Zánik povinného ručení

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte ihned

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

Spočítat ceny
povinné ručení

Zánik povinného ručení

Povinné ručení je standardně uzavíráno na dobu určitou a to na jeden rok s automatickou prolongací (prodloužením za stejných podmínek). V momentě, kdy chcete POV ukončit, musíte dodržet smluvní podmínky, jinak vám hrozí finanční sankce. Před odesláním výpovědi se proto vyplatí znát svá práva i povinnosti.

Mezi nejčastější důvody ukončení povinného ručení patří prodej či likvidace vozu nebo změna pojišťovny. Ukončit povinné ručení ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Vždy je nutné dodržet podmínky výpovědi včetně výpovědní lhůty. Nejjednodušší je ukončit povinné ručení k datu výročí, na které si ale budete muset počkat. Vedle toho existují další způsoby, jak povinné ručení ukončit dříve.

Výpověď ke dni výročí

Datem výročí se myslí den, kdy došlo k podpisu a zahájení platnosti smlouvy o povinném ručení. Ta je obvykle podepisována na jeden rok. Pokud pojišťovně nedáte včas vědět, dojde k automatickému prodloužení na další rok. Nechcete-li smlouvu prodlužovat na další pojistné období, musíte písemnou výpověď poslat nejpozději 6 týdnů před datem výročí, jinak ji pojišťovna neuzná.

Výpověď dohodou

Každý smluvní vztah lze ukončit dohodou. S dohodou však musí souhlasit obě strany - pojištěný i pojišťovna. Na tento způsob ukončení povinného ručení ale smlouvy přistupují velmi nerady, spíše vůbec.

Výpověď po podpisu smlouvy

Podepsali jste novou smlouvu o povinném ručení a po pár dnech jste zjistili, že vám nové podmínky nevyhovují nebo vám jiná pojišťovna nabídla výhodnější smlouvu? Nevadí. Nově uzavřenou smlouvu lze vypovědět 2 měsíce ode dne jejího podpisu. Výpověď musí být písemná a výpovědní lhůta trvá 8 dní. Pojišťovna vám vrátí zbytkové pojistné.

Výpověď z důvodu nespokojenosti s vyřízením pojistné události

Poslední pojistnou událost pojišťovna nevyřešila k vaší spokojenosti. Pokud se vám jednání pojišťovny nelíbilo, můžete podat výpověď a přejít k jiné pojišťovna. Písemnou výpověď máte právo v tomto případě podat do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku reklamované pojistné události. Délka výpovědní lhůty činí 1 měsíc. Pojišťovna vám vrátí zbytkové pojistné.

Výpověď kvůli změně pojistného nebo změně pojistných podmínek

Pojistnou smlouvu uzavřete za podmínek, které si pojišťovna nemůže jen tak v průběhu platnosti smlouvy měnit. Pokud tak učiní, můžete pojištění ukončit bez rizika finanční sankce. To platí například pro navýšení pojistného nebo změnu pojistných podmínek, které vás znevýhodňují. Písemnou výpověď jste povinni poslat do 1 měsíce ode dne oznámení změny. Pojišťovna vám vrátí zbytkové pojistné.

Výpověď z důvodu prodeje vozidla

Pokud vozidlo prodáte, neexistuje žádný důvod, proč byste měly platit povinné ručení. To už je problém nového vlastníka. Pojišťovně stačí zaslat písemnou výpověď (oznámení o prodeji) a jako důkaz uskutečněné prodeje kopii o smlouvy. Zánik povinného ručení je v tomto případě ke dni prodeje. Pojišťovna vám vrátí zbytkové pojistné.

Výpověď z důvodů likvidace vozidla

Pokud je vozidlo nepojízdné a vy se je rozhodnete poslat do šrotu, opět je to důvod přestat platit povinné ručení. Stejně jak v předchozím případě stačí pojišťovně poslat písemnou výpověď a kopií o trvalém vyřazení vozidla z evidence.

Blog

 • žena prodává páru auto v salonů
  Pojištění vozu
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Pojištění vozuPůjčky a úvěry
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 


 • nehoda
  Pojištění vozu
  28. března 2022|Míša
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Pojištění vozu
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Pojištění vozu
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Pojištění vozu
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Pojištění vozu
  04. března 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

 • servis a kontrola motorky
  Pojištění vozu
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

 • Jak řešit srážku se zvěří?
  Pojištění vozu
  10. února 2022|Monika Šaríková
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Nemusíte nutně projíždět lesem či polní krajinou, aby vám pod koly vozu skončilo zvíře. Jak se zachovat v případě, že není možné střetu se zvířetem či divokou zvěří zabránit? Jak řešit vzniklou škodu a lze se proti ní pojistit?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.