zimni pneumatiky priprava na zimu

Jak připravit auto na zimu?

31. 10. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Jak auto připravit na zimu, pokud s ním budete jezdit a na co nezapomenout, jestliže ho plánujete uložit k zimnímu spánku? Tak jako tak se váš vůz neobejde bez řádné údržby. Když ji nezanedbáte, auto se vám odvděčí výrazně delší životností a vyšší spolehlivostí.

Přezutí a další nutnosti

Od listopadu do dubna platí ze zákona povinnost vyměnit pneumatiky za zimní, pokud je na silnici sníh, led či námraza nebo lze tyto povětrnostní podmínky předpokládat. Zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu minimálně 4 milimetry - ale čím více, tím lépe. Na sjetých pneumatikách s dezénem na hranici normy se jezdit nedoporučuje, protože mají velmi omezené schopnosti odvádět vodu a nečistoty, kvůli kterým můžete ztratit kontakt s vozovkou a dostat se do problémů. 

Před prvními mrazíky je třeba obměnit kapaliny, které do auta běžně doplňujete. Do nádrže natankujte kvalitní zimní palivo a všechny kapaliny vyměňte za nemrznoucí varianty. Za zvážení stojí také nepovinná, ale extrémně užitečná výbava. Škrabku na okno vozí asi každý, ale na smetáček, hadřík, teplou deku, vodu a trvanlivou svačinu řidiči často zapomínají. Všechny tyto věci přitom mohou hrát důležitou roli už před jízdou či ve chvíli, kdy uvíznete v koloně nebo se stanete účastníkem dopravní nehody a čekáte na pomoc. Ani sněhové řetězy nejsou povinné, ale na silně zasněžené silnici vás mohou zachránit. V horských oblastech navíc můžete narazit na místa, kde je jejich použití vyžadováno dokonce zákonem a za jízdu bez řetězů vám bude hrozit pokuta.

Zázrak za pár tisíc

Moderní auta jsou sice ošetřena protikorozním nástřikem už z výroby, ale není tajemstvím, že tato ochrana není ani zdaleka dokonalá. Přes původní ochranu je naštěstí možné nastříkat další vrstvu, které před korozí chrání o poznání lépe. Profesionální protikorozní nástřiky na auta nanáší specializované firmy a jejich cena není nijak závratná. U velkých vozů vás vyjde na maximálně 15 000 korun. Pokud řídíte vůz menších rozměrů, bude cena výrazně nižší. Protikorozní postřik navíc vydrží až tři sezóny.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Nezávislé topení zvýší komfort a ochrání auto

Nezávislé topení není ani dnes výbavou, kterou byste našli ve většině aut. Stojí totiž desítky tisíc korun a lidem se za něj často nechce připlácet. Vstupní investice se vám přitom může velmi rychle vrátit, protože předem zahřátý motor v zimě tolik netrpí a výrazně se prodlužuje životnost všech jeho částí. Nezávislé topení se stará také o pohodlí celé posádky a každé zimní ráno vám ušetří spoustu času. Přijdete k autu a můžete rovnou jet. Nečekáte na zahřátí motoru, neškrábete skla a všem pasažérům je hned teplo. Nezávislé topení je možné ovládat dálkovým ovládáním nebo chytrou aplikací  v mobilu, takže jeho používání zvládne každý.

zena ometa snih z auta

Jak auto zazimovat, pokud s ním neplánujete jezdit?

V Česku přes zimu nejezdí každý pátý řidič. Důvody mohou být různé. Někdo v zimě nikam jezdit nepotřebuje, někoho odrazují zhoršené podmínky a větší riziko nehody. Někomu může vadit také nutné přezouvání na zimní pneumatiky nebo zvýšené opotřebení celého auta, které během zimy více trpí. Pokud ale vůz jen tak odstavíte v garáži, můžete mu tím ublížit více než ježděním v zimní břečce plné posypové soli. Zazimování auta je totiž ještě složitější než zazimování motorky. Co všechno je tedy třeba před odstavením auta udělat, abyste mu neublížili? 

Péče před zaparkováním

Než auto uložíte k zimnímu spánku, důkladně ho umyjte. Péči potřebuje lak, podvozek i všechny útroby. Nikde by neměly zůstat zbytky špíny, které by vůz během dlouhého stání mohly poškodit. Po umytí auto vysušte, lak navoskujte a kovové části ošetřete konzervačním prostředkem.

Vlhkost jako hlavní nepřítel

Kovu, gumovým částem a elektronice škodí hlavně vlhkost. Autu tak bude nejlépe v dobře větrané v garáži při teplotách mezi 10 a 25 stupni. Nepřikrývejte ho plachtou, pod kterou by se mohla držet vlhkost a nechte pootevřená okénka. Pokud máte v garáži vlhko, pravidelně v ní pouštějte odvlhčovač vzduchu nebo do vozu umístěte sůl či stelivo pro kočky, které také dokáže pochytat přebytečnou vlhkost. Pokud auto nemůžete zazimovat v garáži, přikryjte ho plachtou, která ho ochrání před deštěm a sněhem. Plachta by na autě neměla být úplně napevno, aby karoserie mohla větrat.

Další nutné kroky:

 • Kola nahustěte na tlak, který doporučuje výrobce pro plně zatížený vůz. Auto několikrát za zimu popostrčte, aby se pneumatiky během dlouhého stání nezdeformovaly. 

 • Pokud byste s autem nejezdili déle než 3 měsíce, postavte ho raději “na špalky”.

 • Palivovou nádrž před odstavením vozu doplňte až po okraj. Zabráníte tím jejímu rezivění. 

 • Před dlouhodobým stáním je třeba vyměnit také motorový olej. A jestli auto odstavíte na déle než půl roku, vyměňte ho pro jistotu i před první projížďkou. 

 • Kapaliny v ostřikovačích a chladiči  nahraďte nemrznoucími variantami, které díky aditivům chrání nejen před mrazem, ale i před korozí. 

 • Baterie v autě vydrží nabitá poměrně dlouho. Při dlouhodobém stání je ale lepší ji z auta vyndat a průběžně ji dobíjet.

  Havarijní pojištění se vyplatí všem

  I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.