Kupní smlouva na auto

 • Co všechno musí obsahovat a na co si dát pozor?

 • Máme pro vás praktického průvodce s řadou rad a tipů

 • Nezapomeňte na sjednání povinného ručení, s kterým vám rádi pomůžeme

kupni-smlouva

Co musí obsahovat kupní smlouva na auto

Špatně sepsaná smlouva vám může do budoucna nepěkně zavařit. Proto je potřeba dbát na veškeré náležitosti, formu i údaje, které má správná kupní smlouva obsahovat. Pokud si jejím sepsáním nejste jistí, využijte předpřipravený vzor, který je ke stažení zdarma ve formátu PDF nebo doc. (viz níže), případně oslovte odborníka. Pamatujte ale, že žádná kupní smlouva se neobejde bez:
 • Identifikace obou smluvních stran

  U každé strany uveďte celé jméno, příjmení, adresu, rodné číslo, případně název a adresu sídla firmy + IČ a DIČ. Od věci není také uvést co největší množství kontaktních údajů.

 • Technické specifikace vozidla

  Ve smlouvě tak musí být jasně uvedeno, o jakou značku a model automobilu jde, jeho rok výroby, číslo velkého technického průkazu, VIN kód, počet najetých kilometrů, počet předaných klíčů, příslušenství a seznam dokumentů k vozu. Samozřejmostí je i zmínka o datu první registrace, barvě nebo poznávací značce.

 • Celkové ceny a způsobu provedení platby

  V rámci této informace můžete do smlouvy zanést i případné slevy a především popis dohodnuté úhrady. Pokud zvolíte bankovní převod, zmiňte ve smlouvě i datum, do kterého je kupující povinen kupní cenu uhradit. U kupní ceny nezapomeňte na uvedení měny a číslo bankovního účtu (vč. specifického/variabilního symbolu), na který má kupující dohodnutou částku poukázat.

 • Detailního popisu technického stavu vozidla

  V této sekci by měly být uvedené veškeré (případné) vady karoserie, poškození interiéru, nefunkční prvky výbavy, závady pohonného ústrojí, stav brzdové soustavy apod. Čím detailnější popis uvedete, tím lépe nejen pro kupujícího, ale zejména pro prodávajícího. V případě reklamace je totiž tato část smlouvy zcela podstatnou informací pro obě strany.

 • Prohlášení prodávajícího, že je vůz jeho majetkem

  a že další osoby k němu nemají práva nebo jiné nároky: Tímto prohlášením prodávající de facto říká, že vůz není například v exekuci nebo není použitý jako zástava.

 • Data uzavření a podpisů

  prodávající i kupující strany.

Co dělat, pokud auto prodáváte?

Pokud stojíte na straně prodávajícího, nezapomeňte, že přepis automobilu na nového majitele je čistě ve vaší režii. Provést ho navíc musíte do 10 dnů. Pokud se navíc k předání nemůžete dostavit, je třeba vyplnit plnou moc k přepisu vozidla, a předat tak tuto povinnost jiné osobě.

Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení zdarma PDF/doc.

Nemáte zkušenosti se sepisováním kupní smlouvy na auto a nechce se vám v této záležitosti oslovovat právníka nebo jiného odborníka? Využít můžete vzor kupní smlouvy na auto ke stažení zdarma ve formátu PDF nebo doc. Do vzoru následně stačí vyplnit údaje o zúčastněných stranách a předmětu koupě, dokument podepsat a následně použít.

Vzorovou kupní smlouvu na auto můžete stáhnout zdarma k dalšímu využití. Provozovatel této webové stránky neodpovídá za jakékoliv právní nebo jiné důsledky spojené s použitím tohoto vzoru.


Pokud přeci jen chcete mít absolutní jistotu správně vyhotovené písemnosti, oslovte právníka. Za její vypracování zaplatíte zhruba 1500 – 4000 korun. Při rozhodování, zda využít obecný vzor nebo si nechat sepsat smlouvu na míru mějte na paměti, že správně sepsaná kupní smlouva výrazně snižuje rizika spojená s koupí i prodejem vozu.

Jak sepsat jednoduchou smlouvu?

Na tomto místě je dobré si uvědomit, že zákon nepředepisuje nutnost uzavření písemné smlouvy, pokud ale chcete mít jistotu, že prodej/koupě a následná transakce proběhne bez zbytečných komplikací, je lepší smlouvu uzavřít písemně.

Dobře sepsanou smlouvou o prodeji auta se totiž navíc chráníte především v případě, že kupujete auto, na kterém se později projeví nějaká vada. Pokud dodržíte výše uvedené náležitosti, smlouvu můžete sepsat jednoduše v textovém editoru, nebo využít vzory uvedené výše.

