Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Martin Müller
Martin Müller

Martin Müller je moderátor, automobilový novinář a YouTuber, kterého můžete znát také pod přezdívkou Muldix. Auta nejsou jedinou jeho vášní, je také nadšeným cyklistou a bikerem. Pravidelně ho můžete vídat i na televizních obrazovkách v pořadu Cyklosalon.tv.

Zbyněk Müller
Zbyněk Müller

Zbyněk Müller zastává pozici obchodního ředitele ve společnosti Carvago, největším tržišti s ojetými vozy z celé Evropy. Má dlouholeté zkušenosti z oblasti automotive, v minulosti působil u prodejců, jako jsou Toyota nebo skupina TUkas.

Za poslední dva roky se trh s ojetými auty zásadně změnil. Cena i obliba ojetin roste, protože není dostatek nových aut. Co ale zůstává stejné? Zásady, jak si ojeté auto vybrat a prověřit, abyste se nespálili. Získejte užitečné tipy, jak na koupi ojetého vozu.

Aktuální situace na trhu ojetých aut

Nedostatek čipů a dalších materiálů pro výrobu aut ovlivnil i trh s ojetými vozy. Nová auta totiž chybí, proto se zvýšila poptávka po ojetých vozech. To jde ruku v ruce s růstem cen. Dokonce nastávají paradoxní situace – pokud jste pořídili ojeté auto před dvěma roky, můžete ho nyní prodat za stejnou nebo dokonce vyšší cenu, přestože je o dva roky starší a má najeto o 50 tisíc kilometrů více. Firmy neuvolňují starší vozy ze svých flotil pro bazary, ani lidé se nezbavují svých aut, protože je nemůžou nahradit novými. Z bazarů téměř zmizely zánovní manažerské vozy.

Podle obchodníků by ceny ojetých aut v roce 2022 mohly vzrůst o dalších 15 procent. Na růstu cen se však podílí nejen nedostatek aut na trhu a zvýšená poptávka po ojetinách. Pandemie také změnila chování a potřeby zákazníků – vzrostl zájem o individuální dopravu. Mezi další faktory patří tlak na zavádění elektromobility a růst úrokových sazeb. Výsledkem je, že ojetiny do jednoho roku mohou dnes mít vyšší cenu než čerstvě vyrobený automobil.

Kde hledat ojeté auto

Nové auto si kupuje pouze dvacet procent Čechů, ostatní dávají přednost ojetinám. Pro 60 procent řidičů totiž představuje koupě nového auta příliš vysokou investici, podle třetiny jsou to dokonce vyhozené peníze. Ale kde najít ojeté auto, které splní vaše požadavky?

Martin Müller doporučuje jako první volbu značkové programy pro prodej ojetých vozidel. Většinou se jedná o novější vozy, čerstvě po záruce, které jsou ve velmi dobrém stavu. Prodej probíhá u autorizovaných dealerů značky, a tak se můžete spolehnout na to, že reálný stav vozu odpovídá popisovaným vlastnostem. Nicméně takových aut je poměrně málo a zájemce musí jednat rychle.

Další možností je porozhlédnout se po vhodném autě v zahraničí. Češi sice dávají přednost ojetým vozům s původem v ČR, ale výběr může být omezený. Když rozšíříte okruh hledání na celou Evropu, můžete vybírat z většího množství vhodných aut. V loňském roce se podle Svazu dovozců automobilů dovezlo do Česka celkem 185 663 aut, což představuje meziroční nárůst o 19,6 %. Lidé měli zájem především o starší vozidla, auta starší 15 let tvořila více než 20 %. Právě nákup aut dovezených z eurozóny je aktuálně nejvýhodnější,  v uplynulém roce u nich šly ceny dolů zhruba o 4 procenta.

Pro vyhledání ojetého vozu můžete využít české či zahraniční portály, kde inzerují autobazary i soukromé osoby. Jak upozorňuje Zbyněk Müller ze společnosti Carvago, která se zabývá dovozem aut ze zahraničí, ať už auto pochází odkudkoliv, je nutné ho prověřit, správně vyřídit vlastnictví a zkontrolovat jeho technický stav.

Prověřte si vůz i prodejce

Prodejci ojetých vozů jsou profesionálové a dokážou auto připravit tak, že neproškolené oko laika nepozná, že auto není v pořádku. Zdaleka totiž nezáleží jen na tom, kolik kilometrů svítí na tachometru. Důležité je také, kde auto jezdilo či zda nebylo bourané. Přečtěte si, na co všechno si dát pozor při koupi ojetiny.

Abyste se vyvarovali problémům, vždy si na prověření auta vezměte na pomoc zkušeného technika nebo využijte služeb specializovaných firem, jako je Carvago. Je důležité auto fyzicky prohlédnout a zhodnotit, zda jeho stav skutečně odpovídá popisu v inzerátu. Nezanedbávejte ani kontrolu servisní historie a prověření právních náležitostí.

Než se pustíte do výběru konkrétního vozu, měli byste si proklepnout i daného obchodníka. Na internetu dohledáte recenze a zkušenosti zákazníků. Zbyněk Müller říká, že tato zodpovědnost leží na zájemci o ojetý vůz: „Vždycky by měl hodnotit reputaci toho daného obchodníka, ať už je to ten onlinový, nebo je to kamenná prodejna.“

I ojeté auto můžete reklamovat

I když inzerát láká na ojeté auto v perfektním stavu, realita může být někdy zcela odlišná. Zatajená havárie nebo pomlčení o závadě – co když zjistíte až po koupi, že s autem něco není v pořádku? I na ojetý vůz se vztahuje právo reklamace. Záruka činí 6 měsíců při koupi u soukromníka, 1 rok při nákupu v autobazaru.

