Povinná výbava na motorku v EU 2022

5. 5. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

Na motorce si vystačíte s málem

Oproti povinné výbavě pro auto je povinná výbava motorky poměrně minimalistická. Skládá se totiž pouze ze dvou věcí. Zatímco dříve šlo pouze o motolékárničku, od roku 2022 s sebou musíte vozit ještě reflexní vestu. Motorkáře, kteří ji z bezpečnostních důvodů používali už v předešlých sezónách, tedy nečeká žádná změna.

Povinná výbava motocyklu v Česku:

 • motolékárnička,

 • reflexní vesta.

V motolékárničce nesmí chybět:

 • pryžové latexové rukavice,

 • pryžové škrtící obinadlo,

 • hotový obvaz s jedním polštářkem,

 • hotový obvaz se dvěma polštářky.

Seznam povinné výbavy na motorku je krátký a přizpůsobil se možnostem motorek. Do některých strojů toho zkrátka o moc víc nenaskládáte. Pokuta za neúplnou výbavu nebo prošlou lékárničku se ale může vyšplhat až na 2000 korun, takže se před první jarní jízdou ujistěte, že vám opravdu nic nechybí. Pokud však jezdíte na motokole nebo mopedu, povinnou výbavu řešit nemusíte.


Nezapomínejte ani na doklady, které byste u sebe měli vozit. Jde o řidičský průkaz, malý techničák (tj. osvědčení o registraci vozidla) a zelenou kartu. U zelené karty si v Česku vystačíte i s její elektronickou verzí - tedy souborem PDF nebo obrázkem v telefonu, který nemusí mít nutně zelenou barvu. Na zahraniční cesty si ji ale raději vytiskněte.

Pro případné řešení karambolu se bude hodit také formulář o dopravní nehodě, který vám u banálních nehod může ušetřit spoustu času. Je volně ke stažení na webu Ministerstva dopravy.

Kromě papírů se na delší cesty doporučuje také základní nářadí, sprej na řetěz a sada na opravu defektů pneumatik. A pokud by vaši motorku potkala závažnější porucha, oceníte pojištění s kvalitní asistenční službou, která vám zajistí odtah a odvoz.

motorka-cestování

Povinná výbava motocyklu v zahraničí

Chystáte se vyrazit na motodovolenou? Myslete na to, že pravidla jednotlivých zemí se značně liší. Dobrou zprávou je, že do sousedních států nic navíc vozit nemusíte. Slovensko, Německo, Rakousko i Polsko mají na povinnou výbavu stejné nebo dokonce nižší nároky.

Do Belgie jen v dobrém oblečení

Jestliže se do Belgie dostanete v parném počasí, mohl by vás překvapit požadavek na oblečení, konkrétně na povinné nošení rukavic, kalhot s dlouhými nohavicemi a bundy s dlouhými rukávy. Boty musí mít ochranu kotníků. Pokud občas rádi jezdíte na lehko, Belgie nebude tou pravou zemí pro vás.

Žárovky a trojúhelník

Do Slovinska a Chorvatska si přibalte náhradní žárovky, pokud motorku nemáte osazenou xenonovými nebo LED světlomety.

V Litvě zase budete potřebovat hasící přístroj, který je jinde povinný jen pro auta. V Maďarsku by vás mohla překvapit povinnost vozit s sebou výstražný trojúhelník.

Reflexní vesta jen pro část jezdců

V Portugalsku si dejte pozor na matoucí nařízení, které se týká reflexních vest. Ty podle místního zákona motorkáři musí používat, ale pouze v zemi, kde je motorka registrovaná.

Pokud tedy do Portugalska dojedete na motorce, kterou v Česku máte také registrovanou, reflexní vestu nepotřebujete. Pokud si ale motorku půjčíte až na místě, reflexní vestu rázem potřebujete. Ve Francii se pro změnu musí používat jen na motocyklech s objemem přesahujícím 125 ccm.

Nekopírujte místní motorkáře

V Řecku a Itálii občas můžete spatřit opravdu bizarní výjevy. Nejen že se po těchto zemích velká část motorkářů spokojeně prohání bez přilby, ale výjimkou nejsou ani jedinci, kteří za jízdy telefonují nebo v ruce drží kávu. Policie to řeší jen vzácně. Vy se ale na tenký led nepouštějte - kvůli vlastnímu bezpečí i tomu, že policisté nemusí být stejně benevolentní k prohřeškům turistů.

Pravidla si pro jistotu ověřte

Jak vidno, povinná výbava na motorku se v každé zemi může drobně lišit. Ať už se na svém stroji chystáte kamkoliv, vždy si pro jistotu zkontrolujte aktuální požadavky dané země. Pravidla se mohou změnit a určitě si nechcete kazit dovolenou pokutou a sháněním povinné výbavy, která nemusí být snadno dostupná.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?