motorkář v Alpách

Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

23. 9. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

Začněte výběrem oblečení na motorku

Základ pro jakoukoliv motorkářskou jízdu představuje bezpečné oblečení a ochranná výbava. Dlouhé cesty nejsou žádnou výjimkou. Připravit byste si měli:

 • helmu na motorku,

 • motorkářské rukavice,

 • bundu,

 • kalhoty,

 • obuv.

Oblečení na motorku a další výbavu přizpůsobte navštěvovaným destinacím. Podoba jednotlivých prvků se bude lišit v létě, chladném počasí nebo v dešti. Univerzální řešení pro každou příležitost bohužel neexistuje.

Myslíte si, že správný motorkář jezdí jedině v kůži? Odolná kůže stále patří mezi oblíbené materiály, ale na delší výpravy se nehodí. Jedním z hlavních důvodů je dlouhá doba schnutí – kožená bunda může po dešti schnout klidně tři dny.

Pro dlouhé cesty volí většina motorkářů textilní oblečení. Textil v dobrém počasí rychle uschne i na těle za jízdy. Bundy navíc mívají větrací otvory a několik vrstev, které lze podle potřeby kombinovat. V nepřízni počasí oceníte také skladné nepromoky.

Náš tip

Při výběru oblečení na motorku se zaměřte na odolnost proti prodření. Doba prodření se při pádu liší až o několik sekund. Tento rozdíl může sehrát klíčovou roli. Na oblečení proto nešetřete. Kvalitní a bezpečný komplet stojí nižší desítky tisíc Kč. Kompromisy nedělejte ani u helmy na motorku. Spolehlivý kousek vás vyjde zhruba na 10 000 Kč. Oblíbené jsou například modely značky LS2, Scorpion či Nolan.

Oblečení na motorku jedině s chrániči

Ať už dáváte přednost textilu nebo kůži, samozřejmostí by měly být chrániče. U bundy jde o loketní a ramenní chrániče spolu s protektorem páteře. V případě kalhot by neměly chybět chrániče kolen a boků. Chrániče musí sedět na správném místě. V oblečení se zároveň musíte cítit pohodlně.

Výbavu si nejprve otestujte při kratším výletu po ČR. Pokud v oblečení mrznete nebo se naopak koupete v potu, je lepší na to přijít několik kilometrů od domova než na druhém konci Evropy.

Jak je to s pojištěním motorky?

Vyrážíte na motorce do zahraničí? Povinné ručení, které musíte mít ze zákona sjednané, platí ve většině států Evropy – seznam zemí je vyznačen na zelené kartě. Stejně jako v ČR se povinné ručení vztahuje jen na škody, jež způsobíte někomu jinému.

Pokud si chcete pojistit i škody na svém motocyklu, musíte mít havarijní pojištění. Vždy si ale zkontrolujte jeho územní platnost, obvykle se vztahuje na EU. Chystáte se do destinace, kde havarijko neplatí? Pak můžete pro dané země uzavřít krátkodobé havarijní pojištění nebo si na hranicích tohoto státu vyřídit hraniční pojištění. Zapomínat byste neměli ani na cestovní pojištění, které pokryje případné léčebné výlohy.

Nejvýhodnější nabídky povinného ručení a havarijního pojištění během chvíle najdete v našich online kalkulačkách.

Sbalené věci uložte do kufru na motorku

Další nezbytnou součástí výbavy na dlouhé cesty jsou tašky a kufry na motorku, do kterých uložíte osobní věci. Textilní či kožené tašky vychází levněji a můžete je snáze tvarovat. Nejsou ale příliš voděodolné a hlavně se špatně zajišťují před zloději. Naopak do kufru nenateče a dá se bezpečně uzamknout. Mnoho motorkářů volí kombinaci textilního tankvaku na nádrži a uzamykatelných kufrů.

Na cesty balte s rozumem. Velký náklad vás bude obtěžovat při každém zastavení, manévrování a vybalování. Motorka obtěžkaná zavazadly se hůře ovládá. Důležité je rozložit váhu rovnoměrně po obou stranách. Jakmile motorku naložíte, jízdu si vyzkoušejte. Jeďte opatrně, než si zvyknete na změněné jízdní vlastnosti a delší brzdnou dráhu.

Výbava na motorku na dlouhé cesty: Motorka u pole

Jakou zvolit strategii při balení kufru

Nejtěžší věci dejte do bočních zavazadel co nejníže, ideálně blízko ke středové ose. Na zadní nosič umístěte objemný, ale lehký náklad – třeba spacáky. Těžší věci se vyplatí dát do tankvaku. Část váhy tak přenesete na přední kolo. Čím více je přední kolo nadlehčováno, tím méně bude motocykl stabilní. Kufry na motorku doporučujeme pojistit. Pojištění zavazadel je běžnou součástí cestovního pojištění.

Nezapomeňte se chránit před zloději

Na delších cestách často nevíte, kde budete s motocyklem parkovat. Abyste svoji motorku ochránili i poté, co se od ní vzdálíte, pořiďte si ocelová lanka nebo řetězové zámky. Vyšší stupeň ochrany vám přinese zámek s alarmem, který umístíte na kotoučovou brzdu. Disponuje totiž otřesovým čidlem a spustí zvukový signál, když se motorka pohne.

Nové stroje nabízí také zabudované zámky na helmu. Díky nim přilbu na motorku bezpečně připevníte například na řídítkách a nemusíte ji nosit všude s sebou.

Podcast Nepodceňto

Uvažujete o delší cestě na motorce do zahraničí? O své rady a tipy se v jedné z epizod podcastu Nepodceňto podělili cestovatel Vojtěch Lavický a Florián Kretschmer, vedoucí obsahu Skupiny Srovnejto.

Povinná výbava na motorku a další doplňky na cestu

Povinná výbava na motorku se v ČR skládá jen z reflexní vesty a motolékárničky. V zahraničí se ale pravidla mohou lišit. Požadavky dané země si raději předem zjistěte. Kromě povinné výbavy si přibalte také soupravu na lepení duší, izolační pásku a základní nářadí na drobné opravy.

Věděli jste?

Ve Francii musíte mít na helmě na motorku reflexní nálepky? V Belgii je povinné nošení ochranného oděvu a v Chorvatsku vás může zaskočit povinnost vozit náhradní žárovky u určitých typů světel. V našich sousedních státech vás podobná překvapení nečekají. Vystačíte si tam s povinnou výbavou na motorku z ČR.

Jaké další vychytávky by se vám na dlouhých cestách mohly hodit?

 • Navigace a mobilní aplikace pro motorkáře (Scenic, EatSleepRIDE, Motobit apod.)

 • Intercom na motorku (pro komunikaci se spolujezdcem a dalšími motorkáři)

 • Mechanický tempomat a opěrka dlaně

 • Reflexní prvky pro zvýšení viditelnosti

 • Powerbanka (nejen pro dobíjení elektroniky, ale i nouzové nastartování motorky)

 • Držák na mobil na motorku


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.