Právo reklamace se vztahuje jen na vady, na něž vás prodejce neupozornil. Správně by měly být vady uvedeny v kupní smlouvě. Přečtěte si, co dalšího by měla kupní smlouva obsahovat a jak na přepis vozu.

Zároveň byste si však měli uvědomit, že kupujete ojeté auto, které zcela jistě nese známky opotřebení. Nemůžete od něj mít stejná očekávání jako od nového vozu. Jak říká Martin Müller, každé ojeté auto má nějakou vadu, to ale neznamená, že je to špatné auto.

Nejoblíbenější ojeté vozy

Jak poznat auto, které vám bude sloužit ještě dlouhé roky, i když ho koupíte ojeté? Kromě stavu tachometru a terénu, kde auto jezdilo, velmi záleží na značce a modelu vozu. Hosté v podcastu dávají tip na starší japonské vozy, ale žebříčku nejprodávanějších ojetých vozů v roce 2021 v Auto ESA vévodí škodovky. Mezi prvními deseti jich je hned sedm:

  • Škoda Octavia II

  • Škoda Octavia III

  • Škoda Fabia I

  • Škoda Fabia II

  • VW Golf

  • VW Passat

  • Ford Focus

  • Škoda Fabia III

  • Škoda Octavia I

  • Škoda Rapid

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Martin Müller
Martin Müller

Martin Müller je moderátor, automobilový novinář a YouTuber, kterého můžete znát také pod přezdívkou Muldix. Auta nejsou jedinou jeho vášní, je také nadšeným cyklistou a bikerem. Pravidelně ho můžete vídat i na televizních obrazovkách v pořadu Cyklosalon.tv.

Zbyněk Müller
Zbyněk Müller

Zbyněk Müller zastává pozici obchodního ředitele ve společnosti Carvago, největším tržišti s ojetými vozy z celé Evropy. Má dlouholeté zkušenosti z oblasti automotive, v minulosti působil u prodejců, jako jsou Toyota nebo skupina TUkas.

Další epizody

Nepodceňto - Jak na prodej či koupi nemovitosti
Jak na prodej či koupi nemovitosti

Koupě či prodej nemovitosti představuje transakci za miliony korun, přesto ji někteří lidé podceňují. Je lepší zařídit si vše sám, nebo se spolehnout na realitní kancelář? Na co si dát pozor a jak ověřit technický stav nemovitosti? To a mnoho dalšího vysvětlují v podcastu Tomáš Štěpnička, ředitel pobočkové sítě M&M reality, a Pavel Štáf, zakladatel společnosti Bytecheck.

Nepodceňto - Jaký vliv mají návykové látky na řízení?
Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Alkohol za volantem patří k velmi častým příčinám dopravních nehod, ačkoliv v ČR platí nulová tolerance. Jak probíhá testování na alkohol a drogy nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo? Na tyto a další otázky odpovídá v podcastu plukovník Jiří Zlý, ředitel dopravní policie, a Ivan Douda, psycholog a odborník na pomoc závislým.

Nepodceňto - Co všechno kryje pojistka na blbost?
Co všechno kryje pojistka na blbost?

Pojištění odpovědnosti vám kryje záda v situacích, kdy způsobíte škodu někomu jinému – třeba vytopíte sousedy nebo srazíte jiného lyžaře na sjezdovce. Proč se pojištění odpovědnosti vyplatí a jak přesně funguje, vysvětlují v podcastu Jan Kalousek, produktový manažer pojišťovny Direct, a Tomáš Beck, obchodní ředitel společnosti Vindicia.

Nepodceňto - Základy internetové bezpečnosti
Základy internetové bezpečnosti

Zvolit si silné heslo, neklikat na podezřelé odkazy, nainstalovat si antivirový program… Co dalšího můžete udělat pro bezpečnost na internetu? O tom, co aktuálně ohrožuje uživatele internetu, si povídali Marek Růžička, ředitel BankID, a Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost.

Nepodceňto - Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?
Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?

V autoškole řidič odjezdí jen kolem 500 km, což ho zdaleka nepřipraví na všechny dopravní situace. Jak mohou začátečníci nabrat další zkušenosti za volantem a jaké auto by si měli pořídit? Nejen na tyto otázky odpovídají v podcastu Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR, a Robin Valeš, youtuber z kanálu Bez Komprese.

Nepodceňto - První pomoc při riskantních autonehodách
První pomoc při riskantních autonehodách

V určitých dopravních situacích je poskytnutí první pomoci náročnější – například u hromadné nehody na dálnici nebo nehody v tunelu. Jak se v těchto případech zachovat, probírali v podcastu Jana Poštová, mluvčí a operátorka pražské záchranné služby, major Josef Jeřábek z Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a plukovník Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Nájem nebo hypotéka. Co se dnes vyplatí?

Ceny nemovitostí a úrokové sazby hypoték vzrostly na rekordní úroveň. Vyplatí se jít do nájmu a čekat na zlevnění, nebo si vlastní bydlení pořídit i za současných podmínek? To v podcastu rozebírají hosté David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, a Daniel Bacík, zástupce Asociace nájemního bydlení a obchodní ředitel společnosti Czech Home Capital.

Nepodceňto - Jak se připravit na cestu s obytňákem
Jak se připravit na cestu s obytňákem

Dovolená v obytňáku nebo karavanu zažívá v posledních letech boom. Představa o svobodném a levném cestování na čtyřech kolech však někdy narazí na realitu. Jak probíhá cestování obytným vozem v praxi probírali v podcastu Lukáš Janoušek, šéf společnosti Campiri, a Jan Pacovský, spoluzakladatel podcastu Studio Karavan a autor blogu Vanisti.cz.