Po výměně je umyjte a nechte důkladně oschnout. Skladujte je na suchém a tmavém místě v teplotě mezi 10–15 °C.

Abyste zabránili deformaci pneumatik, dbejte na správnou polohu uložení. Pneumatiky na ráfcích skladujte horizontálně, mohou být vyskládány na sobě. Ovšem nejlepší je pořídit si speciální stojan, na němž jsou kola zavěšená, a tak zůstávají pneumatiky ve vzduchu. Samostatné pneumatiky skladujte naopak ve vertikální poloze a alespoň jednou za měsíc je pootočte, aby se zatěžovaly různé části.

Víte, že?

Některé pneuservisy nabízí i uskladnění pneumatik? Pokud kvůli přezutí gum pravidelně míříte do servisu, připlaťte si tuto službu a nemusíte si dělat starosti s uskladněním pneumatik. Celoroční úschova pneumatik vyjde asi na 600 až 1 200 Kč ročně.

Zimní pneumatiky v zahraničí

Jak je to s povinností zimních pneumatik u našich sousedů?
Německo
v Německu

Není stanoveno přesné období pro použití zimních pneumatik. Na vozidle je musíte mít v okamžiku, kdy na silnici leží sníh, led nebo námraza.

vlajka Slovenska
na Slovensku

Platí podobná pravidla a zimní obutí budete potřebovat za zimních povětrnostních podmínek, nezávisle na datu v kalendáři.

Rakousko
v Rakousku

Platí povinnost zimních pneumatik od 1. listopadu do 15. dubna, pokud to vyžadují povětrnostní podmínky. Jedná se tak o stejný systém jako v ČR, pouze je posunutý datum, do kdy jsou povinné zimní pneumatiky, až do poloviny dubna.

Polská vlajka
v Polsku

Neexistuje povinnost zimních pneumatik, přezutí se pouze doporučuje.

Srovnaný magazín

 • Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Auto
  04. února 2022|Marek Drahorád
  Jak správně udržovat auto v zimě?

  Extrémní teploty nevyhovují žádnému stroji. Automobily nejsou výjimkou a obzvlášť v zimě mohou bez správné údržby trpět. Víte, jak se o své auto v zimě správně postarat? Objevte s námi tipy, jak se o vůz správně starat, když venkovní teploty spadnou pod bod mrazu.

 • Auto
  01. listopadu 2021|Marek Drahorád
  Jak je to s pojištěním rakve na auto?

  Střešní zahrádky a rakve patří mezi nejoblíbenější doplňky na auto. Aby také ne - jejich použití je pohodlné, uvnitř vozu ušetří spoustu místa a nestojí moc peněz. Bohužel ale patří  mezi oblíbené cíle zlodějíčků. Stoprocentně bezpečný střešní box neexistuje a na dovolenou se vám proto bude hodit také kvalitní pojištění.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.