Kupní smlouva na auto

  • Co všechno musí obsahovat a na co si dát pozor?

  • Máme pro vás praktického průvodce s řadou rad a tipů

  • Nezapomeňte na sjednání povinného ručení, s kterým vám rádi pomůžeme

oranžové-auto-kupní-smlouva

Co musí obsahovat kupní smlouva na auto

Špatně sepsaná smlouva vám může do budoucna nepěkně zavařit. Proto je potřeba dbát na veškeré náležitosti, formu i údaje, které má správná kupní smlouva obsahovat. Pokud si jejím sepsáním nejste jistí, využijte předpřipravený vzor, který je ke stažení zdarma ve formátu PDF nebo doc. (viz níže), případně oslovte odborníka. Pamatujte ale, že žádná kupní smlouva se neobejde bez:
  • Identifikace obou smluvních stran

    U každé strany uveďte celé jméno, příjmení, adresu, rodné číslo, případně název a adresu sídla firmy + IČ a DIČ. Od věci není také uvést co největší množství kontaktních údajů.

  • Technické specifikace vozidla

    Ve smlouvě tak musí být jasně uvedeno, o jakou značku a model automobilu jde, jeho rok výroby, číslo velkého technického průkazu, VIN kód, počet najetých kilometrů, počet předaných klíčů, příslušenství a seznam dokumentů k vozu. Samozřejmostí je i zmínka o datu první registrace, barvě nebo poznávací značce.

  • Celkové ceny a způsobu provedení platby

    V rámci této informace můžete do smlouvy zanést i případné slevy a především popis dohodnuté úhrady. Pokud zvolíte bankovní převod, zmiňte ve smlouvě i datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit. U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny a číslo bankovního účtu (vč. specifického/variabilního symbolu), na který má kupující dohodnutou částku poukázat.

  • Detailního popisu technického stavu vozidla

    V této sekci by měly být uvedené veškeré (případné) vady karoserie, poškození interiéru, nefunkční prvky výbavy, závady pohonného ústrojí, stav brzdové soustavy apod. Čím detailnější popis uvedete, tím lépe nejen pro kupujícího, ale zejména pro prodávajícího. V případě reklamace je totiž tato část smlouvy zcela podstatnou informací pro obě strany.

  • Prohlášení prodávajícího, že je vůz jeho majetkem

    a že další osoby k němu nemají práva nebo jiné nároky: Tímto prohlášením prodávající de facto říká, že vůz není například v exekuci nebo není použitý jako zástava.

  • Data uzavření a podpisů

    prodávající i kupující strany.

Co dělat, pokud auto prodáváte?

Pokud stojíte na straně prodávajícího, nezapomeňte, že přepis automobilu na nového majitele je čistě ve vaší režii. Provést ho navíc musíte do 10 dnů. Pokud se navíc k předání nemůžete dostavit, je třeba vyplnit plnou moc k přepisu vozidla, a předat tak tuto povinnost jiné osobě.

Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení zdarma PDF/doc.

Nemáte zkušenosti se sepisováním kupní smlouvy na auto a nechce se vám v této záležitosti oslovovat právníka nebo jiného odborníka? Využít můžete vzor kupní smlouvy na auto ke stažení zdarma ve formátu PDF nebo doc. Do vzoru následně stačí vyplnit údaje o zúčastněných stranách a předmětu koupě, dokument podepsat a následně použít.

Vzorovou kupní smlouvu na auto můžete stáhnout zdarma k dalšímu využití. Provozovatel této webové stránky neodpovídá za jakékoliv právní nebo jiné důsledky spojené s použitím tohoto vzoru.


Pokud přeci jen chcete mít absolutní jistotu správně vyhotovené písemnosti, oslovte právníka. Za její vypracování zaplatíte zhruba 1500 – 4000 korun. Při rozhodování, zda využít obecný vzor nebo si nechat sepsat smlouvu na míru mějte na paměti, že správně sepsaná kupní smlouva výrazně snižuje rizika spojená s koupí i prodejem vozu.

Jak sepsat jednoduchou smlouvu?

Na tomto místě je dobré si uvědomit, že zákon nepředepisuje nutnost uzavření písemné smlouvy, pokud ale chcete mít jistotu, že prodej/koupě a následná transakce proběhne bez zbytečných komplikací, je lepší smlouvu uzavřít písemně.

Dobře sepsanou smlouvou o prodeji auta se totiž navíc chráníte především v případě, že kupujete auto, na kterém se později projeví nějaká vada. Pokud dodržíte výše uvedené náležitosti, smlouvu můžete sepsat jednoduše v textovém editoru, nebo využít vzory uvedené výše.

