Změna povinného ručení

  • Srovnání nabídek online

  • Rychlý výsledek do 2 minut

  • Zelenou kartu obdržíte ihned

  • Úspora až 50 %

  • Nyní včetně výhodných balíčků
    s havarijním pojištěním

Spočítat ceny
povinné ručení

Nejste spokojeni se službami své pojišťovny? Rádi byste si našli levnější povinné ručení? Bohužel pojištění vozidla nemůžete vypovědět a změnit, kdykoliv se vám zachce. Nejlepší čas pro změnu povinného ručení nastává před výročím smlouvy.

Jak změnit povinné ručení

Pokud jste se rozhodli pro změnu povinného ručení, nejdříve si musíte ve své stávající smlouvě dohledat, kdy nastává konec pojistného období neboli výročí smlouvy – tzn. kdy uplyne další rok od uzavření smlouvy. Sjednali jste si smlouvu například 1. 3. 2019. V tom případě nastane první výročí smlouvy 1. 3. 2020 a poté každý následující rok, dokud smlouvu o povinném ručení nevypovíte.

Změna povinného ručení se musí provést nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. To je termín, k němuž musíte podat výpověď u současné pojišťovny. Výpověď podejte vždy písemně a doručte ji na pojišťovnu osobně či poštou. Využijte vzor pro výpověď povinného ručení ke konci pojistného období.

Sjednejte si nové povinné ručení

Výpověď současné smlouvy musíte na pojišťovnu doručit 6 týdnů předem, ale povinné ručení zanikne až k datu výročí smlouvy. Od tohoto data si sjednejte nové povinné ručení, jinak byste nesměli s vozidlem jezdit. Díky online kalkulačce si porovnáte několik pojišťoven zároveň a jednoduše si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Sjednání povinného ručení online trvá jen pár minut a po zaplacení je okamžitě platné.

Spočítat povinné ručení

Povinné ručení: změna z jiných důvodů

Existují ještě další možnosti, jak provést změnu pojišťovny u povinného ručení. Na rozdíl od změny povinného ručení k výročí smlouvy je však nutné splnit další podmínky. Toto jsou další případy, které připadají v úvahu pro výpověď současné smlouvy a sjednání nové.

Změna či výpověď smlouvy bez udání důvodu do 2 měsíců od data sjednání – pokud si podpis smlouvy rozmyslíte během dvou měsíců, můžete nově uzavřené povinné ručení zrušit bez udání důvodu.

Změna pojišťovny při vzniku pojistné události – pokud jste způsobili dopravní nehodu a pojišťovna musela poskytnout plnění, můžete do tří měsíců od vzniku události vypovědět smlouvu o povinném ručení a uzavřít novou u jiné pojišťovny.

Výpověď z důvodu zvýšení ceny pojistného pojistitelem – pojišťovna vám musí oznámit zdražení s dvouměsíčním předstihem a vy máte jeden měsíc od doručení tohoto oznámení na ukončení smlouvy.

Výpověď povinného ručení dohodou – máte také možnost domluvit se s pojišťovnou na změně povinného ručení, nicméně s dohodou musí souhlasit obě strany, a proto je tato varianta nejméně využívaná.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.