Blog
Pojištění vozu
mladý pár drží klíčky od nového auta

Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

06. února 2022|Jana Březinová|

Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

Kupní smlouva na auto

Při nákupu vozu trvejte na uzavření písemné kupní smlouvy. Pomůže vám při řešení případných sporů a zajistí vám určitou oporu. Pokud se cena ojetiny pohybuje ve vyšších částkách, zvažte, zda sepsání smlouvy nesvěřit raději právníkovi.

Před podpisem zkontrolujte všechny potřebné náležitosti. Základem je přesná identifikace smluvních stran a prodávaného vozidla. Má-li auto nějaké vady, měly by být ve smlouvě uvedeny. Stejně tak do smlouvy zaznamenejte, že bylo vozidlo bourané. Přesná technická specifikace vám pomůže při případných reklamacích. Nezbytnou součástí kupní smlouvy na auto je cena a lhůta pro uhrazení částky. Abyste na nic nezapomněli, můžete využít vzorů kupních smluv, které najdete volně dostupné na internetu.

Spočítat ceny povinného ručení

Záruka a reklamace ojetého vozu

Občanský zákoník určuje, že i na ojeté auto se vztahuje záruka. Při nákupu od profesionálního prodejce mají ojetiny dvouletou záruku, která může být zkrácena na 12 měsíců, pokud s tím obě strany souhlasí. Záruka platí na skryté vady, tedy vady, které kupující nemohl odhalit a nebo na ně prodávající neupozornil.

Prvních 6 měsíců leží dokazovací povinnost na straně prodávajícího. Tudíž prodávající musí dokázat, že v okamžiku prodeje vada ještě neexistovala. Naopak v dalších 6 měsících se role obrátí a kupující musí dokázat, že v době koupě už vada na autě byla. Po celou dobu reklamace auto nesmí projít opravou, což je velmi nepříjemné, protože to v některých případech znamená, že není pojízdné.

Autorizovaní prodejci značky někdy nabízí i na ojetá auta prodlouženou záruku. „Existují na trhu produkty prodloužené záruky – zákazník, který si koupí ojeté auto kdekoliv, tak pokud je to dobrý obchodník, tak u něj může pořídit prodlouženou záruku a prodloužit si tovární záruku vozu o další rok, dva, tři s ohledem na počet ujetých kilometrů,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Carvago Zbyněk Müller v podcastu Nepodceňto.

Reklamace ojetého auta při nákupu od fyzické osoby

Při nákupu auta od fyzické osoby máte právo na záruční lhůtu v délce 6 měsíců. Prodávající ručí za vady, které se na autě vyskytovaly v okamžiku koupě nebo se objevily během záruky a je zřejmé, že existovaly už při prodeji. Prokazovací povinnost leží u kupujícího.

Reklamaci samozřejmě nelze uplatnit na vady, na něž byl kupující upozorněn nebo na ně dokonce dostal slevu a jsou uvedeny v kupní smlouvě. Záruka se nevztahuje ani na běžné opotřebení. Zjistěte, na co dalšího si dát při koupi ojetiny pozor.

Jak na přepis vozu

Po uzavření kupní smlouvy musí do 10 pracovních dnů proběhnout přepis vozidla na nového majitele. Jestliže lhůtu nestihnete, hrozí pokuta až 50 tisíc korun, přičemž odpovědnost leží u prodávajícího. 

Naštěstí již neplatí, že se musíte dostavit na úřad podle místa bydliště – lze využít jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. Nicméně k přepisu auta se musí dostavit zároveň prodávající i kupující, případně se jedna či obě strany mohou nechat zastoupit na základě úředně ověřené plné moci.

Pamatujte: Správní poplatek za přepis auta na nového majitele činí 800 Kč

Ještě před přepisem musí vozidlo projít evidenční kontrolou a následně si na něj nový majitel vyřídí povinné ručení. V době přepisu už musí být povinné ručení platné, na úřadě se předkládá zelená karta.

K přepisu vozidla budete potřebovat:

  • doklady totožnosti,

  • velký a malý technický průkaz,

  • zelená karta,

  • kupní smlouva na auto,

  • protokol o evidenční kontrole,

  • vyplněná Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel,

  • případně úředně ověřenou plnou moc k přepisu vozidla, pokud se na úřad nemohou vydat obě strany společně.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).