Neprůstřelná smlouva ochrání před komplikacemi

Při sepisování kupní smlouvy na auto byste si měli dát pozor zejména na výše uvedené náležitosti a správné označení obou smluvních stran. Velkou pozornost věnujte také technickým informacím vztahující se ke kupovanému/prodávanému vozidlu. 

Vůz si sami osobně prohlédněte, případně si na prohlídku přiveďte zkušeného a nezávislého mechanika. V případě zjištění rozdílu mezi skutečným stavem a kupní smlouvou, situaci řešte a zjištěné rozdíly nechte do smlouvy zanést. Dojde-li totiž k reklamaci vozidla, základním dokumentem a podkladem je právě kupní smlouva

Pokud byste od kupujícího neobdrželi kompletní doklady o vozidle a nejste si jisti jeho původem a historií, trvejte na garanci najetých kilometrů, která bude zakotvena přímo v kupní smlouvě. V případě, že byste na garanci netrvali a na rozdíl v počtu najetých kilometrů následně přišli, bude se vám tato skutečnost jen velmi složitě dokazovat.

V případě, že stojíte na straně prodávajícího, pamatujte, že dle občanského zákoníku odpovídá prodejce za skutečnost, že prodává předmět bez vad. Pokud se následně do šesti měsíců od převzetí vozidla závada objeví, má se dle ustanovení § 2161 (2) občanského zákoníku za to, že byl předmět prodán již s vadou.

Odstoupení od kupní smlouvy automobilu

I přes maximální pečlivost jste koupili ojetý automobil, u kterého se záhy po koupi projevily vady, kvůli nimž plánujete od kupní smlouvy odstoupit? Výpověď kupní smlouvy můžete uplatnit v případě, kdy:
1

Najdete takovou vadu, která znemožňuje používat vůz  k účelu, pro který byl zakoupen.

2

Do šesti měsíců od koupě projeví skrytá vada, kterou prodávající nestihne do 30 dnů opravit. V takovém případě se závada považuje za neodstranitelnou a vy můžete uplatnit svoje právo na odstoupení od kupní smlouvy.

Co dělat v případě odstoupení od smlouvy?

V případě odstoupení od smlouvy je potřeba sepsat výpověď kupní smlouvy, jejíž vzor najdete třeba na webu vzory.cz

Smlouva jak stojí a leží – slyšeli jste o ní?

Zcela specifickou situací je ta, při níž prodejci (převodci, zcizitelé) do kupní smlouvy uvedou nenápadné prohlášení slovy, že věc se prodává, jak stojí a leží. Co to znamená v praxi? Jde o jednu z méně známých možností, jak přenechat věc kupujícími (klidně i prodejem) a zároveň se vyvázat z veškeré zodpovědnosti za její vady, včetně vad skrytých. 

Výjimkou je v tomhle případě pouze ručení prodejce za ty vlastnosti, o kterých prohlásil, že je věc má, nebo které si nabyvatel/kupující výslovně vymínil. To znamená, že pokud prodávající v kupní smlouvě uvede, že automobil najel x kilometrů a vy následně zjistíte opak, i přes prodej tzv. úhrnkem (= jak stojí a leží) jde rozdíl v najetých kilometrech a případné vady s ním souvisejícím k tíži prodejce.

Kupní smlouva na auto bez záruky je vždycky riziko

Vyhlédli jste si automobil, u kterého vás prodávající nalákal na výrazně nižší cenu než konkurence? Dávejte si pozor, ať nepodepíšete kupní smlouvu na auto bez záruky. Majitel vozu vám může takovou smlouvu navrhnout, a pokud ji podepíšete, znamená to, že nebudete moci reklamovat žádné vady. Taková kupní smlouva na auto bez záruky vás tak může ve finále vyjít pořádně draho. Opět se proto vyplatí číst si smlouvu důkladně a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte.

Nezapomeňte na kvalitní povinné pojištění

Proces koupě, případně prodeje automobilu máte úspěšně za sebou. Abyste ale mohli vůz používat bez obav, nezapomeňte si k němu sjednat odpovídající pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení), které je u nás povinné a hradí škody způsobené ostatním účastníkům dopravní nehody. Od věci taky není sjednat si havarijní pojištění, které hradí škody na vašem vozidle, případně zdraví a životě jeho posádky.

Protože tyto typy pojištění poskytuje rovnou několik pojišťoven napříč naším trhem, je občas složité se v jejich nabídce bezpečně zorientovat. Proto využijte povinné ručení kalkulačka, díky které si vyberete pojistku, která bude přesně odpovídat vašim představám a požadavkům a ještě na ní ušetříte. Pamatujte ovšem, že cena je jedním, nikoli jediným faktorem, na základě kterého byste měli kvalitní pojištění vybírat. Mnohem důležitější jsou pojistné limity a výluky z pojistného plnění.

Srovnaný magazín

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.