kontrola motoru s baterkou

Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu

Ať už kupujete ojeté auto z bazaru nebo od soukromé osoby, číhá na vás celá řada nástrah. Tu se zamlčí závada, tam se zatají bouračka, ale setkáte se i s regulérními podvody, jako je přetočený tachometr. Kromě technického stavu byste si měli posvítit i na doklady k vozu a uzavřít kvalitní smlouvu, aby koupě ojetého auta proběhla bez problémů.

Nenechte se zlákat nízkou cenou ojetiny

Pro mnoho kupujících je cena hlavním parametrem pro výběr ojetiny. Pamatujte ale na to, že když vůz nebude v takovém stavu, v jakém jste předpokládali, mohou z toho vyplynout dodatečné výdaje za případné opravy. Koupě se tak může pořádně prodražit. Proto se při výběru ojetého auta řiďte raději příslovím: „Dvakrát měř, jednou řež.“

Cena ojetého vozidla se odvíjí od technického stavu, počtu najetých kilometrů, stáří, ale také toho, jestli mělo v minulosti havárii. Na internetu najdete cenové tabulky, srovnání a kalkulačky, které vám podle různých kritérií pomohou určit orientační cenu konkrétního vozu. Zdá se vám nabídka na základě srovnání podezřele levná? V tom případě buďte na pozoru.

Mezi oblíbené triky prodejců patří také tzv. právě prodané auto. V inzerátu si vyhlédnete pěkné auto za skvělou cenu, ale až do autobazaru přijedete, bude vám prodejce tvrdit, že se zrovna prodalo. To může i nemusí být pravda. Třeba tam ve skutečnosti nikdy nebylo nebo se prodalo už před několika týdny. Ale když už v bazaru jste, může vám prodejce „vnutit“ jiné auto.

Kde je nejlepší hledat ojeté auto?

 • Značkové programy pro prodej ojetých vozidel: Jsou provozovány přímo pod značkou výrobce a prodej probíhá u autorizovaných dealerů značky. Zpravidla nabízí novější auta ve velmi dobrém stavu, často i s různými formami záruky. K nevýhodám patří menší možnost výběru.

 • Auta z operativního leasingu: Výhodou je dobře dohledatelná historie, nevýhodou pak omezená nabídka vozidel.

 • České inzertní portály: Inzeruje na nich naprostá většina dealerů a autobazarů, vyhledávání je rychlé a přehledné.

 • Zahraniční inzertní portály: Nabízí obrovský výběr vozidel. Negativní stránkou je, že se vozidla nachází v zahraničí, což činí nákup finančně i časově náročnější (cestovní výdaje, převoz do ČR, více papírování).

 • Soukromá inzerce na internetu: Jednáte přímo s majitelem vozu, což má své výhody i nevýhody.

Koupit ojetinu v autobazaru nebo raději od soukromníka?

Pokud kupujete auto u soukromníka, sice obvykle ušetříte, ale vymáhání případné reklamace bude mnohem obtížnější. O prodávajícím nedohledáte žádné recenze ani bližší informace. Dávejte si pozor zejména na soukromé osoby, pod jejichž profilem najdete na inzertním portálu více aut k prodeji. Většinou se jedná o překupníky, kteří si obchodováním s ojetinami chtějí přivydělat pár desítek tisíc, ale nevěnují vůbec žádnou pozornost jejich technickému stavu. Na podobný typ prodejců vás mohou upozornit také fungl nové poznávací značky na autě.

V autobazaru budete mít nákup ojetiny zaštítěný firmou, což teoreticky znamená lepší vymahatelnost vašich práv. Dejte si však dobrý pozor na výběr autobazaru. Stále se najdou takové, které svým zákazníkům úmyslně zatajují vady, bouračky nebo stáčejí tachometry, aby na prodaném autě vydělaly co nejvíc.

