Změna povinného ručení

 • Srovnání nabídek online

 • Rychlý výsledek do 2 minut

 • Zelenou kartu obdržíte e-mail

 • Úspora až 50 %

 • Nyní včetně výhodných balíčků
  s havarijním pojištěním

povinné ručení

Nejste spokojeni se službami své pojišťovny? Rádi byste si našli levnější povinné ručení? Bohužel pojištění vozidla nemůžete vypovědět a změnit, kdykoliv se vám zachce. Nejlepší čas pro změnu povinného ručení nastává před výročím smlouvy.

Jak změnit povinné ručení

Pokud jste se rozhodli pro změnu povinného ručení, nejdříve si musíte ve své stávající smlouvě dohledat, kdy nastává konec pojistného období neboli výročí smlouvy – tzn. kdy uplyne další rok od uzavření smlouvy. Sjednali jste si smlouvu například 1. 3. 2019. V tom případě nastane první výročí smlouvy 1. 3. 2020 a poté každý následující rok, dokud smlouvu o povinném ručení nevypovíte.

Změna povinného ručení se musí provést nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. To je termín, k němuž musíte podat výpověď u současné pojišťovny. Výpověď podejte vždy písemně a doručte ji na pojišťovnu osobně či poštou. Využijte vzor pro výpověď povinného ručení ke konci pojistného období.

Sjednejte si nové povinné ručení

Výpověď současné smlouvy musíte na pojišťovnu doručit 6 týdnů předem, ale povinné ručení zanikne až k datu výročí smlouvy. Od tohoto data si sjednejte nové povinné ručení, jinak byste nesměli s vozidlem jezdit. Díky povinnému ručení kalkulačka si porovnáte několik pojišťoven zároveň a jednoduše si vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Sjednání povinného ručení online trvá jen pár minut a po zaplacení je okamžitě platné.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Povinné ručení: změna z jiných důvodů

Existují ještě další možnosti, jak provést změnu pojišťovny u povinného ručení. Na rozdíl od změny povinného ručení k výročí smlouvy je však nutné splnit další podmínky. Toto jsou další případy, které připadají v úvahu pro výpověď současné smlouvy a sjednání nové.

Změna či výpověď smlouvy bez udání důvodu do 2 měsíců od data sjednání – pokud si podpis smlouvy rozmyslíte během dvou měsíců, můžete nově uzavřené povinné ručení zrušit bez udání důvodu.

Změna pojišťovny při vzniku pojistné události – pokud jste způsobili dopravní nehodu a pojišťovna musela poskytnout plnění, můžete do tří měsíců od vzniku události vypovědět smlouvu o povinném ručení a uzavřít novou u jiné pojišťovny.

Výpověď z důvodu zvýšení ceny pojistného pojistitelem – pojišťovna vám musí oznámit zdražení s dvouměsíčním předstihem a vy máte jeden měsíc od doručení tohoto oznámení na ukončení smlouvy.

Výpověď povinného ručení dohodou – máte také možnost domluvit se s pojišťovnou na změně povinného ručení, nicméně s dohodou musí souhlasit obě strany, a proto je tato varianta nejméně využívaná.

Srovnaný magazín

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.