Cena havarijního pojištění

  • Havarijní pojištění kryje škody na vašem autě

  • Pojištění proti odcizení, živlům či vandalismu

  • Online srovnání a sjednání do pár minut



Co určuje cenu havarijního pojištění

Cena havarijního pojištění závisí na mnoha faktorech. Každá pojišťovna si navíc individuálně určuje svou obchodní strategii, a proto se může lišit důraz na jednotlivé parametry.

Pojištěná rizika

Havárie, přírodní živly, střet se zvířetem, vandalismus, krádež – čím více rizik si chcete pojistit, tím vyšší bude cena pojištění. Některé pojišťovny umožňují přidávat do smlouvy jednotlivá rizika, jiné nabízí balíčky služeb. Pokud se chcete pojistit na všechno, zvolte tzv. all-risk havarijní pojištění. Jestli naopak hledáte co nejlevnější havarijní pojištění, zvažte, která rizika vám reálně hrozí a jen ta si pojistěte.

Spoluúčast

Spoluúčast představuje částku, kterou v případě pojistné události uhradíte ze svého. Většinou se pohybuje mezi 0 % až 20 %, ale může být stanovena i fixně. Velmi často se setkáte s kombinací minimální částky a procentuální spoluúčasti (např. 5 % spoluúčast, minimálně 5 000 Kč). Čím vyšší spoluúčast si ve smlouvě sjednáte, tím nižší bude pojistné.

Druh vozidla a účel použití

Pojišťovnu bude zajímat, o jaký typ vozidla se jedná (osobní auto, nákladní vozidlo, motocykl aj.) a k jakému účelu ho využíváte. Vozidla pro osobní potřebu mají levnější pojištění než ta určená pro podnikání nebo provozovaná jako taxi.

Značka a model vozu

Pro pojišťovnu představujete jiné riziko, pokud vlastníte Audi, nebo Škodu. A to i v případě stejné pořizovací ceny. Značky aut se totiž liší v atraktivitě pro zloděje, což ovlivňuje cenu pojištění pro případ odcizení. Stejně tak existuje větší pravděpodobnost, že budete bourat se sportovnější značkou, na to mají pojišťovny své statistiky, a proto si za pojištění připlatíte. Jinou cenu však mají i náhradní díly. Všeobecně platí, že za luxusnější a raritnější značky vozidel platíte dražší havarijní pojištění, protože náhradní díly jsou dražší a nebo složitě dostupné.

Cena vozidla a jeho stáří

Za dražší a novější vůz zaplatíte zpravidla vyšší pojistné. Postupem času, jak vaše auto ztrácí na hodnotě, by se měla snižovat cena havarijního pojištění. Platí to však jen do určité míry – náhradní díly na starší auto totiž nebývají o mnoho levnější než na nové modely. I u starších vozů vám pojišťovna musí uhradit opravu vozidla v plné výši, nesmí uplatnit amortizaci.

Pojistník

Stejně jako u povinného ručení je pro pojišťovnu podstatné, kdo si chce auto pojistit. Zajímá se zejména o věk a bydliště pojistníka, protože to jsou faktory, které ovlivňují počet způsobených dopravních nehod. Nejrizikovější jsou mladí řidiči do 25 let a senioři nad 65 let. Vyšší riziko nehody hrozí také ve velkých městech.

Připojištění

Chcete si zajistit opravdu komplexní ochranu? Pak si k havarijnímu pojištění můžete sjednat ještě připojištění skel, zavazadel, úrazové pojištění, nadstandardní asistenční služby a další. Počítejte však s tím, že připojištění navýší výslednou cenu havarijního pojištění.

Jak snížit cenu havarijního pojištění?

Bonusy

Také u havarijního pojištění můžete získat slevu za bezeškodní průběh. Nicméně na rozdíl od povinného ručení, u havarijního pojištění mají pojišťovny bonusy zcela ve svých rukou. Některé umožňují převod bonusů z povinného ručení, jiné počítají roky havarijního pojištění zvlášť.

Zabezpečení vozidla

Čím lépe máte vůz zabezpečený, tím nižší riziko jeho odcizení pojišťovna podstupuje, a za to vás odmění slevou. Při sjednání havarijního pojištění se proto bude pojišťovna zajímat o mechanické zabezpečení (např. zámek volantu) a elektronické zabezpečení (např. GPS autoalarmy).

Využití smluvních servisů

Některé pojišťovny poskytnou slevu z pojistného, když se ve smlouvě zavážete k tomu, že k opravě vozu při pojistném plnění využijete smluvní servis pojišťovny.

