Žena manipuluje s autobaterií

Nabíjení autobaterie doma: Na co si dát pozor?

29. 11. 2021 | Aktualizováno: 22. 11. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Autobaterii prospívá pravidelný provoz a alespoň občasné jízdy na delší vzdálenosti. Dlouhodobě nepoužívaným bateriím hrozí totální vybití a následné nevratné poškození. U stojících aut se proto doporučuje akumulátor pravidelně kontrolovat a občas ho nechat dobít.

Nedostatečně nabitá nebo vybitá baterie bývá jednou z nejčastějších příčin při potížích s nastartováním vozidla. Pokus o nastartování s vybitou baterií může způsobit její zničení v důsledku zatvrdnutí sulfidu olovnatého na elektrodách (tzv. sulfatace). Takové baterii už není pomoci a je třeba ji předat k recyklaci.


Kdy je důležité nabíjení autobaterie doma

Při provozu vozidla dochází prostřednictvím alternátoru k průběžnému dobíjení autobaterie.  U pravidelně provozovaného vozidla tak potíže s autobaterií většinou nastávají teprve tehdy, když končí její životnost. 

Častější problémy s autobateriemi se dají očekávat u vozidel, která často a dlouho stojí, jezdí pouze na krátké vzdálenosti, dochází u nich k častému startování nebo se v příliš intenzivně vytápí a baterie se prostě nestíhá dobít za jízdy. V těchto případech je doporučeno mít doma nabíječku, autobaterii jednou za čas zkontrolovat a v případě potřeby ji nechat dobít doma.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Pravidelná kontrola autobaterie je důležitá

U běžně provozovaných aut stačí autobaterii zkontrolovat jednou ročně.  Zpravidla se kontroluje před začátkem zimy, během které dostává nejvíce zabrat a auto vyžaduje další přípravu. Pokud s autem jezdíte minimálně, kontrolujte baterii mnohem častěji. Mezi varovné signály značící vybitou či poškozenou autobaterii patří potíže při startování a slábnoucí intenzita světel.

Ke kontrole stavu autobaterii slouží voltmetr, který měří napětí, nebo hustoměr, který změří hustotu elektrolytu. Měření se provádí několik hodin po zaparkování vozidla. Je-li napětí nižší než 12,4 V nebo hustota elektrolytů nižší než 1,24 g/cm3, je nutné zajistit dobíjení baterie. Kontrolní měření proveďte několik hodin po nabíjení. Pravidelnou kontrolou prodloužíte životnost autobaterie a předejdete mnoha problémům, které může vybitá baterie způsobit.

K domácímu použití se nejlépe hodí moderní nabíječky, které nastaví rychlost a dobu nabíjení automaticky. Pokud máte doma klasickou nabíječku, tak je třeba dát pozor, abyste ji po ukončení nabíjení baterie odpojili. V opačném případě by došlo k tzv. přebití autobaterie.

O průběžné nabíjení autobaterie v autě se postará udržovací nabíječka

Výborným pomocníkem pro "sváteční řidiče" je udržovací nabíječka. Stojí pouze pár stovek, ale u méně provozovaných aut dokáže zajistit průběžné dobíjení autobaterie a udržet ji v dobré kondici. Udržovací nabíječka se připojí pomocí svorek na autobaterii či zástrčkou do 12V zásuvky ve vozidle a proces nabíjení probíhá dle aktuálního stavu autobaterie.


Dobíjení autobaterie

Udržovací nabíječka však není všespasitelná, slouží pouze k udržování stavu baterie. Je-li autobaterie vybitá, udržovací nabíječka ji nezachrání. K dobíjení autobaterie v autě je nutné použít klasickou manuální nebo automatickou nabíječku.

Jak správně nabít autobaterii?

S autobaterií vždy  manipulujte opatrně a dbejte na to, abyste ji zanechávali v dobře větrané místnosti. Autobaterie totiž obsahuje potenciálně výbušnou směs plynného vodíku, kyslíku a kyseliny sírové a mohlo by dojít k poleptání. Vždy chraňte své ruce, oči a obličej. 

Nejprve připojte svorky ke kontaktům autobaterie a teprve poté nabíječku zapojte do elektrické sítě. Jakmile je baterie nabitá, udělejte to opačně. Nejprve nabíječku vypojte z elektrické sítě a poté odpojte svorky od baterie. Dodržení tohoto postupu je nezbytné, aby nedošlo ke zkratu či v horším případě k úrazu elektrickým proudem.

Jaká je optimální doba nabíjení autobaterie?

Jak už bylo zmíněno výše, autobateriím dělají dobře hlavně pravidelné a dostatečně dlouhé projížďky. Ty by měly trvat alespoň půl hodiny. Pokud s autem pravidelně nejezdíte, nejlepší službu vám udělá inteligentní automatická nabíječka, která sama pozná, jak dlouho je třeba nabíjet. Jestliže autobaterii nabíjíte běžnou nabíječkou, doba nabíjení se bude pohybovat mezi 4 až 10 hodinami.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.