mladý pár drží klíčky od nového auta

Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

Kupní smlouva na auto

Při nákupu vozu trvejte na uzavření písemné kupní smlouvy. Pomůže vám při řešení případných sporů a zajistí vám určitou oporu. Pokud se cena ojetiny pohybuje ve vyšších částkách, zvažte, zda sepsání smlouvy nesvěřit raději právníkovi.

Před podpisem zkontrolujte všechny potřebné náležitosti. Základem je přesná identifikace smluvních stran a prodávaného vozidla. Má-li auto nějaké vady, měly by být ve smlouvě uvedeny. Stejně tak do smlouvy zaznamenejte, že bylo vozidlo bourané. Přesná technická specifikace vám pomůže při případných reklamacích. Nezbytnou součástí kupní smlouvy na auto je cena a lhůta pro uhrazení částky. Abyste na nic nezapomněli, můžete využít vzorů kupních smluv, které najdete volně dostupné na internetu.

Záruka a reklamace ojetého vozu

Občanský zákoník určuje, že i na ojeté auto se vztahuje záruka. Při nákupu od profesionálního prodejce mají ojetiny dvouletou záruku, která může být zkrácena na 12 měsíců, pokud s tím obě strany souhlasí. Záruka platí na skryté vady, tedy vady, které kupující nemohl odhalit a nebo na ně prodávající neupozornil.

Prvních 6 měsíců leží dokazovací povinnost na straně prodávajícího. Tudíž prodávající musí dokázat, že v okamžiku prodeje vada ještě neexistovala. Naopak v dalších 6 měsících se role obrátí a kupující musí dokázat, že v době koupě už vada na autě byla. Po celou dobu reklamace auto nesmí projít opravou, což je velmi nepříjemné, protože to v některých případech znamená, že není pojízdné.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší povinné ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám specialisté pomůžou sjednat do několika minut.


Autorizovaní prodejci značky někdy nabízí i na ojetá auta prodlouženou záruku. „Existují na trhu produkty prodloužené záruky – zákazník, který si koupí ojeté auto kdekoliv, tak pokud je to dobrý obchodník, tak u něj může pořídit prodlouženou záruku a prodloužit si tovární záruku vozu o další rok, dva, tři s ohledem na počet ujetých kilometrů,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Carvago Zbyněk Müller v podcastu Nepodceňto.

Reklamace ojetého auta při nákupu od fyzické osoby

Při nákupu auta od fyzické osoby máte právo na záruční lhůtu v délce 6 měsíců. Prodávající ručí za vady, které se na autě vyskytovaly v okamžiku koupě nebo se objevily během záruky a je zřejmé, že existovaly už při prodeji. Prokazovací povinnost leží u kupujícího.

Reklamaci samozřejmě nelze uplatnit na vady, na něž byl kupující upozorněn nebo na ně dokonce dostal slevu a jsou uvedeny v kupní smlouvě. Záruka se nevztahuje ani na běžné opotřebení. Zjistěte, na co dalšího si dát při koupi ojetiny pozor.

Jak na přepis vozu

Po uzavření kupní smlouvy musí do 10 pracovních dnů proběhnout přepis vozidla na nového majitele. Jestliže lhůtu nestihnete, hrozí pokuta až 50 tisíc korun, přičemž odpovědnost leží u prodávajícího. 

Naštěstí již neplatí, že se musíte dostavit na úřad podle místa bydliště – lze využít jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. Nicméně k přepisu auta se musí dostavit zároveň prodávající i kupující, případně se jedna či obě strany mohou nechat zastoupit na základě úředně ověřené plné moci.

Pamatujte: Správní poplatek za přepis auta na nového majitele činí 800 Kč

Ještě před přepisem musí vozidlo projít evidenční kontrolou a následně si na něj nový majitel vyřídí povinné ručení. V době přepisu už musí být povinné ručení platné, na úřadě se předkládá zelená karta.

K přepisu vozidla budete potřebovat:

 • doklady totožnosti,

 • velký a malý technický průkaz,

 • zelená karta,

 • kupní smlouva na auto,

 • protokol o evidenční kontrole,

 • vyplněná Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel,

 • případně úředně ověřenou plnou moc k přepisu vozidla, pokud se na úřad nemohou vydat obě strany společně.

  Kalkulace havarijního pojištění zdarma

  Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.

 • Přezutí pneumatik v servisu
  05. října 2023|Petr Pohůdka
  Kdy je čas přezout na zimní pneumatiky?

  Od listopadu do března platí na českých silnicích povinnost zimních pneumatik. V některých horských úsecích je ale musíte využívat celoročně. Jaké parametry musí zimní pneumatiky splňovat a co vám hrozí, když auto nepřezujete?