sněhové řetězy

Povinná výbava do hor: Kdy potřebujete sněhové řetězy? - 1. díl

26. 5. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Každé auto musí splňovat náležitosti povinné výbavy, pokud se s ním vypravíte na pozemní komunikace. Někdy se pak tato výbava může lišit podle toho v jakých oblastech se pohybujete.

Povinná výbava v České republice

V současné době musíte v rámci České republiky vozit tuto povinnou výbavu:

  • autolékárničku,

  • výstražný trojuhelník,

  • reflexní vestu,

V autolékárničce musíte vozit:

  • Obvaz hotový s 1 polštářkem (3 ks)

  • Obvaz hotový se 2 polštářky (3 ks)

  • Náplast hladká, cívka

  • Obinadlo škrtící pryžové

  • Pryžové či latexové rukavice

  • Isotermickou folii s minimálními rozměry 140 x 200 cm

  • Zahnuté nůžky v antikorozní úpravě s oblými rohy

Výrobci autolékárniček ale občas výbavu trochu odbývali, a tak zákon ukládá i přesné specifikace konkrétních prvků. Například uvedené obvazy musí mít šíři minimálně 8 cm a savost minimálně 800g/m2. Náplast hladká, cívka musí mít velikost minimálně 2,5 cm na 5 m a lepivost musí být minimálně 7 N/25 mm.

Škrtící pryžové obinadlo musí splňovat minimální rozměry 60 x 1250 mm a rukavice musí být v chirurgickém obalu. Nůžky pak musí mít minimální délku 14 cm.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Co už dávno vozit nemusíte?

Řada dříve vyžadovaných komponentů postupnými novelizacemi z povinné výbavy vypadla. Vyhláška č. 208/2018, která novelizovala zákon o pozemních komunikacích zrušila od října 2018 povinnost vozit v rámci povinné výbavy náhradní žárovky a pojistky. Jejich vyškrtnutí je odůvodněno tím, že u novějších aut si řidiči stejně nechávají světla vyměňovat v servisu.

Za určitých okolností pak nejste povinni vozit v autě ani náhradní kolo, klíč na matice, a příruční zvedák. Ovšem pouze za situace, že máte vozidlo s pneumatikami, které umožňují i nouzové dojetí po defektu a zároveň tento defekt indikují. A nebo pokud vlastníte vozidlo, které je vybaveno prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Tato pneumatika rovněž musí umožňovat nouzové dojetí i s defektem. Nebo pokud máte pro vozidlo zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu či opravu defektní pneumatiky v rámci území celé České republiky 24 hodin denně 7 dní v týdnu. V opačném případě musíte výše zmíněné tři komponenty vozit v autě i nadále.

A z autolékárničky pak vypadla povinnost vozit plastovou roušku, náplast s polštářkem a trojcípý šátek. Podle ministerstva zdravotnictví a ministerstva dopravy pro první pomoc postačí lékárnička bez těchto komponentů.

Jak je to s pneumatikami

U pneumatik platí, že podle § 40a zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích musíte od začátku listopadu do konce března mít na autě zimní obutí za předpokladu, že se na vozovce vyskytuje souvislá vrstva sněhu či ledu, nebo lze předpokládat, že by se tam vyskytovat mohla. Pokud toto nedodržíte, můžete při běžné silniční kontrole dostat pokutu až 2500 Kč. V případě, že dokonce způsobíte nehodu, může vám pojišťovna zamítnout pojistné plnění a vše tak budete muset uhradit sami.

A i pokud jedete na zimních pneumatikách, musí splňovat určité parametry. U aut s hmotností do 3,5 tuny platí, že minimální povolená hloubka dezénu jsou 4 mm. Pokud vám silniční kontrola naměří na kterékoli pneumatice v některé z jejích částí nižší dezén, dostanete pokutu.

hloubka dezénu

A kdy musíte nasadit sněhové řetězy?

Další vyhláška pak upravuje povinnost mít na pneumatikách nasazené sněhové řetězy. A to vždy, když u silnice uvidíte tzv. příkazovou značku C 5a. S těmi se v České republice můžete setkat v některých horských úsecích silnic. Tato značka má podobu modrého terče, ve kterém je vyobrazen symbol kola s řetězy. Opět platí, že pokud značku nedodržíte, můžete dostat pokutu až 2500 Kč.

Také platí, že se sněhovými řetězy smíte jen maximálně rychlostí 50 km/h, a to bez ohledu na to, jaký typ sněhových řetězů používáte, co doporučuje jejich výrobce atd. Zákon o pozemních komunikací je tomu nadřazen.

V oblastech, kde takovou značku nepotkáte, ale na vozovce je souvislá vrstva sněhu, záleží na vás, jestli řetězy nasadíte, nebo úsek projedete bez nich.

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Řetězy ale nenadužívejte

Sněhové řetězy ale nevyužívejte preventivně, kdybyste náhodou projížděli úsekem, který je pokryt sněhem či ledem. Tím si spíše uškodíte.

Sněhové řetězy zlepšují vlastnosti vozu, zkracují jeho brzdnou dráhu a usnadňují manipulaci s vozem, pokud se s nimi pohybujete na souvislé vrstvě sněhu nebo ledu. Naopak na standardní asfaltové silnici vám sněhové řetězy mohou poškodit pneumatiky. A mohou poškodit i vozovku. Po projetí náročného terénu se tak doporučuje sněhové řetězy opět sundat.

V následujícím článku se podíváme na to, jaký typ sněhových řetězů se hodí na ten který povrch vozovky.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
    07. května 2023|Jana Březinová
    Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

    Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.