motorkář v Alpách

Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

23. 9. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

Začněte výběrem oblečení na motorku

Základ pro jakoukoliv motorkářskou jízdu představuje bezpečné oblečení a ochranná výbava. Dlouhé cesty nejsou žádnou výjimkou. Připravit byste si měli:

 • helmu na motorku,

 • motorkářské rukavice,

 • bundu,

 • kalhoty,

 • obuv.

Oblečení na motorku a další výbavu přizpůsobte navštěvovaným destinacím. Podoba jednotlivých prvků se bude lišit v létě, chladném počasí nebo v dešti. Univerzální řešení pro každou příležitost bohužel neexistuje.

Myslíte si, že správný motorkář jezdí jedině v kůži? Odolná kůže stále patří mezi oblíbené materiály, ale na delší výpravy se nehodí. Jedním z hlavních důvodů je dlouhá doba schnutí – kožená bunda může po dešti schnout klidně tři dny.

Pro dlouhé cesty volí většina motorkářů textilní oblečení. Textil v dobrém počasí rychle uschne i na těle za jízdy. Bundy navíc mívají větrací otvory a několik vrstev, které lze podle potřeby kombinovat. V nepřízni počasí oceníte také skladné nepromoky.

Náš tip

Při výběru oblečení na motorku se zaměřte na odolnost proti prodření. Doba prodření se při pádu liší až o několik sekund. Tento rozdíl může sehrát klíčovou roli. Na oblečení proto nešetřete. Kvalitní a bezpečný komplet stojí nižší desítky tisíc Kč. Kompromisy nedělejte ani u helmy na motorku. Spolehlivý kousek vás vyjde zhruba na 10 000 Kč. Oblíbené jsou například modely značky LS2, Scorpion či Nolan.

Oblečení na motorku jedině s chrániči

Ať už dáváte přednost textilu nebo kůži, samozřejmostí by měly být chrániče. U bundy jde o loketní a ramenní chrániče spolu s protektorem páteře. V případě kalhot by neměly chybět chrániče kolen a boků. Chrániče musí sedět na správném místě. V oblečení se zároveň musíte cítit pohodlně.

Výbavu si nejprve otestujte při kratším výletu po ČR. Pokud v oblečení mrznete nebo se naopak koupete v potu, je lepší na to přijít několik kilometrů od domova než na druhém konci Evropy.

Jak je to s pojištěním motorky?

Vyrážíte na motorce do zahraničí? Povinné ručení, které musíte mít ze zákona sjednané, platí ve většině států Evropy – seznam zemí je vyznačen na zelené kartě. Stejně jako v ČR se povinné ručení vztahuje jen na škody, jež způsobíte někomu jinému.

Pokud si chcete pojistit i škody na svém motocyklu, musíte mít havarijní pojištění. Vždy si ale zkontrolujte jeho územní platnost, obvykle se vztahuje na EU. Chystáte se do destinace, kde havarijko neplatí? Pak můžete pro dané země uzavřít krátkodobé havarijní pojištění nebo si na hranicích tohoto státu vyřídit hraniční pojištění. Zapomínat byste neměli ani na cestovní pojištění, které pokryje případné léčebné výlohy.

Nejvýhodnější nabídky povinného ručení a havarijního pojištění během chvíle najdete v našich online kalkulačkách.

Sbalené věci uložte do kufru na motorku

Další nezbytnou součástí výbavy na dlouhé cesty jsou tašky a kufry na motorku, do kterých uložíte osobní věci. Textilní či kožené tašky vychází levněji a můžete je snáze tvarovat. Nejsou ale příliš voděodolné a hlavně se špatně zajišťují před zloději. Naopak do kufru nenateče a dá se bezpečně uzamknout. Mnoho motorkářů volí kombinaci textilního tankvaku na nádrži a uzamykatelných kufrů.

Na cesty balte s rozumem. Velký náklad vás bude obtěžovat při každém zastavení, manévrování a vybalování. Motorka obtěžkaná zavazadly se hůře ovládá. Důležité je rozložit váhu rovnoměrně po obou stranách. Jakmile motorku naložíte, jízdu si vyzkoušejte. Jeďte opatrně, než si zvyknete na změněné jízdní vlastnosti a delší brzdnou dráhu.

Výbava na motorku na dlouhé cesty: Motorka u pole

Jakou zvolit strategii při balení kufru

Nejtěžší věci dejte do bočních zavazadel co nejníže, ideálně blízko ke středové ose. Na zadní nosič umístěte objemný, ale lehký náklad – třeba spacáky. Těžší věci se vyplatí dát do tankvaku. Část váhy tak přenesete na přední kolo. Čím více je přední kolo nadlehčováno, tím méně bude motocykl stabilní. Kufry na motorku doporučujeme pojistit. Pojištění zavazadel je běžnou součástí cestovního pojištění.

Nezapomeňte se chránit před zloději

Na delších cestách často nevíte, kde budete s motocyklem parkovat. Abyste svoji motorku ochránili i poté, co se od ní vzdálíte, pořiďte si ocelová lanka nebo řetězové zámky. Vyšší stupeň ochrany vám přinese zámek s alarmem, který umístíte na kotoučovou brzdu. Disponuje totiž otřesovým čidlem a spustí zvukový signál, když se motorka pohne.

Nové stroje nabízí také zabudované zámky na helmu. Díky nim přilbu na motorku bezpečně připevníte například na řídítkách a nemusíte ji nosit všude s sebou.

Podcast Nepodceňto

Uvažujete o delší cestě na motorce do zahraničí? O své rady a tipy se v jedné z epizod podcastu Nepodceňto podělili cestovatel Vojtěch Lavický a Florián Kretschmer, vedoucí obsahu Skupiny Srovnejto.

Povinná výbava na motorku a další doplňky na cestu

Povinná výbava na motorku se v ČR skládá jen z reflexní vesty a motolékárničky. V zahraničí se ale pravidla mohou lišit. Požadavky dané země si raději předem zjistěte. Kromě povinné výbavy si přibalte také soupravu na lepení duší, izolační pásku a základní nářadí na drobné opravy.

Věděli jste?

Ve Francii musíte mít na helmě na motorku reflexní nálepky? V Belgii je povinné nošení ochranného oděvu a v Chorvatsku vás může zaskočit povinnost vozit náhradní žárovky u určitých typů světel. V našich sousedních státech vás podobná překvapení nečekají. Vystačíte si tam s povinnou výbavou na motorku z ČR.

Jaké další vychytávky by se vám na dlouhých cestách mohly hodit?

 • Navigace a mobilní aplikace pro motorkáře (Scenic, EatSleepRIDE, Motobit apod.)

 • Intercom na motorku (pro komunikaci se spolujezdcem a dalšími motorkáři)

 • Mechanický tempomat a opěrka dlaně

 • Reflexní prvky pro zvýšení viditelnosti

 • Powerbanka (nejen pro dobíjení elektroniky, ale i nouzové nastartování motorky)

 • Držák na mobil na motorku


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  14. června 2024|Jana Březinová
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?