Povinné zimní pneumatiky

  • Kdy platí povinnost přezout zimní pneumatiky

  • Jak přezout pneumatiky a jak se o ně starat

  • Chraňte své auto havarijním pojištěním

Zimní pneumatiky: Povinnost ukládá zákon


Povinnost přezout vozidlo na zimní pneumatiky ukládá zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.

Zákon stanovuje, že vozidlo musí mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo se dá vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že tato situace nastane.

Povinnost zimních pneumatik platí pro vozidla kategorie M a N, tedy motorová vozidla, která mají alespoň 4 kola a jsou určena pro přepravu osob nebo nákladu. Zároveň je stanovena minimální hloubka dezénu, a to na 4 mm u vozidel s hmotností do 3,5 tuny a 6 mm pro vozy nad 3,5 tuny.

Pokuta za jízdu bez zimních pneumatik

Ze zákona tedy nevyplývá jednoznačná povinnost přezout před 1. listopadem na zimní pneumatiky. Od kdy je jejich použití vhodné, se odvíjí zejména od počasí. Pokud panuje teplý podzim, nemusíte do pneuservisu spěchat bezpodmínečně na konci října. Stejně tak můžete přezout zpět na letní pneumatiky už během března. Nebude-li na silnici sníh či námraza, nehrozí vám pokuta.

Myslete ovšem na to, že na podzim a na jaře se počasí může změnit ze dne na den. Jestliže vyjedete na zasněžené a ledovaté silnice bez zimních pneumatik v období daném zákonem, koledujete si o pokutu až 2 000 Kč. Přestupek není ohodnocen trestnými body.

dopravní značka povinná zimní výbava

Dejte si pozor na dopravní značku "Zimní výbavy"

Riziku pokuty se pak vystavujete po celý rok v úsecích označených dopravní značkou „Zimní výbava“. Jedná se o modrou ceduli s autem a sněhovou vločkou. Na silnice označené touto značkou smí vjet pouze vozidla vybavená zimními pneumatikami, a to po celý rok, jestliže dodatková tabulka neudává jinak. Setkáte se s ní jen v horských oblastech.

Zimní gumy zajistí větší bezpečnost

Nicméně mějte na paměti, že zimní pneumatiky mají svůj smysl, i když silnice nepokrývá sníh a led. Všeobecně platí, že zimní gumy dosahují lepších vlastností než ty letní při teplotách přibližně pod 7 °C. Vyrábí se z měkčí směsi, a proto nabízí vyšší přilnavost v nízkých teplotách. To se projevuje větší stabilitou vozidla v zatáčkách a kratší brzdnou dráhou.

Stejně tak vám zimní gumy lépe poslouží v hustém dešti, protože hlubší dezén stihne od kol odvést větší množství vody, a tím brání aquaplaningu (=ztráta přilnavosti pneumatiky k vozovce vlivem vody). Z hlediska bezpečnosti byste proto přezutí na zimní gumy neměli podceňovat.

Zimní pneumatiky a pojištění vozidla

Zákon a případná pokuta je jedna věc, ale do problémů se můžete dostat také kvůli pojištění. Porušíte-li zákonnou povinnost zimních pneumatik a na namrzlé silnici způsobíte nehodu, může vám pojišťovna krátit pojistné plnění.

Vozidlo totiž není způsobilé k provozu na pozemních komunikacích a neodpovídá požadavkům bezpečnosti silničního provozu, což patří k výlukám z pojistného plnění – jak u povinného ručení, tak u havarijního pojištění.

Nicméně nemusíte mít obavy, že by se všechny nehody automaticky svedly na stav vašich pneumatik. Musí existovat příčinná souvislost mezi nepřezutím pneumatik a vznikem nehody – třeba když nedobrzdíte na stopce a narazíte do auta před vámi.

Hledáte levnější povinné ručení?

Placení povinného ručení se nevyhnete – stejně jako zákon ukládá povinnost přezout na zimní pneumatiky, vyžaduje od všech řidičů i platné pojištění. Proč ale platit zbytečně víc, než musíte? Srovnejte si pojištění vozidla s naší kalkulačkou a najděte nejlevnější povinné ručení. Rychle, jednoduše a online.

Kdy je nejlepší období na přezutí pneumatik

S ohledem na zákon a počasí, které obvykle v ČR panuje, nastává nejlepší termín na výměnu pneumatik na přelomu října a listopadu. Zpět na letní gumy pak můžete přezout na přelomu března a dubna. Tyto termíny ovšem patří k obdobím, kdy pneumatiky přezouvá většina řidičů. Pokud tedy plánujete navštívit pneuservis, objednejte si termín včas – čekací doba bývá i několik týdnů.

V žádném případě byste neměli na zimních pneumatikách jezdit v létě. Zdá se vám jako ekonomické řešení dojet zimní gumy s hloubkou dezénu pod 4 mm jako letní, kterým stačí dezén jen 1,6 mm? Ekonomické možná, ale zároveň velmi riskantní. V teplém počasí totiž zimní gumy vykazují horší přilnavost k vozovce a mají delší brzdnou dráhu.

Návod, jak přezout pneumatiky

  • K přezutí pneumatik budete potřebovat zimní pneumatiky na disku, klíč na matice a příruční zvedák (hever).

  • Zařaďte rychlost a zatáhněte ruční brzdu, abyste zabránili pohybu auta.

