Mechanik s pneumatikou

Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

Jak fungují celoroční pneumatiky?

Celoroční pneumatiky jsou vyrobeny z tvrdší směsi. Díky tomu jsou na cestě odolnější a méně náchylné k opotřebení. Tvrdá směs též snižuje hluk při odvalování, což přispívá k vyššímu komfortu celé posádky osobního automobilu. Díky těmto vlastnostem také lépe snáší chladnější podmínky.

Zajímají mě ceny povinného ručení

Jelikož má ale každá mince dvě strany, musíme zmínit též jisté nedostatky, které se s celoročními gumami pojí. Mezi ty patří zejména skutečnost, kdy při nízkých teplotách jejich směs tvrdne rychleji než směs zimních pneumatik. Jízdní vlastnosti v zimních měsících tudíž mohou být zhoršené a řidiči by měli být obezřetnější.

Další nevýhodou je i finanční zátěž. Sice nemusíte pořizovat dvě sady (zimních a letních) pneumatik, ale musíte pravidelně kontrolovat jejich dezén. Pokud ho během léta sjezdíte pod 4 milimetry, pořízení zimních gum vás stejně nemine. A to i přesto, že byste mohli na celoročních pneumatikách v létě bez obav z postihu jezdit.

Náš tip: Poslechněte si podcast o tom, jak připravit auto na zimu.

Pokrok nezastavíme

Od řidičů, ale i některých expertů můžeme často zaslechnout, že celoroční pneu nejsou dobré v zimě, ani v létě. Tohle tvrzení platilo možná pár (desítek) let dozadu. Technologický pokrok společně s kvalitnějšími a inovativními materiály udělal z celoročních pneumatik žádané zboží, s nímž se pojí řada dalších výhod:

 • Odpadá nutnost pravidelné návštěvy autoservisu a přezutí automobilu.

 • Vlastníkovi automobilu odpadají starosti s uskladněním nepoužívaných pneumatik (zimní nebo letní sada).

 • V případě nevyzpytatelného počasí (například sníh v dubnu), bude auto s celoročními pneumatikami na vozovce disponovat mnohem lepšími jízdními vlastnostmi než vůz na gumách letních

 • Celoroční obutí se zpravidla v teplejších měsících opotřebovává podstatně méně než pneumatiky zimní.

Kdo by měl o pořízení celoročních pneumatik uvažovat?

Celoroční pneumatiky nejčastěji pořizují motoristé s ročním nájezdem v řádech jednotek tisíců kilometrů. Přesně těm je totiž tento typ pneumatik primárně určen. Odborníci a dopravní experti tento typ gum doporučují zejména na městské popojíždění a pro řidiče, jenž za sněhu a námrazy vyráží na silnice jen sporadicky.

Pokud ale patříte mezi řidiče, kteří v zimě obrážejí tuzemské nebo zahraniční hory, celoroční pneumatiky nebudou ideální volbou. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než pořídit dvě sady gum a ty nechat průběžně měnit ve specializovaném autoservisu.

Přečtěte si také: Kdy bude potřeba přezout pneumatiky?


Pneumatika - jízda na sněhu

Jak celoroční pneu vybírat?

V první řadě se zaměřte na ověřené prodejce (kamenné prodejny i e-shopy), kteří prodávají pouze certifikované a u nás uznávané pneu. Tyto pneumatiky musí splňovat značení M+S nebo na nich musí být vyobrazený tzv. Alpský symbol tří vrcholů s vločkou.

Měli byste vědět: Pneumatiky označené M+S bez piktogramu se sněhovou vločkou a horami mohou pocházet například z importu z USA, kde mají celoroční pneumatiky jiné vlastnosti než ty evropské.

Dobré je také vyhledat si aktuální a nezávislé testy celoročních pneumatik, které najdete na řadě odborných portálů i v diskuzních vláknech. Pamatujte, že cena sice může být při výběru dobrým vodítkem, spoléhat ale pouze na ni se nemusí (zejména z dlouhodobého hlediska) vyplatit.

Pojistná událost a celoroční pneumatiky

Jistě vás napadlo, jak se na celoroční pneumatiky dívají pojišťovny v případě hodnocení a vypořádání pojistné události. Obecně lze říci, že celoroční pneumatiky nejsou problém, pokud splňují zákonné náležitosti (např. certifikace a hloubka dezénu). Pokud ale řidič způsobí nehodu v zimě a na cestě, kde jsou zimní gumy povinné, může pojišťovna zkoumat, jestli typ pneumatik hrál v případě nehody roli.

To potvrzují i slova zástupce pojišťovny Uniqa, který k problematice dodává: „Pokud klient bude mít auto takto obuté a bude mít nehodu v úseku, kde jsou povinné zimní pneumatiky, budeme zjišťovat, jestli typ pneumatik hrál v případě nehody roli. Jestli k nehodě nedošlo například kvůli smyku na sněhu a podobně. Pokud ano, můžeme plnění odmítnout. Pokud ale obutí auta nehodu nijak negativně neovlivnilo, a bylo například sucho a 6 stupňů, škodu zaplatíme podle smlouvy."

Chci si srovnat ceny výhodného povinného ručení

Podobně na situaci nahlíží i v pojišťovně Pillow: „U nás je pravidlo jednoduché. Přistupujeme a bereme celoroční pneumatiky tak, jak je napsáno v zákoně. Čili celoroční pneu jsou schválené pro provoz a v případě, že mají českou homologaci a auto je obuto rozměrem, který je zapsán ve VTP, tak toto akceptujeme bez výjimek. U celoročních pneumatik nemáme žádné výjimky, zvýhodnění ani znevýhodnění."

Slavia pojišťovna je co se týče celoročních pneumatik take benevolentní: „Celoroční pneumatiky u nás nejsou v zimním období problém, pokud nesou označení M+S, nebo 3PMSF. Takto označené univerzální pneumatiky uznáváme i v zimním období."

Závěrečné resumé

Celoroční pneumatiky jsou jistě zajímavou alternativou pro řidiče, kteří vyrážejí na silnici v zimě jen sporadicky, jejich roční nájezd je minimální a věnují se zejména občasnému městskému popojíždění. V případě pojistné události, kterou způsobí na celoročních gumách, je ovšem u některých pojišťoven nutno počítat s rizikem krácení nebo odmítnutí pojistného plnění. Proto je potřeba při výběru vhodných pneumatik zvážit jejich přínosy a rizika, a tomu následně přizpůsobit samotný nákup.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  Zdražení povinného ručení 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Auto
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 

 • nehoda
  Auto
  28. března 2022|Lucie Dosedělová
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Auto
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Auto
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Auto
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Auto
  04. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

 • servis a kontrola motorky
  Auto
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).