Blog
Pojištění vozu
motorkář v Alpách

Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

04. března 2022|Jana Březinová|

Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

Začněte výběrem oblečení na motorku

Správný motorkář jezdí jedině v kůži? Tak toto pravidlo již dávno neplatí. Kůže sice patří mezi odolné materiály, ale má také celou řadu nevýhod. Mezi ty největší patří dlouhá doba schnutí – pokud na motorce zmoknete, může vám kožená bunda schnout i tři dny.

Spočítat ceny povinného ručení

Při výběru oblečení na motorku byste se měli zaměřit na jeho bezpečnost. Stěžejním parametrem je doba prodření. Zatímco levné oblečení na motorku vydrží jen několik setin vteřiny, než se prodře, kvalitní kousky odolají i pár vteřin, než se prošoupou o asfalt.

Kvalitní oblečení na motorku by vás mělo chránit při pádu, proti chladu a zároveň byste se v něm měli cítit pohodlně. Myslete na to, že při dlouhých cestách budete trávit v oblečení několik hodin denně, a tak vám musí opravdu dobře sednout. Neexistuje přitom univerzální oblečení, po kterém byste mohli sáhnout za každé situace – jiné se hodí do tepla, jiné do zimy a zapomenout byste neměli ani na nepromokavou vrstvu. Ideální je, když budete oblečení vrstvit podle potřeby.

Vsaďte na textil a oblečte více vrstev

Pro dlouhé cesty volí většina motorkářů textilní vícevrstvé oblečení s protektory. Na rozdíl od kůže dokáže textil v dobrém počasí poměrně rychle uschnout i za jízdy na těle. Někdy mívají textilní motorkářské bundy několik vrstev, které lze kombinovat podle počasí a potřeby. V horkém počasí vám zase přijdou vhod větrací otvory, ty vám kožená bunda určitě nenabídne.

Ať už dáváte přednost textilu nebo kůži, samozřejmostí by měly být loketní chrániče, ramenní chrániče a protektor páteře u bundy, chrániče kolen a boků u kalhot. Chrániče vám musí sedět na správném místě, proto si motorkářské oblečení před koupí dobře vyzkoušejte. Oceníte také možnost spojit bundu a kalhoty zipem, při pádu se tak bunda nevyhrne a zamezíte odřeninám.

Tip: Poslechněte si také díl našeho podcastu Nepodceňto o cestování na motorce - Na motorce za hranice.

Abys vás nepřekvapila nepřízeň počasí, pořiďte si nepromoky. Fungují jako ochranná vnější vrstva. Jsou skladné a zpravidla obsahují reflexní prvky, takže vás ostatní řidiči nepřehlédnou ani v hustém dešti.

Než se vydáte na několikadenní cestu, zkuste vyrazit na kratší výlet po Česku, abyste si veškerou výbavu otestovali. Ať poté třeba uprostřed Alp nezjistíte, že mrznete nebo se naopak při pomalé jízdě městem koupete v potu.

Pořiďte si kufry na motorku

Další nezbytnou součástí výbavy na dlouhé motorkářské výpravy jsou kufry a tašky. Před koupí zvažte, k jakým účelům budete zavazadlo používat – potřebujete uzamykatelný úložný box nebo vám bude stačit klasická motobrašna nebo motorkářský batoh?

Textilní či kožené tašky vychází levněji a můžete je tvarovat podle objemu nákladu, mají ale nižší voděodolnost a špatně se zajišťují před zloději. Naopak do kufru nenateče a dá se také bezpečně uzamknout. Mnoho motorkářů volí kombinaci textilního tankvaku na nádrži a uzamykatelných kufrů nebo beden.

Při balení berte v úvahu, jak dlouho budete na cestě, kam vyrážíte a kolik věcí s sebou potřebujete. Nicméně u delších cest byste se měli snažit balit s rozumem, protože velký náklad vás bude obtěžovat při každém zastavení, manévrování, ale také při vybalování a opětovném balení.

Pozor na správné vyvážení motorky

Když motorku obtěžkáte zavazadly, bude se hůře ovládat. Těžší věci se vyplatí dát do tankvaku, který umístíte na nádrž, abyste část váhy přenesli na přední kolo. Čím víc je přední kole nadlehčováno, tím hůře se vám bude motocykl ovládat, a tím méně bude stabilní. To platí především pro terénnější stroje.

