Plná moc k přepisu vozidla

 • Pokud se nemůžete dostavit k předání vozu, budete potřebovat plnou moc.

 • Víte, jak ji sepsat a na co si dát pozor?

 • V případě koupě nového auta nezapomeňte na povinné ručení

Spočítat nové povinné ručení
kupnismlouva

Převodu vozidla se účastní obě strany (jak prodávající, tak kupující), nebo lze někoho k tomuto úkonu zmocnit. Převod vozidla může provést kupující, prodávající nebo někdo úplně jiný. 

V takovém případě je ale vždy zapotřebí úředně ověřená plná moc. Zákon neupravuje, jakým způsobem musí být plná moc vyhotovena. Můžete ji tak klidně napsat rukou. Vždy musí být ale jasné, že se jedná o plnou moc, která obsahuje všechny náležitosti.

Co je to plná moc?

Jde o formální dokument, který slouží ke zmocnění druhé osoby k vykonání daného právního úkonu. Jak již bylo zmíněno výše, na základě plné moci může kupující, prodávající nebo třetí osoba činit nejrůznější právní úkony (např. přepis vozidla, změna SPZ apod.).

V tomto dokumentu je jasně uvedeno kdo, koho, v jakém časovém období a k čemu zmocňuje. Zmocnitelem je v tomto případě osoba, která dává někomu jinému oprávnění za něj určitý právní úkon vykonat. Zmocněnec je potom člověk, který na sebe toto právo přebírá a je oprávněn za zmocnitele daný právní úkon vykonat.

Co musí obsahovat plná moc

plnamoc
 • Identifikace obou stran (zmocněnec a zmocnitel)

 • Základní údaje o zmocněnci a zmocniteli (jméno, příjmení, adresa apod.)

 • Přesná specifikace toho, k čemu je zmocněnec na základě plné moci oprávněn

 • Specifikace vozidla, jehož se uvedené úkony týkají (např. značka, model, výrobní číslo, číslo registrační značky)

 • Podpisy obou stran

 • Datum a místo vyhotovení plné moci

 • Úřední ověření (to provedete u jakéhokoliv notáře nebo na pracovišti Czech POINT za poplatek 30 Kč)

Vzor plné moci k přepisu vozidla

Součástí plné moci, která poslouží k přepisu vozidla, může být i časové omezení. Co se samotného přepisu vozidla týče, může plná moc obsahovat i ustanovení ohledně místa, data a způsobu provedení úkonu, ke kterému byl zmocněnec zmocněn. Pokud si na sepsání plné moci sami netroufnete, můžete využít náš vzor ke stažení:


Vzorovou plnou moc můžete stáhnout zdarma k dalšímu využití. Provozovatel této webové stránky neodpovídá za jakékoliv právní nebo jiné důsledky spojené s použitím tohoto vzoru plné moci.

Jak dlouho platí plná moc k přepisu vozidla?

Plná moc je po ověření platná 10 dnů. Během této lhůty je proto potřeba úkon provést. Z obecné povahy tohoto dokumentu dále vyplývá, že k zániku plné moci k přepisu auta dochází ve chvíli provedení úkonu. V praxi to znamená, že plná moc přestává platit okamžikem přepsání vozidla, případně odvoláním plné moci zmocnitelem. V tomto případě je potřeba vyrozumět zmocněnce o odvolání plné moci. Pokud tak zmocnitel neučiní, mají právní úkony zmocněnce účinky, jakoby ještě plná moc trvala.

Jak probíhá přepis vozidla 


Oproti minulým letům je přepis (převod) vozidla na nového majitele výrazně jednodušší. Kromě dokumentů, které jsou k přepisu nutné, vám stačí prakticky jen jedna návštěva místně příslušného městského či obecního úřadu obce s rozšířenou působností, nebo kteréhokoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností. Pro informaci o tom, kde zmíněné úřady hledat, vám poslouží podrobná mapa Portálu územního plánování.

Nově už také není potřeba auto odhlásit a následně znovu přihlásit novým majitelem. Na úřadu, kam se můžete objednat na konkrétní den a hodinu, pouze vyplníte jednoduchý formulář k přihlášení vozidla na kupujícího a poté pracovníkovi úřadu doložíte požadované dokumenty k přepisu. 


Na co nezapomenout

Jakmile vozidlo prodáte a obdržíte doklad o jeho prodeji, nezapomeňte zrušit povinné (případně havarijní) ručení. V opačném případě jste za vozidlo i nadále zodpovědní.

Jaké jsou potřebné dokumenty k přepisu auta?

 • Osobní doklady obou smluvních stran (popř. plnou moc s ověřeným podpisem),

 • velký technický průkaz,

 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),

 • platnou zelenou kartu,

 • protokol o evidenční kontrole,

 • doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu,

 • doklad o tom, že jste uhradili správní poplatek za přehlášení vozidla,

 • v některých případech doklad o zaplacení ekologické daně.

Samotný úkon přepisu vozidla na nového majitele trvá na úřadě pár minut a vyjde prodávajícího na 800 Kč (pokud není ve smlouvě uvedeno jinak). Důležité ovšem je dodržet zákonnou lhůtu, v níž musí nový majitel provést změnu vlastníka v registru. 

Tato lhůta činí 10 dní od převodu vlastnického práva k vozidlu a začíná běžet v momentě podpisu kupní smlouvy. V případě, že kupní smlouva nebyla sepsána, zmíněná lhůta začíná běžet ve chvíli úhrady ceny vozidla. Pokud prodávající během zmíněné lhůty nezajistí přepis vozidla na nového vlastníka, hrozí mu pokuta až do výše 50 000 Kč

Srovnaný magazín

 • Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc
  Hypotéky
  23. května 2022|Lucie Dosedělová
  Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

  Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  Hypotéky
  12. května 2022|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Muž opravuje modem
  Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • tankování
  Cestování
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Podle čeho vybírat hypotéku - šťastný pár u počítače
  Hypotéky
  19. dubna 2022|Renata Badalíková
  Podle čeho vybírat hypotéku a na jak dlouho ji fixovat při rostoucích sazbách?

  Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostředků, aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Rok 2022 bude pro hypotéční trh, díky rostoucí inflaci a intervencím ČNB, velmi zátěžový. Úrokové sazby stoupají a počet zájemců o poskytnutí úvěru prudce klesá.

 • Pojistná částka nemovitost - domeček s mincemi
  Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • Technik elektroměr
  Energie
  13. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak požádat o připojení elektřiny

  Potřebujete zřídit novou elektrickou přípojku? Pak vás čeká trochu papírování, domluvení práce elektrikáře i revizního technika – s naším návodem to ale hravě zvládnete. Zjistěte, jak požádat o připojení elektřiny, kolik přípojka stojí a jak dlouho trvá připojení elektřiny.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.