Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.
Oproti povinné výbavě pro auto je povinná výbava motorky poměrně minimalistická. Skládá se totiž pouze ze dvou věcí. Zatímco dříve šlo pouze o motolékárničku, od roku 2022 s sebou musíte vozit ještě reflexní vestu. Motorkáře, kteří ji z bezpečnostních důvodů používali už v předešlých sezónách, tedy nečeká žádná změna.
Povinná výbava motocyklu v Česku:
motolékárnička,
reflexní vesta.
V motolékárničce nesmí chybět:
pryžové latexové rukavice,
pryžové škrtící obinadlo,
hotový obvaz s jedním polštářkem,
hotový obvaz se dvěma polštářky.
Seznam povinné výbavy na motorku je krátký a přizpůsobil se možnostem motorek. Do některých strojů toho zkrátka o moc víc nenaskládáte. Pokuta za neúplnou výbavu nebo prošlou lékárničku se ale může vyšplhat až na 2000 korun, takže se před první jarní jízdou ujistěte, že vám opravdu nic nechybí. Pokud však jezdíte na motokole nebo mopedu, povinnou výbavu řešit nemusíte.
Nezapomínejte ani na doklady, které byste u sebe měli vozit. Jde o řidičský průkaz, malý techničák (tj. osvědčení o registraci vozidla) a zelenou kartu. U zelené karty si v Česku vystačíte i s její elektronickou verzí - tedy souborem PDF nebo obrázkem v telefonu, který nemusí mít nutně zelenou barvu. Na zahraniční cesty si ji ale raději vytiskněte.
Pro případné řešení karambolu se bude hodit také formulář o dopravní nehodě, který vám u banálních nehod může ušetřit spoustu času. Je volně ke stažení na webu Ministerstva dopravy.
Kromě papírů se na delší cesty doporučuje také základní nářadí, sprej na řetěz a sada na opravu defektů pneumatik. A pokud by vaši motorku potkala závažnější porucha, oceníte pojištění s kvalitní asistenční službou, která vám zajistí odtah a odvoz.
Chystáte se vyrazit na motodovolenou? Myslete na to, že pravidla jednotlivých zemí se značně liší. Dobrou zprávou je, že do sousedních států nic navíc vozit nemusíte. Slovensko, Německo, Rakousko i Polsko mají na povinnou výbavu stejné nebo dokonce nižší nároky.
Jestliže se do Belgie dostanete v parném počasí, mohl by vás překvapit požadavek na oblečení, konkrétně na povinné nošení rukavic, kalhot s dlouhými nohavicemi a bundy s dlouhými rukávy. Boty musí mít ochranu kotníků. Pokud občas rádi jezdíte na lehko, Belgie nebude tou pravou zemí pro vás.
Do Slovinska a Chorvatska si přibalte náhradní žárovky, pokud motorku nemáte osazenou xenonovými nebo LED světlomety.
V Litvě zase budete potřebovat hasící přístroj, který je jinde povinný jen pro auta. V Maďarsku by vás mohla překvapit povinnost vozit s sebou výstražný trojúhelník.
V Portugalsku si dejte pozor na matoucí nařízení, které se týká reflexních vest. Ty podle místního zákona motorkáři musí používat, ale pouze v zemi, kde je motorka registrovaná.
Pokud tedy do Portugalska dojedete na motorce, kterou v Česku máte také registrovanou, reflexní vestu nepotřebujete. Pokud si ale motorku půjčíte až na místě, reflexní vestu rázem potřebujete. Ve Francii se pro změnu musí používat jen na motocyklech s objemem přesahujícím 125 ccm.
V Řecku a Itálii občas můžete spatřit opravdu bizarní výjevy. Nejen že se po těchto zemích velká část motorkářů spokojeně prohání bez přilby, ale výjimkou nejsou ani jedinci, kteří za jízdy telefonují nebo v ruce drží kávu. Policie to řeší jen vzácně. Vy se ale na tenký led nepouštějte - kvůli vlastnímu bezpečí i tomu, že policisté nemusí být stejně benevolentní k prohřeškům turistů.
Jak vidno, povinná výbava na motorku se v každé zemi může drobně lišit. Ať už se na svém stroji chystáte kamkoliv, vždy si pro jistotu zkontrolujte aktuální požadavky dané země. Pravidla se mohou změnit a určitě si nechcete kazit dovolenou pokutou a sháněním povinné výbavy, která nemusí být snadno dostupná.