Důležité je rozložit váhu rovnoměrně po obou stranách. Pozor, ať na jednu stranu nenaložíte těžké věci a na druhou jen lehký spacák a karimatku, které sice zaberou místo, ale téměř nic neváží. Rozdělte si zavazadla na dvě poloviny a obě pečlivě zvažte.

Záleží ale i na tom, jak zabalíte jednotlivé kufry. Nejtěžší věci dejte do bočních zavazadel co nejníže a co nejblíže středové ose. Vařič, nádobí, konzervy k vnitřní straně, k vnější pak oblečení. Na zadní nosič umístěte objemné, ale co nejlehčí věci, třeba spacáky.

Jakmile motorku naložíte, vyzkoušejte si jízdu nanečisto. Jeďte opatrně, než si zvyknete na změněné jízdní vlastnosti a delší brzdnou dráhu.

Chraňte se proti zlodějům

Abyste svůj stroj ochránili i poté, co se od něj vzdálíte, pořiďte si ocelová lanka nebo řetězové zámky. Pokud vlastníte novější stroj, můžete si koupit kufry k dané značce, které mají stejný klíč jako do zapalování, nemusíte tak s sebou nosit extra klíče. Nové modely motorek nabízí také speciální zabudované zámky na přilbu, s nimiž připevníte helmu například na řidítkách, a tak ji nemusíte nosit všude s sebou.

Pro ochranu celé motorky si pořiďte zámek na motorku s alarmem, který umístíte na kotoučovou brzdu. Motozámek disponuje otřesovým čidlem a spustí zvukový signál, když se motorka pohne.

Kontrola motocyklu před dlouhou cestou

Před dlouhou cestou motorku pečlivě zkontrolujte, nejlépe ji nechte prohlédnout v kvalitním servisu. Zaměřte se na stav pneumatik, světel, řetězu, brzd a provozních kapalin. Přečtěte si podrobný návod, jak připravit motorku před sezónou.

U motorového oleje činí běžné lhůty pro výměnu šest tisíc kilometrů u starších motorek, deset tisíc a více kilometrů u motorek novějších. Pokud při dlouhé cestě interval přesáhnete jenom mírně, není potřeba se stresovat, kvalita olejů je na vysoké úrovni a poškození motoru nehrozí.

Pro dlouhé cesty do zahraničí přezujte na co nejuniverzálnější gumy, protože se můžete setkat s vysokými teplotami u moře, prudkým deštěm, mrazem nebo sněhem v horských průsmycích. Při cestách do hor věnujte zvýšenou pozornost stavu brzdových destiček a brzdové kapaliny.

Na delších cestách vás bude zajímat spotřeba paliva, na níž má zásadní vliv stav vzduchového filtru. Čím víc je ucpaný nečistotami, tím větší podtlak vzniká v difuzoru a motor tak nasává nepatřičně velké množství paliva. Klasickou papírovou vložku nahraďte novou, u bavlněných či tuningových filtrů stačí jejich očištění.

Povinná výbava a další přípravy na cestu

Povinná výbava pro motorku znamená v rámci ČR pouze reflexní vestu a motolékárničku, ale v zahraničí se může lišit. Zjistěte si požadavky dané země raději předem. Kromě povinné výbavy byste si neměli zapomenout přibalit také soupravu na lepení duší, izolační pásku, základní nářadí a další výbavu na drobné opravy. Pokud přenecháte opravy raději odborníkům, měli byste mít kvalitní pojištění na motorku včetně asistenčních služeb do zahraničí, které vás podrží v případě nehody či defektu. Přečtěte si, na co dalšího myslet při plánování cesty do zahraničí na motorce.

Hodit se vám bude také powerbanka, díky níž si nejen nabijete telefon nebo počítač, ale v případě nouze vám pomůže motorku nastartovat. Při dlouhých cestách po dálnici oceníte také mechanický tempomat nebo alespoň plastovou opěrku dlaně, abyste nechali při dlouhém řízení odpočinout zápěstí.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).