Předávání klíče k autu

Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

Kupní smlouva na auto

Při nákupu vozu trvejte na uzavření písemné kupní smlouvy. Pomůže vám při řešení případných sporů a zajistí vám určitou oporu – bohužel ani přepis auta v rodině se občas neobejde bez komplikací. Pokud se cena ojetiny pohybuje ve vyšších částkách, zvažte, zda sepsání smlouvy nesvěřit raději právníkovi.

Oporu vám poskytne jednoduchá kupní smlouva na auto.

 • Základem je přesná identifikace smluvních stran (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo) a prodávaného vozidla (značka, model, SPZ, rok výroby, datum první registrace, VIN kód, najeté km, předané příslušenství atd.).

 • Má-li auto nějaké vady nebo bylo bourané, zaznamenejte to do smlouvy. Přesná technická specifikace vám pomůže při případné reklamaci.

 • Nezbytnou součástí kupní smlouvy na auto je cena a lhůta pro uhrazení částky.

Vzor kupní smlouvy na auto zdarma

Práci vám usnadní volně dostupné vzory kupních smluv. Jednoduchou kupní smlouvu na auto ke stažení vám přináší i Srovnejto.cz.

Kupní smlouva na auto – PDF

Kupní smlouva na auto – .doc

Vzor kupní smlouvy na auto můžete stáhnout zdarma k dalšímu využití. Provozovatel této webové stránky neodpovídá za jakékoliv právní nebo jiné důsledky spojené s použitím tohoto vzoru.

Záruka a reklamace ojetého vozu

Podle občanského zákoníku se záruka vztahuje i na ojeté auto. Při nákupu od profesionálního prodejce mají ojetiny dvouletou záruku, která může být se souhlasem obou stran zkrácena na 12 měsíců. Záruka platí na skryté vady, tedy vady, které kupující nemohl odhalit a nebo na ně prodávající neupozornil.

Prvních 12 měsíců leží prokazovací povinnost na straně obchodníka. Tudíž prodávající musí dokázat, že v okamžiku prodeje vada ještě neexistovala. Naopak v dalších 12 měsících se role obrátí a kupující musí dokázat, že v době koupě už vada na autě byla. Po celou dobu reklamace auto nesmí projít opravou, což je velmi nepříjemné, protože to v některých případech znamená, že není pojízdné.

Online kalkulačka

Kdo nabízí nejlevnější povinné ručení?

Pořizujete nové auto? Bez povinného ručení s ním na silnici nesmíte. Která pojišťovna nabízí pojištění nejvýhodněji? Srovnejte si nabídky v naší online kalkulačce. Vámi vybrané pojištění vám pomůžeme zdarma také sjednat.


Autorizovaní prodejci někdy nabízí prodlouženou záruku i na ojetá auta.

V podcastu Nepodceňto zaznělo:

„Existují na trhu produkty prodloužené záruky – zákazník, který si koupí ojeté auto kdekoliv, tak pokud je to dobrý obchodník, tak u něj může pořídit prodlouženou záruku a prodloužit si tovární záruku vozu o další rok, dva, tři s ohledem na počet ujetých kilometrů.“

Zbyněk Müllerobchodní ředitel společnosti Carvago

Reklamace ojetého auta při nákupu od fyzické osoby

Při nákupu auta od fyzické osoby máte právo na záruční lhůtu v délce 12 měsíců. Prodávající ručí za vady, které se na autě vyskytovaly v okamžiku koupě nebo se objevily během záruky a je zřejmé, že existovaly už při prodeji. Prokazovací povinnost leží u kupujícího.

Reklamaci nelze uplatnit na vady, na něž byl kupující upozorněn nebo na ně dokonce dostal slevu a jsou uvedeny v kupní smlouvě. Záruka se nevztahuje ani na běžné opotřebení.

Přečtěte si článek, kdy a jak můžete od kupní smlouvy na auto odstoupit.

Jak na přepis vozu

Po uzavření kupní smlouvy musí do 10 pracovních dnů proběhnout přepis vozidla na nového majitele. Jestliže lhůtu nestihnete, hrozí pokuta až 50 tisíc Kč, přičemž odpovědnost leží u prodávajícího.

Naštěstí už se nemusíte dostavit na úřad podle místa bydliště – lze využít jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. Žádost dnes vyřídíte i z domova, online formulář na přepis auta vyplníte přes Portál dopravy. Stačí vám k tomu elektronická identita. Vaši totožnost úřad ověří přes mobilní klíč e-governmentu, bankovní identitu, e-občanku s čipem nebo účet mojeID.

Budoucí vlastník žádost o přepis vozidla dokončí na Portálu dopravy pouze za předpokladu, že tak učinil i prodávající. Pokud prodávající podal žádost o přepis fyzicky na úřadě, musí se žádostí na úřad i budoucí vlastník. Po kontrole a schválení údajů úřad pošle novému majiteli notifikaci s výzvou k převzetí nových dokladů (a případně i registračních značek). Během přepisu vám bude odebrán velký technický průkaz, který byl začátkem roku 2024 zrušen. Při registraci vozidla se nově vydává jen malý techničák.

Věděli jste?

Zbylé informace o vozidle, které jste byli zvyklí hledat ve velkém techničáku, jsou dostupné online na Portálu dopravy či Portálu občana. Bez eIdentity je najdete také na webu dataovozidlech.cz po zadání VIN kódu.

Ještě před přepisem musí vozidlo projít evidenční kontrolou a následně si na něj nový majitel vyřídí povinné ručení. V době přepisu už musí být povinné ručení platné, na úřadě se předkládá zelená karta. Naopak protokol o evidenční kontrole již nosit nemusíte – pracovníci úřadu si záznam o provedené kontrole dohledají v registru.

Cena přepisu auta: Správní poplatek za přepis auta na nového majitele činí 800 Kč. V případě podání online zaplatíte jen 640 Kč. Poplatek uhradíte přímo na úřadu. Kromě přepisu auta počítejte s poplatkem za evidenční kontrolu. Ten obvykle činí 400–600 Kč.

Přepis auta: Cestě na úřad se stále nevyhnete

Současná míra digitalizace vám ušetří jednu návštěvu úřadu. Žádost o přepis vozidla sice vyřídíte online, na úřad ale stále musíte pro nové doklady. Při této návštěvě uhradíte správní poplatek a úřadu předložíte další potřebné doklady ve fyzické formě.

K přepisu vozidla potřebujete:

 • průkaz totožnosti,

 • malý technický průkaz (pokud ho stále máte, tak i velký technický průkaz, který vám při přepisu bude odebrán),

 • zelenou kartu,

 • kupní smlouvu na auto,

 • vyplněnou Přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel (pokud jste ji nevyplnili online),

 • v případě zastoupení i plnou moc na přepis auta.

Havarijní pojištění

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Našli jste odřené auto na parkovišti? Podobná nepříjemnost vás může potkat i před úřadem, kde vyřizujete přepis vozidla. Pokud nechcete podobné škody platit ze svého, musíte si sjednat havarijní pojištění. Ochrání vás také před vandalismem nebo přírodními živly. Na kolik by vás havarijko vyšlo?

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?