Splátky pojistného

Většina pojišťoven umožňuje platit pojistné čtvrtletně, pololetně nebo ročně. Pokud si ovšem platby rozložíte do více splátek během roku, může to znamenat navýšení ceny, a to až o 10 %. Proto si zvolte raději roční frekvenci placení nebo vybírejte pojišťovnu, která nabízí splátky bez navýšení ceny.


Havarijní pojištění – cena za rok

Průměrná cena havarijního pojištění činí tisíce korun ročně. Nejlevnější havarijní pojištění vyjde jen na 2 000 Kč, zatímco za nový a luxusní vůz zaplatíte na havarijním pojištění i 60 000 Kč. Nabídky jednotlivých pojišťoven se přitom mohou cenově lišit o desítky procent.

Jak najít nejvýhodnější havarijní pojištění?

Pokud byste si chtěli nabídky sami porovnat, museli byste každou společnost kontaktovat nebo si na jejím webu vygenerovat online nabídku. Na českém trhu působí přes deset pojišťoven, a tak by vám porovnání zabralo dlouhé hodiny.

Přitom existuje rychlý a jednoduchý způsob, jak zjistit cenu havarijního pojištění od několika pojišťoven. Využijte naši kalkulačku a během pár minut máte v ruce nejlevnější havarijní pojištění. Vše si porovnáte na jednom místě a rovnou si můžete novou smlouvu i sjednat.

Havarijní pojištění – orientační cena

Podívejte se na modelové kalkulace, kolik stojí havarijní pojištění. Údaje vychází z naší kalkulačky Srovnejto.cz. Pojistník je ve všech případech stejný – řidič ve věku 35 let, který bydlí v Praze a nemá žádné bonusy.

V prvním případě porovnáváme ceny havarijního pojištění pro nejoblíbenější vůz v ČR, Hyundai i30. Nejlevnější nabídka začíná už na částce 2 000 Kč, ale je důležité si uvědomit, že kryje pouze rizika odcizení a vandalismu.


Srovnání havarijního pojištění pro Hyundai i30, r. 2022, cena 390 000 Kč, imobilizér

Direct pojišťovna

odcizení, vandalismus

spoluúčast 5 % min. 5 000 Kč

od 2 024 Kč

Pillow

havárie, živel, střet se zvěří

spoluúčast 10 000 Kč

od 5 676 Kč

UNIQA

all-risk

spoluúčast 10 % min. 10 000 Kč

od 5 908 Kč

Ve druhém případě se podíváme na ceny all-risk havarijního pojištění pro oblíbený rodinný vůz Škoda Kamiq. Všimněte si, že ani vysoká spoluúčast 15 % neznamená nejnižší cenu pojištění. U jiných pojišťoven si sjednáte havarijní pojištění levněji a s nižší spoluúčastí.


Srovnání havarijní pojištění pro Škoda Kamiq, r. 2023, cena 630 000 Kč, aktivní elektronické zabezpečení

Pillow

all-risk

spoluúčast 5 000 Kč

od 8 664 Kč

Direct pojišťovna

all-risk

spoluúčast 3 % min. 3 000 Kč

od 10 388 Kč

ČPP

all-risk

spoluúčast 15 % min. 15 000 Kč

od 14 386 Kč

Ve třetím případě si porovnáme ceny havarijního pojištění pro luxusní Audi A8. Pro zajímavost uvádíme ceny u stejné pojišťovny, pokud se rozhodnete pro jinou výši spoluúčasti – rozdíly činí desítky tisíc korun!


Srovnání havarijní pojištění pro Audi A8, r. 2020, cena 2 000 000 Kč, aktivní elektronické zabezpečení

Direct pojišťovna

all-risk

spoluúčast 10 % min. 10 000 Kč

od 35 320 Kč

Direct pojišťovna

all-risk

spoluúčast 5 % min. 5 000 Kč

all-risk

spoluúčast 5 % min. 5 000 Kč

Direct pojišťovna

all-risk

spoluúčast 3 % min. 3 000 Kč

all-risk

spoluúčast 3 % min. 3 000 Kč


Kvůli vysoké inflaci se bude havarijní pojištění dále zdražovat. Roste totiž cena náhradních dílů i práce automechaniků. V této době je tak srovnání havarijního pojištění téměř nutností. Jinak se může stát, že budete platit navíc desítky tisíc korun zcela zbytečně.

Náš tip

Ušetřete na havarijním pojištění

Cenu havarijního pojištění ovlivňuje spousta faktorů, některé z nich ale můžete ovlivnit, a snížit si tak výslednou cenu. Přečtěte si článek se všemi možnými tipy a vychytávkami, jak ušetřit.

Srovnaný magazín

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • motorka vedle auta
    26. dubna 2024|
    Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

    Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.