Neprůstřelná smlouva ochrání před komplikacemi

Při sepisování kupní smlouvy na auto byste si měli dát pozor zejména na výše uvedené náležitosti a správné označení obou smluvních stran. Velkou pozornost věnujte také technickým informacím vztahující se ke kupovanému/prodávanému vozidlu. 

Vůz si sami osobně prohlédněte, případně si na prohlídku přiveďte zkušeného a nezávislého mechanika. V případě zjištění rozdílu mezi skutečným stavem a kupní smlouvou, situaci řešte a zjištěné rozdíly nechte do smlouvy zanést. Dojde-li totiž k reklamaci vozidla, základním dokumentem a podkladem je právě kupní smlouva

Pokud byste od kupujícího neobdrželi kompletní doklady o vozidle a nejste si jisti jeho původem a historií, trvejte na garanci najetých kilometrů, která bude zakotvena přímo v kupní smlouvě. V případě, že byste na garanci netrvali a na rozdíl v počtu najetých kilometrů následně přišli, bude se vám tato skutečnost jen velmi složitě dokazovat.

V případě, že stojíte na straně prodávajícího, pamatujte, že dle občanského zákoníku odpovídá prodejce za skutečnost, že prodává předmět bez vad. Pokud se následně do šesti měsíců od převzetí vozidla závada objeví, má se dle ustanovení § 2161 (2) občanského zákoníku za to, že byl předmět prodán již s vadou.

Odstoupení od kupní smlouvy automobilu

I přes maximální pečlivost jste koupili ojetý automobil, u kterého se záhy po koupi projevily vady, kvůli nimž plánujete od kupní smlouvy odstoupit? Výpověď kupní smlouvy můžete uplatnit v případě, kdy:
1

Najdete takovou vadu, která znemožňuje používat vůz  k účelu, pro který byl zakoupen.

2

Do šesti měsíců od koupě projeví skrytá vada, kterou prodávající nestihne do 30 dnů opravit. V takovém případě se závada považuje za neodstranitelnou a vy můžete uplatnit svoje právo na odstoupení od kupní smlouvy.

Co dělat v případě odstoupení od smlouvy?

V případě odstoupení od smlouvy je potřeba sepsat výpověď kupní smlouvy, jejíž vzor najdete třeba na webu vzory.cz

Smlouva jak stojí a leží – slyšeli jste o ní?

Zcela specifickou situací je ta, při níž prodejci (převodci, zcizitelé) do kupní smlouvy uvedou nenápadné prohlášení slovy, že věc se prodává, jak stojí a leží. Co to znamená v praxi? Jde o jednu z méně známých možností, jak přenechat věc kupujícími (klidně i prodejem) a zároveň se vyvázat z veškeré zodpovědnosti za její vady, včetně vad skrytých. 

Výjimkou je v tomhle případě pouze ručení prodejce za ty vlastnosti, o kterých prohlásil, že je věc má, nebo které si nabyvatel/kupující výslovně vymínil. To znamená, že pokud prodávající v kupní smlouvě uvede, že automobil najel x kilometrů a vy následně zjistíte opak, i přes prodej tzv. úhrnkem (= jak stojí a leží) jde rozdíl v najetých kilometrech a případné vady s ním souvisejícím k tíži prodejce.

Kupní smlouva na auto bez záruky je vždycky riziko

Vyhlédli jste si automobil, u kterého vás prodávající nalákal na výrazně nižší cenu než konkurence? Dávejte si pozor, ať nepodepíšete kupní smlouvu na auto bez záruky. Majitel vozu vám může takovou smlouvu navrhnout, a pokud ji podepíšete, znamená to, že nebudete moci reklamovat žádné vady. Taková kupní smlouva na auto bez záruky vás tak může ve finále vyjít pořádně draho. Opět se proto vyplatí číst si smlouvu důkladně a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte.

Nezapomeňte na kvalitní povinné pojištění

Proces koupě, případně prodeje automobilu máte úspěšně za sebou. Abyste ale mohli vůz používat bez obav, nezapomeňte si k němu sjednat odpovídající pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení), které je u nás povinné a hradí škody způsobené ostatním účastníkům dopravní nehody. Od věci taky není sjednat si havarijní pojištění, které hradí škody na vašem vozidle, případně zdraví a životě jeho posádky.

Protože tyto typy pojištění poskytuje rovnou několik pojišťoven napříč naším trhem, je občas složité se v jejich nabídce bezpečně zorientovat. Proto využijte povinné ručení kalkulačka, díky které si vyberete pojistku, která bude přesně odpovídat vašim představám a požadavkům a ještě na ní ušetříte. Pamatujte ovšem, že cena je jedním, nikoli jediným faktorem, na základě kterého byste měli kvalitní pojištění vybírat. Mnohem důležitější jsou pojistné limity a výluky z pojistného plnění.

Srovnaný magazín

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

 • Přezutí pneumatik v servisu
  05. října 2023|Petr Pohůdka
  Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

  Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.