zimni pneumatiky priprava na zimu

Jak připravit auto na zimu?

31. 10. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Jak auto připravit na zimu, pokud s ním budete jezdit a na co nezapomenout, jestliže ho plánujete uložit k zimnímu spánku? Tak jako tak se váš vůz neobejde bez řádné údržby. Když ji nezanedbáte, auto se vám odvděčí výrazně delší životností a vyšší spolehlivostí.

Přezutí a další nutnosti

Od listopadu do dubna platí ze zákona povinnost vyměnit pneumatiky za zimní, pokud je na silnici sníh, led či námraza nebo lze tyto povětrnostní podmínky předpokládat. Zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu minimálně 4 milimetry - ale čím více, tím lépe. Na sjetých pneumatikách s dezénem na hranici normy se jezdit nedoporučuje, protože mají velmi omezené schopnosti odvádět vodu a nečistoty, kvůli kterým můžete ztratit kontakt s vozovkou a dostat se do problémů. 

Před prvními mrazíky je třeba obměnit kapaliny, které do auta běžně doplňujete. Do nádrže natankujte kvalitní zimní palivo a všechny kapaliny vyměňte za nemrznoucí varianty. Za zvážení stojí také nepovinná, ale extrémně užitečná výbava. Škrabku na okno vozí asi každý, ale na smetáček, hadřík, teplou deku, vodu a trvanlivou svačinu řidiči často zapomínají. Všechny tyto věci přitom mohou hrát důležitou roli už před jízdou či ve chvíli, kdy uvíznete v koloně nebo se stanete účastníkem dopravní nehody a čekáte na pomoc. Ani sněhové řetězy nejsou povinné, ale na silně zasněžené silnici vás mohou zachránit. V horských oblastech navíc můžete narazit na místa, kde je jejich použití vyžadováno dokonce zákonem a za jízdu bez řetězů vám bude hrozit pokuta.

Zázrak za pár tisíc

Moderní auta jsou sice ošetřena protikorozním nástřikem už z výroby, ale není tajemstvím, že tato ochrana není ani zdaleka dokonalá. Přes původní ochranu je naštěstí možné nastříkat další vrstvu, které před korozí chrání o poznání lépe. Profesionální protikorozní nástřiky na auta nanáší specializované firmy a jejich cena není nijak závratná. U velkých vozů vás vyjde na maximálně 15 000 korun. Pokud řídíte vůz menších rozměrů, bude cena výrazně nižší. Protikorozní postřik navíc vydrží až tři sezóny.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Nezávislé topení zvýší komfort a ochrání auto

Nezávislé topení není ani dnes výbavou, kterou byste našli ve většině aut. Stojí totiž desítky tisíc korun a lidem se za něj často nechce připlácet. Vstupní investice se vám přitom může velmi rychle vrátit, protože předem zahřátý motor v zimě tolik netrpí a výrazně se prodlužuje životnost všech jeho částí. Nezávislé topení se stará také o pohodlí celé posádky a každé zimní ráno vám ušetří spoustu času. Přijdete k autu a můžete rovnou jet. Nečekáte na zahřátí motoru, neškrábete skla a všem pasažérům je hned teplo. Nezávislé topení je možné ovládat dálkovým ovládáním nebo chytrou aplikací  v mobilu, takže jeho používání zvládne každý.

zena ometa snih z auta

Jak auto zazimovat, pokud s ním neplánujete jezdit?

V Česku přes zimu nejezdí každý pátý řidič. Důvody mohou být různé. Někdo v zimě nikam jezdit nepotřebuje, někoho odrazují zhoršené podmínky a větší riziko nehody. Někomu může vadit také nutné přezouvání na zimní pneumatiky nebo zvýšené opotřebení celého auta, které během zimy více trpí. Pokud ale vůz jen tak odstavíte v garáži, můžete mu tím ublížit více než ježděním v zimní břečce plné posypové soli. Zazimování auta je totiž ještě složitější než zazimování motorky. Co všechno je tedy třeba před odstavením auta udělat, abyste mu neublížili? 

Péče před zaparkováním

Než auto uložíte k zimnímu spánku, důkladně ho umyjte. Péči potřebuje lak, podvozek i všechny útroby. Nikde by neměly zůstat zbytky špíny, které by vůz během dlouhého stání mohly poškodit. Po umytí auto vysušte, lak navoskujte a kovové části ošetřete konzervačním prostředkem.

Vlhkost jako hlavní nepřítel

Kovu, gumovým částem a elektronice škodí hlavně vlhkost. Autu tak bude nejlépe v dobře větrané v garáži při teplotách mezi 10 a 25 stupni. Nepřikrývejte ho plachtou, pod kterou by se mohla držet vlhkost a nechte pootevřená okénka. Pokud máte v garáži vlhko, pravidelně v ní pouštějte odvlhčovač vzduchu nebo do vozu umístěte sůl či stelivo pro kočky, které také dokáže pochytat přebytečnou vlhkost. Pokud auto nemůžete zazimovat v garáži, přikryjte ho plachtou, která ho ochrání před deštěm a sněhem. Plachta by na autě neměla být úplně napevno, aby karoserie mohla větrat.

Další nutné kroky:

 • Kola nahustěte na tlak, který doporučuje výrobce pro plně zatížený vůz. Auto několikrát za zimu popostrčte, aby se pneumatiky během dlouhého stání nezdeformovaly. 

 • Pokud byste s autem nejezdili déle než 3 měsíce, postavte ho raději “na špalky”.

 • Palivovou nádrž před odstavením vozu doplňte až po okraj. Zabráníte tím jejímu rezivění. 

 • Před dlouhodobým stáním je třeba vyměnit také motorový olej. A jestli auto odstavíte na déle než půl roku, vyměňte ho pro jistotu i před první projížďkou. 

 • Kapaliny v ostřikovačích a chladiči  nahraďte nemrznoucími variantami, které díky aditivům chrání nejen před mrazem, ale i před korozí. 

 • Baterie v autě vydrží nabitá poměrně dlouho. Při dlouhodobém stání je ale lepší ji z auta vyndat a průběžně ji dobíjet.

  Havarijní pojištění se vyplatí všem

  I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?