Havarijní pojištění pro motorku, moped či skútr
Havarijní pojištění motocyklu vám zaplatí škody na vašem vlastním stroji, když způsobíte dopravní nehodu. To se hodí třeba v případech, když dostanete smyk na mokré vozovce. Ale pojištění vám proplatí i škody, když se střetnete s jiným vozidlem – škody třetích osob se hradí z vašeho povinného ručení, škody na vlastní motorce pak z havarijního pojištění.
Pojistku si sjednáte pro jakýkoliv motocykl, na kubatuře nezáleží. Ať se proháníte na rychlé mašině nebo jezdíte jen po městě na mopedu, může se vám havarijní pojištění hodit.
Tip: Pokud právě řešíte prodej motorky, nezapomeňte si stáhnout a sepsat kupní smlouvu na motocykl.
Aby se havarijní pojištění neprodražilo
Statistiky jsou neúprosné – pravděpodobnost dopravní nehody u motorkářů je o dost vyšší než u řidičů aut. Z toho důvodů se cena havarijního pojištění na motorku může vyšplhat na desítky tisíc korun. Vyplatí se to vůbec? Pokud si pořídíte nový motocykl za 300 tisíc, dává smysl, abyste o havarijním pojištění minimálně popřemýšleli.
Všeobecně platí, že havarijní pojištění na motocykl se vyplatí u strojů do stáří 3–5 let. Po této době je zůstatková cena již příliš nízká, a tak by bylo havarijní pojištění příliš drahé.
V každém případě si ceny havarijního pojištění porovnejte u více pojišťoven – rozdíly mohou činit až desítky procent. Navíc všechny pojišťovny ani havarijní pojištění motocyklů nenabízí. V našem srovnání najdete prověřené poskytovatele, kteří vám nabídnou pojistku za nejvýhodnější cenu.
Co je součástí havarijního pojištění na motorku
Havarijní pojištění na motorku kryje několik rizik:
havárie – kryje škody způsobené na vašem motocyklu, když někoho nabouráte, někam narazíte či spadnete,
odcizení – když vám motorku nebo její části někdo ukradne,
živel – ochrana proti škodám způsobenými přírodními živly (záplava, spadlý strom, vichřice aj.),
vandalismus – pro škody způsobené na zaparkovaném stroji.
Obvykle si můžete zvolit různé kombinace výše uvedených rizik. Stejně jako u aut se pro motocykly nabízí pojištění all-risk, které pokrývá všechna rizika.
Součástí všech havarijních pojištění na motocykl jsou také asistenční služby, jejich rozsah se však může významně lišit. Proto si při výběru havarijka důkladně nastudujte i asistenční služby a co všechno z nich v ČR i zahraničí můžete čerpat.
Celoroční vs. sezónní havarijní pojištění motocyklů
Motorkáři obvykle brázdí silnice jen v letních měsících, a tak by dávalo smysl platit pojištění pouze v sezóně – přesně takovou možnost nabízí sezónní havarijní pojištění. To obvykle funguje jako all-risk pojištění od dubna do října a ve zbývajících měsících se vztahuje pouze na rizika odcizení, poškození živly či vandalismem.
Nevýhodou sezónního havarijního pojištění je, že ho najdete pouze u pár pojišťoven a často se jeho cena vyšplhá na takřka totožnou částku jako za celoroční havarijní pojištění. Navíc mimo sezónu nejste pojištění – máte-li stejným způsobem sjednané i povinné ručení, nesmíte vyjet na silnici.
Spoluúčast u havarijního pojištění motorky
Spoluúčast najdete u každého havarijního pojištění. Jedná se o částku, kterou zaplatíte vy, pokud vám pojišťovna poskytne plnění k pojistné události. Většinou bývá spoluúčast uváděna v procentech s minimální částkou.
Nejoblíbenější výše spoluúčasti je 5 %, min. 5000 Kč. To znamená, že když bude škoda na vaší motorce například 90 tisíc korun, vy zaplatíte 5000 Kč (5 % by bylo 4500 Kč, což je méně než minimální částka), zbylých 85 tisíc proplatí pojišťovna. Platí, že čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím levnější bude vaše pojistné.