Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?
Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.
Kupní smlouva na auto
Při nákupu vozu trvejte na uzavření písemné kupní smlouvy. Pomůže vám při řešení případných sporů a zajistí vám určitou oporu – bohužel ani přepis auta v rodině se občas neobejde bez komplikací. Pokud se cena ojetiny pohybuje ve vyšších částkách, zvažte, zda sepsání smlouvy nesvěřit raději právníkovi.
Oporu vám poskytne jednoduchá kupní smlouva na auto.
Základem je přesná identifikace smluvních stran (jméno, příjmení, adresa, rodné číslo) a prodávaného vozidla (značka, model, SPZ, rok výroby, datum první registrace, VIN kód, najeté km, předané příslušenství atd.).
Má-li auto nějaké vady nebo bylo bourané, zaznamenejte to do smlouvy. Přesná technická specifikace vám pomůže při případné reklamaci.
Nezbytnou součástí kupní smlouvy na auto je cena a lhůta pro uhrazení částky.
Vzor kupní smlouvy na auto zdarma
Práci vám usnadní volně dostupné vzory kupních smluv. Jednoduchou kupní smlouvu na auto ke stažení vám přináší i Srovnejto.cz.
Vzor kupní smlouvy na auto můžete stáhnout zdarma k dalšímu využití. Provozovatel této webové stránky neodpovídá za jakékoliv právní nebo jiné důsledky spojené s použitím tohoto vzoru.
Záruka a reklamace ojetého vozu
Podle občanského zákoníku se záruka vztahuje i na ojeté auto. Při nákupu od profesionálního prodejce mají ojetiny dvouletou záruku, která může být se souhlasem obou stran zkrácena na 12 měsíců. Záruka platí na skryté vady, tedy vady, které kupující nemohl odhalit a nebo na ně prodávající neupozornil.
Prvních 12 měsíců leží prokazovací povinnost na straně obchodníka. Tudíž prodávající musí dokázat, že v okamžiku prodeje vada ještě neexistovala. Naopak v dalších 12 měsících se role obrátí a kupující musí dokázat, že v době koupě už vada na autě byla. Po celou dobu reklamace auto nesmí projít opravou, což je velmi nepříjemné, protože to v některých případech znamená, že není pojízdné.
Kdo nabízí nejlevnější povinné ručení?
Pořizujete nové auto? Bez povinného ručení s ním na silnici nesmíte. Která pojišťovna nabízí pojištění nejvýhodněji? Srovnejte si nabídky v naší online kalkulačce. Vámi vybrané pojištění vám pomůžeme zdarma také sjednat.
Autorizovaní prodejci někdy nabízí prodlouženou záruku i na ojetá auta.
V podcastu Nepodceňto zaznělo:
„Existují na trhu produkty prodloužené záruky – zákazník, který si koupí ojeté auto kdekoliv, tak pokud je to dobrý obchodník, tak u něj může pořídit prodlouženou záruku a prodloužit si tovární záruku vozu o další rok, dva, tři s ohledem na počet ujetých kilometrů.“
Reklamace ojetého auta při nákupu od fyzické osoby
Při nákupu auta od fyzické osoby máte právo na záruční lhůtu v délce 12 měsíců. Prodávající ručí za vady, které se na autě vyskytovaly v okamžiku koupě nebo se objevily během záruky a je zřejmé, že existovaly už při prodeji. Prokazovací povinnost leží u kupujícího.
Reklamaci nelze uplatnit na vady, na něž byl kupující upozorněn nebo na ně dokonce dostal slevu a jsou uvedeny v kupní smlouvě. Záruka se nevztahuje ani na běžné opotřebení.
Přečtěte si článek, kdy a jak můžete od kupní smlouvy na auto odstoupit.
Jak na přepis vozu
Po uzavření kupní smlouvy musí do 10 pracovních dnů proběhnout přepis vozidla na nového majitele. Jestliže lhůtu nestihnete, hrozí pokuta až 50 tisíc Kč, přičemž odpovědnost leží u prodávajícího.
Naštěstí už se nemusíte dostavit na úřad podle místa bydliště – lze využít jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. Žádost dnes vyřídíte i z domova, online formulář na přepis auta vyplníte přes Portál dopravy. Stačí vám k tomu elektronická identita. Vaši totožnost úřad ověří přes mobilní klíč e-governmentu, bankovní identitu, e-občanku s čipem nebo účet mojeID.
Budoucí vlastník žádost o přepis vozidla dokončí na Portálu dopravy pouze za předpokladu, že tak učinil i prodávající. Pokud prodávající podal žádost o přepis fyzicky na úřadě, musí se žádostí na úřad i budoucí vlastník. Po kontrole a schválení údajů úřad pošle novému majiteli notifikaci s výzvou k převzetí nových dokladů (a případně i registračních značek). Během přepisu vám bude odebrán velký technický průkaz, který byl začátkem roku 2024 zrušen. Při registraci vozidla se nově vydává jen malý techničák.
Zbylé informace o vozidle, které jste byli zvyklí hledat ve velkém techničáku, jsou dostupné online na Portálu dopravy či Portálu občana. Bez eIdentity je najdete také na webu dataovozidlech.cz po zadání VIN kódu.
Ještě před přepisem musí vozidlo projít evidenční kontrolou a následně si na něj nový majitel vyřídí povinné ručení. V době přepisu už musí být povinné ručení platné, na úřadě se předkládá zelená karta. Naopak protokol o evidenční kontrole již nosit nemusíte – pracovníci úřadu si záznam o provedené kontrole dohledají v registru.
Cena přepisu auta: Správní poplatek za přepis auta na nového majitele činí 800 Kč. V případě podání online zaplatíte jen 640 Kč. Poplatek uhradíte přímo na úřadu. Kromě přepisu auta počítejte s poplatkem za evidenční kontrolu. Ten obvykle činí 400–600 Kč.
Přepis auta: Cestě na úřad se stále nevyhnete
Současná míra digitalizace vám ušetří jednu návštěvu úřadu. Žádost o přepis vozidla sice vyřídíte online, na úřad ale stále musíte pro nové doklady. Při této návštěvě uhradíte správní poplatek a úřadu předložíte další potřebné doklady ve fyzické formě.
K přepisu vozidla potřebujete:
průkaz totožnosti,
malý technický průkaz (pokud ho stále máte, tak i velký technický průkaz, který vám při přepisu bude odebrán),
zelenou kartu,
kupní smlouvu na auto,
vyplněnou Přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel (pokud jste ji nevyplnili online),
v případě zastoupení i plnou moc na přepis auta.