Kupní smlouva na auto

 • Co všechno musí obsahovat a na co si dát pozor?

 • Máme pro vás praktického průvodce s řadou rad a tipů

 • Nezapomeňte na sjednání povinného ručení, s kterým vám rádi pomůžeme

Spočítat povinné ručení
kupni-smlouva

Co musí obsahovat kupní smlouva na auto

Špatně sepsaná smlouva vám může do budoucna nepěkně zavařit. Proto je potřeba dbát na veškeré náležitosti, formu i údaje, které má správná kupní smlouva obsahovat. Pokud si jejím sepsáním nejste jistí, využijte předpřipravený vzor, který je ke stažení zdarma ve formátu PDF nebo doc. (viz níže), případně oslovte odborníka. Pamatujte ale, že žádná kupní smlouva se neobejde bez:
 • Identifikace obou smluvních stran

  U každé strany uveďte celé jméno, příjmení, adresu, rodné číslo, případně název a adresu sídla firmy + IČ a DIČ. Od věci není také uvést co největší množství kontaktních údajů.

 • Technické specifikace vozidla

  Ve smlouvě tak musí být jasně uvedeno, o jakou značku a model automobilu jde, jeho rok výroby, číslo velkého technického průkazu, VIN kód, počet najetých kilometrů, počet předaných klíčů, příslušenství a seznam dokumentů k vozu. Samozřejmostí je i zmínka o datu první registrace, barvě nebo poznávací značce.

 • Celkové ceny a způsobu provedení platby

  V rámci této informace můžete do smlouvy zanést i případné slevy a především popis dohodnuté úhrady. Pokud zvolíte bankovní převod, zmiňte ve smlouvě i datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit. U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny a číslo bankovního účtu (vč. specifického/variabilního symbolu), na který má kupující dohodnutou částku poukázat.

 • Detailního popisu technického stavu vozidla

  V této sekci by měly být uvedené veškeré (případné) vady karoserie, poškození interiéru, nefunkční prvky výbavy, závady pohonného ústrojí, stav brzdové soustavy apod. Čím detailnější popis uvedete, tím lépe nejen pro kupujícího, ale zejména pro prodávajícího. V případě reklamace je totiž tato část smlouvy zcela podstatnou informací pro obě strany.

 • Prohlášení prodávajícího, že je vůz jeho majetkem

  a že další osoby k němu nemají práva nebo jiné nároky: Tímto prohlášením prodávající de facto říká, že vůz není například v exekuci nebo není použitý jako zástava.

 • Data uzavření a podpisů

  prodávající i kupující strany.

Co dělat, pokud auto prodáváte?

Pokud stojíte na straně prodávajícího, nezapomeňte, že přepis automobilu na nového majitele je čistě ve vaší režii. Provést ho navíc musíte do 10 dnů. Pokud se navíc k předání nemůžete dostavit, je třeba vyplnit plnou moc k přepisu vozidla, a předat tak tuto povinnost jiné osobě.

Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení zdarma PDF/doc.

Nemáte zkušenosti se sepisováním kupní smlouvy na auto a nechce se vám v této záležitosti oslovovat právníka nebo jiného odborníka? Využít můžete vzor kupní smlouvy na auto ke stažení zdarma ve formátu PDF nebo doc. Do vzoru následně stačí vyplnit údaje o zúčastněných stranách a předmětu koupě, dokument podepsat a následně použít.

Vzorovou kupní smlouvu na auto můžete stáhnout zdarma k dalšímu využití. Provozovatel této webové stránky neodpovídá za jakékoliv právní nebo jiné důsledky spojené s použitím tohoto vzoru.


Pokud přeci jen chcete mít absolutní jistotu správně vyhotovené písemnosti, oslovte právníka. Za její vypracování zaplatíte zhruba 1500 – 4000 korun. Při rozhodování, zda využít obecný vzor nebo si nechat sepsat smlouvu na míru mějte na paměti, že správně sepsaná kupní smlouva výrazně snižuje rizika spojená s koupí i prodejem vozu.

Nezapomeňte na sjednání povinného ručení

Jak sepsat jednoduchou smlouvu?

Na tomto místě je dobré si uvědomit, že zákon nepředepisuje nutnost uzavření písemné smlouvy, pokud ale chcete mít jistotu, že prodej/koupě a následná transakce proběhne bez zbytečných komplikací, je lepší smlouvu uzavřít písemně.

Dobře sepsanou smlouvou o prodeji auta se totiž navíc chráníte především v případě, že kupujete auto, na kterém se později projeví nějaká vada. Pokud dodržíte výše uvedené náležitosti, smlouvu můžete sepsat jednoduše v textovém editoru, nebo využít vzory uvedené výše.

Neprůstřelná smlouva ochrání před komplikacemi

Při sepisování kupní smlouvy na auto byste si měli dát pozor zejména na výše uvedené náležitosti a správné označení obou smluvních stran. Velkou pozornost věnujte také technickým informacím vztahující se ke kupovanému/prodávanému vozidlu. 

