Blog
Pojištění vozu
sněhový řetěz auto

Povinná výbava do hor: Kdy potřebujete sněhové řetězy? - 2. díl

07. června 2020|Sára Nováková|

V předchozím článku jsme si přiblížili, kdy je potřeba nasadit sněhové řetězy a kdy je lepší se tomu vyhnout. Nyní se podíváme na to, jaký typ sněhových řetězů se vám hodí v různých situacích. Jedny sněhové řetězy jsou totiž vhodné na led, jiné na sníh a některé se vám hodí jen na krátké přejetí.

Kovové, textilní nebo tekuté?

Sněhových řetězů existuje více typů. Tím nejčastějším jsou kovové sněhové řetězy. Ty se nejlépe hodí do sněhu, naopak na ledu a na vozovce je s nimi jízda náročnější.

Textilní řetězy naproti tomu zlepšují jízdní vlastnosti na ledu. Komplikovaněji se však nasazují.

Tekuté řetězy představují specifickou kategorii, kdy sněhové řetězy na pneumatiku jednoduše nastříkáte speciálním sprejem. Takový způsob se může osvědčit v případě, že potřebujete projet jen krátký několika set metrový úsek pokrytý sněhem a nechce se vám kvůli tomu nasazovat a zase sundavat sněhové řetězy. Na delší vzdálenosti to ale není, protože se nastříkaný materiál rychle smyje.

Při výběru sněhových řetězů respektujte také vlastnosti svého vozu. Některé řetězy se nedoporučují na vozy s hliníkovým ráfkem a plastovou poklicí.

Porovnat povinné ručení

Co dalšího můžete potřebovat?

Pokud jedete na hory, i bez ohledu na povinnou výbavu jistě oceníte, když budete mít v autě kvalitní škrabku na zmrzlý sníh na skle, kvalitní smeták, ideálně teleskopický, a lopatku. Stejně tak vám dobře poslouží rukavice, až budete okna škrábat, případně vám to usnadní škrabka přímo s rukavicí. Někdo také používá rozmrazovací sprej na auta.

Kromě rozmrazovacího spreje na auto si pořiďte i jeden na rozmrazení zámků. Někdy se totiž stává, že vlivem mrazu přimrznou a dveře neotevřete. Ovšem pozor. Rozmrazovač zámků musíte mít u sebe, nikoli bezpečně uložený uvnitř auta.

Hodit se vám pak může i tažné lano, pokud zapadnete.

Nic víc vozit nemusíte, ale …

Podle zákona tedy žádnou další věc v autě vozit nemusíte. Trochu komplikovaná situace však může nastat v případě, že s autem vyrazíte za hranice České republiky.

Podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 platí, že povinnou výbavu vozu určuje ta země, v níž je vozidlo registrované. Pokud tedy máte auto registrované v České republice, vztahují se na vás povinnosti vyplývající z české legislativy.

Na druhou stranu se však může stát, že policista nebude tuto úmluvu znát či se jí nebude řídit a bude vám dělat potíže. Pro jistotu je proto dobré se dopředu informovat, jaké podmínky co se týče povinné výbavy panují ve státech, kterými chcete projíždět. Doplnění povinné výbavy tak, aby odpovídala i standardům těchto zemí, vám zajistí hladký průjezd.

Jak je to v zahraničí?

Například v Rakousku, v Itálii a v Německu musíte sněhové řetězy nasadit v případě, že u silnice uvidíte značku k tomu určenou, tedy ve stejném případě, jako v České republice.

Ve Francii stanoví zákon povinnost obout sněhové řetězy, když to vyžaduje povětrnostní situace. Vyplatí se je tedy mít v autě při ruce, kdyby to bylo nutné. Totéž platí ve Švýcarsku.

Rada na závěr

Ať se chystáte do jakékoli země, vždy je dobré se dopředu informovat a prověřit si informace, jakou zimní výbavu s sebou máte vést. Informujte se také, jak je to ve státech, do kterých sice nejedete, ale přes které na vaši dovolenou projíždíte. I tam se vás totiž týkají tamní dopravní předpisy.

Podle Vídeňské úmluvy by sice mělo platit, že stačí povinná výbava určená státem, kde je vozidlo registrováno, ale v praxi se můžete setkat s tím, že tamní policisté na to hledět nebudou. Řada místních vyhlášek navíc může celou situaci komplikovat.

Snazší a bezproblémový průběh dovolené si tak zajistíte i tím, že si s sebou vezmete takovou povinnou výbavu, kterou vyžaduje stát, přes jehož území jedete.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).