Cestovní pojištění – srovnání cen

Co musí obsahovat kupní smlouva - Klíčky od auta, kupní smlouva

Ať už auto kupujete nebo prodáváte, dejte si pozor na jeden důležitý dokument. Je jím samozřejmě kupní smlouva na auto – zcela zásadní písemnost, která vás může ochránit před mnohými nepříjemnostmi. To samozřejmě za podmínky, že bude napsána správně a bude obsahovat všechno, co taková kvalitně sepsaná kupní smlouva o prodeji auta obsahovat má. Nevíte si rady? Nepřestávejte číst následující řádky!

porovnání povinného ručení

Co musí obsahovat kupní smlouva na auto?

V ideálním případě se nechte tento dokument vyhotovit odborníkem. Počítejte ale s tím, že zadarmo to rozhodně nebude. Částky za vyhotovení kupní smlouvy na nový nebo ojetý automobil se pohybují v řádech sto, ale spíše tisíců korun. Pokud chcete ušetřit, pravděpodobně se vrhnete na sepsání kupní smlouvy o prodeji auta svépomocí. V takovém případě byste ale měli vědět, co všechno musí taková kupní smlouva obsahovat. Tady je malý přehled:

  • Identifikace obou smluvních stran: Bez této náležitosti se neobejde žádná kupní smlouva. Jako první proto začněte dokument označením kupujícího a prodávajícího. U každé strany uveďte jméno, příjmení, adresu, rodné číslo, popřípadě název a adresu sídla firmy + IČ a DIČ.
  • Jednoznačná identifikace vozidla: Tady je potřeba přesně specifikovat, o jakou značku a model automobilu jde. Samozřejmostí je i zmínka o datu první registrace, VIN kódu, barvě nebo poznávací značce. 
  • Kupní cena: Další nesmírně důležitou informací je kupní cena vozidla. Sem můžete samozřejmě dopsat i informace o případné (smluvené) slevě a především popis dohodnuté úhrady. Pokud zvolíte bankovní převod, nezapomeňte do smlouvy doplnit i datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit. U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny! 
  • Detailní popis technického stavu vozidla: Této sekci věnujte zvýšenou pozornost. A to ať už stojíte na straně prodejce nebo kupujícího. V sekci by měly být uvedené veškeré vady karoserie, poškození interiéru, nefunkční prvky výbavy, závady pohonného ústrojí, stav brzdové soustavy apod. Čím detailnější popis uvedete, tím lépe. 
  • Seznam příslušenství prodávaného vozidla: Co se patří? Třeba náhradní klíče, servisní kniha, sada zimních kol, nosiče apod. Čím obsáhlejší příslušenství, tím vyšší cenu si za prodej vozu samozřejmě můžete říct. 
  • Počet najetých kilometrů vozidla 
  • Informace o vlastníkovi vozidla: Ve standardní smlouvě by též neměla chybět zmínka o tom, že prodávající je výlučným vlastníkem auta a že se na vůz nevážou práva třetích osob. Tím se de facto říká, že vůz není například v exekuci nebo není použitý jako zástava.
  • Datum uzavření smlouvy
  • Podpis prodávající i kupující strany
 

Pamatujte, že v případě reklamace ojetého vozidla je zásadním dokumentem právě kupní smlouva. Pokud prodáte vozidlo s vadou, která není uvedená v kupní smlouvě (ač jste o ní kupujícího ústně informovali), může kupující tuto vadu po koupi reklamovat a vymáhat na vás její opravu.

  • Náš tip: Pokud stojíte na straně kupujícího, je dobré před podepsáním smlouvy ještě VIN kód „prohnat“ registrem.

Předávací protokol není úplně na škodu

Kupní smlouva může být jedním, nikoli však jediným dokumentem, který se k prodeji/koupi vozu váže. Dalším důležitým dokumentem je i předávací protokol na auto. Díky němu při předání společně s kupujícím projdete všechny náležitosti a obě strany si mohou být jisté, že pro bezchybný a legální prodej učinily maximum. Pokud by ve chvíli předání cokoliv nebylo dodáno, provedli byste záznam, do kdy má dojít k nápravě.

Na co si dát u kupní smlouvy na auto pozor?

Pokud si na sepsání dokumentu na auto netroufáte, na portálu POHODA najdete jednoduchý vzor kupní smlouvy na auto, od kterého se můžete při sepisování odpíchnout. Pamatujte, že bez kupní smlouvy je koupě (případně prodej) vozu zbytečně riskantní a může vás uvrhnout do celé řady naprosto zbytečných, ale závažných komplikací a potíží. 

Spousta prodávajících a kupujících se taky mylně domnívá, že kupní smlouvu na auto není třeba sepisovat mezi blízkými přáteli nebo členy rodiny. Podle advokáta Michala Dlaboly, který se zaměřuje právě na obchodní, leasingové či pojišťovací právo, to potřebné je. Smlouva přitom může být i zcela jednoduchá. Ve finále je ale dobré držet se starého známého pořekadla, které říká, že dobré účty dělají dobré přátele. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Články související s těmito výrazy:

Prodáváte nebo kupujete auto? Poradíme, jak sepsat kupní smlouvu na auto, prozradíme, co všechno by měla obsahovat a připojíme i jednoduchý vzor.