sněhový řetěz auto

Povinná výbava do hor: Kdy potřebujete sněhové řetězy? - 2. díl

V předchozím článku jsme si přiblížili, kdy je potřeba nasadit sněhové řetězy a kdy je lepší se tomu vyhnout. Nyní se podíváme na to, jaký typ sněhových řetězů se vám hodí v různých situacích. Jedny sněhové řetězy jsou totiž vhodné na led, jiné na sníh a některé se vám hodí jen na krátké přejetí.

Kovové, textilní nebo tekuté?

Sněhových řetězů existuje více typů. Tím nejčastějším jsou kovové sněhové řetězy. Ty se nejlépe hodí do sněhu, naopak na ledu a na vozovce je s nimi jízda náročnější.

Textilní řetězy naproti tomu zlepšují jízdní vlastnosti na ledu. Komplikovaněji se však nasazují.

Tekuté řetězy představují specifickou kategorii, kdy sněhové řetězy na pneumatiku jednoduše nastříkáte speciálním sprejem. Takový způsob se může osvědčit v případě, že potřebujete projet jen krátký několika set metrový úsek pokrytý sněhem a nechce se vám kvůli tomu nasazovat a zase sundavat sněhové řetězy. Na delší vzdálenosti to ale není, protože se nastříkaný materiál rychle smyje.

Při výběru sněhových řetězů respektujte také vlastnosti svého vozu. Některé řetězy se nedoporučují na vozy s hliníkovým ráfkem a plastovou poklicí.

Co dalšího můžete potřebovat?

Pokud jedete na hory, i bez ohledu na povinnou výbavu jistě oceníte, když budete mít v autě kvalitní škrabku na zmrzlý sníh na skle, kvalitní smeták, ideálně teleskopický, a lopatku. Stejně tak vám dobře poslouží rukavice, až budete okna škrábat, případně vám to usnadní škrabka přímo s rukavicí. Někdo také používá rozmrazovací sprej na auta.

Kromě rozmrazovacího spreje na auto si pořiďte i jeden na rozmrazení zámků. Někdy se totiž stává, že vlivem mrazu přimrznou a dveře neotevřete. Ovšem pozor. Rozmrazovač zámků musíte mít u sebe, nikoli bezpečně uložený uvnitř auta.

Hodit se vám pak může i tažné lano, pokud zapadnete.

Nic víc vozit nemusíte, ale …

Podle zákona tedy žádnou další věc v autě vozit nemusíte. Trochu komplikovaná situace však může nastat v případě, že s autem vyrazíte za hranice České republiky.

Podle Vídeňské úmluvy z roku 1968 platí, že povinnou výbavu vozu určuje ta země, v níž je vozidlo registrované. Pokud tedy máte auto registrované v České republice, vztahují se na vás povinnosti vyplývající z české legislativy.

Na druhou stranu se však může stát, že policista nebude tuto úmluvu znát či se jí nebude řídit a bude vám dělat potíže. Pro jistotu je proto dobré se dopředu informovat, jaké podmínky co se týče povinné výbavy panují ve státech, kterými chcete projíždět. Doplnění povinné výbavy tak, aby odpovídala i standardům těchto zemí, vám zajistí hladký průjezd.

Jak je to v zahraničí?

Například v Rakousku, v Itálii a v Německu musíte sněhové řetězy nasadit v případě, že u silnice uvidíte značku k tomu určenou, tedy ve stejném případě, jako v České republice.

Ve Francii stanoví zákon povinnost obout sněhové řetězy, když to vyžaduje povětrnostní situace. Vyplatí se je tedy mít v autě při ruce, kdyby to bylo nutné. Totéž platí ve Švýcarsku.

Rada na závěr

Ať se chystáte do jakékoli země, vždy je dobré se dopředu informovat a prověřit si informace, jakou zimní výbavu s sebou máte vést. Informujte se také, jak je to ve státech, do kterých sice nejedete, ale přes které na vaši dovolenou projíždíte. I tam se vás totiž týkají tamní dopravní předpisy.

Podle Vídeňské úmluvy by sice mělo platit, že stačí povinná výbava určená státem, kde je vozidlo registrováno, ale v praxi se můžete setkat s tím, že tamní policisté na to hledět nebudou. Řada místních vyhlášek navíc může celou situaci komplikovat.

Snazší a bezproblémový průběh dovolené si tak zajistíte i tím, že si s sebou vezmete takovou povinnou výbavu, kterou vyžaduje stát, přes jehož území jedete.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?