Zánik povinného ručení

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte na e-mail

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

povinné ručení

Zánik povinného ručení

Povinné ručení je standardně uzavíráno na dobu určitou a to na jeden rok s automatickou prolongací (prodloužením za stejných podmínek). V momentě, kdy chcete POV ukončit, musíte dodržet smluvní podmínky, jinak vám hrozí finanční sankce. Před odesláním výpovědi se proto vyplatí znát svá práva i povinnosti.

Mezi nejčastější důvody ukončení povinného ručení patří prodej či likvidace vozu nebo změna pojišťovny. Ukončit povinné ručení ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Vždy je nutné dodržet podmínky výpovědi včetně výpovědní lhůty. Nejjednodušší je ukončit povinné ručení k datu výročí, na které si ale budete muset počkat. Vedle toho existují další způsoby, jak povinné ručení ukončit dříve.

Výpověď ke dni výročí

Datem výročí se myslí den, kdy došlo k podpisu a zahájení platnosti smlouvy o povinném ručení. Ta je obvykle podepisována na jeden rok. Pokud pojišťovně nedáte včas vědět, dojde k automatickému prodloužení na další rok. Nechcete-li smlouvu prodlužovat na další pojistné období, musíte písemnou výpověď poslat nejpozději 6 týdnů před datem výročí, jinak ji pojišťovna neuzná.

Výpověď dohodou

Každý smluvní vztah lze ukončit dohodou. S dohodou však musí souhlasit obě strany - pojištěný i pojišťovna. Na tento způsob ukončení povinného ručení ale smlouvy přistupují velmi nerady, spíše vůbec.

Výpověď po podpisu smlouvy

Podepsali jste novou smlouvu o povinném ručení a po pár dnech jste zjistili, že vám nové podmínky nevyhovují nebo vám jiná pojišťovna nabídla výhodnější smlouvu? Nevadí. Nově uzavřenou smlouvu lze vypovědět 2 měsíce ode dne jejího podpisu. Výpověď musí být písemná a výpovědní lhůta trvá 8 dní. Pojišťovna vám vrátí zbytkové pojistné.

Výpověď z důvodu nespokojenosti s vyřízením pojistné události

Poslední pojistnou událost pojišťovna nevyřešila k vaší spokojenosti. Pokud se vám jednání pojišťovny nelíbilo, můžete podat výpověď a přejít k jiné pojišťovna. Písemnou výpověď máte právo v tomto případě podat do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku reklamované pojistné události. Délka výpovědní lhůty činí 1 měsíc. Pojišťovna vám vrátí zbytkové pojistné.

Výpověď kvůli změně pojistného nebo změně pojistných podmínek

Pojistnou smlouvu uzavřete za podmínek, které si pojišťovna nemůže jen tak v průběhu platnosti smlouvy měnit. Pokud tak učiní, můžete pojištění ukončit bez rizika finanční sankce. To platí například pro navýšení pojistného nebo změnu pojistných podmínek, které vás znevýhodňují. Písemnou výpověď jste povinni poslat do 1 měsíce ode dne oznámení změny. Pojišťovna vám vrátí zbytkové pojistné.

Výpověď z důvodu prodeje vozidla

Pokud vozidlo prodáte, neexistuje žádný důvod, proč byste měly platit povinné ručení. To už je problém nového vlastníka. Pojišťovně stačí zaslat písemnou výpověď (oznámení o prodeji) a jako důkaz uskutečněné prodeje kopii o smlouvy. Zánik povinného ručení je v tomto případě ke dni prodeje. Pojišťovna vám vrátí zbytkové pojistné.

Výpověď z důvodů likvidace vozidla

Pokud je vozidlo nepojízdné a vy se je rozhodnete poslat do šrotu, opět je to důvod přestat platit povinné ručení. Stejně jak v předchozím případě stačí pojišťovně poslat písemnou výpověď a kopií o trvalém vyřazení vozidla z evidence.

Blog

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.