  • Pomocí klíče povolte matice, dokud je auto ještě na zemi.

  • Umístěte hever pod auto a zvedněte ho tak, aby bylo kolo ve vzduchu.

  • Postupně odšroubujte všechny matice a sundejte kolo.

  • Nasaďte kolo se zimními pneumatikami. Dejte pozor na správný směr otáčení kola – šipka vyobrazená na gumě musí směřovat po směru jízdy.

  • Nasaďte matice a utáhněte je. Postupujte křížem a vždy jen o několik otáček, aby se kolo přitáhlo rovnoměrně.

  • Spusťte auto zpět na zem a matice ještě důkladně dotáhněte.

  • Stejný postup opakujte u ostatních kol. Vždy vyměňujte jen jedno kolo.

  • Po ujetí několika desítek kilometrů zkontrolujte dotažení kol. Dbejte rovněž na správný tlak v pneumatikách.

Po výměně pneumatik sledujte, jak se auto chová. Slyšíte klepání, cítíte nezvyklé vibrace nebo auto táhne jedním směrem? Na vině může být špatně nasazené kolo, ale také poškozené disky. S tím si doma neporadíte, a proto se raději vydejte do nejbližšího pneuservisu.

Jsou potřeba nové pneumatiky, nebo stačí ty z loňska?

V první řadě se orientujte podle hloubky dezénu. Zákon stanovuje minimální hloubku dezénu na 4 mm, ale platí, že čím hlubší, tím lepší. Nové pneumatiky mají hloubku dezénu přibližně 7 až 8 milimetrů.

Zkontrolujte také celkový stav pneumatik. Nesmí být vyboulené, jednostranně sjeté nebo jinak poškozené. Pokud vykazuje jedna pneumatika větší opotřebení, měli byste vždy vyměnit celý pár na jedné nápravě.

Zajímejte se rovněž o stáří pneumatik. Datum výroby pneumatiky je vyznačen na její boční straně. Je součástí kódu DOT – zpravidla dvanáctimístný kód udává na posledních čtyřech pozicích právě termín výroby. Například čísla 3120 značí, že pneumatika byla vyrobena v 31. týdnu roku 2020. Gumy ztrácí optimální vlastnosti přibližně po 4 letech od výroby, a to i když se vůbec nepoužívají.

Jak vybrat zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky nesou označení M+S (mud and snow – bláto a sníh), ale pod stejným kódem najdete i celoroční a terénní pneumatiky. Proto se raději spolehněte na značku horského štítu a vločky, kterou na sobě mají výhradně zimní pneumatiky. Rozměr pneumatiky volte podle parametrů stanovených výrobcem pro vaše vozidlo.

Kvalitu zimních pneumatik jen těžko ověříte, a proto při koupi dejte přednost spolehlivým prodejcům a pneuservisům. Ohlídejte si také datum výroby. Levné pneumatiky, zimní či letní, mohou značit právě to, že jsou již několik let staré.

Chcete si ušetřit starosti s přezouváním a pořídit si celoroční pneumatiky? Odborníci od nich spíše odrazují. V zásadě platí, že i ty nejlepší celoroční pneumatiky představují velký kompromis. Na sněhu a ledu dosahují horších vlastností než zimní pneumatiky, v horkém počasí se zase nevyrovnají letním pneumatikám.

Údržba a skladování pneumatik

Aby vám pneumatiky co nejdéle sloužily, je potřeba se o ně správně starat. Po výměně je umyjte a nechte důkladně oschnout. Skladujte je na suchém a tmavém místě v teplotě mezi 10–15 °C.

Abyste zabránili deformaci pneumatik, dbejte na správnou polohu uložení. Pneumatiky na ráfcích skladujte horizontálně, mohou být vyskládány na sobě. Ovšem nejlepší je pořídit si speciální stojan, na němž jsou kola zavěšená, a tak zůstávají pneumatiky ve vzduchu. Samostatné pneumatiky skladujte naopak ve vertikální poloze a alespoň jednou za měsíc je pootočte, aby se zatěžovaly různé části.

Víte, že?

Některé pneuservisy nabízí i uskladnění pneumatik? Pokud kvůli přezutí gum pravidelně míříte do servisu, připlaťte si tuto službu a nemusíte si dělat starosti s uskladněním pneumatik. Celoroční úschova pneumatik vyjde asi na 600 až 1 200 Kč ročně.

Zimní pneumatiky v zahraničí

Jak je to s povinností zimních pneumatik u našich sousedů?
Německo
v Německu

Není stanoveno přesné období pro použití zimních pneumatik. Na vozidle je musíte mít v okamžiku, kdy na silnici leží sníh, led nebo námraza.

vlajka Slovenska
na Slovensku

Platí podobná pravidla a zimní obutí budete potřebovat za zimních povětrnostních podmínek, nezávisle na datu v kalendáři.

Rakousko
v Rakousku

Platí povinnost zimních pneumatik od 1. listopadu do 15. dubna, pokud to vyžadují povětrnostní podmínky. Jedná se tak o stejný systém jako v ČR, pouze je posunutý datum, do kdy jsou povinné zimní pneumatiky, až do poloviny dubna.

Polská vlajka
v Polsku

Neexistuje povinnost zimních pneumatik, přezutí se pouze doporučuje.

Srovnaný magazín

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • stromecek-na-aute
    03. prosince 2023|Petr Woff
    Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

    K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.