motorkář v Alpách

Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

Začněte výběrem oblečení na motorku

Správný motorkář jezdí jedině v kůži? Tak toto pravidlo již dávno neplatí. Kůže sice patří mezi odolné materiály, ale má také celou řadu nevýhod. Mezi ty největší patří dlouhá doba schnutí – pokud na motorce zmoknete, může vám kožená bunda schnout i tři dny.

Spočítat ceny povinného ručení

Při výběru oblečení na motorku byste se měli zaměřit na jeho bezpečnost. Stěžejním parametrem je doba prodření. Zatímco levné oblečení na motorku vydrží jen několik setin vteřiny, než se prodře, kvalitní kousky odolají i pár vteřin, než se prošoupou o asfalt.

Kvalitní oblečení na motorku by vás mělo chránit při pádu, proti chladu a zároveň byste se v něm měli cítit pohodlně. Myslete na to, že při dlouhých cestách budete trávit v oblečení několik hodin denně, a tak vám musí opravdu dobře sednout. Neexistuje přitom univerzální oblečení, po kterém byste mohli sáhnout za každé situace – jiné se hodí do tepla, jiné do zimy a zapomenout byste neměli ani na nepromokavou vrstvu. Ideální je, když budete oblečení vrstvit podle potřeby.

Vsaďte na textil a oblečte více vrstev

Pro dlouhé cesty volí většina motorkářů textilní vícevrstvé oblečení s protektory. Na rozdíl od kůže dokáže textil v dobrém počasí poměrně rychle uschnout i za jízdy na těle. Někdy mívají textilní motorkářské bundy několik vrstev, které lze kombinovat podle počasí a potřeby. V horkém počasí vám zase přijdou vhod větrací otvory, ty vám kožená bunda určitě nenabídne.

Ať už dáváte přednost textilu nebo kůži, samozřejmostí by měly být loketní chrániče, ramenní chrániče a protektor páteře u bundy, chrániče kolen a boků u kalhot. Chrániče vám musí sedět na správném místě, proto si motorkářské oblečení před koupí dobře vyzkoušejte. Oceníte také možnost spojit bundu a kalhoty zipem, při pádu se tak bunda nevyhrne a zamezíte odřeninám.

Tip: Poslechněte si také díl našeho podcastu Nepodceňto o cestování na motorce - Na motorce za hranice.

Abys vás nepřekvapila nepřízeň počasí, pořiďte si nepromoky. Fungují jako ochranná vnější vrstva. Jsou skladné a zpravidla obsahují reflexní prvky, takže vás ostatní řidiči nepřehlédnou ani v hustém dešti.

Než se vydáte na několikadenní cestu, zkuste vyrazit na kratší výlet po Česku, abyste si veškerou výbavu otestovali. Ať poté třeba uprostřed Alp nezjistíte, že mrznete nebo se naopak při pomalé jízdě městem koupete v potu.

Pořiďte si kufry na motorku

Další nezbytnou součástí výbavy na dlouhé motorkářské výpravy jsou kufry a tašky. Před koupí zvažte, k jakým účelům budete zavazadlo používat – potřebujete uzamykatelný úložný box nebo vám bude stačit klasická motobrašna nebo motorkářský batoh?

Textilní či kožené tašky vychází levněji a můžete je tvarovat podle objemu nákladu, mají ale nižší voděodolnost a špatně se zajišťují před zloději. Naopak do kufru nenateče a dá se také bezpečně uzamknout. Mnoho motorkářů volí kombinaci textilního tankvaku na nádrži a uzamykatelných kufrů nebo beden.

Při balení berte v úvahu, jak dlouho budete na cestě, kam vyrážíte a kolik věcí s sebou potřebujete. Nicméně u delších cest byste se měli snažit balit s rozumem, protože velký náklad vás bude obtěžovat při každém zastavení, manévrování, ale také při vybalování a opětovném balení.

Pozor na správné vyvážení motorky

Když motorku obtěžkáte zavazadly, bude se hůře ovládat. Těžší věci se vyplatí dát do tankvaku, který umístíte na nádrž, abyste část váhy přenesli na přední kolo. Čím víc je přední kole nadlehčováno, tím hůře se vám bude motocykl ovládat, a tím méně bude stabilní. To platí především pro terénnější stroje.