Vůz si sami osobně prohlédněte, případně si na prohlídku přiveďte zkušeného a nezávislého mechanika. V případě zjištění rozdílu mezi skutečným stavem a kupní smlouvou, situaci řešte a zjištěné rozdíly nechte do smlouvy zanést. Dojde-li totiž k reklamaci vozidla, základním dokumentem a podkladem je právě kupní smlouva

Pokud byste od kupujícího neobdrželi kompletní doklady o vozidle a nejste si jisti jeho původem a historií, trvejte na garanci najetých kilometrů, která bude zakotvena přímo v kupní smlouvě. V případě, že byste na garanci netrvali a na rozdíl v počtu najetých kilometrů následně přišli, bude se vám tato skutečnost jen velmi složitě dokazovat.

V případě, že stojíte na straně prodávajícího, pamatujte, že dle občanského zákoníku odpovídá prodejce za skutečnost, že prodává předmět bez vad. Pokud se následně do šesti měsíců od převzetí vozidla závada objeví, má se dle ustanovení § 2161 (2) občanského zákoníku za to, že byl předmět prodán již s vadou.

Odstoupení od kupní smlouvy automobilu

I přes maximální pečlivost jste koupili ojetý automobil, u kterého se záhy po koupi projevily vady, kvůli nimž plánujete od kupní smlouvy odstoupit? Výpověď kupní smlouvy můžete uplatnit v případě, kdy:
1

Najdete takovou vadu, která znemožňuje používat vůz  k účelu, pro který byl zakoupen.

2

Do šesti měsíců od koupě projeví skrytá vada, kterou prodávající nestihne do 30 dnů opravit. V takovém případě se závada považuje za neodstranitelnou a vy můžete uplatnit svoje právo na odstoupení od kupní smlouvy.

Co dělat v případě odstoupení od smlouvy?

V případě odstoupení od smlouvy je potřeba sepsat výpověď kupní smlouvy, jejíž vzor najdete třeba na webu vzory.cz

Smlouva jak stojí a leží – slyšeli jste o ní?

Zcela specifickou situací je ta, při níž prodejci (převodci, zcizitelé) do kupní smlouvy uvedou nenápadné prohlášení slovy, že věc se prodává, jak stojí a leží. Co to znamená v praxi? Jde o jednu z méně známých možností, jak přenechat věc kupujícími (klidně i prodejem) a zároveň se vyvázat z veškeré zodpovědnosti za její vady, včetně vad skrytých. 

Výjimkou je v tomhle případě pouze ručení prodejce za ty vlastnosti, o kterých prohlásil, že je věc má, nebo které si nabyvatel/kupující výslovně vymínil. To znamená, že pokud prodávající v kupní smlouvě uvede, že automobil najel x kilometrů a vy následně zjistíte opak, i přes prodej tzv. úhrnkem (= jak stojí a leží) jde rozdíl v najetých kilometrech a případné vady s ním souvisejícím k tíži prodejce.

Kupní smlouva na auto bez záruky je vždycky riziko

Vyhlédli jste si automobil, u kterého vás prodávající nalákal na výrazně nižší cenu než konkurence? Dávejte si pozor, ať nepodepíšete kupní smlouvu na auto bez záruky. Majitel vozu vám může takovou smlouvu navrhnout, a pokud ji podepíšete, znamená to, že nebudete moci reklamovat žádné vady. Taková kupní smlouva na auto bez záruky vás tak může ve finále vyjít pořádně draho. Opět se proto vyplatí číst si smlouvu důkladně a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte.

Nezapomeňte na kvalitní povinné pojištění

Proces koupě, případně prodeje automobilu máte úspěšně za sebou. Abyste ale mohli vůz používat bez obav, nezapomeňte si k němu sjednat odpovídající pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení), které je u nás povinné a hradí škody způsobené ostatním účastníkům dopravní nehody. Od věci taky není sjednat si havarijní pojištění, které hradí škody na vašem vozidle, případně zdraví a životě jeho posádky.

Protože tyto typy pojištění poskytuje rovnou několik pojišťoven napříč naším trhem, je občas složité se v jejich nabídce bezpečně zorientovat. Proto využijte náš přehledný srovnávač, díky němuž si vyberete pojistku, která bude přesně odpovídat vašim představám a požadavkům a ještě na ní ušetříte. Pamatujte ovšem, že cena je jedním, nikoli jediným faktorem, na základě kterého byste měli kvalitní pojištění vybírat. Mnohem důležitější jsou pojistné limity a výluky z pojistného plnění.

Sjednat výhodné povinné ručení

Srovnaný magazín

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. března 2023|Jana Březinová
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2023

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží – budeme připlácet nejen za pohonné hmoty, ale i autoservisní práce a součástky. Ceny budou kopírovat inflaci a ta zůstává nadále vysoká, i když oproti loňskému roku nebude nárůst cenové hladiny tak citelný. Čeká nás i zdražení pojištění aut. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Žena po dopravní nehodě telefonuje
  Auto
  21. února 2023|Petr Pohůdka
  Co byste měli vědět, když budete po havárii používat náhradní vozidlo

  Někdo vás naboural, vaše vozidlo se porouchalo nebo je z nějakého jiného důvodu nepojízdné? To ještě neznamená, že musíte chodit pěšky. Od pojišťovny totiž na potřebnou dobu můžete získat náhradní vozidlo. V jakých situacích na něj máte nárok a co byste měli vědět, než do zapůjčeného vozu poprvé usednete?

 • Autíčko vedle mincí
  Auto
  19. února 2023|Jana Březinová
  10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

  Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem stoupají, a s tím roste i cena povinného ručení. Naštěstí známe triky, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení. S některými ušetříte až tisíce korun ročně!

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.