motorkář v Alpách

Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

23. 9. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

Začněte výběrem oblečení na motorku

Základ pro jakoukoliv motorkářskou jízdu představuje bezpečné oblečení a ochranná výbava. Dlouhé cesty nejsou žádnou výjimkou. Připravit byste si měli:

 • helmu na motorku,

 • motorkářské rukavice,

 • bundu,

 • kalhoty,

 • obuv.

Oblečení na motorku a další výbavu přizpůsobte navštěvovaným destinacím. Podoba jednotlivých prvků se bude lišit v létě, chladném počasí nebo v dešti. Univerzální řešení pro každou příležitost bohužel neexistuje.

Myslíte si, že správný motorkář jezdí jedině v kůži? Odolná kůže stále patří mezi oblíbené materiály, ale na delší výpravy se nehodí. Jedním z hlavních důvodů je dlouhá doba schnutí – kožená bunda může po dešti schnout klidně tři dny.

Pro dlouhé cesty volí většina motorkářů textilní oblečení. Textil v dobrém počasí rychle uschne i na těle za jízdy. Bundy navíc mívají větrací otvory a několik vrstev, které lze podle potřeby kombinovat. V nepřízni počasí oceníte také skladné nepromoky.

Náš tip

Při výběru oblečení na motorku se zaměřte na odolnost proti prodření. Doba prodření se při pádu liší až o několik sekund. Tento rozdíl může sehrát klíčovou roli. Na oblečení proto nešetřete. Kvalitní a bezpečný komplet stojí nižší desítky tisíc Kč. Kompromisy nedělejte ani u helmy na motorku. Spolehlivý kousek vás vyjde zhruba na 10 000 Kč. Oblíbené jsou například modely značky LS2, Scorpion či Nolan.

Oblečení na motorku jedině s chrániči

Ať už dáváte přednost textilu nebo kůži, samozřejmostí by měly být chrániče. U bundy jde o loketní a ramenní chrániče spolu s protektorem páteře. V případě kalhot by neměly chybět chrániče kolen a boků. Chrániče musí sedět na správném místě. V oblečení se zároveň musíte cítit pohodlně.

Výbavu si nejprve otestujte při kratším výletu po ČR. Pokud v oblečení mrznete nebo se naopak koupete v potu, je lepší na to přijít několik kilometrů od domova než na druhém konci Evropy.

Jak je to s pojištěním motorky?

Vyrážíte na motorce do zahraničí? Povinné ručení, které musíte mít ze zákona sjednané, platí ve většině států Evropy – seznam zemí je vyznačen na zelené kartě. Stejně jako v ČR se povinné ručení vztahuje jen na škody, jež způsobíte někomu jinému.

Pokud si chcete pojistit i škody na svém motocyklu, musíte mít havarijní pojištění. Vždy si ale zkontrolujte jeho územní platnost, obvykle se vztahuje na EU. Chystáte se do destinace, kde havarijko neplatí? Pak můžete pro dané země uzavřít krátkodobé havarijní pojištění nebo si na hranicích tohoto státu vyřídit hraniční pojištění. Zapomínat byste neměli ani na cestovní pojištění, které pokryje případné léčebné výlohy.

Nejvýhodnější nabídky povinného ručení a havarijního pojištění během chvíle najdete v našich online kalkulačkách.

Sbalené věci uložte do kufru na motorku

Další nezbytnou součástí výbavy na dlouhé cesty jsou tašky a kufry na motorku, do kterých uložíte osobní věci. Textilní či kožené tašky vychází levněji a můžete je snáze tvarovat. Nejsou ale příliš voděodolné a hlavně se špatně zajišťují před zloději. Naopak do kufru nenateče a dá se bezpečně uzamknout. Mnoho motorkářů volí kombinaci textilního tankvaku na nádrži a uzamykatelných kufrů.

Na cesty balte s rozumem. Velký náklad vás bude obtěžovat při každém zastavení, manévrování a vybalování. Motorka obtěžkaná zavazadly se hůře ovládá. Důležité je rozložit váhu rovnoměrně po obou stranách. Jakmile motorku naložíte, jízdu si vyzkoušejte. Jeďte opatrně, než si zvyknete na změněné jízdní vlastnosti a delší brzdnou dráhu.

Výbava na motorku na dlouhé cesty: Motorka u pole

Jakou zvolit strategii při balení kufru

Nejtěžší věci dejte do bočních zavazadel co nejníže, ideálně blízko ke středové ose. Na zadní nosič umístěte objemný, ale lehký náklad – třeba spacáky. Těžší věci se vyplatí dát do tankvaku. Část váhy tak přenesete na přední kolo. Čím více je přední kolo nadlehčováno, tím méně bude motocykl stabilní. Kufry na motorku doporučujeme pojistit. Pojištění zavazadel je běžnou součástí cestovního pojištění.

Nezapomeňte se chránit před zloději

Na delších cestách často nevíte, kde budete s motocyklem parkovat. Abyste svoji motorku ochránili i poté, co se od ní vzdálíte, pořiďte si ocelová lanka nebo řetězové zámky. Vyšší stupeň ochrany vám přinese zámek s alarmem, který umístíte na kotoučovou brzdu. Disponuje totiž otřesovým čidlem a spustí zvukový signál, když se motorka pohne.

Nové stroje nabízí také zabudované zámky na helmu. Díky nim přilbu na motorku bezpečně připevníte například na řídítkách a nemusíte ji nosit všude s sebou.

Podcast Nepodceňto

Uvažujete o delší cestě na motorce do zahraničí? O své rady a tipy se v jedné z epizod podcastu Nepodceňto podělili cestovatel Vojtěch Lavický a Florián Kretschmer, vedoucí obsahu Skupiny Srovnejto.

Povinná výbava na motorku a další doplňky na cestu

Povinná výbava na motorku se v ČR skládá jen z reflexní vesty a motolékárničky. V zahraničí se ale pravidla mohou lišit. Požadavky dané země si raději předem zjistěte. Kromě povinné výbavy si přibalte také soupravu na lepení duší, izolační pásku a základní nářadí na drobné opravy.

Věděli jste?

Ve Francii musíte mít na helmě na motorku reflexní nálepky? V Belgii je povinné nošení ochranného oděvu a v Chorvatsku vás může zaskočit povinnost vozit náhradní žárovky u určitých typů světel. V našich sousedních státech vás podobná překvapení nečekají. Vystačíte si tam s povinnou výbavou na motorku z ČR.

Jaké další vychytávky by se vám na dlouhých cestách mohly hodit?

 • Navigace a mobilní aplikace pro motorkáře (Scenic, EatSleepRIDE, Motobit apod.)

 • Intercom na motorku (pro komunikaci se spolujezdcem a dalšími motorkáři)

 • Mechanický tempomat a opěrka dlaně

 • Reflexní prvky pro zvýšení viditelnosti

 • Powerbanka (nejen pro dobíjení elektroniky, ale i nouzové nastartování motorky)

 • Držák na mobil na motorku


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?