Důležité je rozložit váhu rovnoměrně po obou stranách. Pozor, ať na jednu stranu nenaložíte těžké věci a na druhou jen lehký spacák a karimatku, které sice zaberou místo, ale téměř nic neváží. Rozdělte si zavazadla na dvě poloviny a obě pečlivě zvažte.

Záleží ale i na tom, jak zabalíte jednotlivé kufry. Nejtěžší věci dejte do bočních zavazadel co nejníže a co nejblíže středové ose. Vařič, nádobí, konzervy k vnitřní straně, k vnější pak oblečení. Na zadní nosič umístěte objemné, ale co nejlehčí věci, třeba spacáky.

Jakmile motorku naložíte, vyzkoušejte si jízdu nanečisto. Jeďte opatrně, než si zvyknete na změněné jízdní vlastnosti a delší brzdnou dráhu.

Chraňte se proti zlodějům

Abyste svůj stroj ochránili i poté, co se od něj vzdálíte, pořiďte si ocelová lanka nebo řetězové zámky. Pokud vlastníte novější stroj, můžete si koupit kufry k dané značce, které mají stejný klíč jako do zapalování, nemusíte tak s sebou nosit extra klíče. Nové modely motorek nabízí také speciální zabudované zámky na přilbu, s nimiž připevníte helmu například na řidítkách, a tak ji nemusíte nosit všude s sebou.

Pro ochranu celé motorky si pořiďte zámek na motorku s alarmem, který umístíte na kotoučovou brzdu. Motozámek disponuje otřesovým čidlem a spustí zvukový signál, když se motorka pohne.

Kontrola motocyklu před dlouhou cestou

Před dlouhou cestou motorku pečlivě zkontrolujte, nejlépe ji nechte prohlédnout v kvalitním servisu. Zaměřte se na stav pneumatik, světel, řetězu, brzd a provozních kapalin. Přečtěte si podrobný návod, jak připravit motorku před sezónou.

U motorového oleje činí běžné lhůty pro výměnu šest tisíc kilometrů u starších motorek, deset tisíc a více kilometrů u motorek novějších. Pokud při dlouhé cestě interval přesáhnete jenom mírně, není potřeba se stresovat, kvalita olejů je na vysoké úrovni a poškození motoru nehrozí.

Pro dlouhé cesty do zahraničí přezujte na co nejuniverzálnější gumy, protože se můžete setkat s vysokými teplotami u moře, prudkým deštěm, mrazem nebo sněhem v horských průsmycích. Při cestách do hor věnujte zvýšenou pozornost stavu brzdových destiček a brzdové kapaliny.

Na delších cestách vás bude zajímat spotřeba paliva, na níž má zásadní vliv stav vzduchového filtru. Čím víc je ucpaný nečistotami, tím větší podtlak vzniká v difuzoru a motor tak nasává nepatřičně velké množství paliva. Klasickou papírovou vložku nahraďte novou, u bavlněných či tuningových filtrů stačí jejich očištění.

Povinná výbava a další přípravy na cestu

Povinná výbava pro motorku znamená v rámci ČR pouze reflexní vestu a motolékárničku, ale v zahraničí se může lišit. Zjistěte si požadavky dané země raději předem. Kromě povinné výbavy byste si neměli zapomenout přibalit také soupravu na lepení duší, izolační pásku, základní nářadí a další výbavu na drobné opravy. Pokud přenecháte opravy raději odborníkům, měli byste mít kvalitní pojištění na motorku včetně asistenčních služeb do zahraničí, které vás podrží v případě nehody či defektu. Přečtěte si, na co dalšího myslet při plánování cesty do zahraničí na motorce.

Hodit se vám bude také powerbanka, díky níž si nejen nabijete telefon nebo počítač, ale v případě nouze vám pomůže motorku nastartovat. Při dlouhých cestách po dálnici oceníte také mechanický tempomat nebo alespoň plastovou opěrku dlaně, abyste nechali při dlouhém řízení odpočinout zápěstí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  Zdražení povinného ručení 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Auto
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 

 • nehoda
  Auto
  28. března 2022|Lucie Dosedělová
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Auto
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Auto
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Auto
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • servis a kontrola motorky
  Auto
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).