Jak se podvodům bránit? Projděte si reference ostatních zákazníků a dejte na radu kamarádů nebo známých, kteří už mají s koupí ojetiny zkušenosti. „Vždycky bych měl hodnotit reputaci toho daného obchodníka, ať už je to ten onlinový, nebo je to kamenná prodejna,“ doporučuje obchodní ředitel společnosti Carvago Zbyněk Müller v podcastu Nepodceňto.

Jedním z kritérií pro výběr prodejce může být i to, zda je autobazar součástí autorizovaných prodejců ojetých vozidel dané značky – tyto vozy totiž musí splňovat přísná pravidla, která stanovuje sama automobilka.

Důkladně si prověřte stav ojetého vozu

Vždy si historii vozu ověřte pomocí SPZ, nebo ještě lépe VIN kódu. To je v podstatě rodné číslo auta, které najdete na několika místech – např. v motorovém prostoru, v zavazadlovém prostoru či pod čelním sklem. Zkontrolujte si, jestli VIN kód uvedený v autě odpovídá číslu uvedenému v servisní knížce a v dokladech od vozidla. Na mnoha internetových databázích si pak můžete za pár stovek ověřit pomocí VIN kódu nejen stav tachometru, ale také počet předchozích majitelů a servisních prohlídek, případně zda auto není v policejní databázi vedené jako kradené.

K výběru ojetého vozu je ideální přizvat odborníka – například vašeho automechanika. Především profesionální prodejci dokážou auto připravit do takové podoby, že na první pohled nepoznáte, že s ním něco není v pořádku. Proto se hodí mít s sebou někoho, kdo se v autech opravdu vyzná.

Stav vozu byste měli ověřit i během zkušební jízdy. Bez ní nikdy ojetinu nekupujte, vždy na ní trvejte. Měla by trvat nejméně 10 kilometrů, je lepší vyzkoušet auto na různých typech povrchů a v různých rychlostech. Při jízdě se soustřeďte a poslouchejte, zda z auta nevycházejí neobvyklé zvuky. Vyzkoušejte, jestli fungují brzdy a sledujte svůj celkový pocit z řízení. Pokud se vám cokoliv nezdá, dejte na svoji intuici a auto raději nekupujte.

Nejčastější podvody, na něž narazíte při koupi ojetiny

Stočené tachometry

Prodejce kvůli stočenému tachometru získá z prodeje auta více peněz, a to často i v řádech desítek tisíců. Stáčením tachometrů se navíc můžou rozhodit intervaly servisních prohlídek, což může mít za následek neplánovaný nebo zanedbaný servis vozidla. Odhalit při kontrole auta manipulaci s tachometrem je pro laika téměř nemožné.

Jak se autu se stočeným tachometrem vyvarovat? Zaměřte se na auta s českým původem – většinou k nim snáze dohledáte historii nájezdu kilometrů. Ideální jsou vozy, u nichž je provoz co nejlépe zdokumentován (servisní knížka, protokoly STK, servisní zakázky). Stočený tachometr můžete odhalit také pomocí kontroly VIN kódu.

Sledujte rovněž opotřebení interiéru vozidla – ošoupaný volant a pedály, nebo naopak vyměněné díly za nové, mohou naznačit, že ujeté kilometry neodpovídají skutečnému stavu. Dobrým ukazatelem je i průměrný roční nájezd auta – u firemních vozidel obvykle činí minimálně 20 tisíc kilometrů ročně.

Zatajené havárie

Dejte auto na zvedák a podrobně si ho prohlédněte. Případně si vezměte k ruce někoho známého, kdo autům dobře rozumí, nebo požádejte o pomoc automechanika.

Nezdají se vám sváry? Má lak v některém místě nepatrně jiný odstín? Nebojte se zeptat na jakýkoliv problém, který u auta najdete. Pokud vycítíte, že vám prodejce nechce o autě říct všechny informace, tak ho raději nekupujte.

mladý muž za volantem

Prodej auta v exekuci

Osoba, na níž je nařízena exekuce, nesmí se svým vozem nijak nakládat, dokud exekuce neproběhne. Přesto se někteří lidé snaží v takové situaci auto prodat. Exekutor následně může vůz novému majiteli zabavit, a to i přes platnou kupní smlouvu a uhrazenou cenu. Zda není na majitele auta vedena exekuce, si prověřte online, třeba na webu exekuce.cebia.cz.

Falešná servisní knížka

Máte při nákupu k dispozici servisní knížku? Podívejte se, jak na sebe jednotlivé záznamy navazují a zkontrolujte razítka servisů. Jestliže u některých záznamů razítka chybí, jsou v podstatě bezcenné a mohou být falešné. Ještě lepší informace získáte přímo v uvedeném servisu – kontaktujte ho a ověřte si, zda byl u něj vůz v minulosti opravdu servisován.

Omlazené auto z dovozu

V technickém průkazu se již neuvádí rok výroby a ceny vozidel se tak v praxi často nestanovují podle skutečného roku výroby, ale podle data první registrace. Při dovozech ze zahraničí se tato data falšují a auta jako zázrakem omládnou.

Skutečný rok výroby se od data první registrace může lišit o jeden nebo dva roky, ale výjimkou nejsou ani pětileté rozdíly, což má výrazný vliv na cenu vozidla.

Příběh o prodávajícím ze zahraničí

Jde o častý podvod, s nímž se mohlo setkat už mnoho z nás – kromě extrémně levných aut totiž cizinci v podvodných inzerátech nabízí třeba levný nájem bytu. Inzerát obsahuje příběh smyšlený tak, aby vyvolal v kupujícím důvěru. Prodávající se vydává za milionáře nebo dědice, který žije v zahraničí, případně se musí rychle přestěhovat do jiné země, a potřebuje se auta okamžitě zbavit, proto je cena tak nízká. Na konci komunikace pak prodávající vyžaduje po kupujícím zálohu – pokud ji uhradí, prodávající komunikaci utne a k prodeji auta ani vrácení peněz už nikdy nedojde.

Nepodceňujte kupní smlouvu

Při nákupu ojetého vozu by měla být samozřejmostí kvalitní kupní smlouva. Ačkoliv ji občanský zákoník připouští v ústní i písemné formě, vždy volte formu písemnou, a to i tehdy, když si pořizujete auto od známého.

Tím, že jste uzavřeli smlouvu a máte vůz zaparkovaný v garáži nebo před domem, to nekončí. Do 10 dnů od koupě musí být auto přepsáno na nového majitele – jinak vám hrozí pokuta až 50 tisíc korun. K přepisu můžete zplnomocnit jinou osobu, ale nikdy na tuto povinnost nezapomínejte – přepis vozidla po letech je často velmi komplikovaný až nemožný.

Přepis provedete na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností, ještě předtím musí auto projít evidenční kontrolou a nový majitel má povinnost sjednat si povinné ručení. Přečtěte si podrobný článek, jak na kupní smlouvu a přepis vozu.

3 zásady při koupi ojetého auta

 • Vybírejte si spolehlivého prodejce ojetých vozů, který auta před prodejem servisuje. Pokud tomu tak není, měl by vás na to obchodník upozornit a nabídnout nižší cenu.

 • Prodejce by měl být schopen jasně odpovědět na otázky, jako jsou: „Jak se řeší reklamace případných poruch?“, „Jak jste ověřili skutečný stav kilometrů?“

 • Seznamte se s technickým stavem nabízeného vozu co nejpodrobněji. Ověřte si ho nejen v protokolu a servisní knížce, ale také při zkušební jízdě. Jestliže si v této oblasti příliš nevěříte, domluvte se s odborníkem, například automechanikem.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  Zdražení povinného ručení 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Auto
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 

 • nehoda
  Auto
  28. března 2022|Lucie Dosedělová
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Auto
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Auto
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Auto
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Auto
  04. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).